RECENZE: Instax Mini Link 2 – vytiskněte si hezké fotky z vašeho mobilu

Japonská společnost Fujifilm na našem trhu prodává novou fototiskárnu k mobilu Instax Mini Link 2. Ta umožňuje tisk fotografií ve stejném formátu, jako fotoaparát Instax Mini 12. Připojit ji lze k mobilu s Androidem a iOS, fotky můžete před vytisknutím různě upravovat a potěší i její vysoká výdrž na jedno nabití. Oficiální cena byla stanovena na 3 199 Kč s DPH. V době psaní recenze jsem ji však na některých velkých e-shopech viděl i za 2 790 Kč a zakoupit si můžete i dárkové balení s pouzdrem a 40 ks fotopapíru za 3 799 Kč s DPH.

 

Pozitiva:

 • Příkladné konstrukční zpracování
 • Výběr ze tří barev
 • Snadná obsluha
 • Kvalita snímků
 • Mobilní aplikace pro Android a iOS
 • Tisk fotek s QR kódem odkazující na krátké video
 • Možnost editace fotek
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • Rozumná cena

Negativa:

 • Starší microUSB

 

Co je v prodejním balení?

Asi nikdo od balení fototiskárny neočekává nějaký zázrak. Nejdůležitější je přeci samotná tiskárna, která je v krabičce uložena příkladně, aby se během převozu nijak nepoškodila. Dále se v balení nachází krátký 30 cm microUSB nabíjecí kabel a různé návody.

 

Design a zpracování – ve více barvách

Na náš trh byla tiskárna Instax Mini Link 2 uvedena ve třech barevných provedeních, a to v mnou testované vesmírně modré (Space Blue), jemně růžové (Soft Pink) a jílově bílé (Clay White). Je také skladná a vzít si ji můžete klidně na nějaké akce či výlety. Celkové rozměry tiskárny činí: 91,9 mm × 36,4 mm × 124,8 mm a váží 210 gramů (bez kazety s fotopapírem).

Barevné varianty tiskárny Instax Mini Link 2 na trhu v ČR – Zdroj: Fujifilm

Konstrukční zpracování tiskárny je na tom dost podobně, jako u mnou nedávno testovaného fotoaparátu Instax Mini 12. Je celoplastová, vše do sebe zapadá na jedničku a působí bytelným dojmem. Líbí se mi i vroubkovaná povrchová úprava, díky které se tiskárna lépe drží v ruce a neklouže. Na její horní části je výřez, ze kterého vychází pořízené snímky a také tlačítko pro kreslení do fotek pomocí senzorů na pravém boku. Tam se nachází také záslepka ukrývající nabíjecí konektor mciroUSB. Kdyby někdy nastal s tiskárnou nějaký problém, což se mi po celou dobu dlouhodobého testování nestalo, je zde i malá zdířka pro reset. Vespod tiskárny jsou pak i plastové nožičky pro položení na stůl a šroubky pro možné odborné rozebrání tiskárny např. servisem. Na čelní části tiskárny je pak větší tlačítko s logem „Instax“ pro zapnutí/vypnutí tiskárny. To také barevně svítí, čímž dá vědět stav nabití tiskárny. Záda pak mají dvířka pro vložení kazety s fotopapíry (filmy).

 

Fotopapír a průběh tisku fotek

Mnou testovaná verze tiskárny Instax Mini Link 2 podporuje tisk na barevný fotopapír Instax Mini. Samozřejmě vložit můžete i další jiné Instax Mini papíry s různými barvami rámečků či monochromatický film. Jedná se tedy o úplně stejný fotopapír, jako má třeba fotoaparát Instax Mini 12. Pokud budete mít obě tato zařízení, stačí si zakoupit stejný papír a dále nic nemusíte řešit. Rozměry vytisknutých snímků s rámečkem činí: 86 × 54 mm a bez rámečku: 62 x 46 mm.

 • Rozlišení – 12,5 bodů/m (318 dpi, 80 μm rozteč bodů)
 • Úroveň tisku – 256 úrovní na barvu (RGB)

Pokud budete mít tiskárnu Instax v ruce prvně, není se vůbec čeho obávat. Zadní dvířka stačí jen otevřít, rozbalenou kazetu ze stříbrného balení rozbalit a vložit ji správně do tiskárny. Správnost vložení si můžete ověřit žlutými proužky. Ono celé uvedení tiskárny do prvotního provozu je nesmírně jednoduché a celému postupu jsem se věnoval v mém starším článku.

Během mého testování jsem vytiskl desítky fotografií a nikdy nenastal žádný problém. Samotný tisk probíhá metodou tříbarevné expozice s OLED, trvá přibližně 12 vteřin a celý proces vyvolání pak zabere něco přes minutu. Výsledné snímky pak vypadají dost dobře a vložit si je můžete nejen do peněženky, ale k zakoupení jsou i Fujifilm Instax fotoalba, rámečky a další příslušenství.

 

Mobilní aplikace, tisk fotek z videí a kreslení

Tiskárna komunikuje skrze Bluetooth 4.2 a je možné ji spárovat s mobily se systémy Android a iOS. Slouží k tomu bezplatná mobilní aplikace Instax Mini Link. Ta je dostupná v Obchodě Play a Apple App Store. Prostředí aplikace je sice v angličtině, ale je přehledné a aplikace zvládne ovládat každý.

Mobilní aplikace má vlastně dva módy. V menu vpravo najdete režim tisku pro tisk jednotlivého snímku, video tisk – vytiskne fotku s QR kódem s odkazem na krátké video v cloudu a potěšit může i funkce Instax Camera. Ta umí pořídit snímky ušité na míru malému formátu fotopapíru, vložit do fotky datum pořízení, použít časovač a blesk. Spodní část aplikace má zábavný „Fun Mode“ pro různé úpravy snímků. Upravit si můžete rámeček kolem snímku, vytvářet hezké koláže, vkládat nápisy do fotek a výrobce láká i na funkci Instax AiR. Ta umí držením tlačítka na horní části a senzory kreslit do fotek a využívat různé efekty. Funkce je to zajímavá a myslím si, že někdo by si s ní mohl jistě vyhrát. Celá aplikace mi fungovala na Androidu 13 skvěle a její funkce jsem si pochvaloval. Je fajn, že přímo v aplikaci před tiskem je možné aplikace pomocí dvou prstů zvětšovat a ořezávat.

 

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Fujifilm Instax Mini Link 2 v sobě ukrývá integrovaný akumulátor. Výdrž se odvíjí podle toho, jak tiskárnu budete používat, jak dlouho před výtiskem budete ji mít zapnutou a další okolnosti. Během mého testování na jedno nabití vydržela kolem 60-70 vytisknutých fotek.

Nabíjení tiskárny probíhá skrze microUSB konektor na pravém boku tiskárny. Je škoda, že výrobce již nenasadil novější USB-C, protože microUSB dnes již nemám všude po ruce, ale zas tiskárnu nebudete nabíjet tak často a krátký nabíjecí kabel je v prodejním balení.

 

Závěr – moc fajn zařízení, kterým na své okolí uděláte dojem

Již v recenzi fotoaparátu Instax Mini 12 jsem se zmiňoval, že udělá na vaše okolí dojem, a to samé se týká na tiskárny Instax Mini Link 2. Řekl bych, že ta vlastně udělal ještě větší dojem a více lidí se o ní chtělo dozvědět více. Ono je přeci jen moc příjemné si snímek vytisknout doma sám, než někam chodit a zdlouhavě snímky vyvolávat. Ono se i poměrně dost lidem nelíbí, že vyvolávací stroje v drogériích a obchodech snímky mohou ukládat a nemáte tedy jistotu, jak je s vašimi snímky nakládáno.

Instax Mini Link 2 je moc fajn zařízení, které jsem si během mého dlouhodobého testování oblíbil. Tiskárnu si totiž můžete vzít díky kompaktním rozměrům kamkoliv, můžete do ní vkládat stejný fotopapír jako do Instax fotoaparátů, na slušné úrovni je kvalita pořízených fotek, výdrž na jedno nabití a pochválit musím i oficiální mobilní aplikaci s hromadou příjemných funkcí.

Pokud tedy přemýšlíte nad nějakou fototiskárnou pro snadný tisk fotografií z mobilu, tak mobu Instax Mini Link 2 jen doporučit. Vytknout ji mohu jen přítomnost staršího nabíjecího konektoru microUSB, ale nejedná se o žádný zásadní problém.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*