Sociální síť Pixelfed připomíná Instagram, ale je mnohem svobodnější

Společnost Meta si je moc dobře vědoma, že Facebook dnes mladé netáhne. Není však schopna vymyslet nic nového, proto raději nakupuje ostatní služby např. Instagram nebo WhatsApp. Ne každý chce používat služby od této společnosti a není se moc čemu divit. Přeci jen se jedná o společnost, která uchovávala hesla uživatelů v textovém souboru bez šifrování, analyzuje veškerou komunikaci, téměř všechny služby zničí velkým množstvím reklam a sbírá informace o uživatelích pro cílení obsahu.

I v dnešní době existují různé projekty, které nepatří společnosti Meta ani jiným podobným společnostem. Jedná se však o služby pro opravdu malé procento uživatelů a většinou se jedná spíše o technicky zdatnější uživatelé a nadšence. Používání těchto služeb je však tak snadné, že to zvládne každý. V tomto článku jsem se podíval na velice zajímavou alternativu Instagramu, kterou je služba Pixelfed.

 

Jak Pixelfed vlastně vypadá?

Pokud opravdu chcete experimentovat a netoužíte po tisících sledujících, tak můžete Pixelfed vyzkoušet. Služba je dostupná zcela zdarma a používat ji lze na počítačích ve webové verzi, ale vývojáři již pracují i na mobilních aplikacích. V současné době je k dispozici aplikace PixelDroid pro mobily a tablety s Androidem. Ta je zatím v beta verzi, ale alespoň v mém případě funguje skvěle, a dokonce je v češtině. Aplikace je dostupná ve svobodném obchodě s aplikacemi F-Droid. Pro iOS jen dle vyjádření tvůrců aplikace již ve vývoji (zdroj).

Mobilní aplikace PixelDroid pro sociální síť Pixelfed
Mobilní aplikace PixelDroid pro sociální síť Pixelfed

Nechcete sociální síť Pixelfed používat na mobilních platformách? Nemusíte a pohodlně ji můžete používat třeba na svém počítači. Je dostupná totiž celkem hezká webová verze, která však v některých prvcích lehce připomíná starší verze Instagramu. Webová verze je plnohodnotná a omezeni můžete být možná jen v tom, že není v současné době přeložena do češtiny.

Webová verze sociální sítě Pixelfed
Webová verze sociální sítě Pixelfed
Webová verze sociální sítě Pixelfed

 

 

 

Kde se do Pixelfed zaregistrovat a jak se připojit s mobilní aplikací?

Pixelfed vlastně funguje trochu jinak, než velké sociální sítě a server si můžete vybrat. Já se zaregistroval na servery Pixelfed.cz (český server) nebo pixelfed.social, ale k dispozici jsou i jiné. Celý přehled serverů najdete na oficiálních webových stránkách. V seznamu serverů stačí jen zkopírovat odkaz např. pixelfed.cz, vložit jej do adresního řádku internetového prohlížeče a zdarma se zaregistrovat.

Pro někoho může být matoucí prvotní připojení do mobilní aplikace. Je to však snadné a do volného pole „Doména vaší instance“ napište adresu vámi zvoleného serveru během registrace a klepněte na tlačítko „Připojit k Pixelfed“. Během chvilky budete požádáni k přihlášení k vašemu účtu a poté už jen klepnutím na tlačítko „Authorize“ povolíte přístup mobilní aplikace PixelDroid k vašemu účtu. To je vše. 😉

Propojení sociální sítě Pixelfed s aplikací PixelDroid

 

 

 

Kde stáhnout mobilní aplikaci pro Pixelfed?

Vypadá to, že vývojáři Android aplikace PixelDroid alespoň prozatím nechtějí mít svou aplikaci v Obchodě Play. Aplikace je dostupná v současné době pouze v F-Droid obchodě, což je obchod poskytující často svobodné open-source aplikace zdarma.

 • Doporučuji stáhnout celý obchod F-Droid a instalační APK soubor nainstalovat
  Stáhnout APK soubor F-Droid
  Návod, jak nainstalovat APK soubory

  Skenuj pro stažení APK obchodu F-Droid
 • Po instalaci obchodu F-Droid doporučuji přejít dole do: Nastavení/Aktualizace a nastavit aplikaci dle screenshotu níže. Bez tohoto nastavení se může stát, že se v obchodě F-Droid na některém připojení nebudou zobrazovat obrázky

 • Teď se můžete vrhnout do stažení aplikace PixelDroid. V F-Droidu klepněte na ikonu lupy, vyhledejte aplikaci PixelDroid a tlačítkem ji stáhněte a nainstalujte. Během instalace budete požádáni o udělení oprávnění pro instalaci aplikace mimo Obchod Play

 • Nechcete obchod s aplikacemi F-Droid? Nebudete dostávat nové aktualizace mobilní aplikace PixelDroid. Nedoporučuji to, ale pokud je nechcete, tak si na stránkách můžete stáhnout pouze samotný APK soubor aplikace
  Odkaz a stránku s APK soubory PixelDroid
Skenuj pro stažení APK souboru PixelDroid
Stažení APK souboru samostatné aplikace PixelDroid bez obchodu F-Droid

 

 

 

Je Pixelfed svobodnější sociální sítí, než Instagram?

V dnešní době je na všech velkých internetových službách běžná cenzura. Ta je především u společnosti Meta často „neoprávněná“ a přehnaná. Pixelfed se snaží být svobodnější, a to se službě i daří. Na sociální síti se nachází i třeba erotický obsah pro dospělé, kdy jste upozorněni na potenciálně nevhodný obsah, ale služba jej nemaže a zobrazit si jej můžete. Tento přístup mi vlastně dost připomíná třeba Twitter.

kliknutím na tlačítko „See post“ si můžete zobrazit potenciálně nevhodný obsah

Pochopitelně i Pixelfed se musí řídit některými zákony. Pokud tedy na službu nahrajete nějaký obsah porušující zákony některých zemí, porušujete tím podmínky služby a obsah může být ostraněn.

Je rozhodně hodně fajn, že služba povoluje a nijak neomezuje používání služeb VPN pro krytí IP adresy. Tyto služby se často třeba Instagramu nelíbí. Vyžadováno není ani vaše tel. číslo, adresa bydliště a jiné osobní údaje. Pro potvrzení registrace je zapotřebí účet potvrdit jen kliknutím na odkaz v e-mailu. To však funguje i skrze jednorázové e-mailové služby.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*