Samsung Galaxy A51 – Ten nejoblíbenější Samsung (RECENZE)

Samsung na našem trhu neprodává jen vlajkové modely, ale také dostupnější mobily. Celosvětově je tím nejoblíbenějším letošní Samsung Galaxy A51, který jsem obdržel na test. Ten nabízí krásný 6,5palcový AMOLED displej se čtečkou otisků v displeji, tenké tělo a čtyři zadní fotoaparáty. V době psaní této recenze se mobil prodával za cenu kolem 9 500 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení

Od samotného prodejního balení nečekejte žádný nadstandard. V krabičce najdete jen mobil, 15 W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody. Nechybí ani obyčejná pecková sluchátka.

 

 

 

Design a konstrukce – do ruky padne skvěle

Samsung Galaxy A51 je už podle velikosti displeje velkým mobilem. Výrobce však jeho zpracování zvládl výborně, a díky zakřivení zadního krytu v ruce sedí skvěle. Je však pravdou, že menší ruce na psaní jednou rukou musí zapomenout. Celkové rozměry mobilu činí 158,5 x 73,6 x 7,9 mm a váha se zastavila na 172 gramech.

 

Čelní plochu mobilu okupuje velký 6,5palcový AMOLED displej. Jelikož jsou rámečky kolem displeje opravdu minimální, tak mobil působí moderně. V displeji najdete jen malý průstřel selfie kamerky. Chytře ukrytou mřížku reproduktoru pro hovory pak najdete nad displejem.

V této cenové kategorii nelze očekávat nějaké prémiové materiály. Dominantní je zde tedy plast, ale přesto mobil působí stylově. Na jeho horní části najdete jen mikrofon, vlevo se ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a microSD (všechny jsou odděleny) a na pravém boku pak najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část pak nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Tlačítka na pravém boku mobilu

Zadní kryt působí, že je skleněný, ale ve skutečnosti se jedná o výborně zpracovaný plast. Na našem trhu je k dispozici v mnou testovaném světle modré, ale i černém barevném provedení. Na světle hází zajímavé odlesky a pochválit musím i 3D zakřivení. Díky tomu se mobil opravdu příjemně drží i při dlouhém hraní her. Na zádech pak najdete lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem.

 

 

 

Displej – to je to, co Samsung umí!

U mobilů Samsung bylo vždy vidět, že se výrobce zaměřuje na výrobu displejů a TV. Displeje na jejich mobilech jsou nádherné a výjimkou není ani model Samsung Galaxy A51. Ten nabízí 6,5palcový Super AMOLED displej s FullHD+ rozlišením.

Displeji nechybí automatická regulace jasu, skvělá viditelnost na přímém slunci a příkladné pozorovací úhly. Pochválit musím i krásné barevné podání, které si v nastavení můžete manuálně přizpůsobit. V nastavení najdete také filtr modrého světla pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a zvětšení písma a prvků v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka v displeji

Samsung nabízí čtečku otisků prstů v displeji ve stále dostupnějších mobilech. Není tedy divu, že ji má i Galaxy A51. Čtečka mi během testování fungovala spolehlivě a svižně. Problém ji však dělají vlhké prsty, jak je u čteček v displeji běžné.

Nechybí ani odemykání obličejem, které mi také fungovalo velice dobře. Za horších světelných podmínek je však lepší sáhnout po čtečce otisků.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Galaxy A51 nabízí jeden hlasitý reproduktor na své spodní části. Ten se opravdu snaží a jeho hlasitost je na velice dobré úrovni. Kvalita je taktéž dobrá, ale hodnotil bych ji spíše průměrně. Jednoduše odpovídá ceně mobilu.

Pochválit musím také za kvalitní 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, který se z vlajkových modelů vytrácí. Když připojíte sluchátka, tak můžete využívat také FM rádio. Lze jej přepnout na hlasitý reproduktor, kdy sluchátka budou sloužit jen pro příjem signálu. K tomu můžete využít třeba obyčejná pecková sluchátka dodávána v balení.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Samsung do Galaxy A51 tradičně nasadil vlastní procesor, kterým je tentokrát osmijádrový Exynos 9611. Ten je vyrobený 10 nm technologií a nabízí takt: 4x 2,3 GHz + 4x 1,7 GHz. K dispozici jsou také paměti 4 GB RAM a 128 GB interní úložiště (UFS 2.0). Paměť je možné také rozšířit microSD kartou o maximální kapacitě 512 GB.

S výkonem mobilu jsem byl spokojený a pro běh systému i všech aplikací postačí. Co se týče her, tak si zahrajete PUBG Mobile, Call of Duty Mobile a ostatní náročnější tituly. Jen s Fortnitem nemůžete počítat, protože procesor není ze strany vývojářů hry podporován a hra se nepříjemně seká.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4000 mAh. To je dnes už běžná kapacita, která nijak nenadchne. Výdrž na jedno nabití je dle očekávání průměrná a s mobilem vydržíte běžný pracovní den. Když jsem však baterii trochu šetřil, tak jsem se i dokázal dostat na jeden a půl dne.

K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a v balení najdete 15 W nabíjecí adaptér. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně za 1 hodinu a 35 minut. S bezdrátovým nabíjením v této cenové kategorii nelze počítat.

 

 

 

Fotoaplikace

Mobil Galaxy A51 nabízí tradiční aplikaci fotoaparátu od Samsungu. Ta nabízí všechny užitečné režimy na spodní části, hned nad spouští. Nechybí režim živého zaostření, single také, panorama, makro i noční režim. Většina užitečných režimů se nelogicky nachází v kolonce „Další“, odkud můžete jakýkoli režim dlouhým stiskem přesunout mezi ostatní režimy.

Nad režimy se nachází tři malá tlačítka, která slouží pro přepínání mezi hlavní a ultraširokoúhlou čočkou. Poslední tlačítko je pak pro zapnutí pomoci umělé inteligence, která automaticky upravuje barvy fotek. Tuto funkci doporučuji vypnout, aby snímky více odpovídaly realitě.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Samsung Galaxy A51 na zadní části nabízí čtveřici zadních fotoaparátů. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. V defaultním nastavení však pořizuje 12 Mpx snímky ve velice vysoké kvalitě. Do maximálního rozlišení se však můžete přepnout v nastavení aplikace fotoaparátu.

Druhý 12 Mpx snímač je ultraširokoúhlý se záběrem 120 stupňů. Ten nabízí světelnost f/2.2 a podává velice dobré výsledky. V rozích fotek však můžete vidět deformaci, ale to je u ultraširokoúhlých fotek stále běžné. Poslední dva snímače nabízí rozlišení 5 Mpx se světelností f/2.4 a f/2.2. Jeden je makro a druhý pro snímání hloubky ostrosti.

A jak jsou na tom samotné snímky? Velice dobře a myslím si, že většina uživatelů bude jistě spokojena. Snímkům nechybí detail i velice dobré barevné podání, i když oblohu si Samsung tradičně nepřirozeně přizpůsobuje. Většině lidem to však nevadí, a naopak se jim to líbí. Skvěle funguje i automatické HDR a slušné jsou i snímky za špatných světelných podmínek, tedy pokud použijete efektivní noční režim.

 

 

 

Natáčení videí

Galaxy A51 umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení aplikace fotoaparátu si můžete také zvolit rozlišení FullHD se 30 FPS. Je velká škoda, že mobil neumí videa se 60 FPS. Co se stabilizace týče, tak OIS nečekejte, ale přítomná je elektronická stabilizace. Ta odvádí výbornou práci a videa jsou stabilní. Pochválit musím i ostrost a barevné podání.


 

 

 

Selfie kamerka

Samsungu musím pochválit opravdu miniaturní průstřel selfie kamerku, který mi nijak nevadil a nekazí design mobilu. Přední kamerka nabízí vysoké 32 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Kvalita selfie kamerky je na vysoké úrovni a musím ji pochválit rozostřené pozadí, detaily a možnost natáčet videa až ve 4K rozlišení se 30 FPS. Jen nechápu, proč Samsung ořezává snímky a pro širokoúhlý záběr je nutné se přepnout jedním tlačítkem nad spouští fotoaparátu.

 

 

 

Operační systém – známá klasicka

Galaxy A51 nabízí operační systém Android 10, který je tradičně masivně upravený a nabízí tedy dobře známou nadstavbu One UI 2.1. Samsungu musím pochválit časté aktualizace, které jsem během testování obdržel a mobil má tedy relativně nové červnové bezpečnostní záplaty.

Nadstavbu One UI někdo miluje a někdo ji zas nemusí. Nelze ji však upřít spoustu vychytávek, na které si velice rychle zvyknete. Pochválit musím také nová gesta pro ovládání prostředí, která pochází z čistého Androidu.

Systém byl po celou dobu testování také velice svižný a nezaznamenal jsem žádné záseky, zamrzání či zpomalování. Bez problémů mi fungovalo také nepřetržité připojení k VPN a nesetkal jsem se s agresivním ukončováním aplikací na pozadí. V benchmarku DontKillMyApp si systém odnesl úctyhodných 93%.

 

 

 

Konektivita – pochvala za slot

Mobilu Galaxy A51 musím moc pochválit triple slot v levém boku mobilu. To znamená, že nabízí oddělené sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Nemusíte se tedy nijak omezovat a bez problémů lze používat dualSIM. Oba sloty umí všechna LTE pásma a k internetu se lze připojit také skrze 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítě.

Výborně mi fungovalo také Bluetooth 5.0, které jsem využíval s bezdrátovými sluchátky Beoplay H9, reproduktorem Beoplay P6, a také pro odesílání/přijímání souborů mezi mobilem a notebookem. Pro navigaci a mapy pak dobře poslouží systémy GPS, A-GPS, GLONASS, Beudou i evropské Galileo.

 

 

 

Závěr – opravdu je tak super?

Pokud hledáte mobil střední třídy, tak mobil Samsung Galaxy A51 může být žhavím kandidátem. Za cenu kolem 9 500 Kč (v době psaní recenze) nabízí krásný 6,5palcový AMOLED displej se čtečkou otisků, slušné zadní fotoaparáty a skvělou stabilizaci videí. V testování jsem si také pochvaloval oddělené sloty pro DualSIM a microSD. Někteří mohou také ocenit možnost natáčet videa ve 4K i se selfie kamerkou.

Některým zájemcům však může vadit plastová konstrukce či absence zvýšené odolnosti. Je také velká škoda, že mobil neumí natáčet videa se 60 snímky za vteřinu. Pokud hledáte mobil pro hraní Fortnitu, tak na tento model musíte bohužel také zapomenout.

 

 

 

Pozitiva:

  • Skvěle padne do ruky
  • Krásný 6,5″ AMOLED displej se čtečkou otisků
  • Triple slot pro dvě nanoSIM a microSD zvlášť
  • Kvalita videí
  • Slušné fotoaparáty
  • Selfie kamerka umí natáčet ve 4K

 

Negativa:

  • Někomu může vadit plastová konstrukce
  • Absence zvýšené odolnosti
  • Neumí natáčet video se 60 FPS
  • Nezahrajete si Fortnite

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*