Xiaomi na náš trh letos přispěchalo s dvojicí očekávaných mobilů POCO X6 5G a POCO X6 Pro 5G. Dostupnějšímu mobilu jsem se v podrobné recenzi již věnoval a vlastně dopadl dobře. V této recenzi jsem se podíval na vyšší model POCO X6 Pro 5G, který láká na rychlé interní úložiště, slušný výkon, novou verzi Bluetooth 5.4 a hlavní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu.
Pozitiva:
- Příkladný obsah prodejního balení
- Žlutá verze s veganskou kůží
- Pěkný OLED displej s vysokým jasem
- Stereo reproduktory
- Haptická odezva
- Spolehlivá čtečka otisků
- Konfigurace 12/512 GB
- Výkon pro náročné hry a rychlé úložiště
- Výdrž na jedno nabití a 67 W nabíjení
- Prostředí HyperOS
- Wi-Fi 6, DualSIM a infraport
- Cena
Negativa:
- Na zádech černé verze jsou vidět otisky prstů
- Zbytečné omezení Always-On (má řešení)
- Zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát
Cena a dostupnost mobilu
POCO X6 Pro 5G je již nějakou dobu v prodeji, a to ve verzi 8/256 GB za 8 499 Kč s DPH nebo 12/512 GB za 9 999 Kč s DPH. Zakoupit si ho můžete přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz, ale také ve velkých známých e-shopech.
Obsah prodejního balení
Výrobce tradičně musím pochválit za přiložený tmavý silikonový kryt, 67 W nabíjecí adaptér a USB-A na USB-C nabíjecí/datový kabel. Dále v balení najdeme jen sponu pro vysunutí nanoSIM a nějaké ty stručné návody.
Design a konstrukční zpracování
Na test jsem obdržel POCO X6 Pro v lesklém černém barevném provedení, ale mobil si můžete pořídit také v šedém nebo žlutém provedení. V černém a šedém provedení je zadní kryt plastový, zatímco ve žluté jsou záda potažena veganskou kůží. Pokud mobil nosíte bez ochranného krytu, budete černou variantu neustále leštit, protože na zádech jsou dost vidět otisky prstů a jiné mastnoty. Já osobně bych sáhl po verzi s veganskou kůží. Ze zad vystupují tři fotoaparáty a přisvětlovací blesk.
- Rozměry mobilu: 160,45 x 74,34 x 8,25 mm (plastová verze)/8,35 mm (verze s veganskou kůží)
- Váha mobilu: 186 gramů (plastová verze)/190 gramů (veganská kůže)
Rám mobilu je sice plochý, ale díky mírně zaoblenému plastovému krytu na zádech se v ruce drží příjemně. Celý rám je dle očekávání také plastový a na jeho horní části najdeme výdech hlasitého reproduktoru, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a zdířku mikrofonu. Levý bok je zcela prázdný, na pravém boku jsou ideálně umístěna plastová tlačítka pro ovládání hlasitosti a zamykací tlačítko a vespod je šuplík pro dvě nanoSIM, zdířka mikrofonu, USB-C a výdech druhého hlasitého reproduktoru.
Na čelní ploše mobilu se nachází moderní plochý displej. Na jeho ochranném skle je již od výrobce nalepená ochranná fólie a v jeho horní části je malý průstřel selfie kamery. Rámečky kolem displeje jsou hezky minimalistické a nad displejem je jen ukrytý výřez s reproduktorem pro hovory.
Displej – pěkný a se 120 Hz
POCO X6 Pro 5G má velký 6,67palcový OLED displej, s rozlišením 2 712 x 1 220 px (1,5K), jemností 446 ppi a ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Jeho barevné podání je pěkné a můžete si ho v nastavení přizpůsobit podle sebe. Příkladné jsou i pozorovací úhly a chválím za rychlou 120 Hz obnovovací frekvenci. V nastavení si můžete vybrat automatické nastavení mezi 60 a 120 Hz, ale já používal 120 Hz nonstop.
Použitý OLED panel hodnotím kladně a výrobce se chlubí maximálním jasem 1 800 nitů. To je dost a na přímém slunci uvidíte vše, i když viditelnost trochu kazí výrobcem nalepená ochranná fólie. Pokud budete chtít, můžete ji klidně odlepit. V nastavení displeje je pak režim Sluneční svit pro přizpůsobení displeje pro lepší čitelnost na slunci, nechybí filtr modrého světla nebo úpravy písma v prostředí.
A co Always-On obrazovka? Jedná se o funkci, kdy i na „zhaslém“ černém displeji uvidíte čas, datum, příchozí oznámení a případně nějaký obrázek. Obrazovka má celkem dost přizpůsobení, ale bohužel má omezení a zobrazit se umí jen po dobu deseti vteřin. Takové omezení mobilům značek Redmi a POCO vyčítám poslední roky a je to nesmyslné. Naštěstí existuje řešení, jak tuto obrazovku mít dostupnou po celý den – odkaz na návod.
Zvuk a haptická odezva
O zvuk se stará dvojice stereo reproduktorů, což si zaslouží pochvalu. Stereo rozhodně oceníte nejen během sledování videí, ale i hraní mobilních her. Umístění horního výdechu reproduktoru bych vyřešil asi trochu jinak, ale vlastně jsem si na něj zvykl. Hlasitost reproduktorů je slušná a snaží se i o náznak basů. O nějakého nadprůměrného hudebníka se však nejedná.
Pochválit musím přítomnost novější verze Bluetooth 5.4 se všemi potřebnými kodeky. Skvěle si mobil rozuměl s každými bezdrátovými sluchátky a reproduktory bez ohledu na výrobce.
3,5 mm jacku v mobilech odzvonilo a vlastně mi to vůbec nevadí. Když chci poslouchat hudbu v drátových sluchátkách, chci také vyšší kvalitu. To dostanete jen s DAC převodníkem, který mi během testování fungoval bez problémů skrze USB-C.
A co haptická odezva? Tu jsem si u tohoto mobilu pochvaloval, protože na danou třídu reaguje dost slušně. V: Nastavení telefonu, Zvuky a vibrace můžete nastavit nejen zvuk, ale právě i sílu haptické odezvy. Najdete zde i ekvalizér, možnost povolení zvuku z více médií nebo podrobnější regulaci hlasitosti.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Mobil má optickou čtečku otisků prstů pod displejem. Umístění je ideální a snadno jsem na ní po celou dobu testování dosahoval oběma palci. Odemykání je rychlá a spolehlivé i přes výrobcem nalepenou fólii. Pokud časem na displej nalepíte třeba nějaké tvrzené ochranné sklo, bude z mé zkušenosti fungovat čtečka taky. Pokud ne, bude stačit znovu přejít do nastavení zabezpečení a prst přes sklo znovu naskenovat.
Obličejem mobil lze odemykat také, a to i za horších světelných podmínek. Upozorňuji, že to není tak bezpečné řešení, ale jsou situace, kdy na ní nedáte dopustit. Uložit můžete dva zcela odlišné obličeje nebo např. vás bez vousů a s vousy.
Chcete tajný prostor pro vaše aplikace a soubory? Pak v mobilu již je funkce druhého prostoru, což je vlastně druhé a uzamčené prostředí systému. Můžete v něm mít bezpečně nainstalované aplikace. Aplikace je možné také zamykat.
Jak je na tom výkon?
POCO X6 Pro 5G se již nachází v cenové kategorii, kde dost uživatelů očekává nějaký ten vyšší výkon. O ten se stará osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 8300-Ultra s maximálním taktem 3,35 GHz a na našem trhu se prodávají konfigurace 8/256 GB a 12/512 GB. Výrobce použil paměti RAM LPDDR5X a rychlé interní úložiště UFS 4.0. Dle očekávání mobilu chybí slot pro paměťové karty a dostalo se i na virtuální rozšíření pamětí RAM skrze interní úložiště. Osobně bych zvážil menší příplatek za vyšší konfiguraci, protože 12 GB RAM se bude hodit do budoucna.
Jak je na tom výkon v praxi? Vlastně výborně! Mobil si bez problémů poradí s jakoukoliv náročnou aplikací současnosti, a to samé platí i o náročných mobilních hrách. Mobilu můžete dávat opravdu zabrat multitaskingem, spuštěnými aplikacemi na pozadí. Já hrál náročné mobilní hry: Fortnite, Call of Duty: Warzone Mobile, Blood Strike a další na vyšší grafické nastavení. Výrobce ukázkově zvládl i chlazení a mobil se na zádech po delším hraní zahřeje, ale ne nijak nadměrně.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
V mobilu je akumulátor o slušné kapacitě 5000 mAh. Výdrž na jedno nabití hodnotím nerad, protože každý používáme svůj mobil jinak. Časem se může výdrž také měnit doinstalovanými aplikacemi nebo aktualizacemi systému. Výdrž je ale slušná a mobil celý pracovní den vydrží. Pokud nebudete hrát hry nebo sledovat dlouho TikTok na vyšší jas, můžete vydržet i dva dny na jedno nabití. Zkrátka bude záležet jen na vás.
Podporováno je rychlé 67 W drátové nabíjení. Tak silný nabíjecí adaptér najdete v prodejním balení. Pokud se nechcete nijak zbytečně omezovat, přejděte do: Nastavení telefonu, Ochrana baterie a mít nastaveno „Normální nabíjení“. Z úplného vybití do 80 % se akumulátor nabil za přibližně 30 minut a za dalších 14 minut pak do 100 %. Rychlost nabíjení vidím rád. Bezdrátové nabíjení mobilu chybí.
Aplikace fotoaparátu a její funkce
Výrobce do mobilu nainstaloval vlastní aplikaci pro focení a natáčení videí. Její prvky jsou dostatečně velké, ovládání celého prostředí je svižné, a to samé platí i pro přepínání mezi režimy. V aplikaci najdeme pod horní šipkou nastavení automatického HDR, blesku, poměru stran , rozlišení videí, nastavení mřížky, rozostření, AI pro nastavení barev pomocí algoritmů (doporučuji ponechat vypnuté), zbytečný makro režim v 2 Mpx rozlišení, časovač, praktický režim pro zaostření pohybu, dávkové snímání a další.
V aplikaci je k dispozici tlačítko funkce Google Lens pro skenování a vyhledávání, tlačítko kouzelné hůlky se zkrášlovacím režimem a filtry. Dvě tlačítka pak slouží pro přepínání mezi fotoaparáty a třetí tlačítko „2x“ pro digitální zoom. V pruhu režimů je skenování dokumentů, video nebo fotografie, PRO s manuálním nastavením parametrů, portrét pro rozostřené pozadí, noční režim, panorama, focení v maximálním 64 Mpx rozlišení a další běžné. Chybí jen pořizování surového formátu RAW.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
POCO X6 Pro 5G na svých zádech nese tři fotoaparáty s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát má vysoké 64 Mpx rozlišení, optickou stabilizaci obrazu (OIS) a světelnost f/1,7. Druhý je dle očekávání ultraširokoúhlý se zorným polem 120°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2,2. Poslední je bohužel spíše do počtu, protože slouží pro makro a má pouze 2 Mpx rozlišení. Výrobce si ho tedy mohl zcela odpustit.
Pořizování videí zadními fotoaparáty
Mobil umí oběma zadními kamerami pořizovat videa v maximálním 4K rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). U hlavního fotoaparátu můžete používat HDR režim. Výsledná videa jsou z obou fotoaparátů pěkná, plná detailů, netrpí na přepalování barev a jsou také stabilní.
Přední kamerka
Pro selfíčka je k dispozici 16 Mpx kamera se světelností f/2,4. Fotit můžete v běžném, ale i portrétním režimu s rozostřeným pozadím. Funkční je také automatické HDR, používat můžete různé filtry nebo úpravy obličeje. Za špatných světelných podmínek doporučuji sáhnout po nočním režimu. Kamerou pak lze pořizovat video ve Full HD se 30 nebo 60 FPS.
Operační systém – prostředí HyperOS
POCO X6 Pro 5G v době psaní recenze měl operační systém Android 14. Je upraven uživatelským prostředím HyperOS, který mám já osobně rád, protože se mu výrobce pravidelně věnuje. Mobil nabízí velkou porci výkonu a jeho systém je výborně optimalizovaný, takže na nějaké záseky, zpomalování nebo problém s chodem aplikací na pozadí jsem nenarazil. U aplikací pro chatování, zálohování nebo VPN však potřebují vypnout úsporu baterie, což je roky běžné u každého mobilu – odkaz na návod.
HyperOS je příjemné uživatelské prostředí a i v POCO mobilech konečně dostává možnost používat velké složky na úvodních obrazovkách. Tyto složky sice vypadají jako widgety, ale jedná se skutečně o složky, i když pro spuštění aplikací v nich je netřeba otevírat. Se systémem jsem byl tedy spokojený.
Co bych mu ale vytknul? U mobilů značky POCO je běžné, že mají výrobcem předinstalované zbytečné aplikace, ale většinu z nich můžete běžně odinstalovat. Já si neoficiálně zcela ze systému odinstaloval také Google Fotky, Google Disk, Google Asistenta, MSA a další.
Konektivita – 5G, infraport a Wi-Fi 6
Mobil v sobě ukrývá malý šuplík pro dvě fyzické nanoSIM karty. Funkci eSIM mobil neumí. V obou slotech lze používat mobilní sítě 5G nebo LTE a svůj mobilní internet lze sdílet třeba přátelům. Připojit se lze i ke zcela běžným Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 4 sítím, ale i modernějším Wi-Fi 6. pro platby dobře poslouží NFC a už jednou jsem výrobce chválil za novější Bluetooth 5.4.
Každému se občas stalo, že nemohl najít ovladač k televizoru či jinému spotřebiči. K tomu může posloužit infraport, který mobil má na své horní části. Výrobce k tomu připravil aplikaci Mi Ovladač, ale já během testování používal aplikaci třetí strany pro starší televizor od SONY. Stáhnout si jich můžete víte a ovládat třeba i RGB osvětlení.
Poloha v mapách je nalezena takřka okamžitě. Podporovány jsou systémy: Galileo, GPS/A-GPS, QZSS, Beidou a Glonass.
Závěr
Nejvyšší konfigurace mobilu POCO X6 Pro 5G se v době psaní recenze prodávala pod hranicí 10 tisíc Kč. Za ty peníze nelze očekávat fotoaparáty a výkon jako u vlajkových mobilů Xiaomi 14, přesto se výrobci podařilo dle mého názoru nabídnout skvěle vybavený model. Pochválit mu musím pěkný OLED displej s vysokým jasem, slušný hlavní fotoaparát, novější Bluetooth 5.4, rychlé interní úložiště UFS 4.0, výkon pro náročné hry a konektivitu.
Pokud hledáte mobil za tyto peníze, rozhodně bych POCO X6 Pro 5G zvážil. Osobně bych ale dost přemýšlel, zda nevzít vyšší konfiguraci. 12 GB RAM se bude hodit do budoucna a 512 GB úložiště oceníte pro velké množství fotek, videí, aplikací a dalších dat.
Mobil mohu doporučit, ale odpustit mu u černé varianty musíte viditelné mastnoty na zádech, zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát a vůbec nechápu omezenou obrazovku Always-On.