RECENZE: LAMAX Dots3 – špunty za tisícovku

V nedávných recenzích jsem netestoval jen výkonnou elektrickou koloběžku LAMAX eRacer SC50, ale i nová bezdrátová sluchátka LAMAX Dots3 ANC. Jedná se o opravdu vydařené špunty do 1 500 Kč s DPH. Byl jsem tedy dost zvědav, jak dobře na tom bude levnější model LAMAX Dots3. Podíval jsem se na něj právě v této recenzi. V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz za 999 Kč s DPH.

Co najdu v prodejním balení?

I když se jedná o dostupná bezdrátová sluchátka, najdete v balení vše potřebné. Dostanete k nim nabíjecí USB-A – USB-C kabel, sáček s různými velikostmi gumových špuntů a návody.

Design a konstrukce – v kapse překážet nebudou

U modelu Dots3 ANC jsem si pochvaloval tvar nabíjecí krabičky. V případě Dots3 je tvar krabičky trochu jiný, ale stále má oblé tvary a bez problémů ji můžete nosit v kapse společně s mobilem. Celkové rozměry krabičky činí: 70 × 27 × 34 mm a společně se sluchátky uvnitř váží pouhých 43 gramů. Horní víko krabičky na sobě nese logo LAMAX. Na čelní části se nachází dioda signalizující nabíjení a výřez pro nehet, aby bylo otevírání víka pohodlné. Samotné víko je zpracováno příkladně a nemělo tendenci se při přenášení v kapse a batohu samovolně otevírat. Zadní část v sobě ukrývá už jen nabíjecí konektor USB-C.

 

Uvnitř krabičky najdeme dvojici bezdrátových sluchátek. Ta na sobě mají dotykovou plochu s logem výrobce a někteří jistě ocení i gumový nástavec, díky kterému sluchátka výborně drží v uších, a to i při běhu. Pokud by vám nástavec vadil, můžete ho ze sluchátej sundat. Ergonomie sluchátek je výborná a alespoň v mém případě se sluchátka nosila pohodlně. Aby správně seděla v uších, je dobré si vybrat i pro vaše uši ideální gumový špunt. Více velikostí špuntů najdete v prodejním balení. Každé sluchátko pak váží pouze 5 gramů a dle výrobce vydrží vystavení potu a vlhka.

Jak jsou na tom ovládací gesta?

Každé sluchátko má na sobě dotykovou plochu, a to přesně v místě loga. Osobně nejsem moc fanoušek dotykových gest a dávám přednost fyzickým tlačítkům po vzoru LAMAX Duals1. Jsem ale pravděpodobně v menšině a dost lidí dotyková gesta vyžaduje.

LAMAX Dots3 mají dostatečně velké dotykové plochy a gesta se ovládají příjemně. Když si na ně zvyknete, budete je používat jistě rádi. Pomocí nich můžete sluchátka manuálně zapnout/vypnout, zapnout přehrávání hudby/pozastavit hudbu, regulovat hlasitost, přeskakovat skladby, přijímat/odmítat příchozí hovory, aktivovat Google Asistenta/Apple Siri nebo se přepínat mezi hudebním a herním režimem s nižší latencí.

Níže najdete dva screenshoty z návodu od výrobce. Nachází se tam rozepsané postupy, jak funkce s dotykovými gesty používat.
Stáhnout celý návod v PDF

Zvuk, potlačení hluku a telefonování

LAMAX Dots3 jsou zcela bezdrátová sluchátka a výrobce uvádí, že v každém sluchátku se nachází 6 mm měnič s frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 kHz a disponují technologií LAMAX BeatBass®. Od sluchátek za tyto peníze samozřejmě nemůžete očekávat zázraky, ale za ty peníze si myslím, že je zvuk velmi dobrý. Ocení je především milovníci basů a sluchátka disponují spíše takovým mladistvým zvukem, přesto je úroveň basů nastavena dobře a nezaniknou středy nebo výšky. To není u konkurenčních sluchátek za tyto peníze vůbec obvyklé a výrobce za to chválím.

A potlačení okolního hluku? Nedávno jsem recenzoval sluchátka LAMAX Dots3 ANC, která aktivní potlačení okolního hluku (ANC) mají. Mají i větší 10 mm měniče a o něco lepší zvukový přednes. Levnější model Dots3 testovaný v této recenzi ANC sice nemá, ale s ideálně zvolenou velikostí gumových špuntů tlumí okolní hluk celkem slušně. Pokud však chcete ANC, musíte si připlatit pár stovek za vyšší model. Synchronizace zvuku se videem je pak také bez problémů a pomoci vám může právě již zmíněný herní režim.

Kvalita hovorů? Sluchátka v sobě mají integrované mikrofony a během testování jsem skrze ně prováděl hovory a videohovory přes aplikace Telegram a Threema. Zvuk byl čistý a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet. To samé se týkalo i běžných hovorů přes mobilního operátora.

Podpora zařízení a párování sluchátek

U sluchátek značky LAMAX je zvykem, že jejich párování s jakýmkoliv zařízením je svižné a bezproblémové. To platí i u modelu LAMAX Dots3. Po jejich zakoupení tedy stačí sluchátka z krabičky nejdříve vyndat, sloupnout ochranné lepenky z nabíjecích pinů, vložit je zpět do krabičky a za pár vteřin krabičku znovu otevřít a sluchátka vyjmout. Během chvilky budou připravena k prvnímu párování s mobily a tablety s Androidem, iOS/iPadOS, ale i počítači bez ohledu na operační systém. Používat je ale můžete i s chytrými hodinkami, což jsem otestoval na Huawei Watch 4 Pro.

LAMAX musím moc pochválit za to, že i levnější model sluchátek používá nové Bluetooth 5.3. U této verze totiž pozoruji, že je dosah připojení je delší (výrobce uvádí 15 metrů), je lepší na výdrž na jedno nabití a lépe si taková sluchátka rozumí právě i třeba s chytrými hodinkami. Sluchátka podporují bezdrátové kodeky SBC a AAC, které dnes podporují snad všechna zařízení.

LAMAX ke svým sluchátkům nemá žádnou mobilní aplikaci. Osobně mi to vůbec nevadí a vlastně bych ji vzhledem k ceně ani neočekával. Konkurence sice někdy aplikaci ke sluchátkům za stejnou cenu již má, ale zas mají výrazně horší zvukové podání. Já osobně mám raději kvalitnější zvuk, než aplikaci s pár funkcemi.

Výdrž a nabíjení

Výrobce uvádí, že model LAMAX Dots3 je schopen vydržet na jedno nabití až 40 hodin. Samozřejmě je uváděno číslo celkové výdrže i s nabíjecí krabičkou. Krabička v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 380 mAh a každé sluchátko má pak akumulátor o kapacitě 40 mAh. Reálná výdrž se samozřejmě odvíjí dle toho, jak sluchátka budete používat a jak hlasitě hudbu budete chtít poslouchat. Výrobce uvádí, že při 50 % hlasitosti sluchátka vydrží na jedno nabití 9 hodin. Na 80 % hlasitost pak 7 hodin. Myslím si, že se nejedná o nereálné číslo a procenta nabití dle systému v mobilu mizela opravdu pomalu.

Výdrž sluchátek hodnotím velmi kladně a špatně na tom rozhodně není ani nabíjení. Sluchátka do nabíjecí krabičky sednou vždy skvěle a nestává se, že by se nenabíjela, jak to můžeme stát u jiných sluchátek. Z úplného vybití do plného stav u se obě sluchátka v krabičce nabijí za jednu a půl hodiny. Nabíjecí krabička se nabíjí skrze USB-C konektor a nabije se do jedné hodiny.

Závěr – za tisícovku super

LAMAX Dots3 jsou dostupná špuntová sluchátka, přesto jsem byl mile překvapen jejich zvukovým podáním. Mají také výbornou výdrž na jedno nabití, hezký design, bezproblémové párování s každým zařízením a někdo ocení i gumový nástavec. Dotyková gesta funguje také dobře a velkou pochvalu si sluchátka odnáší za nasazení Bluetooth 5.3. Je tedy dost překvapivé, že výrobce cenovku drží tak nízko na 999 Kč s DPH v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz.

Mají sluchátka nějaké nedostatky? Vlastně ani ne, ale kdybych chtěl opravdu rýpat, někomu může chybět možnost zcela vypnout dotyková gesta. To není v případě těchto sluchátek možné.

Tento rok jsem měl možnost vyzkoušet více sluchátek za podobnou cenu. Žádná asi nehrála tak kvalitně nebo byla kvalita podobná, ale zas sluchátka postrádala takovou hlasitost. V dané kategorii je tedy hodnotím jako výborná a pokud hledáte opravdu dostupná sluchátka, mohu je doporučit. Chcete o něco lepší zvuk? Pak si můžete připlatit za vyšší model LAMAX Dots3 ANC.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*