RECENZE: Realme GT 2 5G – to bude konkurence rozdýchávat dlouho

Čínská společnost Realme svými mobily často drtí konkurenci, protože za atraktivní cenu nabízí především nekompromisní výkon. V loňském roce jsem v recenzi vychvaloval model Realme GT 5G a hned do titulku recenze jsem napsal „Konkurenci rozpláče“. Jsem tedy opravdu moc rád, že se mi do rukou dostal nový model Realme GT 2 5G, který se bude snažit konkurenci rozplakat v letošním roce. Novinka se snaží nalákat opět na opravdu pořádnou porci výkonu v podobě až 12 GB RAM a procesoru Qualcomm Snapdragon 888. Vylepšeny mají být také fotoaparáty s OIS, výdrž na jedno nabití a opět nechybí bleskové nabíjení.

V době psaní této recenze bylo možné si mobil předobjednat na oficiálním e-shopu Realme v konfiguraci s 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm za 11 490 Kč s DPH (odkaz). Běžná cena bez akce je podle e-shopu 12 990 Kč s DPH. Já osobně bych si však připlatil za našlapanější konfiguraci s 12 GB RAM a 256 GB interním úložištěm za akční cenu 12 999 Kč s DPH. Bez akce se tato konfigurace prodávala za 14 990 Kč s DPH.

 

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový kryt a 65W nabíjecí adaptér v balení
  • Opravdu povedený design
  • 120 Hz OLED displej
  • Stereo reproduktory
  • Spolehlivá a rychlá otisků prstů v displeji
  • Nekompromisní výkon
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • 65W rychlé nabíjení
  • Slušné zadní fotoaparáty
  • Kvalita pořízených videí
  • Povedená androidí nadstavba Realme UI 3.0
  • 5G a Wi-Fi 6
  • Krásná cena

 

Negativa:

  • Nelze vložit paměťovou kartu

 

 

 

Obsah balení – Realme umí vždy potěšit

Z prodejních balení mobilů Realme mám vždy radost, protože výrobce jde příkladem. V balení totiž k mobilu dostanete silikonový ochranný kryt, bleskový 65W nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody. Tak si představuji balení mobilu v dnešní době. Konkurence, jako je např. Samsung, Apple a další do balení nepřidávají ani pomalé nabíječky, natož nabíječku s takovým výkonem.

 

 

 

Design a konstrukce – budete se ho chtít dotýkat

Realme GT 2 5G přichází hned ve třech barevných provedeních, a to v papírově zelené, papírově bílé a ocelově černé. Na test jsem obdržel dle mého názoru tu nejhezčí zelenou variantu. Celkové rozměry mobilu činí 162,9 x 75,8 x 8,6 mm. Váha se pak liší podle toho, jakou variantu si vyberete. Lehčí jsou „papírové“ varianty s váhou 194,5 g, zatímco ocelově černá verze váží 199,8 g.

Na čelní ploše mobilu se nachází 6,62palcový displej, na kterém se nachází již nalepená ochranná fólie z výroby. Tu můžete v případě potřeby klidně odlepit. Displej má minimální rámečky a najdeme v něm tedy průstřel se selfie kamerkou, a to v levé horní části. Nad displejem je pak reproduktor, ten slouží jak pro hovory, tak i multimédia.

Plastový rám mobilu na své horní části má jen zdířku mikrofonu. Na levém boku jsou umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti, která by někdo raději viděl spíše na pravém boku, ale alespoň já si na jejich umístění opravdu rychle zvykl. Na pravém boku je pak jen dobře umístěné zamykací tlačítko. Vespod je pak šuplík se dvěma sloty pro nanoSIM karty, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt je opravdu působivý a dle mého názoru opravdu krásný. Je sice plastový, ale jeho povrch je na dotek strašně příjemný, takže se mobilu budete chtít neustále dotýkat. Strany jsou navíc hezky zaobleny, aby mobil skvěle padl do ruky, což přidává na dobré ergonomii. Na zádech se nachází také vystupující modul třech fotoaparátů s LED blesky. Nechybí ani logo Realme a podpis světově uznávaného průmyslového designéra Naoto Fukasawa, který na designu tohoto mobilu pracoval. Realme se také chlubí, že Realme GT 2 5G je vůbec první mobil se zadním krytem vyrobeným z biopolymeru s certifikací ISCC. Zadní kryt vznikl ve spolupráci se společností SABIC.

 

 

 

Displej a zvuk – tak to má vypadat!

Jak je známo, Realme na displejích nijak nešetří a displeje s rychlou obnovovací frekvencí u tohoto výrobce lze vidět i v levnějším segmentu. Realme GT 2 5G nabízí 6,62palcový OLED displej s dostatečným Full HD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 120 Hz. Nechybí mu ani automatická regulace jasu, příkladné pozorovací úhly a dobrá viditelnost na přímém světle. Maximální jas je 1300 nitů. Displej chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5 a již nalepená fólie z výroby.

Výrobci musím pochválit, že v nastavení displeje si lze zvolit automatické nastavení obnovení frekvence. Tato funkce funguje tak, že dle potřeby frekvenci navyšuje nebo naopak ubírá. Nastavit si však i můžete neustálých 120 nebo 60 Hz. Dostalo se i na zajímavé funkce zvýšení ostrosti videa, vylepšení barev ve videu či vylepšení pohybu videa. K dispozici je i zářivý režim HDR ve videu.

A jak je na tom zvuk? Tento model skvěle navazuje na svého předchůdce a opět nechybí stereo reproduktory. Ty odvádějí velice dobrou práci a ocenit je můžete především během hraní her či sledování seriálů. K dispozici je i Dolby Atmos, jehož funkce můžete upravovat v nastavení, kde jsou k dispozici různé režimy zvuku. Je jen škoda, že nové Realme GT 2 5G již nemá 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, jako loňský model, ale zas na druhou stranu, kdo v roce 2022 používá nepohodlná drátová sluchátka?

 

 

 

Odemykání mobilu – tradičně bleskové

Po stránce odemykání mobilů Realme jsem byl vždy spokojený, protože výrobce si v tomto ohledu dává vždy záležet. Stejně jako loňský model nabízí novinka čtečku otisků prstů pod displejem, která je opět krásně spolehlivá a odemykání mobilu pomocí ní je bleskové. Nabízí se i funkce pro odemykání obličejem, se kterou jsem byl taktéž velice spokojený, a to i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení – hráči budou slintat

Loňský mobil Realme GT 5G byl po stránce výkonu vzhledem k ceně neuvěřitelně dobře vybavený. Letos si můžete vybrat, zda chcete 8 GB RAM variantu nebo variantu s pořádnou porcí 12 GB RAM. Osobně bych si tu zanedbatelnou částku za variantu 12 GB RAM připlatil, protože k dispozici budete mít 256 GB interní úložiště UFS 3.1. U varianty s 8 GB RAM máte „jen“ 128 GB interní úložiště. Úložiště je krásně rychlé, ale je škoda, že jej nelze rozšířit paměťovou kartou. Srdcem mobilu je pak nabušený osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 888 5G.

Testy v AnTuTu Benchmark, Geekbench 5 a AnTuTu Storage Test

A jak je na tom výkon v praxi? Dle očekávání výborně. Na test jsem obdržel vyšší verzi s 12 GB RAM, takže jsem výkon rozhodně nepostrádal, protože procesor zvládne jakoukoli nejnáročnější mobilní hru, jakou je Fortnite na plné grafické nastavení se 60 FPS bez záseků a jiných problémů. Výrobce také zapracoval na chlazení procesoru, které se v porovnání s loňským modelem značně posunulo k lepšímu. Mobil není horký, ani po dlouhém hraní Fortnitu.

Grafické nastavení hry Fortnite

Ke značnému zlepšení došlo i po stránce výdrže na jedno nabití. Mobil má akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Výdrž se odvíjí podle toho, jak intenzivně jej budete používat. Při náročném hraní je výdrž pochopitelně nižší. Celý den pracovního nasazení však mobil bez problémů vydrží. Často jsem vydržel i jeden a půl dne a dva dny u některých uživatelů tedy nejsou nereálné.

Co se nabíjení týče, tak v tomto ohledu je na tom Realme opět výborně. Mobil podporuje až 65W rychlé nabíjení a takový nabíjecí adaptér najdete přímo v balení k mobilu. Z úplného vybití do 100% se mobil nabije přibližně za krásných 33 minut.

 

 

 

Jak vypadá aplikace fotoaparátu?

Realme zapracovalo i na své aplikaci pro focení a natáčení videí. Vypadá sice dost podobně, jako u jiných mobilů tohoto výrobce, ale opět je ovládání takové hladší a svižnější. Aplikace vypadá vážně dobře, ale především se dobře ovládá a nechybí ji žádná podstatná funkce. Nabízí se HDR (funguje i automaticky), pomoc umělé inteligence (AI), nastavení poměru stran či snadné přepínání mezi fotoaparáty a 2x digitálním zoomem.

K dispozici jsou také důležité režimy. Třeba noční režim funguje vážně skvěle a v noci umí dost pomoci. Zajímavý je však i režim pro focení ulice, portrétní režim s rozostřeným pozadím, panorama, expertní režim pro manuální nastavení parametrů, focení hvězd či focení s maximálním 50 Mpx rozlišením. Někdo může ocenit také skener textu.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Realme GT 2 5G nabízí na svých zádech modul fotoaparátů s přisvětlovacími LED blesky. Hlavní snímač SONY IMX 766 nabízí rozlišení 50 Mpx se světelností f/1,8 a ohniskovou vzdáleností 23,6 mm. Je rozhodně fajn, že hlavní fotoaparát má také optickou stabilizaci obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se zorným polem 119°, rozlišením 8 Mpx, světelností f/2,2 a ohniskovou vzdáleností 15,7 mm. Poslední fotoaparát je jen spíše do počtu, protože nabízí 2 Mpx rozlišení se světelností f/2,4 a slouží pro 4 cm makro.

Dost bylo papírových specifikací, jak tedy mobil ve skutečnosti fotí? Všechny nafocené testovací snímky za různých podmínek můžete vidět níže. Loňský model nefotil špatně a kvalita snímků většině uživatelům postačila, ale byla pravda, že konkurence byla často již někde jinde. Letos se Realme opravdu snažilo a nejen že nasadilo dobrý čip od SONY, ale nasadilo i optickou stabilizaci obrazu, což je na kvalitě znát. Snímky z obou fotoaparátů vypadají opravdu hezky, a to jak za dobrých světelných podmínek, tak i v noci s nočním režimem. Moc se mi líbí, že v případě hlavního fotoaparátu můžete rychle zaznamenat i různé momentky pohybujícího se objektu, přesto jsou snímky ostré, jak můžete vidět třeba na fotkách kocoura níže. Ten se při focení rychle hýbal.

Zbylému třetímu fotoaparátu tady vůbec nebudu věnovat pozornost, protože je zcela zbytečný. Hezké makro snímky totiž můžete pořídit i hlavním fotoaparáte. Abych to tedy shrnul, tak Realme se opravdu snažilo a jedná se o příjemný upgrade fotoaparátů. Vzhledem k ceně tedy mobil fotí velice dobře.

Odkaz na snímky pořízené mobilem Realme GT 2 5G

 

 

 

Natáčení videí

Hlavním fotoaparátem můžete pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). To samé platí i pro videa v nižším Full HD rozlišení. Ultraširokoúhlým fotoaparátem pak lze pořídit videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Kvalita pořízených videí je na vysoké úrovni a jsou na tom dost podobně, jako snímky. Mají hezké barvy, jsou ostré a díky optické stabilizaci obrazu jsou krásně stabilní. Výtku nemám ani ke kvalitě pořízeného zvuku ve videích.

 

 

 

Focení selfies

Mobil v průstřelu displeje nabízí malou 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2,5 se zorným polem 78°. Dle mého názoru je jen dobře, že i v případě selfie kamerky sáhlo Realme po čipu od SONY. Jedná se tedy o čip SONY IMX 471, a ten odvádí velice dobrou práci. Snímky jsou krásně ostré a mají i hezké barevné podání.

Při focení přední kamerkou můžete sáhnout i po oblíbeném portrétním režimu, který umí za vámi efektivně rozostřit pozadí, jak můžete vidět na testovacím snímku níže. Lze využít i HDR, různé filtry či režimy zkrášlení. Vlogeři nebo TikTokeři mohou ocenit, že přední kamerkou lze pořizovat také videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS.

Vyfoceno přední kamerou s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – přichází s novou nadstavbou

U mobilů Realme mám rád i jejich operační systém. V případě Realem GT 2 5G se hned po prvním spuštění v mobilu nachází operační systém Android 12 s novou nadstavbou Realme UI 3.0. Ta funguje krásně svižně a naprosto spolehlivě.

Nadstavba i dobře vypadá a není nijak přeplácaná, jako v případě některé konkurence. V nastavení si můžete také přizpůsobit ikony i rychlá nastavení v rolovací liště. Upravit lze i barvy v prostředí, velikost písma a hezký je i světelný efekt při příchozích nových notifikacích. V kolonce „Speciální funkce“ je pak k dispozici třeba zjednodušený režim, což je vlastně prostředí, který ocení senioři či uživatelé s horším zrakem.

 

 

 

Konektivita – nic nechybí

Mobil v sobě ukrývá malý šuplík s dvěma sloty pro dvě nanoSIM karty. Oba sloty podporují všechna 5G a 4G/LTE pásma. Připojit se lze také k bezdrátovým sítím Wi-Fi 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz (Wi-Fi 6). Citlivost antén je na velice dobré úrovni a problém s připojením jsem nezaznamenal s žádnou sítí. Mobil také má Bluetooth 5.2 s podporou všech potřebných kodeků: aptX, aptX HD, AAC, SBC a LDAC. Nechybí pochopitelně ani NFC cívka pro využívání bezkontaktních plateb. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Závěr – má vůbec nějaké chyby?

No a jsem v závěru recenze. Kritizoval jsem vůbec v něčem ten telefon? Vzhledem k ceně si myslím, že se jedná o výborný stroj, který nabízí nekompromisní výkon pro ty nejnáročnější uživatele, hezký 120 Hz OLED displej, 65W bleskové nabíjení, fajn výdrž na jedno nabití a vydařené fotoaparáty s OIS. Dost se mi líbí také design, zpracování zadního krytu a kvalitní jsou i stereo reproduktory.

Má to nějaký háček? Když se snažím opravdu najít nějaké nedostatky, jde to jen těžko. Někdo však může postrádat slot pro paměťové karty nebo 3,5 mm jack pro připojení drátových sluchátek, ale dnes se drátová sluchátka už beztak nepoužívají.

Mohu tedy říci, že mobil Realme GT 2 5G mohu jen doporučit. V loňském roce jsem v titulku recenze mobilu Realme GT 5G tvrdil, že konkurenci rozpláče a myslím si, že to platí i pro letošní rok s novinkou Realme GT 2 5G. Konkurence v této cenové kategorii často nenabízí tak krásný design, OIS fotoaparátu a rozhodně ne takový výkon.

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Dobrý den
    chci se zeptat jak je to se zahříváním telefonu u varianty 5g a 5g PRO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*