RECENZE: Vivo Y21s – krasavec s NFC a dualSIM za přívětivou cenu

Výrobce Vivo na našem trhu působí jen krátce, ale už je znám tím, že nabízí kvalitní mobilní telefony. Na test jsem tentokrát obdržel dostupnější model, kterým je Vivo Y21s. Ten se snaží zaujmout líbivým designem, třemi fotoaparáty, čtečkou otisků na boku a uživatelsky přívětivým operačním systémem Android 11. V době psaní recenze se mobil prodával za 4 490 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

  • Hezké barevné varianty
  • Hezký IPS displej
  • Nalepená ochranná fólie na displeji
  • Sluchátka v balení
  • Spolehlivá čtečka na boku mobilu
  • 128 GB interní úložiště
  • Dostačující výkon
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • Přívětivý operační systém
  • Zjednodušený režim pro seniory
  • NFC
  • Lze využívat dualSIM společně s microSDXC
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • HD+ rozlišení displeje

 

 

 

Co najdu v balení?

V prodejní krabičce k mobilu dostanete 18W rychlý nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový USB-C kabel. Dále v krabičce najdeme sponu pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody. Výrobce chválím také za přiložená drátová pecková sluchátka.

 

 

 

Design a konstrukce – plastový, ale krásný

Vivo Y21s je sice celý z plastu, ale je opravdu krásný, a to především v mnou testovaném barevném provedení Midday Dream. K dispozici je také tmavě modrá varianta Midnight Blue. Celkové rozměry mobilu činí 164,3 x 76,1 x 8 mm a do ruky padne opravdu skvěle. Váží také 182 gramů, což je vzhledem k tomu, jak velký má akumulátor (baterii) dobré.

Na čelní ploše mobilu najdeme 6,51palcový displej s minimalizací rámečků. V displeji najdeme kapkovitý výřez se selfie kamerkou, nad kterou se nachází mřížka reproduktoru pro hovory. Je celkem škoda, že výrobce zapomněl na notifikační diodu, ale ta se dnes už nepoužívá ani u většiny konkurence.

Plastový rám mobilu působí bytelným dojmem a rozhodně jsem neměl dojem, že by se měl ohnout. V jeho horní části se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSDXC paměťovou kartu. Nechybí ani zdířka mikrofonu. Vpravo pak najdeme tradičně umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, ve kterém je zabudovaná čtečka otisků prstů. Vespod je pak 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu se tváří, jako kdyby byla ze skla. Ve skutečnosti se však jedná o výbornou imitaci a celý zadní kryt je tedy z plastu. Na zádech pak najdeme lehce vystupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem.

 

 

 

Displej a zvuk – hezká podívaná, ale jen s HD

Vivo Y21s nabízí velký 6,51palcový IPS displej s HD+ rozlišením a 60 Hz obnovovací frekvencí. Rozhodně potěší, že na displeji je již z továrny nalepená ochranná fólie. Displej má hezké barevné podání, které si můžete také manuálně upravit v nastavení displeje. Příkladné jsou i pozorovací úhly a dobrá je i viditelnost na přímém světle.

Displej je na danou cenovou kategorii opravdu pěkný, ale někoho může zamrzet jen nižší HD+ rozlišení. Mobily v této cenové kategorii již často mají Full HD+, ale i s HD+ jsem byl během mého testování spokojený a nenarazil jsem na žádná omezení.

A co zvuk? O ten se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten hraje dostatečně hlasitě a jeho kvalita odpovídá ceně. Potěší také přítomnost 3,5 mm jack konektoru pro připojení starších drátových sluchátek. Sluchátka dokonce se nachází i v balení a nehrají vůbec špatně.

 

 

 

Odemykání mobilu

Mobil Vivo Y21s lze odemykat čtečkou otisků prstů, ta se nachází přímo v zamykacím tlačítku na pravém boku mobilu. Umístění je dle mého názoru nejlepší a na čtečku snadno dosáhnete palcem. Čtečka je také krásně rychlá a spolehlivá. Nechybí ani odemykání obličejem, které překvapivě funguje rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Vivo Y21s nabízí osmijádrový procesor MediaTek Helio G80 s maximálním taktem 2.0 GHz, kterému asistuje grafický čip Mali-G52 MC2 a 4 GB paměti RAM. Paměti RAM se také virtuálně rozšiřují o 1 GB navíc, a to skrze interní úložiště. Rozhodně potěší, že na náš trh se dostala varianta se 128 GB interním úložištěm. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální velikost paměťové karty lze použít.

Testy v AnTuTu Storage test a Geekbench 5

Jak je na tom výkon v praxi? Je dobré si uvědomit, že mobil míří na nenáročné uživatele, kteří však chtějí hezký mobil i s dobrým výkonem. Tento mobil tedy není určen pro náročné hraní her. Výkon je ale dostačující pro svižný běh operačního systému a všech běžných aplikací. Nesetkal jsem se se záseky či jiným problémem, a to i když jsem náročněji používal multitasking. I nějaké ty hry si zahrajete a během testování jsem zkoušel hrát třeba PUBG Mobile.

Pod zadním krytem mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 5000 mAh, což je slušná kapacita. Výdrž se odvíjí od toho, jak mobil používáte. Když jsem mobil používal běžně jen na volání, sociální sítě, YouTube, internetový prohlížeč, tak mi celý den bez problémů vydržel. Často vydržel i jeden a půl dne. Dva dny tedy nejsou výjimkou.

O nabíjení se stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje až 18W rychlé nabíjení. Takovou nabíječku i najdete v balení, což chválím. Některá konkurence do balení totiž přikládá nepoužitelné 10W adaptéry. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně 2 hodiny.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Vivo mobily nabízí moc hezkou mobilní aplikaci pro focení, ta hezky vypadá i dobře funguje. Na její horní části najdeme funkci Google Lens, nastavení blesku, HDR, různé filtry a podrobné nastavení aplikace. Nechybí ani tlačítko pro 1-2x digitální zoom a přepínání mezi hlavním a 2 Mpx macro fotoaparátem. Dole je pak tradičně pruh s různými režimy, kde se nachází noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím. V kolonce „Další“ je pak možnost fotit v maximálním 50 Mpx rozlišení, panorama, časosběr, sken dokumentů a další funkce.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Vivo Y21s je dostupný mobil, takže nelze očekávat nadprůměrný fotomobil. Nefotí však vůbec špatně, jak je u značky Vivo zvykem. Hlavní snímač nabízí 50 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Zbylé dva fotoaparáty jsou pouze 2 Mpx a slouží pro makro a hloubku ostrosti. Jsou tedy spíše do počtu.

V tomto ročním období moc světla venku bohužel není, takže fotoaparáty se testují o něco hůře. Fotoaparátu však musím pochválit věrné barevné podání a dostatek detailů po celé ploše snímků. Sáhnout můžete i po 2x digitálním zoomu, který je použitelný. Velice spokojený jsem byl s focením makro snímků hlavním fotoaparátem. Horší je to logicky v noci, ale vzhledem k ceně si myslím, že snímky s nočním režimem jsou dobré.

Odkaz na snímky nafocené mobilem Vivo Y21s

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umožňuje pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu), což je na danou cenovou kategorii zcela běžné. Během natáčení můžete využívat 2x digitální zoom či různé filtry. Pořízená videa mají hezké přirozené barvy, dostatek detailů a celkem dobře funguje i elektronická stabilizace.

 

 

 

Focení selfies

V kapkovitém výřezu displeji se nachází 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. I tou můžete pořizovat jak snímky, tak videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Pro focení je k dispozici režim „Na výšku“, což je vlastně portrétní režim, který za vámi rozostří pozadí. Nechybí ani režim zkrášlení. Samotná kvalita výsledných snímků je dobrá a myslím si, že asi každý bude s přední kamerou spokojený.

 

 

 

Operační systém – přívětivá Androidí nadstavba

Vivo Y21s v době psaní recenze nabízel operační systém Android 11 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Ten je upraven tradiční Androidí nadstavbou Funtouch OS 11.1 Global. Ta patří mezi mé oblíbené, protože není nijak přeplácaná a je jednoduchá na ovládání. Systém během mého používání fungoval také nádherně svižně a spolehlivě.

Systém asi nemá moc smysl popisovat, protože Android už přeci určitě moc dobře znáte. Vezmu to tedy jen rychle. V menu aplikací najdeme třeba Jednoduché zobrazení, které je navrženo pro seniory. Tímto režimem se vše zvětší a zjednoduší, aby senior nenarážel na funkce, které nepotřebuje. Režim se výrobci vážně povedl a pokud hledáte třeba mobil pro babičku, tak Vivo Y21s může být žhavým kandidátem.

 

 

 

Konektivita – mobilem si i zaplatíte

Vivo Y21s je po stránce konektivity vybaven dobře. Nechybí mu dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSDXC. Díky tomu můžete využívat funkci dualSIM současně s paměťovou kartou. Oba nanoSIM sloty podporuje LTE, které mimochodem na tomto mobilu funguje skvěle a během testování jsem jej využíval i jeho přenosný hotspot. Je jen škoda, že mobil už není vybaven podporou sítí 5G, ale to v této cenové kategorii zatím očekávat nelze. Připojit se můžete také ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Citlivost antén je na skvělé úrovni.

A co placení? Mobil v sobě ukrývá NFC cívku, takže lze s ním bez problémů platit skrze službu Google Pay. Nechybí ani Bluetooth 5.0 a pro navigace slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, Glonass a Beidoiu.

 

 

 

Závěr – vyplatí se?

Dostávám se k závěru recenze, kde rozeberu, co se výrobci povedlo a v čem mohl být Vivo Y21s lepší. Nejdříve začnu chválou, kde musím pochválit především krásný design mobilu, nelepnou ochrannou fólii a sluchátka v balení. Za zmínku rozhodně stojí spolehlivá čtečka otisků prstů na boku mobilu, dobrá výdrž na jedno nabití a přívětivý operační systém Android s povedenou nadstavbou a také režimem pro seniory. Pochvalu si mobil odnáší také za přítomné NFC pro možnost placení a možnost využívání dualSIM s paměťovou kartou současně.

Abych ale jen nechválil, tak musím si i do něčeho přeci rýpnout. Displej mobilu nabízí hezké barevné podání a hezky se na něj dívá, ale je pravdou, že výrobce mohl již nasadit Full HD+ rozlišení… Ocenil bych také silikonový ochranný kryt v balení.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*