Výrobce Realme nám už nějakou dobu ukazuje, že kvalitní mobilní telefon s novými technologiemi nemusí stát velké peníze. Letos na náš trh výrobce uvedl poměrně dost modelů a jedním z nich je i Realme 9 Pro 5G, který jsem obdržel na testování. Jedná se o mobil zapadající do střední třídy a snaží se zaujmout líbivým designem, slušným výkonem i na hraní her, 120 Hz displejem a 33W rychlým nabíjením. V době psaní recenze se mobil ve variantě s 8 GB RAM prodával za 7 990 Kč s DPH. Za nižší variantu se 6 GB RAM pak zaplatíte 7 490 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Rychlý adaptér a kryt v balení
- Hezké barevné varianty
- 120 Hz displej
- 3,5 mm jack konektor pro sluchátka
- Rychlé odemykání mobilu
- Výdrž na jedno nabití
- Slušný výkon
- Slušné zadní fotoaparáty
- Kvalita pořízených videí
- Kvalita selfie kamery
- Příjemné prostředí Androidu
- 5G a NFC
- Příjemná cena
Negativa:
- Nabíjení mohlo být rychlejší
- Nelze pořizovat videa ve Full HD se 60 FPS
Co najdu v balení?
Realme vždy ukazuje, jak má vypadat prodejní balení moderního mobilu. K Realme 9 Pro dostanete 33W rychlý nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, ochranný silikonový kryt a sponu pro vysunutí nanoSIM/microSDXC šuplíku.
Design a konstrukce – jděte do nádherné zelené!
Realme se letos zaměřilo na design, a i dostupné mobily mají líbivé barevné varianty. Na stránkách výrobce si můžete všimnout, že mobil je dostupný hned ve třech provedeních, a to v modré (Modrý východ slunce), zelené (Zelená polární záře) a konzervativnější černé (Půlnoční černá). Já na test obdržel černou variantu, která na světle vypadá hezky a má i zajímavé odlesky. Kdybych si však mobil měl kupovat, rozhodně bych šel do opravdu zajímavé zelené varianty.
Jak je u Realme zvykem, tak mobil má oblé tvary, díky čemuž krásně padne do ruky. Mobil se tedy příjemně drží a slušná je i jeho 195 gramová váha. Celkové rozměry mobilu pak činí: 164,3 x 75,6 x 8,5 mm. Ergonomii tedy výrobce zvládl na jedničku.
Na čelní ploše mobilu se nachází 6,6palcový displej s minimalizací rámečků. Rozhodně potěší, že již z továrny je na displeji nalepená ochranná fólie. V levém horním rohu displeje pak průstřel selfie kamerky a nad displejem za nachází jen mřížka reproduktoru pro hovory.
Plastový rám mobilu na horní části má jen zdířku mikrofonu. Levý bok mobilu v sobě ukrývá hybridní šuplík pro nanoSIM a microSDXC karty. Dále na stejném boku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti. Umístění těchto tlačítek může někomu vadit, ale rychle si na něj zvyknete a pro Realme je toto umístění již tradiční. Na pravém boku pak je jen zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Vespod mobilu je 3,5 mm jack konektor, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Dostávám se tedy k zádům mobilu, což je ta nejhezčí část mobilu. Na zádech se nachází plastový kryt se zakřivením po stranách. Díky lesklému povrchu se může na první pohled zdát, že je kryt ze skla. Mnou testovaná černá varianta vypadá elegantně, ale zelená varianta je prostě daleko hezčí. Na zádech pak najdeme vystupující modul třech fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem.
Displej a zvuk – 120 Hz obnovovací frekvence a jack nechybí
Realme 9 Pro nabízí velký 6,6palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením. Výrobce nasadil také rychlou obnovovací frekvenci 120 Hz, díky čemuž je prostředí hezky plynulé. V nastavení displeje si lze také vybrat, zda se má obnovovací frekvence nastavovat automaticky dle potřeby, či pokud chcete mít neustále 120 nebo 60 Hz. Displej má také moc hezké barevné podání, dostatečný jas s automatickou regulací jasu a dobrá je i viditelnost na přímém světle.
Co se zvuku týče, tak spokojit se budete muset s jedním hlasitým reproduktorem. Je škoda, že výrobce nenasadil stereo, ale to má v této cenové kategorii málokdo. Reproduktor nehraje vůbec špatně, je dostatečně hlasitý a slušná je i jeho kvalita. Někoho může také potěšit přítomný 3,5 mm jack pro připojení starých drátových sluchátek.
Odemykání mobilu – jde příkladem
Jak jsem již zmiňoval, Realme 9 Pro nabízí čtečku otisků prstů na pravém boku mobilu. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění, protože na něj praváci snadno dosáhnout palcem a leváci zas ukazováčkem. Odemykání čtečkou otisků prstů je velice rychlé a po dobu testování jsem nenarazil na problém s odemykáním.
Když budete mít špinavé ruce, můžete využít odemykání mobilu obličejem, které probíhá skrze selfie kamerku v displeji. I tato funkce příjemně překvapila, protože odemykání je velice rychlé a spolehlivé i za horších světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Realme do tohoto mobilu nasadilo osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 695 5G, což je výborný procesor pro mobily střední třídy. Procesor je totiž šetrný k baterii a nabízí slušný výkon. Na našem trhu jsou k dispozici verze mobilu s 6 nebo 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm (UFS 2.2). Úložiště je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC.
Mobil má výkon pro běžný běh operačního systému, ale i všech dostupných aplikací. Pokud si chcete zahrát i nějaké hry, tak klidně můžete. Díky procesoru lze hrát i nejnáročnější mobilní hry Fortnite a Apex Legends. Výrobce dobře vyřešil i chlazení mobilu a mobil není nijak nadměrně zahřátý ani po delším hraní.
Jak jsem již zmiňoval, zvolený procesor je nejen výkonný, ale i šetrný k baterii. V mobilu se nachází také akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh. Výdrž se však odvíjí podle toho, jak intenzivně budete mobil používat. Mobil celý pracovní den bez problémů vydržel. Často jsem se dostal i na jeden a půl dne. Pokud jsem mobil šetřil, dostal jsem se i na celé dva dny. Výdrž tedy hodnotím pozitivně.
Co se nabíjení týče, tak mobil podporuje až 33W rychlé nabíjení a tak silný nabíjecí adaptér najdete přímo v balení mobilu. Je pravda, že konkurence často nabízí již 65W a rychlejší nabíjení i v této cenové kategorii. Realme jej tedy mohlo mít o něco rychlejší, ale na druhou stranu 33W nabíjení většině uživatelům asi postačí a je šetrnější k baterii. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije za přibližně 1 hodinu a 10 minut.
Jak vypadá aplikace pro focení a natáčení videí?
V Realme 9 Pro se nachází dobře známá aplikace pro focení. Té nechybí žádná podstatná funkce. K dispozici je automatické HDR, AI – pomoc umělé inteligence pro nastavení barev a nastavení poměru stran. Dostalo se i na tlačítko funkce Google Lens, tlačítka pro přepínání mezi ultraširokoúhlým, hlavním a 2x digitálním zoomem. Pod tlačítkem z hůlkou jsou funkce retuše a filtry. V pruhu s režimy je noční režim, režim pro focení ulice i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Lze fotit i v maximálním 64 Mpx rozlišení a v kolonce „Další“ najdeme o Pro režim pro manuální nastavení parametrů a další režimy.
Jak fotí zadní trojice fotoaparátů?
Realme v loňském roce na náš trh přineslo poměrně dost dobrých mobilů. Žádný však nenabízel nějak nadprůměrné fotoaparáty. Ne, že by nějaký z Realme mobilů fotil vyloženě špatně, ale jednalo se spíše o takový průměr. Výrobce si výtky vzal k srdci a letos nám již u modelu Realme GT 2 ukázal, že i v oblasti fotografování je třeba jej brát opravdu vážně.
Byl jsem tedy opravdu hodně zvědav, jak si letos povedou fotoaparáty i u dostupnějších modelů, jako je právě Realme 9 Pro. Ten na svých zádech má vystupující modul třech fotoaparátů. Hlavní snímač má 64 Mpx rozlišení a světelnost f/1,79. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 119° a světelností f/2,2. Poslední fotoaparát si mohl výrobce úplně odpustit, protože má jen rozlišení 2 Mpx a slouží pro makro.
A jak tedy Realme 9 Pro fotí? No, myslím si, že za ty peníze fotí dost dobře. Jak hlavní, tak i ultraširokoúhlý fotoaparáty fotí za dobrých světelných podmínek opravdu hezky. Snímky mají hezké barevné podání, i když někdy trošku přesaturovanější, ale to má velká část lidí rádo. Výborně funguje automatické HDR, k makro snímkům hlavním fotoaparátem nemám žádné výtky a dostatečné jsou i detaily. Použitelný je i 2x digitální zoom. Za horšího světla je znát pokles kvality, ale noční režim je vážně působivý a snímky krásně prosvítí.
Jak natáčí video hlavním fotoaparátem?
Hlavním fotoaparátem lze pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je opravdu velká škoda, že nelze natáčet se 60 FPS ve Full HD rozlišení. Pokud budete chtít 60 FPS, je nutné v nastavení zvolit nízké HD rozlišení. Pořízená videa však mile překvapila. Mají krásné věrné barevné podání, dostatek detailů, spokojený jsem byl i s pořízeným zvukem a velice dobrou práci odvádí elektronická stabilizace obrazu. V aplikaci při pořizování videa lze zapnout i funkci Ultra stabilizace.
A co focení selfíček?
V levém rohu displeje se nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2,05. I u přední kamerky funguje automatické HDR a lze využít i portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Upravit si můžete i pleť, tvář, velikost očí, nosu, využít lze i retuš a další zkrášlovací funkce. Myslím si, že snímky z přední kamery jsou na velice dobré úrovni a spokojený bude i náročnější uživatel Instagramu.
Operační systém – tradičně příjemná nadstavba
V době psaní této recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 12, který byl tradičně upraven nadstavbou Realme UI 3.0. Jedná se o velice příjemnou a odladěnou nadstavbou. Patří mezi mé oblíbené, protože neobsahuje žádné zbytečnosti, je přehledná, nádherně svižná a spolehlivá.
Po celou dobu testování mi systém fungoval nádherně spolehlivě, a to i když jsem mobil opravdu zatížil. Problém nebyl s během aplikací na pozadí, takže problém nenastal ani s připojením ke službám VPN či notifikacemi.
Výrobce Realme je také znám tím, že se své nadstavbě Realme UI věnuje. Očekávat tedy můžete různé aktualizace vylepšující stabilitu systému a opravu chyb. V době psaní recenze měl mobil také bezpečnostní záplaty z minulého měsíce, což je jen dobře.
Konektivita – 5Géčko nechybí
V levém boku mobilu se ukrývá šuplík s hybridními sloty pro dvě nanoSIM a microSDXC paměťovou kartu. To znamená, že se musíte rozhodnout, zda budete chtít dualSIM nebo jednu nanoSIM společně s paměťovou kartou. Oba nanoSIM sloty podporují všechna 5G a LTE pásma. Připojit se lze také ke 2,4 GHz a 5 GHz standartním Wi-Fi sítím.
Pro využívání bezdrátových sluchátek a jiných zařízeních lze použít Bluetooth 5.1 se všemi potřebnými kodeky. Mobil v sobě ukrývá také NFC cívka, díky které můžete používat bezkontaktní placení skrze službu Google Pay. Pro mapy a navigace jsou pak přítomné systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.
Závěr – to se Realme opravdu povedlo!
Testování mobilu Realme 9 Pro jsem si užíval, protože mobil nabízí výborný procesor, příjemnou nadstavbu systému Android, rychlý 120 Hz IPS displej a na danou cenovou kategorii nadprůměrný hlavní fotoaparát. Pochválit Realme musím také za zvolené barevné varianty a já osobně bych na 100% šel do nádherné zelené barvy. Někoho může potěšit i 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a velice příjemná je cena mobilu. Osobně bych si nějakou tu stovku připlatil a šel bych do vyšší verze mobilu s 8 GB RAM.
Je tomu mobilu vůbec co vytknout? No, je opravdu velká škoda, že mobil neumí pořizovat video hlavním fotoaparátem ve Full HD se 60 FPS (snímky za vteřinu). Kdybych chtěl rýpat, tak nabíjení mobilu mohlo být rychlejší. Je pravda, že 33W nabíjení je rychlé, ale Realme již v minulosti nabízelo i 65W nabíjení…
Poslední dobou jsem měl možnost otestovat i konkurenční mobily do 8 tisíc Kč a dovolím si říci, že Realme 9 Pro je na tom alespoň po stránce fotoaparátů nejlépe. Pokud tedy hledáte mobil do této ceny, který dobře vypadá, skvěle fotí a je to spolehlivý pracant, tak Realme 9 Pro může být žhavým kandidátem.