TCL Moveband MB20G – Fitness náramek za 1000 Kč (RECENZE)

Čínská společnost TCL, která mimochodem stojí za mobily značky Alcatel na našem trhu prodává i nositelná zařízení. Dobrým příkladem jsou chytré hodinky TCL Movetime Smartwatch, které jsem recenzoval. Výrobce se snaží nabídnout i levné fitness náramky a v této recenzi se budu věnovat náramku TCL Moveband MB20G. Ten nabízí klasické funkce fitness náramku za příjemnou cenu kolem 1000 Kč.

 

 

Obsah balení:

 • Náramek TCL Moveband MB20G včetně pásku
 • Kolébka pro nabíjení
 • Návody

 

Specifikace:

 • Pásek: Lze sundat a vyměnit, materiál: pryž
 • Rozměry: 36,1 x 19,0 x 9,7 mm
 • Hmotnost: 14 g
 • Displej: 0,69“ (palců), bílý OLED
 • Odolnost IP66
 • Kapacita baterie: 45 mAh
 • Čipset: Quintic QN9020 BT4.0
 • Snímač: 3D BOSCH

 

 

 

Design, displej a ovládání:

Design náramku je asi to nejdůležitější, když jej neustále budete nosit na ruce. Osobně se mi náramek líbí více, než jeho hlavní konkurent Xiaomi Mi Band 2. Dost tomu přidává zahnuté sklo na čelní straně a imitace kovového rámečku. Celkové rozměry náramku (jen modulu) činí 36,1 x 19,0 x 9,7 mm a jeho tloušťka je příjemná.

 

Na čelní části se tedy pochopitelně nachází 0,69″ (palců) OLED displej, který chrání tvrzené sklo vlastní výroby. Za sklo musím výrobce moc pochválit, protože jeho hrany jsou krásně zaoblené a to dost přidává na hezkém designu. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal žádný mikro škrábanec a ochrana je tedy na dobré úrovni. Na displeji se také nachází vyznačené místo, které značí senzor pro probuzení displeje a jeho ovládání. Čelní část tedy vypadá hezky a jedinou vadou je horší viditelnost na přímém slunci. Ocenil bych také senzor, který by umožnil zobrazení času po zvednutí ruky.

 

Na displeji lze vidět zda je aktivní bluetooth, čas, a také indikátor baterie. Dále je na displeji hezky přehledně vidět datum  a den, ušlé kroky včetně vzdálenosti a spálené kalorie. Displej umí také zobrazit notifikace tak, že zobrazí pouze ikonku aplikace ze které notifikace pochází např. malou ikonku zprávy či Facebooku. Notifikace fungují výborně a to samé lze říci o budíku.

Na dolní části náramku nalezneme loga výrobce a také dva piny pro připojení nabíjecí kolébky. Nechybí ani pryžový pásek, který je na dotek velice příjemný a za použití tohoto materiálu musím TCL pochválit. Zapínání náramku bylo upřímně prvně dost otravné a chvilku jsem si na něj nemohl zvyknout. Časem jsem se ale naučil pásek zapínat. O zapínání se starají dva cvočky, které zacvaknete do pásku a jeho zbytek protáhnete očkem.

 

 

 

Co vše náramek měří?

Jako správný fitness náramek TCL Moveband MB20G měří ušlé kroky a lze jej používat jako krokoměr. Měření vzdálenosti včetně spálených kalorií také pochopitelně nechybí. O měření se stará akcelerometr 3D BOSCH, který svou práci odvádí velmi dobře. Během testování jsem měl možnost porovnání s konkurenčním náramkem od Xiaomi a Moveband od TCL měří kroky včetně vzdálenosti přesněji. Senzor srdečního tepu bohužel chybí a to může některým sportovcům vadit. Pro měření standardních denních aktivit tedy poslouží velmi dobře.

 

 

 

Odolnost – Voda mu nevadí

Fitness náramek, který nemá voděodolnost je dle mého názoru nepoužitelný. TCL do svého náramku nasadilo odolnost s certifikací IP66. To znamená, že náramku nevadí voda ani prach. Během mého používání jsem náramek používal ve sprše a nezaznamenal jsem žádné vniknutí vody. Na stránkách výrobce je také udávána odolnost vůči nárazům do 1,2 m.

 

 

 

Mobilní aplikace – Vše umí, ale ten design …

Náramek lze využívat na dvou hlavních mobilních platformách a to na Androidu i iOS. Náramek jsem testoval na mobilech Xiaomi Mi A1, HTC U Ultra a HTC U11. Tedy na mobilech s Androidem a počáteční sprárování náramku bylo dost matoucí, protože v Obchodu Play i App Storu se nachází mnoho aplikací od TCL a s náramkem funguje jen jedna. Opravdu nechápu, proč výrobce vypouští mnoho aplikací pro každý typ náramku zvlášť a neudělá elegantně jednu aplikaci, jak je tomu v případě Xiaomi. Musel jsem tedy najít a stáhnout aplikaci se jménem TCL MB20G, kterou si lze stáhnout bezplatně v Obchodu Play pro Android a App Storu pro iOS.

 

Poté bylo připojení konečně funkční a s mobilem se náramek spároval bez problému. Hned po spuštění aplikace lze vidět ušlé kroky a také spánek. Pro podrobnější prohlížení grafů je třeba klepnout na kruhy chůze a spánku. Grafy nevypadají vůbec špatně a níže se nachází všechny potřebné informace o výkonech. Pokud potřebujete vidět informace o více dnech, tak je nutné níže klepat na tlačítko mínus. Vlevo nahoře se nachází menu, které ukrývá další funkce a to sociální prvek pro připojení s kamarády a sledování jejich aktivit, konfiguraci náramku a také nastavení budíků.

 

Výrobce chválím za možnost nastavení vibrací. Lze si tedy například nastavit jedno zavibrování pro příchozí zprávu a deset zavibrování pro příchozí hovory. Nastavení budíků vypadá také dobře a buzení pomocí vibrací jsem celkem dost využíval.

 

S aplikací jsem tedy neměl problémy, ale určitě by na ní výrobce měl zapracovat a vydat pořádné aktualizace. Prostředí aplikace nepůsobí zrovna moc moderně a nový design by ji určitě neuškodil. Prvky z levého menu bych umístil hezky do tlačítek na dolní část aplikace. Vše by pak bylo přehlednější a hezčí.

 

 

 

Nabíjení a výdrž – Není to vůbec špatné

Konkurence většinou nabízí kolébky do kterých stačí modul náramku jen zasunout. TCL do balení přidává nabíjecí kolébku do které se musí modul bokem zacvaknout. Je třeba dát si pozor na nabíjecí piny, které musí v nabíječce sedět. Toto řešení je celkem krkolomné, ale na druhou stranu v nabíječce drží opravdu pevně. Kabel na rozdíl od Xiaomi je kvalitní a neláme se. Nabíječku lze připojit do USB portu v počítači, powerbanky či nabíjecího adaptéru.

Doba nabíjení náramku je kolem jedné a půl hodiny. Co se výdrže na jedno nabití týče, tak to není špatné. Náramek mi během testování vydržel pět až sedm dní. Záleží na využívání notifikací, které mají větší spotřebu na baterii. Výdrž je tedy slušná.

 

 

 

Závěr – Konkurence je dravá

Pokud hledáte levný náramek, který měří dobře ušlou vzdálenost a kroky včetně spánku, tak se jedná o dobrý náramek, který za cenu kolem 1000 Kč měří velmi dobře a nabízí hezký design. Výrobce opravdu moc chválím za ochranné sklo na displeji, které je krásně zaoblené a za příjemný pryžový řemínek. Notifikace fungují výborně a spolehlivě, což se o některých kouscích konkurence říci rozhodně nedá.

Konkurence je ale dravá a TCL to bude mít těžké. Na trhu se prodává náramek Xiaomi Mi Band 2, který má daleko propracovanější mobilní aplikaci, která je často aktualizována včetně firmwaru náramku a má lepší viditelnost na přímém slunci. Nabízí také senzor srdečního tepu za méně peněz kolem 800 Kč. Nenabízí však krásně zaoblené ochranné sklo displeje a příjemný pryžový řemínek. Náramek od TCL také přesněji měří ušlé kroky včetně vzdálenosti (porovnal jsem oba náramky).

 

Co se mi líbí?

 • Zaoblení stran displeje
 • Vzhledem k ceně hezký design
 • Příjemný pryžový pásek
 • Přesnost měření kroků, vzdálenosti a spánku
 • Cena

Co se mi nelíbí?

 • Viditelnost na přímém slunci mohla být lepší
 • Mobilní aplikaci by neuškodil nový design
 • Chybí senzor srdečního tepu

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*