RECENZE: Huawei Watch GT Runner – stvořené pro sportovce

Na test jsem tentokrát obdržel chytré hodinky Huawei Watch GT Runner, které jsou určené především pro sportovce. Hodinky zaujmou operačním systémem HarmonyOS, zvýšenou odolností, 14denní výdrží na jedno nabití a přítomností GPS. Hodinky se začínají prodávat 7. 3. 2022 za 6 999 Kč s DPH. Až do 20. 3. k hodinkám dostanete také bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds 4i.

 

Pozitiva:

  • Dvě velikosti řemínku v balení
  • Hezký design a lehká konstrukce
  • Řemínek lze snadno vyměnit
  • Zabudovaná GPS
  • Hodinkami lze telefonovat a reagovat na zprávy
  • Lze připojit bluetooth sluchátka
  • Svižné prostředí
  • Mobilní aplikace v češtině
  • Do hodinek lze nahrát hudbu
  • Slušná výdrž na jedno nabití

 

Negativa:

  • Hodinkami nelze platit
  • V Obchodě Play se nachází zastaralá verze aplikace

 

 

 

Co najdu v balení?

Výrobci musím pochválit prodejní balení, protože v něm najdeme hned dvě velikosti silikonového řemínku a bezdrátovou nabíječku. Dále jsou k dispozici už jen různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – jsou hezké a lehké

Hodinky Huawei GT Runner jsou stvořené pro sport, proto mají vzhledem ke své velikosti 46,4 x 46,4 x 11 mm rozumnou 38,5 gramovou váhu (bez řemínku). Na ruce je po chvilce tedy takřka neucítíte. Ona i samotná konstrukce působí bytelně, takže hodinky vydrží i nějaký ten náraz. Nechybí jim ani zvýšená odolnost 5ATM, díky čemuž si je můžete vzít třeba i na plavání.

Na čelní ploše hodinek najdeme 1,43palcový OLED displej. Na pravém boku hodinek je jedno tlačítko, které slouží i jako otočná korunka, pod kterou se nachází další tlačítko. Vespod hodinek pak najdeme všechny potřebné senzory. Chválím také za to, že hodinky mají klasické připojení řemínku. To znamená, že si silikonový řemínek v případě potřeby můžete vyměnit třeba za kožený nebo látkový v jakýmkoliv hodinářství.

 

 

 

Displej a prostředí hodinek

Huawei Watch GT Runner nabízí na poměry hodinek velký 1,43palcový OLED displej s rozlišením 466 x 466 px. Displej má opravdu krásné barevné podání, jak se od OLEDu očekává. Nechybí mu ani příkladné pozorovací úhly, dostatečný maximální jas a automatická regulace jasu. Někdo může ocenit také funkci Always-On, kdy je čas zobrazen i na zhaslém displeji. Tato funkce má však vlil na výdrž baterie.

Všechny nové hodinky Huawei mají operační systém HarmonyOS 2 a i tento model mezi ně patří. Tento systém se mi líbí, protože funguje krásně svižně, je celý v češtině a snadno se ovládá. Hodinky lze ovládat dotykem po displeji, ale také horním tlačítkem, který funguje i jako otočná korunka. Otáčením korunky můžete procházet třeba menu. Spodní tlačítko pak slouží pro spuštění sportovních aktivit, ale přiřadit mu můžete klidně i jinou funkci.

V hodinkách můžete používat také ovládací gesta, kdy můžete mezi funkcemi procházet tahem do stran. Vysunout lze také horní lištu, jako je tomu třeba u Androidu na mobilech. V této liště se nachází ikonka pro přechod do nastavení hodinek, funkce „Odčerpat“ kdy odčerpáte zbylou vodu v reproduktoru hodinek, nalezení (prozvonění) mobilu, režim nerušit, budík a další funkce. Ze spodní části displeje můžete pak vysunout veškeré notifikace, a to včetně zpráv s diakritikou. Na zprávy lze i reagovat.

HarmonyOS se snaží být opravdu chytrým operačním systémem, proto lze do něj instalovat další aplikace. Těch alespoň prozatím není mnoho, ale stále přibývají. Aplikace lze do hodinek nainstalovat v mobilní aplikaci Huawei Zdraví.

 

 

 

Co hodinky monitorují?

A co hodinky vlastně umí monitorovat? No, vlastně úplně vše, co se od nich očekává. Díky přítomné GPS měřit trať při běhu, chůzi nebo třeba cyklistice. Nastavit si také můžete to, aby hodinky automaticky detekovaly, co právě děláte. Měřit umí také nachozené kroky, vzdálenost či spálené kalorie. Pochválit výrobce musím za velké množství sportovních programů. Hodinky dále umí monitorovat okysličení krve (SpO2), srdeční tep, stres a kvalitní je měření i spánku, kde nechybí rozdělení mezi lehkým a REM spánkem. Nechybí ani dechová cvičení.

 

 

 

Telefonování z hodinek, notifikace a budíky

Hodinky nepodporují e-sim, ale pokud máte v dosahu Bluetooth mobilní telefon, tak skrze hodinky můžete klidně pohodlně telefonovat. Tato funkce funguje velice dobře a hovor můžete slyšet z reproduktoru na hodinkách, nebo v připojených Bluetooth sluchátkách.

V mobilní aplikaci Huawei Zdraví si můžete nastavit, z jakých aplikací chcete dostávat notifikace do hodinek. To funguje velice dobře, a to i s diakritikou a lze na zprávy reagovat.

Hodinky můžete používat i pro buzení a budíky můžete nastavit přímo na hodinkách, takže není třeba mít u sebe mobil. Budíky fungují dobře a vibrace pro buzení jsou dostatečně silné.

 

 

 

Výkon a poslech hudby

Velká část sportovců si často stěžuje, že chytré hodinky nelze nosit při běhu či jiné aktivitě bez mobilu. Huawei Watch GT Runner se tohle snaží změnit a vzít si je můžete vzít na běh klidně bez mobilu. Mají GPS, jak jsem již zmiňoval, takže i bez mobilu budete mít zaznamenanou trasu. Mají však i 4 GB interní úložiště, do kterého můžete nahrát hudbu ve formátu MP3. Hudbu pak můžete poslouchat z reproduktoru hodinek, ale i skrze Bluetooth lze připojit i bezdrátová sluchátka nebo reproduktor.

Do hodinek skrze aplikaci Huawei Zdraví lze sice nahrát hudbu, ale kdo dnes stahuje MP3 soubory? Takřka nikdo, protože dnes už je YouTube Music, Spotify, Deezer a další služby. Je tedy velká škoda, že žádnou z těchto služeb hodinky nepodporují.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Huawei se pyšní tím, že hodinky jsou schopné vydržet na jedno nabití až 14 dní. Záleží jen na tom, jak hodinky budete používat. Pokud často budete chodit běhat s GPS, nebo telefonovat, tak spotřeba baterie bude logicky vyšší. Mohu však potvrdit, že 14 dní jsou hodinky skutečně schopny vydržet.

Pochválit musím i nabíjení, které probíhá skrze přiloženou bezdrátovou podložku. Ta je magnetická a na hodinky se snadno přichytí. Jedná se o technologii Qi, takže pro nabíjení můžete použít i jinou bezdrátovou podložku.

 

 

 

Mobilní aplikace

Hodinky Huawei Watch GT Runner komunikují skrze Bluetooth a spárovat je můžete s mobily a tablety se systémy Android, HarmonyOS 2 a také jablečným iOS. Komunikují tedy spolehlivě se všemi zařízeními, a to je velká výhoda Huawei.

Jelikož jsou ale na Huawei uvaleny sankce, v Obchodě Play se nenachází aktuální aplikace a je tedy zapotřebí si aplikaci Huawei Zdraví (Huawei Health) stáhnout mimo Obchod Play, a to z AppGallery. Odkaz na návod najdete níže. V případě iOS stačí jen navštívit Apple App Store, stáhnout aplikaci, a to je vše. To samé platí i pro HarmonyOS, kde se aplikace nachází již v systému.

Návod, jak hodinky spárovat

Pochválit výrobci musím, že aplikace je kompletně přeložena do češtiny. Nabízí vše, co od ní potřebujete, a to včetně kompletního přehledu naměřených aktivit v grafech. Nastavit si můžete také jiné ciferníky, kterých je k dispozici poměrně dost zdarma, ale i za drobásky. V aplikaci můžete do hodinek nahrát hudbu, ale i stahovat nové aplikace.

 

 

 

Závěr – hezké hodinky, které však neumí platit

Závěrem mohu říci, že se jedná o skutečně vydařený kousek. Nejen že dobře vypadá, ale také skvěle funguje. Myslím si, že hodinky jsou pro sportovce jako stvořené. Výrobci musím pochválit výběr ciferníků, prostředí v češtině, zabudovanou GPS a možnost poslouchat hudbu i bez nutnosti mít u sebe mobil. Třešničkou na dortu je pak 14denní výdrž na jedno nabití a dle mého názoru i rozumná cena.

Hodinky však dokonalé nejsou a kvůli americkým sankcím Huawei nemůže využívat bezkontaktní platby, které bych v této cenové kategorii již očekával. Je také velká škoda, že v případě Androidu je stahování aplikace Huawei Zdraví složitější a v Obchodě Play je jen zastaralá verze.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*