RECENZE: Pro-Ject Phono Box – kvalitní předzesilovač pro MM a MC přenosky

Poslech hudby z gramofonu je opět oblíbený a prodej vinylových desek na některých trzích již překonal prodeje CD. Ono totiž přehrávání hudby z kvalitního gramofonu má něco do sebe. Hudbu si člověk mnohem více užije, baví ho desky sbírat a gramofon je i hezký doplněk do domácnosti. Je to tedy mnohem větší zážitek než poslouchat hudbu jen z Tidalu, Spotify či jiné podobné služby. Myslím si, že zakoupením desky vašeho oblíbeného tvůrce více podpoříte, ale máte i něco fyzicky v ruce.

Pro-Ject je ve světě audia znám svými výbornými gramofony, ze kterých si dokáže vybrat každý. Na našem trhu je pod svými křídly má firma AQ, která stojí také za kvalitními reprosoustavy. Gramofony Pro-Ject jsou navíc vyráběny v ČR a výrobce prodává i různé příslušenství. V této recenzi jsem se podíval na předzesilovač Pro-Ject Phono Box právě pro MM a MC přenosky. V době psaní recenze se předzesilovač prodával za 2 590 Kč s DPH v oficiálním e-shopu AQ.cz.

 

Zpracování a vzhled

Pro-Ject Phono Box má hezký design a konstrukce má kovové provedení. Na našem trhu se předzesilovač prodává v černém a mnou testovaném šedém barevném provedení. Samozřejmě se nejedná o nějaké velké zařízení a velikost je dle mého názoru ideální. Předzesilovač se tedy vejde na nějaké menší místo ke gramofonu a lze ho i šikovně schovat. Celkové rozměry činí: 103 x 36 x 103/109 mm a váží 540 gramů.

Čelní plocha nemá žádný křiklavý design, což já osobně jen vítám. Najdeme na ní jen logo a šroubky pro případný servis. Zadní část nabízí vše potřebné. Zpracování konektorů působí kvalitním dojmem, nijak se neviklají a se zapojením jsem neměl žádné problémy. RCA konektory jsou pozlacené, nechybí zemnící svorka, MM/MC přepínač a napájecí konektor. Milé překvapení čeká vespod předzesilovače, kde jsou pogumované nožičky proti klouzání zesilovače po nábytku, ale i štítek „Made in Slovakia“. Nejen gramofony, ale i předzesilovače tedy Pro-Ject vyrábí v Evropě, nikoliv někde v Číně. To rozhodně jen chválím.

 

Mé zkušenosti a proč vlastně chtít předzesilovač?

Myslím si, že gramofon bez předzesilovače nemá ani význam používat. Dlouhodobě používám gramofon Pro-Ject T1 Phono SB s již zabudovaným předzesilovačem a se zvukem jsem byl spokojený. Jak jsem ale připojil externí předzesilovač Pro-Ject Phono Box, tak jsem ihned vypozoroval značné rozdíly. Můj gramofon společně s reprosoustavou AQ M25 podávají díky externímu předzesilovači nejen více takových těch detailů v pozadí, ale cítit jsou o něco více basy a vyšší je i maximální hlasitost. S hlasitostí je však dobré to nepřehánět.

Předzesilovač Pro-Ject Phono Box používám již několik měsíců a hudbu z gramofonu poslouchám poměrně často. Jsem překvapen z toho, jak velký rozdíl v detailech skladeb poskytuje a celkově jsem s ním velmi spokojený. Není ani drahý a myslím si, že za to rozhodně stojí.

Myslím si, že každý majitel gramofonu by si měl předzesilovač pořídit, aby poslech stál za to. Pokud již máte gramofon se zabudovaným předzesilovačem, tak jej nejdříve vypněte a až pak připojte předzesilovač externí.

 

Technické specifikace:

 • Rozměry: Š x V x H 103 x 36 x 103 (109 mm se zásuvkami)
 • Váha: 540 gramů
 • Spotřeba energie v pohotovostním režimu: < 1 W
 • Vstupní impedance: MM 47 kΩ / 120 pF
 • Vstupní impedance: MC 100 oΩ / 120 pF
 • MM 40 dB
 • MC 60 dB
 • Výstupní napětí: 300 mV / 1 kHz při 3 mV / 1 kHz (MM vstup)
 • Výstupní napětí: 300 mV / 1 kHz při 0,3 mV / 1 kHz (vstup MC)
 • výstup: 9,5 V (1 kHz)
 • Práh šumu: MM 86 dB (94 dB – A)
 • Práh šumu: MC 68 dB (75 dB – A)
 • THD: MM 0,01 %
 • THD: MC 0,05 %
 • Přesnost ekvalizační křivky RIAA: 20 Hz – 20 kHz / max. 0,5 dB
 • Externí napájecí zdroj v prodejním balení: 18 V / 200 mA DC

 

Závěr – koupě nebudete litovat

Pro-Ject odvádí v audiu skvělou práci a netýká se to jen gramofonů, ale ve starší recenzi jsem chválil i pračku vinylových desek Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E a u předzesilovače Pro-Ject Phono Box tomu není jinak. Zkrátka se jedná o kvalitní externí předzesilovač, který je kvalitně vyroben a nabídne vám větší zážitek z poslechu oblíbené hudby.

Myslím si, že cena 2 590 Kč s DPH v oficiálním e-shopu AQ.cz je rozumná. Pokud si tedy potrpíte na kvalitní hudbu, rozhodně doporučuji jeho zakoupení. Během testování jsem hledal nějaké nedostatky, ale na žádné jsem za celé měsíce nenarazil. Navíc byl předzesilovač vyroben u našich sousedů ze Slovenska a zakoupením nepodpoříte nějakého čínského výrobce.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*