Na náš trh vtrhl další výrobce mobilních telefonů TECNO Mobile. Výrobce zatím u nás nemá žádný drahý vlajkový model, ale alespoň prozatím se chce zaměřit na dostupné mobily. Je dobré tedy zmínit, že TECNO je na našem i slovenském trhu opravdu oficiálně, takže systém mobilů je přeložen do češtiny/slovenštiny, na každý mobil máte klasickou záruku 2 roky a zajištěn je i odborný servis.
Na test jsem obdržel model TECNO Spark 8. Jedná se o opravdu základní mobil se systémem Android, který však chce nabídnout svižné prostředí, slušné fotoaparáty a dobrou výdrž na jedno nabití. V době psaní recenze byl mobil dostupný často za cenu 2 991 Kč s DPH a dopravou zdarma.
Pozitiva:
- Kryt a sluchátka v balení
- Konstrukční zpracování
- Nalepená fólie na displeji
- Velký a hezký displej
- Mobil lze odemykat otiskem prstu i obličejem
- Dobrý výkon
- Slušný hlavní 16 Mpx fotoaparát
- Kvalita pořízených selfie + LED diody pro foceni v noci
- Lze používat dualSIM a paměťovou kartu současně
- FM rádio
- Podpora LTE
- Nízká cena
Negativa:
- Prastarý nabíjecí konektor microUSB
- Zbytečné aplikace, které nelze odinstalovat
- Zbytečný druhý fotoaparát
Co najdu v balení?
Líbí se mi, že TECNO k mobilu přibalilo klasický silikonový průhledný kryt. To drtivá většina výrobců u tak levných mobilů nedělá. Překvapený jsem byl také tím, že v balení se nachází pecková drátová sluchátka. Nechybí ani 10W nabíjecí adaptér, metrový microUSB nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí nanoSIM/microSDXC slotu a různé návody.
Design a konstrukce – lesklý plasťáček
TECNO Spark 8 je celoplastový mobil, ale konstrukce je zpracována příkladně. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Na našem trhu jsem mobil našel ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testované tyrkysové (Turqoise Cyan) a také tmavě modré (Atlantic Blue). Celkové rozměry mobilu činí: 164,82 x 76,05 x 8,5 mm a díky oblým tvarům mobil hezky padne do ruky.
Je celkem zvláštní, že na internetu najdete trochu odlišné parametry rozměrů, váhy a úhlopříčky displeje. Často se objevuje informace, že mobil má displej s úhlopříčkou 6,52palce, ale ve skutečnosti má 6,6palcový displej s minimalizací rámečků. Nad displejem se nachází mřížka reproduktoru pro hovory a také dvojice LED diod pro focení selfies v noci.
Plastový rám mobilu ve svém levém boku ukrývá dlouhý šuplík se dvěma nanoSIM a jedním microSDXC slotem. Pravý bok pak má dobře umístěná plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod mobilu pak najdeme zdířku mikrofonu, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.
Z přední části dnešní mobily vypadají takřka všechny stejně a liší se často jen v umístění selfie kamery či tím, jak minimální mají rámečky kolem displeje. Nejzajímavější jsou tedy záda, a to platí i u tohoto mobilu. Najdeme na nich výrazný modul dvou čoček fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a také čtečkou otisků prstů. Na zadním krytu najdeme také velký nápis „STOP AT NOTHING“, což je v češtině „Nezastavit se před ničím“. Tento nápis si dle mého názoru mohl výrobce odpustit, ale někomu se třeba líbit bude. Pochválit však výrobci musím mnou testovanou tyrkysovou barvu, která se na světle leskne.
Displej a zvuk – velikán s výřezem
Mobil nabízí 6,6palcový IPS displej s HD+ rozlišením, jak by každý od mobilu za tyto peníze jistě očekával. I když je mobil levný, tak barevné podání displeje je vzhledem k ceně dobré, a to samé platí i o pozorovacích úhlech. Nechybí ani automatická regulace jasu a viditelnost na přímém slunci je také slušná, ale trochu ji kazí nalepená ochranná fólie z továrny. V displeji se nachází také výřez se selfie kamerkou.
A co zvuk? O ten se stará jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten je hlasitý a vyzvánění hovoru či budíku nepřeslechnete, ale při maximálním navýšení hlasitosti je z reproduktoru slyšet takový šum. Na nějaké to video na YouTube reproduktor jednoduše postačí, ale na nějaký náročnější poslech hudby to rozhodně není. Někoho však může potěšit 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek a jedna sluchátka najdete přímo v balení. Opět se jedná o obyčejná pecková sluchátka, která bych pro nějaký ten lepší poslech nepoužíval. Využít je však můžete třeba na cestách pro příjem signálu pro FM rádio.
Odemykání mobilu – milé překvapení
Pamatujete tu dobu, kdy málokterý mobil do 3 tisíc Kč měl čtečku otisků prstů? Když už nějakou měl, tak to nebyla zrovna výhra. Ta doba je už pryč a TECNO do modelu Spark 8 nasadilo čtečku otisků prstů na záda mobilu. Ta mohla být umístěna trochu níže, ale po chvilce si na umístění zvyknete. Čtečka mi po celou dobu testování fungovala bez problémů. V nastavení aplikace fotoaparátu ji můžete i přiřadit funkci spouště fotoaparátu. To se může pak hodit třeba při pořizování selfíček.
Celkem překvapený jsem byl i z toho, že mobil nabízí odemykání pomocí obličeje. To sice není tak rychlé, jako čtečkou otisků prstů, ale použitelné to je i za horších světelných podmínek. Tato funkce se rozhodně může hodit, když zrovna máte rukavice nebo špinavé ruce a budete potřebovat odemknout mobil.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Co se výkonu týče, tak opět jsem na internetu často narazil na rozcházející se parametry. Pravděpodobně každý trh má trochu jinou konfiguraci s pamětí RAM. Na náš i slovenský trh se naštěstí dostala ta lepší varianta, a to se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm. To je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 512 GB. Srdcem mobilu je pak osmijádrový procesor Mediatek Helio P25.
Pochopitelně nemůžete od takového mobilu požadovat výkon trhající asfalt, ale na svou cenu si myslím, že je výkon dobrý. Dostatečný byl pro plynulý běh operačního systému, ale i všechny běžné aplikace. Zahrát si klidně můžete i nějakou tu hru.
Ve výdrži pak TECNO Spark 8 exceluje, protože výrobce do mobilu umístil uživatelsky nevyjímatelný akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Procesory MediaTek jsou také poslední dobou známé tím, že jsou šetrné na spotřebu akumulátoru (baterie). Mobil je tedy schopen běžné používání vydržel i dva celé dny. Pokud budete jen občas volat, tak vydrží klidně i déle. Záleží ovšem logicky na tom, jak často budete procházet sociální sítě, sledovat videa, využívat navigaci atd.
Co se nabíjení týče, tak TECNO Spark 8 bohužel nemá moderní oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Přítomné je tedy prastaré microUSB, které já osobně nesnáším a jsem na něj silně alergický. Když jsem se však podíval na cenu, tak jsem jej musel akceptovat. Nějak bleskové nabíjení také nečekejte. Mobil podporuje maximální rychlost nabíjení o výkonu 10W a takovou nabíječku najdete přímo v balení. Z nuly do 100% se akumulátor nabije za přibližně 2 a půl hodiny, což vzhledem k velikosti akumulátoru není zlé.
Jak vypadá aplikace fotoaparátu?
Aplikace pro focení či pořizování videa vypadá dobře a je velice svižná. Nechybí ji běžné nastavení blesku, poměru stran fotografií či různé filtry. K dispozici je i HDR (funguje i automaticky), zpomalený pohyb, různé zkrášlovací efekty pro zahlazení nedostatků pleti či aplikování různých nálepek na obličej. Nad pruhem režimů pak stačí prstem vysunout další funkce, kde nechybí třeba skenování dokumentů či panoramatický režim.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
TECNO Spark 8 je levný mobil za cenovku pod 3 tisíce Kč. Nějakou převratnou kvalitu snímků tedy nelze očekávat, ale výrobce se chlubí, že na zádech mobilu jsou dva fotoaparáty s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní snímač má 16 Mpx rozlišení a světelností f/1.8. Výrobce nikde neuvádí, k čemu slouží druhý fotoaparát. Hádal bych však, že snímá hloubku ostrosti.
Velká očekávání z hlavního fotoaparátu jsem tedy neměl, ale vzhledem k ceně nefotí vůbec špatně a myslím si, že méně náročný uživatel bude jistě spokojený. Snímkům nechybí věrné barevné podání a překvapivě i dobrá ostrost. Hezké jsou i makro snímky s možností manuálního ostření. Za horších světelných podmínek se na snímcích objevuje především digitální šum, jak by každý asi očekával. Noční režim u tak levného mobilu nelze očekávat, ale za špatného světla můžete využít již zmíněný LED blesk.
Pořizování videa zadním fotoaparátem
Mobil umí hlavním fotoaparátem pořizovat video v maximálním rozlišení Full HD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Za dobrých světelných podmínek jsou videa vzhledem k ceně dobrá, mají hezké barvy i dostatek detailů. Pochválit musím i pořízený zvuk ve videích. Vyloženě špatná není ani stabilizace.
Focení selfíček
V kapkovitém výřezu displeje se nachází 8 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Ta příjemně překvapila, protože venku za dobrého světla jsou fotky na poměry selfie kamerky na velmi dobré úrovni. Rozhodně bych se je nestyděl vystavit na sociální sítě. Fotit se můžete i v noci, protože mobil nad displejem má ukryté dvě LED diody. Kdo by se ale chtěl fotit v noci, že?
Operační systém – s Androidem 11 a příjemnou nadstavbou
V době psaní této recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11. Ten je upraven nadstavbou HiOS v7.6. Jak jsem již zmínil na začátku recenze, mobil je plně přeložen do češtiny i slovenštiny. Nemusíte se také obávat, že by vám nějaká aplikace nefungovala, protože mobil obsahuje všechny Google služby, a to včetně Obchodu Play.
Nadstavba HiOS v7.6 je příjemná a v době testování byla i překvapivě svižná. Nesetkal jsem se s žádným sekáním, pády aplikací či jiným problémem. Nemohu se však ubránit tomu, že některé designové prvky v nadstavbě mi dost připomínají starší verze nadstavby EMUI od Huawei.
Systém je tedy příjemný a má i nějaké ty užitečné funkce. V nastavení telefonu najdete třeba zdvojení aplikací, aby bylo možné využívat třeba jeden osobní účet na sociálních sítích a druhý služební. Rodiče mohou ocenit dětský režim, kde dítku lze povolit jen některé aplikace.
V systému se nachází také užitečná aplikace Phone Manager, která se stará o různá nastavení systému. V aplikaci najdete antivirus, mazání nepotřebných souborů, režimy pro úsporu procent baterie, přesun souborů z interního úložiště na microSDXC kartu a další funkce. Narazit můžete také na aplikaci Chytré skener pro skenování QR kódů a přítomná je i aplikace Hi Motiv. Jak již název napovídá, tak tato aplikace obsahuje různé motivy systému a tapety ke stažení zdarma.
Abych ale jen nechválil, výrobce musím zkritizovat za některé předinstalované aplikace, které užitečné rozhodně nejsou a nejdou bohužel odinstalovat. Vůbec nechápu, proč v mobilech na našem trhu je nějaký podivný Palm Store s aplikacemi, když u nás máme přeci Obchod Play. Kdyby to šlo, klidně bych odinstalovat zbytečný internetový prohlížeč Hi Browser, Boomplay, Hry AHA či třeba i Hi Translator.
Konektivita – užijete si dualSIM i paměťovou kartu současně
V mobilu se ukrývá dlouhý šuplík se třemi sloty, což znamená, že lze si užívat funkce dualSIM společně s paměťovou kartou microSDXC. Používat můžete i internetové připojení, protože mobil podporuje všechna LTE/4G pásma a připojit se lze i ke standartním 2,4 GHz Wi-Fi sítím.
Pro využívání bezdrátových sluchátek a jiných zařízení můžete využít Bluetooth 5. Mobil podporuje také OTG, takže si do mobilu můžete připojit klidně i flash disk. Je velká škoda, že mobil nemá NFC pro využívání bezkontaktních plateb, ale vzhledem k ceně jsem NFC ani neočekával. Pro mapy a navigace pak slouží systém GPS.
Závěr – nenáročný uživatel může být spokojený
TECNO Spark 8 je jednoduše levný mobil za cenovku lehce pod 3 tisíce Kč. Nelze od něj očekávat zázraky či dechberoucí výkon. Mobil míří na opravdu nenáročné uživatele, co si potřebují jen zavolat, občas něco napsat na Messengeru, vyfotit momentku a surfovat po internetu a sociálních sítích.
Výrobci musím pochválit přiložení silikonového krytu a sluchátek do balení, kvalitní konstrukční zpracování a dobře zvolené barevné varianty. Potěší i velký displej s již nalepenou fólií, čtečka otisků prstů na zádech, výkon pro svižný běh systému i běžné aplikace a překvapivě slušný zadní i přední fotoaparát. Jako uživatel dvou SIM karet rád vidím, že TECNO sáhlo také po možnosti využívat dvě nanoSIM a jednu microSDXC současně.
Je mi úplně jasné, že výrobce se snažil co nejvíce ušetřit, přesto chtěl nabídnout kvalitní produkt. Rád bych však viděl oboustranný USB-C nabíjecí konektor a možnost odinstalování zbytečných předinstalovaných aplikací. Druhý zadní fotoaparát je také zcela zbytečný a na mobilu vůbec být nemusel.
Pokud tedy jste opravdu nenáročný uživatel a hledáte použitelný hezký mobil, tak se může jednat o žhavého kandidáta. Může se jednat také o ideální první mobil pro děti.