Alcatel A5 LED – Blikající mobil pod 5000 Kč (RECENZE)

Alcatel stále ukazuje zajímavé modely, které nezrujnují peněženku. Alcatel A5 LED není obyčejným smartphonem, co se týče designu. Jedná se o model, který bude oblíbený převážně u dětí a teenagerů. Převážně díky blikajícím LED diodám na zadním krytu a přijatelnou cenou. Nemusí ale zaujmout jen děti, protože někteří uživatelů mohou ocenit jeho výjimečnost mezi téměř stejně vypadající konkurencí v této cenové kategorii.

 

Obsah balení – Nic neobvyklého

V klasické krabičce, kterou výrobce nemění se mimo samotného mobilu nachází také plastový kryt, který nebliká. Pokud by někomu blikající záda vadila, tak si snadno může kryt vyměnit. Dále se v balení nachází klasický 1A originální adaptér i s Micro USB kabelem. V balení pochopitelně nechybí ani všechny návody a sluchátka, která jsou pecková a svou kvalitou nijak neoslní.

 

Design a konstrukce – Sází na efekt

V této cenové kategorii se někteří výrobci snaží nabídnout premiovější materiály. Většinou se jedná o tenký hliník. Alcatel u tohoto modelu ale sází na efekt a to díky blikajícím zádům. Celkové rozměry mobilu činí 146 x72.1 x 10.2 mm s blikajícím krytem. Pokud nebudete chtít využívat blikající kryt, tak je především tloušťka na tom lépe a rozměry pak činí 146 x 72.1 x 7.7 mm.

Většinu čelní plochy pokrývá 5,2″ (palců) IPS displej s rozlišením HD. Nad displejem nalezneme reproduktor pro hovory, LED diodu pro focení selfie za špatného světla, 5 Mpx selfie kamerku a notifikační diodku. Pod displejem se nachází trojice senzorovým tlačítek. Tlačítka jsou velká a jsou dobře vidět také díky podsvícení.

Senzorová tlačítka pod displejem

 

Horní strana nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a také mikrofon pro záznam zvuku během natáčení videí. Levá strana je prázdná a dolní strana nabízí imitaci reproduktoru na levé straně, která ukrývá jen a pouze mikrofon pro hovory. Skutečný hlasitý reproduktor se nachází na pravé dolní straně a jeho umístění není zlé, ale občas jsem si jej překrýval během hraní her. Uprostřed pochopitelně nechybí MicroUSB port pro nabíjení. Pravá strana nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko. To je vroubkované a díky tomu je jeho stisk jistý a umístění tlačítek chválím.

Horní strana s 3,5 mm jack (neblikací kryt v balení)
Tlačítka na pravé straně mobilu
Dolní strana s imitací reproduktoru, MicroUSB a hlasitým reproduktorem

 

Záda jsou díky originálnímu krytu už o něco zajímavější. Čočka 13 Mpx fotoaparátu hezky zapadá do masivního krytu a LED dioda (blesk) je na tom stejně. Na zádech se nachází už jen tečky, které blikají a tyto tečky také zabraňují klouzání mobilu z rukou. Dále se zde nachází už jen logo Alcatelu.Vzhled blikajícího krytu vypadá dle mého názoru moc pěkně i bez blikání a díky jeho tloušťce se v ruce drží moc příjemně.

Neblikací zadní kryt v balení

 

 

Pro vyjmutí zadního krytu se na dolní straně nachází zdířka pro nehet. Po vyjmutí krytu (toho blikajícího) lze vidět piny na krytu, které se po zacvaknutí krytu připojí k mobilu. Můžeme vidět také slot pro paměťové karty microSD class 10/třída10 o maximální kapacitě 128 GB a také dva sloty pro NanoSIM karty. Mobil tedy podporuje DualSIM a to ocení spousta uživatelů.

Sloty pro dvě NanoSIM a MicroSD kartu pod zadním krytem
PINy pro připojení blikajícího krytu

 

Hodnocení designu: Osobně se mi design líbí a to především díky zadnímu blikajícímu krytu. Výrobce chválím, že přišel s něčím výjimečným a u konkurence jsem žádný blikající kryt zatím neviděl. Některým se to pravděpodobně líbit nebude, ale model A5 LED cílí na mladé, kterým se to pravděpodobně líbit bude.

Hodnocení konstrukce a ergonomie: Kryt působí opravdu bytelně a díky tomu je tloušťka telefonu o 2 mm větší, než s klasickým krytem. Osobně jsem za větší tloušťku rád a v ruce se mobil drží opravdu dobře. S ergonomií tedy nemám žádný problém a mohu ji jen chválit a to samé se týče konstrukce.

 

 

Kdy zadní kryt bliká?

Zadní kryt jednoduše bliká vždy, když mobil vydá nějaký zvuk. Během testování blikal během vyzvánění a v okolí poutal dost pozornosti. Díky blikání jej najdete hned na první pohled. Když jej položíte někde po domě, tak se stačí z druhého mobilu prozvonit a na první pohled uvidíte blikající placku na gauči. 🙂

Během odemykání PINem se na zádech rozzáří všechny diody a to samé platí při připojení nabíječky i zapínání mobilu. To co je cool, je blikání při přehrávání hudby. Během testování jsem zkoušel přehrávat hudbu různých žánrů z Google Play Music. Zadní kryt efektivně blikal a měnil i barvy. Je to opravdu efektivní a líbilo se mi to. Jak jsem již zmiňoval, tak kryt bliká vždy při vydání jakéhokoliv zvuku a to i během hraní her. Hraní her v noci je tedy dost zajímavé a zároveň to může být i otravné pro drahou polovičku, která vedle vás již usíná.

Co bych zlepšil? Je opravdu velká škoda, že výrobce neumožnil nastavení, kdy má mobil blikat. Líbilo by se mi, kdyby blikal vždy při zvednutí ze stolu. Dále by bylo fajn zvolit jen jednu barvu ke každé aplikaci. Z notifikace Facebooku by byl kryt modrý a ze Snapchatu zas žlutý. Z některých fotek na internetu může vypadat, že to kryt tak dělá, ale ve skutečnosti nedělá a uživatel si v aplikacím nemůže nic nastavit. V menu aplikací se nachází pouze aplikace Light Show, která umožní nastavení jen motivu blikání. Více o této aplikaci naleznete níže při popisování operačního systému.

 

 

Displej – Odpovídající ceně

Většinu čelní plochy pokrývá 5,2″ (palců) displej typu IPS s HD rozlišením (1280 x 720 px). Displej by si zasloužil rozlišení FullHD, ale to lze vzhledem k ceně odpustit. Krycí sklo je pravděpodobně vlastní výroby, protože výrobce se nikde nechlubí nápisem Gorilla Glass. Ochrana je ale na dobré úrovni a během svého testování jsem nezaznamenal žádný škrábanec či oděrky.

Nad displejem se pochopitelně nachází senzor okolního světla, který reaguje dobře a rychle. Bohužel se krycí sklo leskne a to při viditelnosti na přímém slunci vadí …  Co se podání barev týče, tak jsem byl během svého používání naprosto spokojen a nemám co bych vytkl. Pozorovací úhly jsou dobré a kritizovat tedy mohu jen viditelnost na přímém slunci.

 

 

Hardware a výkon – Pro méně náročné

Uvnitř mobilu tepe starší osmijádrový procesor MediaTek MT6753 s taktováním na 1,3 GHz a o grafiku se stará čip Mali-T720MP3. Dále nechybí 2 GB RAM. Papírově to vypadá tak, že by si A5 LED zasloužil novější procesor. Přeci jen chce nalákat mladé, kteří hrají hry, že? V AnTuTu Benchmark si A5 LED odnesl 33 446 bodů.

Testy benchmarků

 

Jak si vede během používání? Není to vůbec zlé a při spuštění více aplikací zároveň, jejich přecházení v multitaskingu a plno spuštěných záložek v prohlížeči Google Chrome jsem nezaznamenal žádný problém. Pro běžné používání je výkon tedy dostačující a nebudete mít problémy.

 

Jak je to ale se hraním her? Tady to mohlo být lepší a grafický čip nestíhá hraní náročných her na plné grafické detaily. Zkoušel jsem hry Unkilled, Dead Trigger 2, Asphalt 8 a další. Spouštění her je pomalejší, ale hraní je bezproblémové a nic se neseká. Když jsem ale ve hře Unkilled manuálně nastavil maximální grafické detaily, tak grafický čip skutečně nestíhal a hra byla nehratelná. Na střední grafické detaily vše běží bez záseku. Pokud tedy nepožadujete nejlepší grafické detaily, tak budete spokojeni.

 

Jak je to s úložištěm? V mobilu se nachází interní úložiště o kapacitě 16 GB. Operační systém si pochopitelně ukrojí svůj díl paměti a použít je možné 11 GB. Pokud by paměť nestačila, tak pod zadním vyjímatelným krytem nalezneme slot pro MicroSD paměťové karty (doporučuji Class 10/třída 10) o maximální kapacitě až 128 GB. 11 GB tedy poslouží pro aplikace/hry a paměťová karta na hudbu, fotky a další soubory.

 

Hodnocení výkonu: Během testování jsem byl při běžném používání spokojený a výkon jsem nepostrádal. Během hraní her bych ale ocenil novější procesor potažmo lepší grafický čip. Výkon tedy hodnotím jako průměrný a Alcatel nijak nepřekvapil.

 

 

Fotoaparát – Ach, jo …

Na zádech se nachází 13 Mpx čočka fotoaparátu, která díky masivnímu krytu nijak nevyčnívá (u neblikacího krytu krapet vyčnívá). Fotoaparátu pochopitelně nechybí ani LED dioda pro focení za horšího světla. Jedná se o model pro mladé, kteří často fotí, ale zároveň se jedná o levný mobil. Jak je to tedy s fotoaparáty a aplikací pro focení?

 

Aplikace fotoaparátu je velice jednoduchá a nemá moc co nabídnout. V horní části nalezneme ikonku nastavení, které umožňuje nastavení rozlišení fotek, videí a další standardní specifikace. Dále nechybí tlačítko HDR, časovač, blesk a noční režim. Níže se nachází jen režim panorama, focení, video a okamžitá koláž. Pokud nepočítám tlačítko spouště a filtrů, tak je to skutečně vše. Jako uživatel manuálního režimu jsem tedy opravdu zklamaný. Proč výrobce do aplikace nepřidal manuální režim, který by mohl při focení vyřešit neduhy, které fotoaparát má? To vážně nepochopím … Aplikace vypadá hezky a je jednoduchá, což chválím. Rozhodně ale nepochválím a neodpustím absenci manuálního režimu.

Aplikace fotoaparátu

 

Kvalita zadního fotoaparátu: Ten nabízí světelnost f/2.0, což je dnes už standard. Možné je fotit v maximálním rozlišením 13 Mpx s poměrem stran 16:9 a také 4:3. Což chválím, protože mobily některé konkurence umí fotit v maximálním rozlišení pouze v poměru stran 4:3. Tady to s chválením bohužel končí a na první pohled je jasné, že fotky uspokojí jen nenáročné.

Vyfoceno za horšího světla brzy ráno
Vyfoceno za horšího světla brzy ráno
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla
Vyfoceno za dobrého světla

Fotky nejsou dostatečně ostré a vzdálenějším objektům chybí detail. S ostrostí to tedy není moc dobré a co se podání barev týče při focení proti světlu, tak fotky jsou opravdu hodně přepálené a jsou tedy nepoužitelné. Pokud chcete pořídit fotku za horšího světla, tak se setkáte až s nadprůměrným šumem a to výrobci také rozhodně nepochválím.

 

Hodnocení zadního fotoaparátu: Od mobilu pro mladé jsem vážně čekal více a zadní fotoaparát spadá opravdu jen a pouze do low-endové kategorie. Jsem tedy zklamaný, protože konkurence umí nabídnout podobnou kvalitu za téměř poloviční cenu. Jedná se tedy o podprůměrný fotoaparát …

 

Natáčení videí je možné v maximálním rozlišení FullHD (1080p), ale to kvalitě moc nepřidává. Kvalita videí je na tom stejně, jak fotky a jsou celkem dost roztřesená. To bych u mobilu za tuto cenu čekal, ale opět chybí detail a ostrost. Natáčení je vhodné tedy jen pro nenáročné.

 

Přední selfie kamerka má 5 Mpx a nabízí také LED diodu pro focení selfie za horšího světla. To se často nevidí a výrobce za diodku chválím, ale za kvalitu fotek pochválit také nemohu. Opravdu bych opět čekal více, když je to model pro mladé … Fotky jsou někdy až moc světlé a selfie kamerku hodnotím jako podprůměrnou.

Vyfoceno přední selfie kamerou

 

 

Operační systém – Klasika v podání Alcatelu

U Alcatelu je už zvykem, že systém moc neupravuje a i u modelu A5 LED se nachází téměř čistý Android 6.0 Marshmallow. Na první pohled tedy můžeme vidět úvodní obrazovky, které nejsou ničím výjimečné a je celkem škoda, že Alcatel do tohoto modelu nenasadil také bonusovou informativní obrazovku OneTouch Stream. Myslím si, že systém Android dále nemá smysl zrovna moc popisovat. Rolovací lišta je stejná, jak u čistého Androidu a to samé mohu říci o nastavení, které neobsahuje nic výjimečného.

 

Jaké jsou bonusové aplikace? V menu aplikací nalezneme aplikaci Light Show, která umí menší nastavení a hrátky se zadním blikajícím krytem. Hned po spuštění aplikace můžete nastavit motiv blikání jako je třeba ohňostroj či déšť. Co se nastavení týče, tak lze také nastavit notifikace. K dispozici je blikání při příchozím hovoru, vyzvánění budíků a pochopitelně nechybí ani blikání u ostatních aplikací jako je třeba Facebook a Messenger.

Aplikace Light Show pro nastavení blikajícího krytu

 

Aplikace také nabízí hraní se zvukem. S kamarádem se můžete předhánět sbíráním bodů z blikání. Mobil musíte položit na stůl a vydávat různé zvuky tak, aby kryt co nejvíce zářil. Opět se jedná o funkci určenou především pro děti. Z nudy si také můžete zahrát melodie klepáním na barvičky, které budou na zádech krytu také blikat. V aplikaci se také nachází možnost snímání okolí tak, aby se změnil i motiv systému. Jsou to tedy hrátky pro děti.

Aplikace Light Show pro nastavení blikajícího krytu

 

Výrobce musím pochválit za aplikaci Phone Guard, která vypadá hezky a přehledně. Stejně jak u jiných výrobců si umí poradit s optimalizací systému včetně čistění. Dále nechybí antivirus, režimy úspory baterie, přehled o vyčerpaných datech a další užitečné funkce. Zajímavá je funkce diagnostika hardwaru, která umí ověřit zda vše funguje jak má.

Aplikace Phone Guard pro optimalizaci systému

Test hardwaru v aplikaci Phone Guard

 

Jak je to se spolehlivostí systému? Skvěle a Alcatel opět nezklamal. Během mého testování jsem se nesetkal s žádným zamrznutím či pádem systému. Při zapínání náročných her a také jejich vypínání bylo znát zpomalení, ale nejedná se o nic hrozného. Výrobce tedy chválím za skvělou optimalizaci.

 

 

Výdrž baterie a nabíjení – Milé překvapení

Pod zadním krytem lze vidět nevyjímatelnou baterii. Jedná se o Li-Ion akumulátor s kapacitou 2 800 mAh. To je v dnešní době celkem malá hodnota a papírově to nevypadá s výdrží na jedno nabití zrovna nadějně. Byl jsem ale mile překvapen a mobil umí vydržet i celé dva dny při méně náročném používání. Používal jsem internetový prohlížeč, Messenger, Instagram, e-maily a takové běžné aplikace a jeden den až dva dny nejsou žádný problém. Chce to ale trošku uskromnění a při extrémním zatížením jako je spuštění více aplikací a jejich procházení, sledování videí na YouTube, hudba, non-stop blikání zadního krytu a hraní her vydrží krásných 5 hodin.

Co se nabíjení týče, tak tady to už tak slavné není a to především kvůli pomalému 1A adaptéru v balení. S tímto adaptérem se akumulátor z 0% na 100% nabije za dvě a půl hodiny. To je celkem dlouho a ocenil bych rychlejší adaptér v balení. Pokud mobil nabíjíte převážně v noci během spánku, tak vám to ale vadit nebude.

 

 

Připojení, internet a navigace – S LTÉčkem není problém

Pokrytí sítí 4G/LTE je u nás v ČR stále lepší a mobilů bez této sítě je naštěstí stále méně i v levných segmentech. Alcatel A5 LED podporuje všechna 4G/LTE pásma a to včetně venkovského pásma 800 MHz. S připojením k internetu tedy nebudete mít žádné problémy na LTE, 3G i 2G. Pochopitelně lze použít také Wi-Fi 802.11 b/g/n a 5GHz („Ácéčkové“) Wi-Fi bohužel neumí. Je to škoda, ale tyto sítě téměř nikdo nepoužívá a na problém s připojením narazíte opravdu jen zřídka.

A5 LED umí také Wi-Fi Direct a nesmí chybět ani úsporné Bluetooth 4.2. To umožňuje odesílání/přijímání souborů, ale také připojení chytrých náramků, hodinek a jiných zařízeních. Během svého testování jsem zkoušel používání náramku Xiaomi Mi Band 2 a s používáním a synchronizací dat z náramku jsem neměl žádné problémy. To samé platí u hodinek TCL SmartMove.

Pokud od mobilu požadujete mapy a navigace, tak problémy mít také nebudete. Nechybí tedy funkce GPS, které vypomáhá A-GPS. Během testování jsem zkoušel mapy od Googlu, Seznamu (aplikace Mapy.cz) a také bezplatnou navigaci pro celý svět Here WeGo a s nalezením a udržením polohy jsem neměl žádné problémy.

 

 

Zvuk – Odpovídající ceně

Dolní strana se tváří, že nabízí dva hlasité reproduktory. Bohužel se ale jedná pouze o jeden reproduktor a to na levé straně. Mřížka na pravé straně nabízí jen a pouze mikrofon pro hovory. Toho si lze všimnout po vyjmutí zadního krytu. Umístění reproduktoru je dle mého názoru nevhodné, protože jsem si jej často zakrýval rukou a to především během hraní her. Naštěstí je možné obraz her přetočit, abych si jej nepřekrýval. Umístění tedy chválit nemohu. Hlasitost a kvalita zvuku je na průměrné úrovni a odpovídá ceně mobilu.

Na horní straně telefonu lze vidět 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Ta jsou v balení mobilu, ale bohužel se jedná o pecková levná sluchátka. Ta nedoporučuji používat pro poslech hudby, protože jejich kvalita je špatná. Výrobce za jejich přiložení ale chválím a lze je bez problémů používat na hovory, když nechcete, nebo nemůžete mobil držet u ucha např. při řízení.

 

 

Hodnocení a konkurence:

Na testování modelu A5 LED jsem se těšil, protože blikající kryt jsem na žádném jiném mobilu ještě neviděl. Zaměření tohoto modelu je jasné a ocení jej především děti a teenageři, kteří si blikání mohou užívat a zaujmout své okolí. Konstrukce díky masivnějšímu zadnímu krytu je bytelná a mohu ji jen pochválit. Dobrá výdrž baterie na jedno nabití je také příjemná a chválit musím také za senzorová tlačítka pod displejem za jejich velikost.

Alcatelu ale neodpustím podprůměrný fotoaparát. Byl jsem opravdu zklamaný, když mobil pro mladé má podprůměrnou kvalitu fotek a to i u selfie kamerky, kterou mladí lidí používají velmi často. Nechápu, proč výrobce nenasadil lepší fotoaparát … Vzhledem k ceně kolem 5 000 Kč nedokážu odpustit absenci čtečky otisků prstů, která chybět už opravdu neměla. Na zahraničních stránkách Alcatelu si můžete všimnout verze A5 LED se čtečkou otisků prstů, ale ta se bohužel u nás neprodává a ani nebude …

Jak je to tedy s konkurencí? Ta je tvrdá a za méně peněz můžete mít podobný výkon a fotoaparát u modelu Xiaomi Redmi 4A, který se na Beryku prodává za cenu kolem 2 600 Kč. Dalším konkurentem je povedený kousek Honor 7 Lite, který nabízí kovové tělo, lepší displej a lepší fotoaparát. Zapomenout nesmíme ani na Huawei P9 Lite. Pod 5 000 Kč můžete mít také hezký model Xiaomi Redmi Note 4 Global, který má velký 5,5″ Full HD displej, velmi dobrou výdrž na baterii, lepší fotoaparát a hardware.

 

Co se mi líbí?

  • Blikání zadního krytu během přehrávání hudbu a upozornění na notifikace
  • Pevná konstrukce
  • Hezké podání barev displeje
  • Dobrá výdrž na jedno nabití

Co se mi nelíbí?

  • Cena
  • Podprůměrný fotoaparát
  • Nemá čtečku otisků prstů
  • Slabší procesor a grafický čip
  • Horší čitelnost displeje na slunci (sklo se leskne)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*