Čínský výrobce Huawei na náš trh konečně přinesl nástupce loňských hodinek Huawei Watch GT 2. Nový model Huawei Watch GT 3 přichází hned ve dvou velikostech, a to ve 46 mm a 42 mm. Menší verze je vhodná spíše pro dámy a k dispozici je i přímo v dámském provedení Light Gold Milanese. Hodinky se snaží zaujmout na operační systém HarmonyOS 2, kterému nechybí všechny užitečné funkce. Umí tedy měřit SpO2 (okysličení krve), srdeční tep 24/7, teplotu kůže a různé aktivity.
Jaké jsou ceny?
V době psaní recenze bylo možné hodinky zakoupit na oficiálním e-shopu Huawei. 42 mm verze v bílém provedení stála 6 899 Kč a verze Light Gold Milanese 7 799 Kč. Pánská větší verze 46 mm stála v černém provedení 6 899 Kč a v ocelové verzi 8 299 Kč. K hodinkám bylo možné v době psaní recenze získat také bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds 4i zdarma.
Odkaz do oficiálního e-shopu Huawei
Pozitiva:
- Více provedení pro pány i dámy
- Kvalitní konstrukce hodinek
- Řemínky lze měnit dle potřeby
- Otočná korunka
- Spolehlivý systém HarmonyOS 2.1
- Kvalitní monitoring
- Zabudovaná GPS
- Možnost telefonování
- Do hodinek lze nahrát hudbu
- Slušná výdrž
- Bezdrátové nabíjení Qi
Negativa:
- Na notifikace nelze odpovídat
- v AppGallery není moc aplikací
- Nepodporují e-sim
- Chybí aplikace Spotify, Deezer a jiné
- Hodinkami nelze platit
Co najdu v balení?
V prodejní krabičce najdete hodinky s řemínkem a také nabíjecí kabel s Qi podložkou pro bezdrátové nabíjení hodinek. Dále v krabičce jsou jen různé návody.
Design a zpracování – v různých variantách
Hodinky jsou i na našem trhu k dispozici ve dvou variantách, a to ve 46 mm a 42 mm. Ve 46 mm verzi jsou k dispozici na oficiálním e-shopu s řemínkem z oceli a také černým silikonovým řemínkem. V menší spíše dámském provedení jsou pak k dispozici v mnou testované verzi Light Gold Milanese a také kožené bílé. Je velká škoda, že kožená verze není k dispozici také pro pány. Potěší také zvýšená odolnost 5 ATM, což znamená, že si hodinky můžete vzít klidně i na plavání.
Hodinky jsou zajímavé svým kvalitním zpracováním, ale i nízkou váhou. Mnou testovaná 42 mm verze váží pouhých 35 gramů (bez řemínku), zatímco větší verze váží 42,6 gramů. Na čelní ploše hodinek najdete 1,32/1,43placový OLED displej a po bocích je plášť z nerezové oceli. Spodní část hodinek pak má všechny potřebné senzory a kvůli bezdrátovému nabíjení je z plastu.
Jelikož jsem hodinky obdržel v dámském provedení, měl jsem trochu problém s jejich testováním. Na rozdíl od jiných redakcí jsem je však chtěl opravdu otestovat, proto jsem vzal kožený řemínek z úplně jiných hodinek a na hodinky je nasadil. To je vlastně velká výhoda těchto hodinek, protože má běžné stěžejky, takže stačí zajít do hodinářství a vybrat si řemínek dle svých preferencí.
Displej a prostředí hodinek
Hodinky Huawei Watch GT 3 nabízí 1,32 nebo 1,43palcové OLED displeje. Displej má opravdu krásné barvy a příkladné pozorovací úhly, jak se od OLED panelu očekává. Nechybí jim automatická regulace jasu a maximální jas je dostatečný i pro používání na přímém světle. Někdo by mohl ocenit také funkci Always-On (Vždy na displeji), kdy máte k dispozici čas i na zhaslém displeji.
V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém HarmonyOS 2.1 a hodinky ovládáte jak dotykem, tak i pomocí dvou tlačítek na pravém boku hodinek. Horní tlačítko slouží i jako korunky, kterou můžete pohodlně otáčet třeba v menu systémy, kdy dojde k měnění velikosti ikonek. Spodnímu tlačítku můžete přiřadit funkci, kterou potřebujete. V defaultním nastavení se pod tímto tlačítkem nachází měření různých sportovních aktivit.
Když vysunete horní lištu systému, můžete si všimnout třeba funkce „odčerpat“. Tuto funkci můžete používat po plavání, kdy dojde k odčerpání zbylé vody z reproduktoru. Nechybí ani tlačítko pro rychlé nalezení (prozvonění) telefonu, nastavení budíků atd. Vysunutím spodní části pak máte před sebou všechny notifikace, které můžete pohodlně číst i s diakritikou. Bohužel však nelze na zprávy odpovídat, což je velká škoda.
Do hodinek také můžete stahovat další aplikace, a to přímo v mobilní aplikaci, kde se nachází obchod AppGallery. Aplikace postupem času přibývají, ale stále jich není tolik. Osobně se bez dalších aplikací ale i klidně obejdu, protože ty od výrobce jsou dostačující. Jinak systému nemám co vytknout, protože je krásně svižný a spolehlivý.
Co hodinky monitorují?
Huawei Watch GT 3 umí monitorovat vlastně vše, co se od nich očekává. Vzít si je můžete třeba na běhání i cyklistiku, kdy můžete využít zabudovanou GPS a celou trasu si prohlédnout na mapě. Pro využívání sportovních aktivit tedy nepotřebujete mít u sebe mobil, což může být pro sportovce velkou výhodou.
Hodinky tedy umí měřit nachozené kroky, vzdálenost, spálené kalorie, ale i spánek. Monitoring spánku je mimochodem velice dobrý a umí měřit lehký i REM spánek. Potěšit může i monitoring srdečního tepu a SpO2 (okysličení krve). Přímo v hodinkách najdete také aplikaci pro měření teploty kůže a dechová cvičení.
Telefonování z hodinek, notifikace a budíky
Na hodinkách si můžete všimnout reproduktorů s mikrofony. Hodinky tedy umožňují telefonování skrze mobilní telefon. To znamená, že mobil musí být v dosahu Bluetooth, protože hodinky nepodporují funkci e-sim. Do hodinek si skrze mobilní aplikaci uložíte své oblíbené kontakty, které pak najdete v aplikaci přímo v hodinkách. Poté stačí na daný kontakt jen klepnout a během okamžiku bude hovor uskutečněn. Na hodinkách můžete pochopitelně hodinky i přijímat a telefonovat. Hovory jsou zřetelné a druhá strana si nestěžovala, že bych nebyl slyšet.
O notifikacích jsem se tu již zmiňoval a jedná se o silnou a zároveň i slabou stránku těchto hodinek. Přijímání notifikací ze všech aplikací funguje výborně a spolehlivě, číst si můžete celé zprávy s diakritikou, ale na zprávy nelze odpovídat ani krátkou zprávu ve formě „Ok“ atd., což je velké mínus.
Pokud se pomocí hodinek chcete budit, tak klidně můžete. Budíky můžete nastavit přímo na hodinkách bez nutnosti mít u sebe mobil. Hodinky pak budí pomocí silných vibrací.
Výkon a poslech hudby
Má smysl u hodinek řešit výkon? Asi moc ne, protože nikoho nezajímá, jaký mají hodinky procesor, a že mají 32 MB paměť RAM. U hodinek zkrátka tyto specifikace nemá smysl řešit. To, co však řešit už můžete je 4 GB interní úložiště, které poslouží pro stahování nových aplikací, ale i pro nahranou hudbu ve formátu MP3.
Do hodinek tedy můžete nahrát hudbu skrze svůj mobil v mobilní aplikaci. 4 GB je celkem dost a myslím si, že asi každému to bude postačovat. Je ale opravdu obrovská škoda, že HarmonyOS nemá aplikace Spotify, YouTube Music, Deezer a další. Stahování MP3 souborů je tak nepraktické a patří to do pravěku, nebo ne?
Potěšující je možnost, že hodinky si můžete vzít třeba na běhání nejen pro monitoring svých aktivit, ale i pro poslech hudby bez nutnosti mít u sebe mobil. Stačí do hodinek nahrát MP3 skladby, připojit v nastavení hodinek bezdrátová sluchátka a můžete vyrazit. Připojení sluchátek je tedy velice jednoduché a funguje to dobře.
Výdrž a nabíjení
Jelikož jsou hodinky k dispozici ve dvou velikostech, mají i odlišnou výdrž nabíjení. Větší verze slibuje 14denní výdrž na jedno nabíjení, zatímco menší mnou testovaná verze poloviční 7denní výdrž. Záleží jen na tom, jak hodinky budete používat. S GPS je spotřeba pochopitelně vyšší, a to samé platí i u telefonování přijímání notifikací. Mohu potvrdit, že hodinky mi vydržely kolem 5-6 dní na jedno nabití s notifikacemi.
Pochválit musím i rychlé nabíjení, které probíhá skrze bezdrátovou podložku přidávanou do balení. Jelikož se jedná o Qi technologii, můžete hodinky nabíjet jakoukoli bezdrátovou podložkou.
Mobilní aplikace
Hodinky Huawei Watch GT 3 komunikují skrze Bluetooth a spárovat je můžete s mobily a tablety se systémy Android, HarmonyOS 2 a také jablečným iOS. Komunikují tedy spolehlivě se všemi zařízeními, a to je velká výhoda Huawei.
Jelikož jsou ale na Huawei uvaleny sankce, v Obchodě Play se nenachází aktuální aplikace a je tedy zapotřebí si aplikaci Huawei Zdraví (Huawei Health) stáhnout mimo Obchod Play, a to z AppGallery. Odkaz na návod najdete níže. V případě iOS stačí jen navštívit Apple App Store, stáhnout aplikaci, a to je vše. To samé platí i pro HarmonyOS, kde se aplikace nachází již v systému.
Pochválit výrobci musím, že aplikace je kompletně přeložena do češtiny. Nabízí vše, co od ní potřebujete, a to včetně kompletního přehledu naměřených aktivit v grafech. Nastavit si můžete také jiné ciferníky, kterých je k dispozici poměrně dost zdarma, ale i za drobásky. V aplikaci můžete do hodinek nahrát hudbu, ale i stahovat nové aplikace.
A co bezkontaktní platby?
Výrobce nikde neuvádí, že hodinky mají mít NFC cívku. Předpokládám tedy, že ji nemají. Ona by byla asi i u těchto hodinek zbytečná, protože na Huawei jsou uvaleny sankce, díky čemuž nemůže alespoň prozatím využívat bezkontaktní platby hodinkami. Pokud tedy chcete hodinkami platit, na Watch GT 3 úplně zapomeňte.
Závěr – krásné hodinky, kterými si však nezaplatíte
Testování Huawei Watch GT 3 jsem si vážně užil a líbí se mi. Huawei po konstrukční stránce tradičně nezklamal a nabízí kvalitní zpracování a hezký design v různých provedeních. Chválím, že výrobce myslel také na dámy a nabízí menší 42 mm velikost. Je také fajn, že použít můžete řemínky k běžným hodinkám.
Pochválit pak musím i svižný systém HarmonyOS v češtině, kvalitní monitoring různých aktivit včetně spánku a SpO2 a zabudovanou GPS. Někteří mohou ocenit také možnost telefonování, nahrání hudby do hodinek a bezdrátové nabíjení.
Abych ale jen nechválil, tak hodinky mají i pro někoho zásadní nedostatky. Tím největším je dle mého názoru nemožnost hodinkami platit, protože u jiných značek jsem si na to rychle zvykl. Je také škoda, že hodinky nemají aplikace Spotify, Deezer či YouTube Music. Výrobce by měl také zapracovat na notifikacích, které fungují spolehlivě, ale někdo by jistě ocenil možnost rychle odpovídat.