Upscaling zvýší rozlišení a detaily obrázků či fotek? Jak na to?

Jistě se vám někdy stalo, že bylo rozlišení fotky či obrázků nízké, ale jednalo by se o ideální obrázek do nějaké vaší práce. S tím může pomoci starý dobrý upscaling, který umožní navýšení rozlišení vybraného obrázku. Doba se posunula a upscaling je dnes díky pokročilejším algoritmům lepší, než tomu bylo před několika lety. V dnešní době existují různé cloudové služby pro upscaling fotek. Narazit však můžete na to, že webové nástroje nabízí v bezplatné verzi různá omezení. Otravná je i nutnost registrace. Samozřejmě jsou různé pokročilé nástroje, ale v tomto článku se pokusím zmínit nástroje, které jsou jednoduché, zdarma a není nutné nic zdlouhavě nastavovat.

 

Offline aplikace SuperImage pro mobily

Pro mobily s Androidem jsou různé aplikace, ale asi nejlepší je SuperImage. Je totiž open-source, takže je dostupná všem zdarma, každý může nahlédnout do jejího zdrojového kódu, neobsahuje žádné analytické nástroje, odesílání dat z mobilu a nenarazíte ani na žádný otravný banner s reklamou. Velká výhoda spočívá i v tom, že upscaling probíhá zcela offline a využíván je výkon mobilu. Je tedy pomalejší, ale zas máte jistotu, jak je s vaší fotkou či obrázkem nakládáno.

Jak na upscaling v aplikaci? Aplikaci si nainstalujete, spustíte, vyberete požadovaný obrázek/fotku a vlevo nahoře pak nastavíte požadované zvětšení a vpravo zas formát výsledku. Pod snímkem bude zmíněno také originální rozlišení vloženého obrázku i rozlišení po úpravě. Tlačítkem „Upscale“ pak celý proces zahájíte. Jelikož je využíván výkon mobilu, dojde ke zpomalení prostředí mobilu a doporučuji na mobilu nic nedělat a nechat algoritmy dokončit upscaling.

„SuperImage je nástroj pro upscaling obrazu založený na neuronových sítích, který využívá framework učení MNN a algoritmus Real-ESRGAN.“ – Github projektu

Výsledek je na velice dobré úrovni, jak můžete vidět na ořezu obrázku níže. Ten byl zvětšen právě v této aplikaci. Aplikace je pak dostupná zdarma ve svobodném obchodě F-Droid, ale i nesvobodném Obchodě Play. Na F-Droid webu i Githubu projektu lze stáhnout samostatně instalační soubor aplikace SuperImage.

Zvětšený ořez obrázku. Vlevo je originál bez úpravy, vpravo je zas již upravený obrázek aplikací SuperImage

 

A co nějaké webové řešení pro počítače a další zařízení?

Webových verzí je poměrně dost, ale jak jsem zmiňoval, často narazíte na nějaké to omezení. To je možné obejít změnou IP adresy třeba VPN službou, ale vyzkoušet můžete i službu Vidmore.com, kterou jsem zkoušel upravit pár obrázků a na nějaké omezení jsem nenarazil. Zdarma a bez registrace jsem obrázek mohl zvětšit 2x – 8x. Nevýhoda je jen v tom, že některé obrázky mohou mít bílé pozadí. To je možné odstranit zas jinou službou Remove BG nebo jinou.

Vybrané webové služby zdarma:

Vlevo je originál před úpravou, vpravo je obrátek zvětšen webovou aplikací
Originál bez úpravy
2x zvětšení
4x zvětšení
6x zvětšení
8x zvětšení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*