Výrobce Xiaomi na náš trh letos vtrhl s novými mobily. Dva jsou opravdu vlajkové a mobilu Xiaomi 14 jsem se v recenzi již věnoval. Prostřední model 14 Pro výrobce letos vynechal a k nám dovezl rovnou ten nejlepší, a to Xiaomi 14 Ultra. Nalákat chce na certifikaci zvýšené odolnosti, koženkou na zádech, výbornými fotoaparáty a nekompromisním výkonem. V době psaní recenze se mobil prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za akční cenu 29 999 Kč s DPH (původní 34 999 Kč).
Pozitiva:
- Nabíječka v balení
- Lze dokoupit Photography Kit a 80 W bezdrátovou nabíječku
- Elegantní design a zvýšená odolnost IP68
- Pěkný LTPO OLED displej
- Zvuk a haptická odezva
- Čtečka otisků pod displejem
- Výkon bez kompromisů
- Rychlé drátové a bezdrátové nabíjení
- Výborné fotoaparáty
- 8K video a 4K se 120 FPS
- Bleskové prostředí HyperOS
- AI úpravy fotek
- Vylepšené mobilní sítě, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 a infraport
- Podporuje USB-C Display Port
- Propojenost mezi mobilem a tabletem
Negativa:
- Chybí eSIM…
Co se nachází v prodejním balení?
Výrobce jde příkladem a na rozdíl od některé konkurence se v krabičce nachází 90 W nabíjecí adaptér, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel a plastový ochranný kryt. Je škoda, že v balení není kryt silikonový, ale lepší než žádný. Spona pro vysunutí nanoSIM šuplíku a návody také nechybí.
Design a konstrukce – kožená záda a zvýšená odolnost
Mobil působí prémiovějším dojmem a je hned vidět, že se jedná o vlajkový model. Modul na zádech je sice velký, ale do mých rukou mobil padne skvěle a modul mi nijak nepřekážel. Celkové rozměry mobilu činí 161,4 x 75,3 x 9,2 mm a váží 224,4 gramů. Potěší, že konstrukce mobilu disponuje certifikací zvýšené odolnosti IP68. Vydržet by měl vystavení vody a prachu, a to i v případě ponoření. Samozřejmě bych ale žádný mobil potápět nedoporučoval.
Čelní část mobilu pokrývá ochranné sklo a na něm je již z továrny nalepená ochranná fólie. Ze všech stran je sklo krásně zaoblené, díky čemuž mobil nejen dobře vypadá, ale lépe se ovládá. To platí především pro ovládací gesta systému. Jedná se však jen o elegantní zaoblení skla, nikoliv zakřivení displeje ve stylu Xiaomi 13 Pro. Displej má minimální rámečky a v jeho horní části se nachází jen malý průstřel se selfie kamerou. Nad displejem je na první pohled neviditelný výřez s reproduktorem pro hovory.
Rám mobilu je hliníkový a plochý, ale jeho hrany jsou broušeny, takže neškrábe do ruky a dobře padne do ruky. Na horní části mobilu najdeme výdech hlasitého reproduktoru, levý bok je prázdný a na pravém jsou ideálně umístěna hliníková tlačítka s vroubkovaným povrchem. Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík pro nanoSIM, zdířka mikrofonu, USB-C a výdech druhého hlasitého reproduktoru.
Záda mobilu zaujmout hned na první pohled. Dávají vašemu okolí vědět, že se jedná o mobil s kvalitními fotoaparáty. Modul s fotoaparáty je totiž masivní, nachází se uprostřed a je kulatý. Vlastně se mi to líbí a jedná se o hezčí řešení, než hranatý modul v rohu. V modulu se výrobce pyšní věhlasnou značkou Leica, nachází se v něm čtyři fotoaparáty, mikrofon, blesk, infraport pro ovládání spotřebičů a další důležité senzory. Na našem trhu je mobil dostupný v černém a bílém barevném provedení.
Kryty a úžasný Photography Kit
Již jsem zmiňoval, že výrobce do balení mobilu přiložil ochranný kryt. Za to ho musím pochválit, ale jedná se o kryt plastový. Chrání sice strany mobilu a zadního modulu s fotoaparáty, ale dost lidí asi sáhne po nějakém lepším krytu. Těch je k dispozici již více a měl jsem možnost si jich i pár vyzkoušet. Vyzkoušel jsem si také nalepovací tvrzená skla pro modul s fotoaparáty – více informací.
Zmínit rozhodně musím výborný Photography Kit přímo od Xiaomi. Nejedná se jen o hezky vypadající kryt, ale můžete si na něj přidělat designový kroužek kolem fotoaparátů a adaptér pro využívání 67 mm fotofiltrů. Set obsahuje také připojitelnou část s integrovaným akumulátorem a slouží nejen jako powerbanka, ale má praktická tlačítka pro ovládání fotoaparátu. Více jsem se mu věnoval v samostatném článku v tomto odkaze.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Xiaomi 14 Ultra zakoupit
LTPO OLED s pěknými barvami a zaoblením stran
Xiaomi 14 Ultra nabízí velký 6,73palcový displej s WQHD+ rozlišením (3 200 x 1 440 px) a 522 ppi. Jedná se o moderní LTPO OLED displej, takže umí automaticky regulovat obnovovací frekvenci od 1 Hz do 120 Hz. Upravit si manuálně můžete také mezi 60 Hz a 120 Hz. Displej chrání tvrzené sklo Xiaomi Shield Glass a jeho strany jsou krásně zaoblené. Sklo se chlubí vysokou ochranou před prasknutím.
LTPO OLED panel má moc pěkné barevné podání a v nastavení si můžete barvy upravit dle svých potřeb. Já jsem si vybral můj oblíbený režim “Původní barvy PRO”. Zapnout si můžete také funkci “Adaptivní barvy” pro automatickou úpravu barevného podání dle světla kolem vás. Rád vidím i funkci pro vylepšení vykreslování různých efektů a AI vylepšení – zvýšení rozlišení přehrávaného videa, rozpoznávání scén ve videu a vylepšení, vylepšení HDR a MEMC pro plynulejší videa.
Displeji samozřejmě nechybí senzor okolního světla a automatická regulace jasu je pohotová. Výrobce se ve svých propagačních materiálech chlubí, že zvolený displej disponuje typických svitem 1 000 nitů a vrcholným pak 3 000 nitů. Dle mého názoru je to až zbytečně vysoký jas. Vlastně bych řekl, že ve většině případů docílíte poloviční a naprosto dostatečné hodnoty, ale umí se automaticky navýšit i víc. Stalo se tak na přímém slunci, a to s vypnutou automatickou regulací jasu, zapnutou funkcí Sluneční svit a Adaptivní barvy. S používáním na přímém slunci jsem byl spokojený, a to samé platí i o pozorovacích úhlech.
Oblíbená funkce Always-On displeji nechybí a umí zobrazit i na “zhaslém” displeji čas, datum, informace o nabití nebo třeba libovolnou fotku. Funkci si můžete načasovat, ale umí být aktivní po celý den. Displej se umí probudit zvednutím mobilu ze stolu, dvojitým poklepáním nebo dokud se na něj budete dívat. Umí totiž monitorovat, zda ho stále máte na dohled. Když třeba od mobilu odejdete, displej pohasne, díky čemuž ušetří nějaká ta procenta nabití.
Zvuk a haptická odezva
Xiaomi 14 Ultra má pro multimédia dva stereo reproduktory, a to na horní a spodní části mobilu. Na poměry mobilu jsou dostatečně hlasité a velmi spokojen jsem i s jejich přednesem. Ucítíte v nich i náznak basů. Reproduktor pro hovory se ukrývá ve výřezu nad displejem a svůj účel plní také na jedničku.
Hudbu si užijete i ve sluchátkách, protože mobil disponuje novým Bluetooth 5.4. Podporuje všechny důležité audio kodeky: AAC, SBC, LDAC a LHDC 5.0. Rád vidím především přítomnost kodeků od Qualcommu: AptX, AptX HD a výborný AptX Adaptive. Bezdrátově je možné zvuk z mobilu vysílat i do jiných podporovaných zařízení, a to v: Nastavení telefonu, Bluetooth, Další nastavení, Vysílat zvuk.
3,5 mm audio jack mobil samozřejmě již nemá a dnes už to asi nikomu nevadí. Audiofilové vyžadují vyšší kvalitu zvuku a svá drátová sluchátka připojují tedy k DAC převodníkům a sluchátkovým zesilovačům. S těmito zařízeními si Xiaomi 14 Ultra rozumí úžasně, a to především díky procesoru od Qualcommu.
V nastavení zvuku můžete upravit nejen různá vyzvánění a povolit vibrace. K dispozici je také aktivace vylepšené haptické odezvy. Ta je jedním slovem výborná a upravit si můžete i její sílu. Ve zvukových efektech je pak Dolby Atmos, zapnutí prostorového zvuku, ekvalizér nebo samostatně ovládat hlasitost oznámení a aplikací.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Xiaomi 14 Ultra můžete odemykat optickou čtečkou otisků prstů pod displejem. Její umístění je dobré a na čtečku snadno dosáhnete oběma palci. Odemykání je rychlé a spolehlivé i přes nalepenou ochrannou fólii.
Vždy se může hodit funkce odemykání mobilu obličejem. Není sice tak bezpečná, ale používat ji můžete. Naskenovat můžete dva zcela odlišné obličeje, čímž dáte přístup do mobilu třeba někomu z rodiny. Naskenovat ale můžete sebe s brýlemi a bez brýlí nebo s vousy a bez vousů.
Již tradičně můžete animaci během odemykání změnit a zabezpečit nejen vybrané aplikace, ale i soubory ve správci souborů. Systém umožňuje využívat druhý prostor, který je zcela oddělen od aplikací a souborů v běžném prostoru. K druhému prostoru se dostanete zadáním PINU a můžete v něm mít nainstalovanou jakoukoliv aplikaci.
Jak je na tom výkon?
Hrozně mi vadí, když v dnešní době výrobci u drahých vlajkových modelů nasazují procesory MediaTek nebo vlastní výroby. Nejde o to, že se jedná o vyloženě špatné procesory, ale od mobilu za tyto peníze zkrátka chci to nejlepší. U Xiaomi je vše stále v pořádku a v Xiaomi 14 Ultra byl nasazen vlajkový procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Výroben byl 4 nm procesem, má osm jader a jeho maximální takt je 3,3 GHz.
Na náš trh se mobil dostal v jedné paměťové variantě, a to se 16 GB RAM LPDDR5X a 512 GB interním úložištěm. Jedná se o moderní rychlé úložiště UFS 4.0 a skrze něj si systém umí rozšířit paměti RAM až o dalších 8 GB. Já si ale rozhodně nemyslím, že s 16 GB RAM budete více paměti potřebovat. Funkci rozšíření najdete v: Nastavení telefonu, Další nastavení, Rozšíření paměti.
Mobil mám k dispozici dlouho a dával jsem mu opravdu zabrat. Na nějaký problém s výkonem jsem ani jednou nenarazil. Hravě si poradí s jakoukoliv aplikaci, během aplikací na pozadí, používání multitaskingu s přepínám aplikaci bez nutnosti je znovu spouštět.
Xiaomi 14 Ultra si užijí i nároční mobilní hráči, protože haptická odezva funguje výborně, displej je pěkný a výkonu má mobil na rozdávání. Fortnite jsem hrál na maximální grafické nastavení “EPIC” se 60 FPS. U nové hry Call of Duty: Warzone Mobile si můžete nastavit nejvyšší grafický režim “PEAK” a užívat si detaily.
Co chlazení procesoru? Vlajkové mobily mají brutální výkon, ale bohužel se často více zahřívají. Již u Xiaomi 13 Pro jsem pozoroval, že ve chlazení nastal nějaký posun. Letos se nový procesor chladí ještě lépe. Během dlouhého hraní ucítíte zahřívání na zádech, ale mobil nijak nepálí do ruky a chlazení výrobce zvládl dobře.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Xiaomi 14 Ultra v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Řekl bych, že to je ideální kapacita. Není příliš nízká, ale ani velká, aby byl mobil moc těžký. Ono to ale není jen o kapacitě akumulátoru, ale o tom, jak výrobce zvládne chlazení procesoru a optimalizaci systému. Samozřejmě vždy záleží jen na vašem používání mobilu. Pokud budete několik hodin používat maximální jas, hodně fotit, natáčet 8K video nebo hrát hry, budou procenta mizet rychleji. Celý pracovní den mobil ale vydrží a řekl bych, že výdrž je jen o fous lepší než u loňského modelu Xiaomi 13 Pro.
Vloni jsem si právě u již zmíněného modelu pochvaloval bleskové 120 W drátové nabíjení. Je vlastně škoda, že Xiaomi 14 Ultra má o něco pomalejší 90 W drátové nabíjení a tak silný nabíjecí adaptér se nachází přímo v prodejním balení. Pomocí něj se mi mobil z nuly do 100% nabil za 30-34 minut. Stále se však jedná o velmi rychlé nabíjení. Letos byl ale navýšen výkon bezdrátového nabíjení, a to na 80 W. Nechybí ani pomalejší reverzní nabíjení pro nabíjení sluchátek či jiného příslušenství. Konečně se jedná o použitelný výkon a začínám zvažovat, že bych to bezdrátové nabíjení konečně začal používat. Dle výrobce se bezdrátově mobil nabije do 46 minut. Musíte si ale k tomu dokoupit nabíjecí stojan. Výrobce na našem trhu prodává dva, a to s 50 W výkonem za 1 599 Kč v XiaomiCesko.cz nebo 80 W bezdrátovým výkonem za 2 499 Kč v XiaomiCesko.cz.
Jsem uživatel, který chce využívat nejrychlejší možný výkon a odmítám se jakkoliv omezovat. Výrobce by si tedy mohl konečně odpustit různé ochrany, díky kterým je výkon nabíjení zpomalován. Naštěstí vše můžete vypnout, a to v: nastavení telefonu, Baterie, Ochrana baterie a tam vyberte “Normální nabíjení”. Ještě se vraťte o krok zpět do: Další funkce, Zvýšení rychlosti nabíjení a tuto funkci povolte. Mobil se bude nyní nabíjet do plna a s maximálním možným výkonem.
Jak se povedla aplikace pro focení a pořizování videa?
Výrobce do mobilu předinstaloval aplikaci fotoaparátu s funkcemi Leica. Opět jsou k dispozici výborné režimy Leica Authentic a Leica Vibrant nebo různé filtry. Na horní části najdeme nastavení automatického HDR, ikonu další skvělé funkce Zaostření pohybu a blesku. Pod šipkou se ukrývá nastavení mřížky, AI, Super makro, časovač, dávkové ostření, nastavení variabilní clony nebo poměru stran. V režimu videa pod šipkou najdeme ještě rozlišení, snímkovou frekvenci, nastavení stabilizace, teleprompter nebo sledování zvuku.
Níže v aplikaci najdeme běžná tlačítka pro připínání fotoaparátů a používání zoomu. Nechybí ani kouzelná hůlka ukrývající filtry a zkrášlovací režimy a vlevo je nově “EV” tlačítko. Za to výrobce chválím, protože ho mám rychle po ruce a mohu snímky případně více zesvětlit. Tuto funkci můžete rychle ovládat přímo na gripu dodávaného ve Photography Kitu.
Jedná se o mobil zaměřený na focení, proto nechybí ani kvalitní PRO režim s manuálním nastavením všech parametrů. K nastavení je toho opravdu dost, fotit můžete v maximálním 50 MPx rozlišení a ve formátech JPEG, RAW nebo Ultra RAW. Lze zvýraznit objekty pro ostření, využívat funkci vodoznaku a další běžné funkce. V pruhu režimů je dále filmový režim, video, fotografie, portrétní režim s možností fotit všemi fotoaparáty, výborný noční režim, panoramata, Dlouhá expozice s více režimy, skenování dokumentů, funkce pro krátké filmy, pokročilý režisérský režim pro manuální nastavení během pořizování videa, Superměsíc a další.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Xiaomi 14 Ultra láká především svým velkým modulem na zádech. Nachází se v něm čtyři fotoaparáty s 50 MPx rozlišením, tři mají optickou stabilizaci obrazu (OIS) a hlavní má dokonce variabilní clonu. Nechybí ani přisvětlovací blesk. Dokoupit si můžete také výborný Photography Kit, který obsahuje kryt, grip s fyzickými tlačítky pro focení a natáčení, designové kroužky a dokonce také adaptér pro používání 67 mm fotofiltrů.
Více jsem se fotoaparátům věnoval v předchozích článcích. Odkazy se nachází níže.
- Jak fotí vlajkový mobil Xiaomi 14 Ultra?
- Jak funguje proměnlivá clona fotoaparátu?
- Jak Xiaomi 14 Ultra umí detailní makro fotky a videa?
- Xiaomi 14 Ultra má vylepšené AI úpravy fotek
- Xiaomi 14 Ultra se optického ani digitálního zoomu nebojí!
- Jak Xiaomi 14 Ultra zachytí lidi a zvířata v pohybu?
- Jaké filtry Leica stojí za vyzkoušení?
- Vojenské technické muzeum Lešany nafoceno s Xiaomi 14 Ultra
Jak umí zadní fotoaparáty pořizovat video?
Xiaomi 14 Ultra je skutečně vlajkový model a očekávají se od něj nejen kvalitní fotografie, ale také pořízená videa. Všemi zadními fotoaparáty umí pořizovat video ve vysokém rozlišení 8K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Jak na tom videa ze všech fotoaparátů jsou?
Přední kamerka
V horní části displeje se nachází malá 32 MPx kamerka s clonou f/2,0. Pomocí ní můžete mobil odemykat, využívat videohovory, ale samozřejmě se i fotit nebo pořizovat video v rozlišení 4K se 60 FPS.
Fotky z kamerky mají přirozené barvy, pleť nemá tendence být nepřirozené (pokud nemáte aktivní režim zkrášlení), funguje automatické HDR a dostatečné je i zorné pole 90°. Snímky mají věrné barvy a dostatek detailů. Sáhnout můžete i po nočním režimu nebo portrétním s rozostřeným pozadím.
Operační systém – prostředí HyperOS
V době psaní recenze měl mobil Xiaomi 14 Ultra operační systém Android 14 a během mého testování obdržel více aktualizací. Výrobce udává, že mobil bude dostávat 4 roky velké aktualizace systému Android. Dostanete tedy čtyři nové verze. Celých 5 let pak bude mobil dostávat pravidelné bezpečnostní záplaty. Někteří výrobci již nabízí i 7 let podpory, ale kdo používá mobil tolik let? Já si to ani nedokážu představit. 😀
U Xiaomi je zvykem, že systém upravuje vlastní nadstavbou. Kdysi nasazoval MIUI, ale ta byla nahrazena novou nadstavbou HyperOS. V případě Xiaomi 14 Ultra nabízí mobil pokročilejší PRO AI úpravy fotografií, které jsou skvělé. Umí třeba fotky rozšiřovat nebo odstraňovat nechtěné objekty – více informací.
Po celou dobu testování fungoval systém úžasně a nádherně svižně. Nové procesory jsou vážně znát a výrobci se podařila i optimalizace systému na jedničku. Jelikož se jedná o vlajkový model, nenachází se v jeho systémových aplikacích reklamní bannery, používat můžete funkci Always-On bez omezení, můžete používat velké složky na ploše nebo upravit písmo. Spokojený jsem byl s chodem všech oznámení z různých aplikací, VPN připojením nebo automatickou zálohou fotek. Systém tedy má správu aplikací běžících na pozadí vyřešenou skvěle, ale u takových aplikací doporučuji u každého mobilu vypínat různé úspory – více informací.
Konektivita – bez eSIM, ale s vylepšeným infraportem a Wi-Fi 7
Xiaomi 14 Ultra ve spodní části ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Je opravdu velká škoda, že mobil z nějakého důvodu nepodporuje funkci eSIM. Vlastně tomu vůbec nerozumím, protože Xiaomi 13 Pro tuto funkci podporoval. Oba fyzické sloty podporují důležitá 5G a LTE pásma a vlastně jsem zjistil, že s procesorem Snapdragon 8 Gen 3 mám lepší příjem mobilních sítí. Potvrdilo se mi to u Xiaomi 14 a nyní i během testování Xiaomi 14 Ultra. Mobilní připojení si tedy užijete a sdílet ho můžete i svým kamarádům třeba jako Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 6.
Výrobce se chlubí vlastním řešením Xiaomi Surge T1 Tuner a možnost používat nové Wi-Fi 7. Nechybí ani podpora starších Wi-Fi sítí a nenarazil jsem na problém s žádným Wi-Fi routerem. Pro rychlé párování zařízení je k dispozici Qualcomm FastConnect 7800 a v již začátku recenze jsem chválil nové Bluetooth 5.4 s novým kodekem AptX-Adaptive a dalšími kodeky. Samozřejmě bez problémů s mobilem používám i platby.
V nastavení mobilu se nachází připojení k dalším zařízením značky Xiaomi. To funguje skvěle s tablety a funkci jsem používal s tabletem Xiaomi Pad 6S Pro 12.4. Napříč zařízeními můžete sdílet třeba Wi-Fi přihlášení, text ve schránce, příchozí oznámení a nasazena byla AI funkce Xiaomi HyperMind k používání naučených vzorců pro ovládání zařízení. Ovládat můžete obrazovku mobilu přímo v okně na displeji tabletu. Propojenost zařízení funguje výborně a přímo v Centru ovládání můžete mít svá zařízení hned po ruce. Mobil si výborně rozumí i s propojením s počítačem s Windows, a to skrze aplikaci Microsoft Phone Link.
Líbí se mi, že Xiaomi využívá velké moduly s fotoaparáty nejen pro umístění potřebné optiky, stabilizací atd., ale také pro výrazně lepší infraport. Umístění je lepší, funguje z více úhlů a výrazně spolehlivěji. Používal jsem ho na starší televizi Sony a reproduktory. Využívat ho můžete i s klimatizací, různými přehrávači a jinými spotřebiči.
V recenzi nižšího modelu Xiaomi 14 jsem zmiňoval, že jsem překvapen z podpory funkce USB-C Display Port. Výrobce se touto funkcí totiž nikde nechlubil a Xiaomi 13 Pro tuto funkci nepodporoval. Vyzkoušel jsem i k Xiaomi 14 Ultra připojit brýle TCL a také funkci USB-C Display Port umí. V žádných propagačních materiálech z nějakého důvodu není uváděna.
S používáním navigací jsem byl spokojený. Poloha byla nalezena okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Nechybí pro náš trh důležitá podpora družit: GPS/A-GPS a evropské Galileo. Podporovány jsou také Beidou, QZSS a Glonass.
Závěr – úžasný mobil pro náročné
V době psaní psaní recenze se mobil Xiaomi 14 Ultra prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za akční cenu 29 999 Kč s DPH. Původní cena činila 34 999 Kč s DPH. Již zmíněná bezdrátová nabíječka a výborný Photography Kit jsou k dispozici ve stejném e-shopu.
Při pohlédnutí na cenu je všem jasné, že toto je mobil určený pro ty nejnáročnější uživatele. Moc jsem se těšil na jeho testování, protože už loňský Xiaomi 13 Pro byl úžasný a fotil výborně. Byl jsem tedy zvědav, jak za ten rok výrobce pokročil a zda má masivní modul na zádech nějaké reálné opodstatnění. Mohu potvrdit, že masivní modul skutečně ukrývá naprosto výborné fotoaparáty a netýká se to jen toho hlavního, ale já si užíval i optický nebo digitální zoom. Zapracování bylo na post-processingu a konečně je možné natáčet v 8K se 30 FPS nebo 4K se 120 FPS. Doufám, že i v příštím modelu také uvidím variabilní clonu.
Není to ale jen o fotoaparátech. Zpracování mobilu je příkladné a konstrukce má zvýšenou odolnost, ale i samotný design mi připomíná některé fotoaparáty. Koženka na zádech dává pocit, že skutečně v ruce držíte něco prémiového. Spokojený jsem byl také s pěkným OLED displejem se zaobleným sklem, nekompromisním výkonem, rychlostí nabíjení, vylepšeným příjmem mobilních sítí a infraportem a propojeností s tabletem.
Pokud hledáte výborný vlajkový mobil, rozhodně mohu Xiaomi 14 Ultra doporučit. Jestli s ním chcete často fotit na výletech a dovolených, zvážil bych dokoupení Photography Kitu. Díky němu je focení ještě větší zábava. A co bych mobilu vytknul? Vůbec nerozumím tomu, proč mobil nemá na našem trhu funkci eSIM… Loňský model ji měl a někdo ji může požadovat. Pokud eSIM máte, stačí navštívit pobočku mobilního operátora a ihned dostanete fyzickou kartu se stejným číslem.