TCL Movetime Smartwatch – Elegantní chytré hodinky za fajn cenu (RECENZE)

Čínská společnost TCL na našem trhu nedávno začala prodávat zajímavé chytré hodinky. Ty nesou název TCL MoveTime Smartwatch a lákají na povedené zpracování, elegantní design (v pánském i dámském provedení), sportovní funkce a také zajímavou cenu kolem 4 000 Kč. Potěší také podpora obou hlavním mobilních platforem Android a iOS.

 

Že společnost TCL neznáte? Ale kdepak. Tato společnost stojí za spoustou zajímavých produktů a vyrábí například mobily značky Alcatel a také mobily pro červeného operátora Vodafone. Vůbec poprvé neuvedla chytré hodinky pod značkou Alcatel. Společnost má novou strategii a veškeré nositelné zařízení nyní ponese značku TCL.

 

 

Obsah balení:

V hezké krabičce nalezneme hned po otevření hodinky, které stačí jen lehce vyjmout. Po vysunutí celého papírového vnitřku nalezneme jen magnetickou podložku, která slouží jako nabíječka. Dále nalezneme jen a pouze potřebné papíry včetně návodů.

 

 

Design a konstrukce – Elegance a kvalita

Nejdříve se podívejme na design, který je přeci jen u hodinek velice důležitý. Musím říci, že jsem velmi mile překvapen z designu, který díky kruhovému displeji, použité oceli a koženého řemínku působí opravdu elegantním dojmem.

 

Jak je to s rozměry a vahou? Celkové rozměry činí 48.2 x 42.2 x 10.7 mm a je tedy jasné, že se nejedná o žádné štíhlé hodinky. To ale není ani u zavedených značek klasických hodinek nic neobvyklého. Převážně tedy u pánských hodinek. Tloušťka je tedy díky vybouleným zádům centimetrová a během používání mi nijak nevadila. Někam se potřebné čipy, vibrační motorek a hlavně Li-Ion článek (baterie) vejít musí.

 

 

Co se váhy hodinek týče, tak podle stránek výrobce váží 50 gramů a s váhou hodinek jsem spokojen. Nemám si na co stěžovat a na ruce se nosí příjemně.

Na hlavní straně se nachází kruhový displej, který je dle mého názoru u hodinek nejvhodnější a vypadá to daleko lépe, než v případě Apple Watch a dalších. Jedná se o 1,39“ (palců) AMOLED displej s rozlišením 400 x 400 px.

 

Displej je zapuštěn do pouzdra z nerezové oceli Stainless steel SUS316 a nijak nevyčnívá z těla. To je u hodinek dobré, protože se často stává že o hodinky během práce zavadíte a to by mohlo být pro displej nešťastné. Zapuštění tedy chválím a nijak mi během používání dotyku nevadí.

 

Pravá strana hodinek nabízí tlačítko, které slouží k rozsvícení/zhasnutí displeje displeje a také k návratu k ciferníkům. Dolní strana obsahuje pouze senzor pro měření tepové frekvence a také piny pro zapojení magnetické nabíječky. Dále na dolní straně lze vidět jen a pouze loga výrobce a hvězdičkové šroubky pro případnou výměnu baterie. Tlačítko bych ale raději viděl na levé straně. Během práce se mi občas stalo, že jsem o tlačítko zavadil a hodinky vypnul.

 

Řemínek: Na horní a dolní částí se nachází připojení koženého řemínku. Je to vlastně úplně stejné, jak u klasických hodinek a řemínky lze bez problémů měnit. V těle hodinek drží řemínek opravdu velice dobře a výrobce tedy opět chválím. Řemínek se nijak neviklá a nerozpojuje se.

Řemínek skutečně působí elegantním a kvalitním dojmem a to díky pravé kůži a použitému kovu při zapínání. Eleganci také dost přidávají švy a nikde není vidět laciné lepení.

 

Hodnocení designu a konstrukce: Na ruce hodinky působí skvěle a moc se mi líbí. Neudělají žádnou ostudu a výrobce za design a příkladnou konstrukci musím pochválit.

 

 

Displej a viditelnost na přímém slunci

Díky technologii AMOLED jsou barvy displeje na velmi dobré úrovni a černá je opravdu černá. Ciferníky vypadají opravdu velice dobře a stejně tak barvy ikonek či obrázku v ciferníku. Jak je to ale s jasem? Hodinky mají dostatečný jas a hodinky lze ovládat i na přímém slunci. Bohužel nemají senzor okolního světla, aby se jas displeje reguloval automaticky, jak je tomu u mobilů. Jas si tedy manuálně nastavíte dle potřeby a to vysunutím lišty, jak je tomu u mobilů. Tam stačí klepat na tlačítko mínus pro snížení jasu nebo na plus pro jeho zvýšení.

Viditelnost umatlaného displeje na přímém slunci

 

Jak je to s ochranou displeje? Jedná se o minerální krycí Dragontrail glass, které chrání displej před škrábanci či jiným poškozením. Během svého používání jsem hodinky nešetřil a používal je i při celodenní práci na zahradě se dřevem atd. a nezaznamenal jsem žádné poškození. Ochrana displeje je tedy na skvělé úrovni.

 

 

Co vše hodinky vlastně umí?

Hodinky pochopitelně umí zobrazit čas. Lze si nastavit ciferník, který chcete z výběru. Pokud na hodinky chcete vlastní tapetu, jak je možné vidět u fotek v této recenzi, tak je to také možné. Vlastní tapetu lze nastavit přímo v aplikaci na mobilu.

Volba ciferníku

 

Hodinky mají na dolní části také reproduktor, který není na první pohled vidět. Díky tomu lze slyšet zvuky z hovory a pochopitelně vyzvánění hovorů i budíků. Tel. čísla si lze uložit také do kontaktů v hodinkách.

Ciferník pro vytáčení hovorů

 

Měření aktivit je samozřejmostí a lze sledovat ušlé kroky, vzdálenost a spálené kalorie. Nechybí ani sledování spánku. Musím říci, že měření kroků je spolehlivé a funguje dobře. To samé mohu říci o měření spánku, které také funguje skvěle. Lze měřit také svůj srdeční tep. V menu se nachází také funkce cvičení, která obsahuje intenzivní měření srdečního tepu při chůzi či běhu.

Hodinky se pochopitelně synchronizují mobilem a proto lze ovládat i některé funkce mobilu. Dobrým příkladem je ovládání hudebního přehrávače, což se může hodit při poslechu hudby ze sluchátek. Není nutné sahat do kapsy pro mobil a písničku lze přeskočit klepnutím na hodinky. To samé lze použít u fotoaparátu. Mobil stačí jen někam položit a na hodinkách stisknout spoušť. Tuto funkci lze využít při použití levné selfie tyče, která nenabízí spoušť. Hodinkám nechybí ani Wi-Fi, která nemá mnoho využití, ale lze ji využít pro stažení aktualizací.

Hodinky umí také budit a budíky lze nastavit přímo na hodinkách bez nutnosti spuštění mobilní aplikace. Buzení funguje tak, že hodinky vibrují a vyzvánějí a nebo jen vibrují. Hodinky tedy mají i vibrační motorek, který ale mohl být silnější … Hezká je také předpověď počasí a přehled událostí z kalendáře mobilu.

Předpověď počasí na hodinkách
Nastavení budíku na hodinkách

 

 

Operační systém a prostředí:

TCL vsadilo na svůj vlastní uzavřený operační systém RTOS. Hodinky lze spojit s mobily s Androidem 4.3 a novějším a také se systémem iOS 8 a novějším. Operační systém funguje skvěle a za celou dobu používání jsem nezaznamenal žádné zaseknutí či zpomalení systému. Celý systém je také v češtině.

 

Prostředí také vypadá velice dobře a ovládání je také velmi příjemné. Ovládání je možné mačkáním tlačítka, které funguje pro zavření aplikací v menu a také zhasnutí/rozsvícení displeje či vypnutí/zapnutí hodinek. Prostředí se ovládá gesty, která jsou logická a fungují opravdu svižně. Tažení prstem z horní strany dolů je možné vysunout jakousi lištu podobnou Androidu na mobilech. Nachází se zde všechny potřebné zkratky pro zapnutí bluetooth, režim letadlo, spárování s mobilem kvůli hovorům a vše potřebné. V této liště lze použít gesto zprava doleva a lze nastavit jas displeje a hlasitost vyzvánění hodinek. Tuto lištu jsem velmi často používal především kvůli zvýšení jasu na přímém slunci.

 

Hodinky umí také zobrazit notifikace ze zvolených aplikací v mobilu. Celé zprávy jako SMS, Messengeru či z jiné aplikace lze přečíst. Notifikace se zobrazí posunutím prstu z dolní strany nahoru. Gesto zleva doprava umí zobrazit naposledy volaná čísla z hodinek a gesto zprava doleva zobrazí všechny funkce hodinek. Je ale celkem škoda, že na zprávy nelze odpovědět. Ano, bylo by to krkolomné, ale ocenil bych možnost odepsat třeba jen „Ok“ či jiné zkratky.

V hodinkách lze nastavit barvu prostředí a to světlé či tmavé. Osobně jsem si nastavil tmavé prostředí, které je při používání v nočních hodinách pro oči mnohem příjemnější. Skvělá funkce je také možnost prozvonit telefon, který zrovna hledáte. Mobil začne hlasitě vyzvánět dokud jej nenajdete.

Jak jsem byl se systémem spokojen? Upřímně jsem se systému trochu obával. Byl jsem ale velmi mile překvapen a systém se ovládá moc hezky, vše je svižné a prostředí krásně přehledné. Výrobce se systému také věnuje a během testování dorazila aktualizace, která přinesla možnost volání. Věřím tomu, že výrobce vymyslí další zajímavé funkce a zlepšení. Je celkem škoda, že výrobce nezvolil systém Android Wear, ale vlastní systém funguje skvěle a jako plus oceňuji možnost používání hodinek i s iPhonem. To u Android Wear není možné.

 

 

Výdrž a nabíjení – Problém všech chytrých hodinek

Výdrž baterie na jedno nabití je problém všech chytrých hodinek. TCL Movetime ve svém těle ukrývají Li-Ion akumulátor (baterii) s kapacitou 350 mAh. Jak to s výdrží ale reálně je? Pochopitelně záleží na používání hodinek. Při náročném používání jako je celý den používání upozornění a čtení zpráv na hodinkách, používání budíků, sledování času, předpovědi počasí atd., tak vydrží celý den bez problému. Když ale nepoužíváte tolik notifikace (dost jsem jich zakázal, protože to bylo obtěžující), tak na jedno nabití dokáže vydržel až dva a půl dne. Výdrž hodnotím jako dobrou.

 

Jak je to s nabíjením? V balení se nachází malá podložka na které se nachází dva piny. Hodinky stačí sundat z ruky a přiložit na podložku s piny. Podložka je magnetická a připojení je tedy rychlé a nestane se, že se nabíječka od hodinek odpojí. Jedná se o USB kabel a hodinky lze bez problémů nabíjet skrze PC či adaptér do zásuvky. Během svého testování jsem je většinou nabíjel skrze originální 1A Alcatel adaptér od mobilů Alcatel A5 LED a Alcatel A3. Doba nabíjení z nuly na 100% je kolem hodiny a půl.

 

 

Mobilní aplikace – Pro Android i iOS

Výrobce chválím za podporu obou hlavních mobilních platforem a to Android i iOS. Pravděpodobně to byl důvod, proč TCL zvolilo vlastní operační systém. Apple blokuje na iOS používání hodinek s Android Wear. V Obchodu Play a App Storu naleznete tedy aplikaci Movetime Smartwatch.

Prostředí aplikace je velmi příjemné. Hned po spuštění budou stažena veškerá data z hodinek a hned lze vidět počet ušlé vzdálenosti, nachozených kroků, spálených kalorií a také čas chůze či běhu. Lze vidět také graf a rozdělení kroků v chůzi a běhu.

 

V další kolonce se nachází podrobnější rozdělení chůze, běhu či spánku dle času. Lze tak kontrolovat, jak dlouho trval běh, chůze i spánek a kdy se člověk během noci vzbudil. Další kolonka slouží pro srdeční tep.

 

Poslední kolonka se věnuje spánku. Měření spánku funguje u hodinek skvěle a mnohem lépe, než u většiny chytrých fitness náramků. V aplikaci je spánek také hezky popsaný. Pochopitelně zobrazí délku spánku, čas usnutí – probuzení, čas hlubokého spánku a sledovat lze zpětně všechny dny posuvníkem s datem dole.

 

Klepnutím na ikonu hodinek vpravo nahoře lze nastavit ciferník, který chcete. Lze zvolit také vlastní pozadí, jak je tomu u mých fotek v této recenzi vidět. Lze do hodinek díky aplikaci nahrát seznam kontaktů, aby bylo možné hovory rychle vytáčet. Dále lze nastavit z jaké aplikace chcete na hodinkách přijímat upozornění a zprávy.

Aplikace mi během testování fungovala skvěle a se synchronizací či spárováním s mobilem jsem neměl žádný problém. Aplikace nepadala, je kompletně v češtině a vše je hezky přehledné. Výrobce tedy chválím.

 

 

Odolnost – Voda jim nevadí

Hodinky nabízí certifikaci IP67. Ta zajišťuje odolnost vůči prachu, vlhkosti a vodě. S deštěm či ve sprše nebudete mít žádné problémy. To samé se týče plavání, ale kožený řemínek se ve vodě může poškodit. Pokud tedy chcete hodinky používat ve vodě, tak doporučuji zakoupit jiný řemínek.

 

 

Závěr a hodnocení:

Musím říci, že jsem z hodinek měl velmi dobrý pocit. Výrobce musím moc pochválit za kvalitní materiály a elegantní design. Pochvalu si zaslouží také za počeštěné prostředí systému a samotné aplikace. Doufám, že hodinky budou i nadále aktualizovány a výrobce tak bude přidávat další zajímavé funkce. Osobně jen trošku nechápu, proč výrobce neudává odolnost hodinek ani na krabičce. Mohu ale potvrdit, že odolnost mají. Hodinky tedy doporučuji uživatelům, kteří chtějí chytré hodinky za příjemnou cenu.

 

Co se mi líbí:

 • Elegantní design
 • Velmi kvalitní konstrukce
 • Řemínek je z pravé kůže
 • Svižný a přehledný operační systém
 • Počeštěné prostředí i mobilní aplikace
 • Spolehlivé měření aktivit
 • Možnost telefonování
 • Lze číst celé zprávy
 • Lze telefonovat
 • Cena

 

Co se mi nelíbí:

 • Na zprávy nelze odepisovat (stačilo by krátké Ok či jiné krátké výrazy)
 • Boční tlačítko mohlo být na levé straně
 • Ocenil bych silnější vibrační motorek

29 komentář

 1. Boční tlačítko mohlo být na levé straně.. a to jako proč??????????

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Protože se občas stane, že tlačítko na pravé straně občas nechtěně stisknu a hodinky se restartují. Jak jsem již zmiňoval v recenzi …

 2. Dobrý den, hodinky mám, víceméně jsem spokojená. Každopádně – netušíte, prosím, zda/příp.jak je možné vypnout vibrace? (zvuky ponechat, vibrace vypnout) Obávám se, že to nelze, ale třeba jsem to opravdu jen přehlédla/nepochopila. Děkuji za informaci, Lucie

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Vypnutí vibrací jsem bohužel nenašel. Pravděpodobně to není možné. Proč je ale vypínat, když vibrace jsou na upozornění fajn? Je také dost možné, že zákaz vibrací dorazí časem díky aktualizacím. 😉

 3. Martin Kopečný

  Dobrý večer, hodinky si pořídila dcera, jsou spárované, přesto nelze příjmout hovor a ani se nezobrazí sms. Nevíme kde je chyba? Poradíte nám? Martin

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Má plně aktualizovaný firmware hodinek? Lze to ověřit někde v mobilní aplikaci k hodinkám. Pokud ano, tak vysuňte prstem z horní části hodinek dolů nabídku a tam by měla být ikonka bluetooth a telefonu, tak na ni klepněte. Pokud ani to nepomůže, tak bych hodinky vrátil do továrního nastavení v nastavení hodinek.

 4. Martin Kopečný

  Děkuji za radu, po aktualizaci firmware již lze příjmout hovor, ale stále se nedá příjmout sms. Ani na mobilu v aplikaci Movetime v kolonce oznámení není ikona sms. Nemůžeme ji povolit k zasílání zpráv do hodinek…Martin

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Těžko říci, proč to nefunguje. Já s SMS neměl během testu problémy.

 5. Dobrý den, děkuji za detailní recenzi. Chtěl bych se zeptat na funkci volání. Je možno přijmout hovor pouze hodinkami nebo pouze telefonem? Některé hodinky tuto funkci nemají a když přijmete hovor telefonem, hlas se ozývá i z hodinek. Děkuji.

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Pokud příjmete hovor na mobilu, tak zvuk bude vycházet z reproduktoru mobilu. Pokud hovor zvednete na hodinkách, tak zvuk bude znít z hodinek.

 6. Aleš Mařica

  Dobrý den
  Po instalaci movetime do mobilu a spuštění se nemohu registrovat, jen přihlásit coš je nemožné bez registrace…

 7. Pěkná recenze a pěkné hodinky.

 8. Dobrý den, nemohu se připojit k telefonu. Pořád mi to píše telefón není dostupný. Přitom ho telefon vidí a oznamuje, že je spárován

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Zkusil bych na hodinkách provést obnovu továrního nastavení.

 9. Dobrý den, můj problém je to, že nemůžu spojit telefon s hodinkami, i když jsem udělal obnovu továrního nastavení, tak to pořád nešlo, mám Huawei p8 lite a nemám nejmenší tušení co s tím je. Poradíte mi prosím?

  1. Adolf Pupík (Admin)

   A je mobil nastavený jako viditelný? Funguje spárování hodinek s jiným mobilem?

   1. Ano. S jiným mobilem to funguje a je nastavený jako viditelný.

    1. Adolf Pupík (Admin)

     Je to zvláštní, protože podle specifikací mobilu by to Bluetooth podporovat mělo. Funguje bluetooth v mobilu opravdu správně? Je také dost možné, že se jedná o chybu systému v mobilu …

 10. Super by bylo kdy udělali casovy profil. Denní a večerní. Denní bych mel nadefinovany bluetooth a vecerni vypnutý bluetooth a mesic.

 11. Dobrý den, obnovili jsme tovární nastvaení protože nešlo hodinky spárovat s telefonem a nyní to chce heslo které nevíme. Je možné nějak hodinky úplně zresetovat nebo co se zaheslovanými hodinkami? Děkuji za odpověď

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Bohužel hodinky v současné době nemám k dispozici, abych zkoušel reset. V hodinkách se ale nachází možnost továrního nastavení a pokud bude vyžadovat heslo, tak jste jej musela nastavit … Musíte si na něj tedy vzpomenout a nebo hodinky zaslat zpět k prodejci, aby je vyresetoval (záruka se na to však nemusí vztahovat).

 12. Jana Vlčková

  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné tyto hodinky spojit s telefonem HuaweiP9 lite 2017.
  Děkuji za odpověď.

  1. Adolf Pupík (Admin)

   Dle specifikací telefonu Honor 9 Lite má Bluetooth 4.1 LTE. Spárování hodinek by tedy fungovat mělo.

 13. Dobrý den,
  chtěla bych poradit jak spárovat sms,email… s hodinkami. V nastavení na movetime jsem si to označila a v hodinkách se mi to neukazuje. Ostatní se mi v hodinkách ukazuje jak seznam, tak i kalendář. Už si nevím rady, hodinky jsem také nastavila znovu do továrního nastavení, ale nepomohlo to. Děkuji za odpoveď

 14. Dobrý den, hodinky se mi líbí. Chybí mi však možnost odpovědět na SMS zprávy….stačí možnost krátké reakce. Nevíte o podobném typu hodinek, které toto umožňují?

 15. Tomáš Stejskal

  Dobrý den.Nékdy mi hodinky ukážou,že mi někdo volá,ale někdy ne nevím si s tím rady.Když už mi to ukážou tak ten hovor můžu tipnout nebo ztlumit nikde nevidím příjmout .Děkuju za odpověd

 16. Dobrý den,
  pokud se vzdálím od telefonu, hodinky se odpojí. Dojde po přiblížení se k automatickému připojení nebo musím hodinky připojit ručně?
  Děkuji za odpověď

 17. Nemá někdo srovnání s levnýma hodinkama od xiaomi? Amazfit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*