Alcatel A3 – Hezký základní mobil za 3 500 Kč (RECENZE)

Společnost TCL Communication stojící za značkou Alcatel stále ukazuje, že má co nabídnout. Dobrým příkladem je blikající mobil Alcatel A5, který jsem již zrecenzoval. Áčková řada ale pokračuje a nyní se mi do rukou dostal zajímavý kousek Alcatel A3.

Zvláštní také je, že model A3 nabízí mnohem lepší fotoaparát a jiné specifikace za menší cenu, jak tomu bylo u modelu A5, který si v mé recenzi neodnesl zrovna moc kladných hodnocení. Model A3 láká na hezký design, slušný 13 Mpx fotoaparát, přední 5 Mpx selfie kamerku, čtečku otisků prstů a zajímavou cenu kolem 3 500 Kč.

 

 

 

Rozlišení variant:

U mobilů značky Alcatel je známo, že značení může být občas matoucí. Výrobce vydává různé mobily v mnoha variantách a model A3 se prodává ve dvou velikostech. Jedná se o menší mnou testovanou variantu s 5″ displejem. Tu můžete najít pod značením Alcatel OT-5046D A3. Na našem trhu se také prodává větší varianta s 6″ displejem, která nese název Alcatel A3 XL 9008D. Na trhu lze také najít tablet s 10″ displejem.

Je důležité také zmínit, že na našem trhu je možné sehnat Alcatel A3 ve verzi Single SIM (pro jednu SIM) a také Dual SIM (pro dvě SIM).

 

 

 

Obsah balení – Klasika

V malé krabičce nalezneme mobil Alcatel A3, originální 1A nabíjecí adaptér a pochopitelně i Micro USB kabel pro nabíjení. Dále se v balení nachází všechny potřebné papíry včetně návodů a sluchátka. Jedná se o levná pecková sluchátka, která nedoporučuji pro poslech hudby, ale na hovory při řízení v autě postačí.

 

 

 

 

Design a konstrukce – Kvalitní plasťáček

Alcatel A3 je model určený pro mladší uživatele a design tedy nemůže být ošklivý. Musím říci, že A3 je moc hezký kousek vzhledem k ceně. Celkové rozměry činí 142 x 70.5 x 8.6 mm. Jedná se o low-endový mobil, který neláká na prémiové materiály, ale celý je z plastu. Naštěstí se jedná o velmi kvalitní plast a Alcatel se nemá rozhodně zač stydět. Na našem trhu se prodává v černé a bílé variantě se stříbrným rámečkem.

 

Čelní stranu pokrývá 5″ IPS displej o kterém se budu rozepisovat níže. Nad displejem nalezneme reproduktor pro hovory, notifikační LED diodu a 5 Mpx selfie kamerku s přisvětlovacím LED bleskem. Pod displejem nalezneme jen a pouze hlasitý reproduktor. Výrobce musím za umístění hlasitého reproduktoru moc pochválit, protože zvuk z videí či her míří přímo na uživatele a zvuk je tedy lepší, než u mobilů s reproduktorem na zádech.

 

Stříbrný rámeček kolem mobilu napodobuje hliník, ale jedná se o plast. Na jeho horní části nalezneme 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videí. Levá strana je úplně prázdná a pravá strana nabízí kolébkové tlačítko pro regulaci hlasu a také hezky vroubkované zamykací tlačítko. Umístění tlačítek chválím a díky vroubkování zamykacího tlačítka je stisk jistý a prst nijak neklouže. Dolní strana nabízí jen a pouze 3,5 mm jack a také prostor na nehet pro vyjmutí zadního krytu.

 

Zadní kryt je z hezkého leštěného plastu, který se leskne a je kvalitní. Výrobce za zadní kryt chválím. Na zádech se nachází čočka 13 Mpx fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem a také čtečka otisků prstů. Ta je umístěna na dobrém místě a při vytažení mobilu z kapsy ji bez problémů nahmatám. Na zádech se dále nachází jen logo výrobce. Hrany zadního krytu jsou také hezky zaoblené a díky tomu mobil padne do ruky skvěle a nikde nic neřeže.

 

Pod zadním zacvakávacím krytem nalezneme baterii, kterou není možné uživatelsky vyjmout. Vedle čočky fotoaparátu se nachází dva sloty pro Nano SIM karty (v případě varianty Dual SIM) a také slot pro paměťovou kartu Micro SD (class 10/třída 10). To je vše a výrobce za zadní kryt moc chválím, protože na mobilu drží výborně a nijak nevrže.

 

Ergonomie a konstrukce: Díky zaobleným hranám na zádech mobil padne do ruky skvěle a drží se dobře. S ovládáním jednou rukou jsem neměl žádné problémy a umístění tlačítek je také dobré, což u Alcatelu není bohužel obvyklé. Ergonomie je na dobré úrovni a to samé mohu říci o kvalitě konstrukce.

 

 

 

Čtečka otisků prstů – Tak to má vypadat

Umístění čtečky na zádech jsem tu již chválil. V nastavení zabezpečení je možné nastavit až pět prstů a nastavení je velice rychlé a jednoduché. Systém vám poradí, co přesně dělat a zvládne to opravdu každý. Podstatná je ale rychlost, která je v případě tohoto modelu na velmi dobré úrovni. Vzhledem k ceně se jedná o nadprůměrnou rychlost a to samé mohu říci i o spolehlivosti čtečky, která za celou dobu testování nezklamala. Výrobce si za čtečku otisků prstů zaslouží velkou pochvalu a je jen škoda, že není možné zamknout aplikace jako je např. Messenger.

 

 

 

Displej – Slušná podívaná

Většinu čelní plochy pokrývá 5″ IPS displej s HD rozlišením (1280 x 720 px). Displej je kryt ochranným sklem, který jej chrání před škrábanci, oděrkami či jiným poškozením. Pravděpodobně se ale nejedná o sklo Gorilla Glass, protože se tím výrobce nikde nechlubí. Pravděpodobně se jedná o sklo vlastní výroby, které ale plní svůj účel velmi dobře. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným škrábancem či jiným poškozením.

 

Nad displejem se nachází senzor okolního světla, který umí automaticky regulovat jas displeje. To funguje dobře a viditelnost na přímém slunci je velmi dobrá. Rozhodně se jedná o lepší displej, než je tomu u blikajícího brášky Alcatel A5 LED. Podání barev je také velmi dobré a černá je skutečně černá. Pozorovací úhly jsou také na dobré úrovni a vzhledem k ceně se jedná o vydařený displej. Je jen škoda, že se v nastavení nenachází režim pro tlumení modrého světla během používání mobilu v noci. To ale lze vyřešit např. aplikací Twilight či jinou aplikací z Obchodu Play.

 

 

 

Hardware a výkon – Žádný herní stroj nečekejte

Vzhledem k ceně nelze očekávat výkon, který by se rovnal dražším mobilům. Alcatel A3 nabízí čtyřjádrový procesor Mediatek MT6737 s taktováním 1,25 GHz a grafickým čipem Mali-T720MP2. Nechybí ani 1,5 MB RAM a 16 GB interní úložiště.

 

Jak si vede v běžném nasazení? Během svého testování jsem používal internetový prohlížeč Google Chrome, Firefox Focus, dost často Instagram, nějaké ty e-maily, Messenger a občas jsem i pořídil nějakou tu fotku. Mobil se při běžném používání nesekal ani při více otevřených záložkách v prohlížečích. Občas bylo vidět drobné zpomalení, ale to je u low-endových mobilů běžné. Při běžném používání tedy nemá žádné problémy.

 

Jak je to se hraním her? Nelze očekávat herní mašinu, ale i tak si uživatel může zahrát hry. Během testování jsem nejdříve zkoušel méně náročné hry jako jsou Hill Climp Racing 2 a další. Mobil neměl s výkonem žádný problém. Co se ale týče náročnějších her, jako je World War Heroes, Unkilled a další, tak ty jsou na tomto mobilu nehratelné i na nižších grafických detailech …

 

Jak je to s úložištěm? A3 nabízí dnes již standardních 16 GB, ale něco si pochopitelně ukrojí operační systém. Použít tedy lze kolem 11 GB. To můžete využít na své aplikace a hry. Na fotky, videa a další soubory lze využít slot pro paměťové karty Micro SD (clas 10/třída 10) o maximální kapacitě 32 GB. Výrobce si zaslouží velkou pochvalu za možnost využívání Dual SIM a Micro SD karty současně.

 

Hodnocení hardwaru a výkonu: Vzhledem k ceně se jedná o průměrný výkon, který nelze nijak kritizovat. Je ale velká škoda, že A3 nenabízí standardních 2 GB RAM, ale jen 1,5 GB. To je sice na běžné používání dostačující, ale při hraní her by se dalších 500 MB paměti hodilo.

 

 

 

Fotoaparát – Odpovídající ceně

Modelu A5 jsem kritizoval fotoaparát, který byl podprůměrný. Modelu A3 jsem tedy moc šancí nedával, ale naštěstí je zde fotoaparát o poznání lepší. Zadní čočka fotoaparátu nijak nevystupuje z těla a elegantně zapadá do zadního krytu. Zadní čočka fotoaparátu má rozlišení 13 Mpx a přední selfie kamerka 5 Mpx.

 

Aplikace fotoaparátu je jednoduchá a její ovládání je velmi příjemné. Dolní strana obsahuje tlačítko spouště, filtry a přepínání mezi zadní a přední kamerkou. Tahem prstu do stran lze přepínat režimy focení, natáčení videí, okamžitá koláž a také maska obličeje. Lze na obličej vkládat různé masky, jak je tomu u Snapchatu či Instagram Stories.

 

Horní strana nabízí ikonky pro nastavení, HDR, časovač, blesk a také noční režim. V nastavení lze nastavit maximální rozlišení fotek či videí a další standardní nastavení. To je vše a aplikace vůbec nenabízí manuální režim, který bych ocenil. Uživatel se tedy musí spolehnout na automatiku což beztak využívá drtivá většina uživatelů, ale manuální režim aplikace mít mohla …

 

Zadní fotoaparát nabízí již zmíněných 13 Mpx v poměru stran 16:9 a světelností f/2.0. Nechybí ani přisvětlovací LED blesk. V nastavení si lze rozlišení a poměr stran nastavit dle libosti. Jak je to ale s kvalitou fotografií? Jedná se o low-endový mobil, který nebude podávat žádný nadprůměrný výkon. Za dobrého světla umí vyfotit i hezké fotky, kterým nechybí slušné podání barev ani ostrost. Focení makra je také možné a některé fotky jsou skutečně povedené. Za horšího světla kvalita dost padá a objevuje se šum a převážně neostrost. Jednoduše řečeno se jedná o průměrnou kvalitu fotek, která odpovídá ceně mobilu.

Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za velmi špatného světla bez blesku
Vyfoceno za velmi špatného světla bez blesku
Vyfoceno za horšího světla brzy ráno v mlze
Vyfoceno ve tmě s bleskem
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla

 

Přední selfie kamerka nabízí rozlišení 5 Mpx s možností natáčení videí v rozlišení HD (720 p). Jak je již u Alcatelu zvykem, tak nechybí ani LED blesk pro focení selfie za horšího světla. Selfie kamerka je odpovídající ceně a svou kvalitou nikoho neurazí.

Vyfoceno přední 5 Mpx selfie kamerkou

 

Natáčení videí je možné pouze v HD rozlišení (720 p), což je v této cenové kategorii normální. Kvalita obrazu je bohužel také průměrná a natáčení videí lze použít jen jako nouzovku. Videa jsou celkem dost roztřesena a občas jim chybí ostrost.

 

 

 

Operační systém – Klasika v podání Alcatelu

Výrobce TCL stojící za značkou Alcatel je znám tím, že systém v mobilech či tabletech moc neupravuje. Alcatel A3 nabízí předinstalovaný operační systém Android 6.0 s bezpečnostní záplatou z 5. dubna 2017. Vzhledem k méně výkonnému hardwaru jsem rád, že výrobce systém nijak masivně neupravoval.

Má Android vůbec smysl popisovat? Myslím si, že to nemá moc smysl, protože tento operační systém zná snad každý. Vezmu to tedy jen opravdu rychle. Po odemknutí mobilu uvidíte úvodní obrazovky, které ukrývají ikonky aplikací, které lze vkládat do složek. Na obrazovky lze vkládat také widgety např. počasí či čas. Horní vysouvací lišta je stejná, jak je u čistého Androidu zvykem a to samé mohu říci o nastavení i menu aplikací, které ukrývá veškeré nainstalované aplikace.

Výrobce ale přeci jen trošku systém upravil a to hlavně co se designu ikonek týče. Ty nemají s čistým Androidem nic společného, ale musím říci, že se design povedl. Mají příjemné barvy a používání tohoto prostředí je příjemné i na oči. Systém je také přehledný a nemám co bych mu mohl vytknout.

 

Bonusové aplikace: Výrobci musím pochválit aplikaci Phone Guard, kterou tento rok nasazuje do nových mobilů. Jedná se o důležitou aplikaci, která se stará o optimalizaci celého systému. Umí jej čistit od zbytečných souborů v mezipaměti a umí pomoci s šetřením baterie. Nechybí ani tedy již předinstalovaný antivirus a také zvláštnost a tou je diagnostika hardwaru. Tato funkce umožní ověřit zda všechny části mobilů fungují správně.

Aplikace Phone Guard pro optimalizaci systému

 

Další dobrou aplikací je Obchod s motivy. Jak již název napovídá, tak je jasné, že se jedná o možnost stahování motivů. Celé prostředí si tedy můžete zkrášlit jedním z mnoha motivů, které umí pozměnit i ikonky. V mobilu nalezneme také internetový prohlížeč, který se dost podobá jiným prohlížečům např. tomu v nadstavbě MIUI od Xiaomi či Samsung Browseru. Nevypadá vůbec špatně a ovládání prohlížeče je velmi příjemné. Při mém používání jsem ale používal spíše Google Chrome, který načítá stránky rychleji.

 

Spolehlivost systému: Alcatel musím opět pochválit za skvělou optimalizaci celého systému. Systém funguje dobře a svižně. Občas při velké zátěži bylo znát mírné zpomalení, ale to je vzhledem k ceně a 1,5 GB paměti RAM normální. Za celou dobu jsem se nesetkal s žádným zásekem systému či jeho restartováním. Výrobce tedy tradičně chválím.

 

 

 

Výdrž baterie a nabíjení – Překvapivě slušná výdrž

Pod zadním vyjímatelným krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný Li-Ion akumulátor o kapacitě 2 460 mAh. Dovolím si říci, že to je v dnešní době podprůměrná hodnota. Alcatel to ale zvládl skvěle a dost tomu přidává vydařená optimalizace systému a úsporný procesor od MediaTeku.

Během klasického používání – focení, časté používání Instagramu, Messengeru, Facebooku, e-mailů, internetového prohlížeče a takových běžných věcí bez problémů vydrží celý den až den a půl. Když jsem jej použil opravdu jen občas na hovory, nějaký e-mail, vyhledávání jízdních řádů, prohlížeč atd., tak vydržel i celé dva dny. Je ale třeba jej používat opravdu nenáročně. Při maximálním zatížení, což se týká především hraní her se výdrž baterie vyšplhá na 4 hodiny. To je dobré a výdrž na jedno nabití hodnotím jako průměrnou.

Jak je to ale s nabíjením? V balení se nachází klasický originální 1A nabíjecí adaptér a MicroUSB kabel. Co se nabíjení týče, tak z nuly do 100% je baterie nabitá přibližně za dvě a půl hodiny. Vzhledem k malé kapacitě článku bych ocenil rychlejší nabíjení.

 

 

 

Připojení, internet a navigace – Nechybí všechna LTE pásma

Podpora 4G/LTE sítí se dostává stále častěji i do low-endových mobilů a Alcatel A3 není výjimkou. Podporuje všechna LTE pásma včetně venkovského pásma 800 MHz. S připojením k rychlému mobilnímu internetu nemá žádné problémy a to samé se pochopitelně týká také starších generací 3G a 2G. Nechybí ani standard k bezdrátovému připojení WiFi 802.11b/g/n. 5 GHz „ácéčkové“ Wi-Fi sítě bohužel nepodporuje, ale ty beztak drtivá většina uživatelů nepoužívá.

Pro připojení chytrého příslušenství či odesílání/přijímání souborů dobře poslouží také úsporné Bluetooth 4.2. Během svého testování jsem zkoušel s tímto mobilem používat chytré hodinky TCL MoveTime od stejného výrobce a Xiaomi Mi Band 2. S připojením a synchronizací jsem neměl žádné problémy.

Jak je to s navigováním? Díky technologii GPS nebudete mít s používáním map a navigací žádné problémy. Díky GPS-A bude poloha během okamžiku nalezena a udržena na mapě. Během svého testování jsem zkoušel navigaci a mapy Google, Here WeGo a také Mapy.cz. Vše fungovalo dobře a bez problémů.

 

 

 

Zvuk – Pochvala za umístění reproduktoru

U většiny mobilů se hlasité reproduktory nachází na zadní či spodní části. Alcatel A3 nabízí hlasitý reproduktor přímo na čelní straně pod displejem. Dle mého názoru se jedná o vhodné umístění, protože se zvuk nijak netlumí a to i při hraní her. Za toto umístění moc chválím.

Hlasitý reproduktor na čelní straně

 

Co se ale hlasitosti reproduktoru týče, tak odpovídá ceně. Nejedná se o žádnou nadprůměrnou hlasitost, ale ani podprůměrnou. Co se týče kvalit, tak tady jsem byl mile překvapen. Zvuk je věrný a jeho kvalita se nijak výrazně nesnižuje i při maximální hlasitosti.

 

 

 

Závěr a konkurence:

Alcatel A3 je základní model, který je vhodný pro studenty a uživatele, kteří nehrají náročné hry. Bez problémů lze využívat klasické aplikace a zahrát si méně náročnou hru. Fotoaparát na tom také není špatně na rozdíl od dražšího modelu Alcatel A5. Musím říci, že celkově se mi mobil líbil a velkou pochvalu si výrobce odnese za čtečku otisků prstů. Ta je překvapivě rychlá a spolehlivá. Pokud však hledáte mobil, který utáhne i náročnější hry, tak se raději podívejte jinam. Kdyby Alcatel nasadil 2 GB RAM, tak by udělal lépe, ale díky skvělé optimalizaci systém funguje spolehlivě a svižně.

Jak je to ale s konkurencí? Ta je v této cenové kategorii tvrdá a podívat se můžeme hned na mobil od stejného výrobce Alcatel Shine Lite. Jedná se o starší model, který však nabízí krásný design a kvalitní konstrukci v kombinaci se sklem a hliníkem. Nechybí mu ani lepší fotoaparát a cenově je na tom po různých slevách téměř stejně. Dalším konkurentem je Xiaomi Redmi 4X. Ten nabízí kovovou konstrukci, lepší procesor, fotoaparát a také výdrž baterie. Je však o pár stovek dražší.  Zavařit mu mohou také nové Nokie např. Nokia 3.

 

Co se mi líbí:

  • Hezký design
  • Kvalitní konstrukce z pevného plastu
  • Čtečka otisků prstů je rychlá a spolehlivá
  • Hlasitý reproduktor je na čelní straně
  • Možnost využívat Dual SIM a Micro SD současně
  • Čistý systém
  • Cena

Co se mi nelíbí:

  • Mohl mít 2 GB RAM
  • Nabíjení mohlo být rychlejší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top