TCL 10L – Zaujme nejen hezkým displejem a slušivým designem (RECENZE)

Společnost TCL Communication letos na náš trh uvedla dva zajímavé mobily. Recenzi vybavenějšího TCL 10 Pro jsem nedávno zveřejnil, a v této recenzi jsem se podíval na dostupnější model TCL 10L. Ten se snaží zaujmout 6,53palcovým displejem s minimalizací rámečků, pruhem čtyř zadních fotoaparátů a hezkým designem. Cena mobilu se v době psaní recenze pohybovala lehce pod 7 000 Kč.

 

 

Obsah balení – pochvala za kryt

V krabičce tedy najdete TCL 10L, 10W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí/datový kabel. Nechybí pak ani spona pro vysunutí hybridního nanoSIM/microSD slotu a různé návody. Velkou pochvalu si TCL tradičně odnáší za přiložený průhledný silikonový kryt, který jistě oceníte.

 

 

 

Design a konstrukce

Když jsem recenzoval mobily TCL Plex a TCL 10 Pro, tak jsem byl příjemně překvapen tím, jak TCL zvládlo design na jedničku. I model TCL 10L tedy vypadá fantasticky a svým kolegům nedělá ostudu. I když se jedná o větší mobil, tak díky oblým tvarům se příjemně drží a ovládá. Celkové rozměry mobilu činí 162.2 x 75.6 x 8.4 mm a váha se vyšplhala na snesitelných 180 gramů.

Takřka celou čelní plochu pokrývá po stranách mírně zakřivené 2.5D sklo, které chrání velký displej. Ten má úhlopříčku 6,53palce, takže na ovládání horní strany displeje jednou rukou musíte zapomenout. Výrobci se však povedlo minimalizovat rámečky výborně a mobil působí moderním dojmem. Selfie kamerku najdete v průstřelu levé horní části displeje a mřížka reproduktoru pro hovory se pak nachází nad displejem. Je velká škoda, že kvůli minimalizaci rámečků nezbylo místo pro notifikační diodu.

Rámeček mobilu je z plastu, ale na první pohled působí, jako by byl hliníkový. Dělá to bytelné zpracování, a především krásná lesklá barva. Na horní straně rámečku najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá hybridní slot pro nanoSIM/microSD a také tlačítko Google Asistenta. Je velká škoda, že tomuto tlačítku nelze přiřadit jinou funkci. Na pravém boku najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část pak nabízí imitaci reproduktoru, kde se nachází mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Horní část mobilu
Tlačítka na pravém boku
Tlačítka na levém boku
Spodní část mobilu

Na zádech se nachází sklo se 3D zakřivením po stranách, což chválím, protože díky tomu mobil skvěle padne do ruky. Výrobce také udává, že pod sklem je nalepená holografická fólie, která na světle dělá zajímavé efekty a mobil díky tomu vypadá působivě. Po stránce designu mobil rozhodně nezklamal. Na zádech se nachází lehce vystupující modul čtyř fotoaparátu se dvěma LED blesky a dobře umístěná čtečka otisků prstů.

 

 

 

Displej – opět s pochvalou

TCL 10L nabízí velký 6,53palcový IPS displej s FullHD+ rozlišením a 395 PPI. Displeji nechybí automatická regulace jasu, která funguje dobře a pochválit musím i pozorovací úhly a viditelnost na přímém světle, i když tu patrně kazí nalepená ochranná fólie. Tu však můžete bez problémů odlepit. Krásné jsou také barvy, které si lze manuálně přizpůsobit dle potřeby.

Jak už je u TCL mobilů zvykem, tak nechybí ani nastavení NXTVISION. Tato funkce nabízí vizuální vylepšení, převod SDR na HDR a nastavení barevného podání displeje. Dostalo se i na čtecí režim, který přizpůsobí displej tak, aby bylo čtení knížek co nejpohodlnější. K dispozici je i funkce ambientního displeje, kdy se na displeji ukážou nové příchozí notifikace. Jelikož mobil nemá OLED displej, tak se notifikace ukáže jen krátce.

 

 

 

Odemykání mobilu

TCL 10L je možné odemykat čtečkou otisků prstů na zádech mobilu. Ta je velice rychlá a také spolehlivá. TCL si na čtečce dalo opravdu záležet a v nastavení si můžete zapnout také různá gesta. Gesty můžete dotykem na čtečku třeba i fotit, což oceníte při selfie. Dále nechybí mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty či odstranit notifikace dvojitým poklepáním po čtečce.

Mobil je možné pochopitelně odemykat také obličejem. To jsem využíval poměrně často a odemykání je rychlé a za ideálních světelných podmínkách i spolehlivé. Za horšího světla je však lepší sáhnout po čtečce.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Když se podíváte na spodní část mobilu, tak můžete nabýt dojmu, že mobil nabízí dva hlasité reproduktory. V mřížkách vlevo se však nachází pouze mikrofon a skutečný reproduktor se nachází vpravo od USB-C konektoru. Reproduktor se opravdu snaží, ale od mobilu v této cenové kategorii nemůžete mít velká očekávání. Je dostatečně hlasitý, ale kvalita nijak neoslní, ale ani neurazí. Jedná se tedy o reproduktor odpovídající ceně.

Někoho může potěšit také starý 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Ten nabízí vysokou kvalitu, ale záleží hodně na tom, jaká sluchátka použijete. V balení bohužel žádná nenajdete. Někdo může postrádat FM rádio, ale to dnes v mobilech snad takřka nikdo nepoužívá.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 665 s taktem: 4x 2.0 GHz + 1,8 GHz. K dispozici jsou také paměti 6 GB RAM a 64 GB interní úložiště UFS 2.1. Na stránkách výrobce se však můžete dočíst, že existuje i 128 GB verze, ale ta se na našem trhu bohužel nenachází. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 256 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

A jak je to tedy s výkonem? Od této cenové kategorie nemůžete očekávat herní stroj, ale pro všechny běžné náročné aplikace je výkon dostatečný a nesetkal jsem se s žádnými záseky či zamrzáním. Zahrajete si však i všechny hry, a to včetně PUBG Mobile či Call of Duty Mobile. Pokud hledáte mobil na Fortnite, tak s tímto modelem můžete být spokojeni, protože hru jsem během testování hrál. Je však nutné si hru stáhnout ze stránek Epic Games, jak se můžete dočíst v podrobném návodu. Hru si pochopitelně zahrajete jen na nízké grafické nastavení.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 000 mAh, což je na dnešní poměry běžná kapacita. TCL však perfektně odladilo systém tak, že celý pracovní den bez problémů přežijete. Během testování jsem se běžně dostal na jeden a půl dne, takže dva dny na jedno nabití nejsou nereálné.

O nabíjení se pak stará oboustranný konektor USB-C. V balení najdete 10W nabíjecí adaptér, díky čemuž akumulátor dobijete z nuly do 100% za 2 hodiny a 20 minut. Nabíjení tedy není nijak bleskové, ale v této cenové kategorii se stále jedná o běžnou rychlost.

 

 

 

Fotoaplikace

TCL 10L nabízí hezky zpracovanou aplikaci fotoaparátu. Všechny důležité režimy najdete na spodní části displeje, kde najdete portrétní režim s rozostřeným pozadím, režim super makro a i pro režim pro manuální nastavení parametrů. Režim super makro funguje tak, že makro snímky fotí 2 Mpx snímačem. Je velká škoda, že výrobce nenasadil alespoň 5 nebo 8 Mpx fotoaparát, protože 2 Mpx jsou na dnešní poměry opravdu nepoužitelné. Makro tedy doporučuji fotit v běžném režimu.

Na horní části aplikace pak najdete ikonku s nastavením aplikace, výběr poměru stran, HDR (funguje i automaticky), časovač a nastavení blesku. Nechybí pak ani různé filtry. Na pravé straně aplikace pak najdete dvě kulatá tlačítka. Jedno slouží pro přepnutí na 2x digitální zoom a ta druhá na přepnutí na 8 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

TCl 10L na svých zádech nese arzenál čtyř fotoaparátů se dvěma LED blesky. Hlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Zbylé dva fotoaparáty jsou pouze 2 Mpx a slouží pro focení makra a hloubku ostrosti. Jak jsem se již u fotoaplikace rozepisoval, tak 2 Mpx makro je opravdu nepoužitelné.

Hlavním fotoaparátem ve dne pořídíte hezké snímky, kterým nechybí detaily i věrohodné barevné podání. Nesetkal jsem se ani s přesaturováním barev, jak je u některých mobilů v této cenové kategorii zvykem. Snímky jsou tedy ostré a v běžném režimu jsou hezké i makro snímky. Za horších světelných podmínek se však detaily vytrácí, ale když máte pevnou ruku, tak rozhodně nejsou špatné.

Ultraširokoúhlý fotoaparát odvádí velice dobrou práci a na výletech jej rozhodně oceníte. Snímkům opět nechybí hezké barvy a detaily, ale za horších světelných podmínek bych na něj moc nespoléhal. Po krajích si můžete také všimnout deformace, ale ta se vyskytuje i u řádově dražších mobilů. Když to shrnu, tak ultraširokoúhlý fotoaparát patří rozhodně k něm lepším v této cenové kategorii.

 

 

 

Natáčení videí

Mobilem TCL 10L můžete pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení aplikace fotoaparátu můžete rozlišení také přepnout na FullHD se 30 FPS. 60 FPS tedy mobil pořizovat neumí, což je škoda, ale opět je nutné se podívat na cenu mobilu.

Pořízena videa jsou na tom dobře a pochválit musím citlivé mikrofony, které zaznamenávají zvuk velice dobře. Videím nechybí věrohodné barevné podání či detaily. Optickou stabilizaci však nečekejte a přítomná je tedy jen ta elektronická. Ta však odvádí výbornou práci. Vytknout mohu jen poměrně časté přeostřování.


 

 

 

Focení selfie

V levém horním rohu displeje najdete průstřel malé selfie kamerky. Ta nabízí 16 Mpx rozlišení a světelnost f/2.2. Selfies můžete fotit jak v automatickém režimu, tak i tom portrétním s rozostřeným pozadím. Pokud fotíte v běžném, tedy automatickém, tak vlevo dole najdete malou ikonku, která ukrývá režimy zkrášlení.

A jak jsou na tom snímky? Byl jsem mile překvapen tím, jak portrétní režim dobře funguje a se snímky bych byl spokojený. Bohužel, pokud fotíte za slunečného dne, tak se pozadí za vámi nepřirozeně přepálí a je takřka jen bílé… Obličej naštěstí přepálený není, ale přeci jen občas chcete na výletech za slunečného dne udělat pěkná selfies s oblohou na pozadí.

Snímek s přepáleným pozadím

 

 

 

Operační systém

V mobilu se nachází operační systém Android 10, který je upraven nadstavbou TCL UI. Ta není nijak přeplácaná a vypadá opravdu dobře. Výrobce také přislíbil, že tento model dostane Android 11 a každé dva měsíce dostane nové bezpečnostní záplaty. V době mého testování (v srpnu) měl mobil květnové záplaty, takže je otázkou, jestli příslib výrobce splní.

V systému najdete povedenou aplikaci Chytrý správce aplikací, kde najdete přehled o tom, jaké aplikace se spouští na pozadí, různé úsporné režimy baterie a informace o využití RAM. Velice zajímavé je také to, že když v této aplikaci ze spodní části nahoru přejedete dvěma prsty, tak máte k dispozici soukromý prostor. Ten je chráněn pinem či gestem a můžete si do něj ukládat fotky, videa, zvuky či třeba archívy. Tyto soubory pak nebudou běžně viditelné. Do soukromého prostoru se stejným způsobem dostanete také v povedeném správci souboru.

Po dobu mého testování byl systém krásně svižný a nesetkal jsem se s žádným problémem. Skvěle fungují také notifikace a neustálé připojení k VPN. Systém tedy agresivně neukončuje aplikace, jak ukázal i test DontKillMyApp, kde si mobil odnášel 96-100%. Výrobci lze vytknout asi jen předinstalované aplikace Facebooku, Netflixu a Bookingu. Ty je však možné odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – nic nechybí

V levém boku mobilu se nachází hybridní slot, takže můžete buď využívat funkci dualSIM se dvěma nanoSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se lze také k 2,4 GHz a 5 GHz (802.11 a/b/g/n/ac) Wi-Fi sítím.

Během testování jsem často také využíval Bluetooth 5.0. To fungovalo s bezdrátovými sluchátky spolehlivě a nechybí podpora kodeku AptX. Bezproblémové bylo také odesílání/přijímání souborů mezi mobilem a notebookem. Nechybí pak ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb. Pro využívání navigace pak poslouží GPS, A-GPS a evropské Galileo.

 

 

 

 

Závěr – nejdostupnější mobil na Fortnite?

TCL 10L se v době psaní této recenze prodával za cenu lehce pod 7 000 Kč. Pokud tedy hledáte mobil v této cenové kategorii, tak se může jednat o ideálního kandidáta. Za tyto peníze získáte mobil, který nabízí krásný 6,53palcový IPS displej, opravdu vydařený design, ochranný kryt v balení a slušné fotoaparáty.

Pokud hledáte mobil pro hraní her, ale cena 7 tisíc je maximum, co jste ochotni utratit, tak právě TCL 10L může být pro vás vhodný. Vlastně se jedná o aktuálně nejdostupnější mobil na trhu, který zvládne tu nejnáročnější mobilní hru Fortnite. V této cenové kategorii však nesmíte očekávat vysokou grafiku hry.

Mobil si v testování vedl velice dobře a mohu ho doporučit. Tedy pokud jste ochotni překousnout časté přeostřování v natočeném videu, přepálené pozadí selfie fotek a zbytečné předinstalované aplikace. Někomu může také chybět FM rádio.

 

 

 

Pozitiva:

 • Vydařený design a kvalitní konstrukce
 • Spolehlivá čtečka otisků
 • Až dvoudenní výdrž na nabití
 • Lze hrát Fortnite
 • Silikonový kryt v balení
 • Opravdu krásný displej
 • Ochranná fólie na displeji
 • Cena

 

Negativa:

 • Tlačítku Google asistenta nelze přeřadit jinou funkci
 • Přepálené pozadí při focení selfie
 • Předinstalované aplikace Facebooku, Netflixu…
 • Někdo může postrádat FM rádio
 • Častí přeostřování ve videu

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*