RECENZE: Huawei FreeBuds Pro 3 – výborné špunty s ANC a Qi

Na výrobci Huawei je vidět, že se v posledních letech dost zaměřil na bezdrátová sluchátka a chytré hodinky. Letos jsem byl nadšený především z chytrých hodinek Huawei Watch 4 Pro. Naskytla se mi možnost otestovat i nová bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds Pro 3. Zaujmout chtějí elegantním designem, pokročilým potlačením hluku, kvalitou zvuku, možnost připojení ke dvěma zařízením současně a bezdrátovým nabíjením.

Pozitiva:

  • Hezký design, barevné varianty, ergonomie a konstrukční zpracování
  • Ideální citlivost plochy pro gesta, gesta lze zcela vypnout
  • Výborný zvuk
  • Nadprůměrná kvalita hovorů
  • Pokročilé ANC a jeho nastavení
  • Mobilní aplikace pro Android a iOS v češtině
  • Sluchátka lze vyhledat v aplikaci
  • Připojení ke dvěma zařízením současně
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Bezdrátové Qi nabíjení

Negativa:

  • AI Life není v Obchodě Play

Cena a dostupnost sluchátek:

V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu výrobce Huawei.cz za 4 799 Kč s DPH. Doprava byla zdarma a po registraci do e-shopu získáte kupón na 10 % slevu. Pokud chcete, zakoupit si je můžete i u známých velkých prodejců např. Datart.cz, Mp.cz, Comfor.cz a dalších.

Sluchátka Huawei FreeBuds Pro 3 v oficiálním e-shopu

Obsah prodejního balení

V prodejní krabičce ke sluchátkům dostanete tři velikosti špuntů. K dispozici je i krátký nabíjecí USB-A na USB-C kabel a různé návody.

Design a konstrukční zpracování

Na náš trh se sluchátka dostala ve všech třech barevných provedeních. Já na test dostal tu nejhezčí, a to zelenou verzi. Nechybí ale ani krásná stříbrná varianta Silver Frost nebo bílá Ceramic White. Nabíjecí krabička má oblý tvar, díky čemuž se vejde do každé kapsy i společně s mobilem. Její váha dle výrobce činí: 45,5 gramů a rozměry pak činí: 46,9 mm (výška) × 65,9 mm (šířka) × 24,5 mm (hloubka).

Dostupné barevné varianty sluchátek Huawei FreeBuds Pro 3 – Zdroj obrázku: Huawei

Na krabičce se nachází skleněný obdélník s logem výrobce. Během testování jsem zjistil, že sklo je opravdu odolné, protože jsem sluchátka nosil každý den v kapsách s mobilem, ale i v batohu s dalšími předměty. Na skle jsem nezaznamenal žádný škrábanec. Na první pohled si ho třeba ani nevšimnete, ale na straně je i tlačítko pro vyvolání režimu párování. Vespod krabičky je USB-C konektor a zdířky malého reproduktoru. Dále na krabičce najdeme barevnou diodu signalizující stav nabití. Horní víko krabičky je zpracováno také ukázkově. Pant je totiž kovový a sluchátka uvnitř drží pevně díky magnetům.

Samotná sluchátka v mnou testovaném zeleném provedení vypadají také moc pěkně. Výrobce výborně zvládl také jejich ergonomii. Stačí si jen vybrat ideální velikost špuntů z prodejního balení a alespoň v mých uších seděla dokonale. Nevypadávala mi ani během běhu a vzít si je můžete i na sportovní aktivitu. Konstrukce sluchátek má certifikaci zvýšené odolnosti IP54. Ta zajistí, že se sluchátka nepoškodí při vystavení potu. Na každém sluchátku se nachází mikrofony, logo výrobce, nabíjecí piny a po straně každé nožičky i plochu pro dotyková gesta. Váha každého sluchátka dle výrobce činí: 5,8 gramů a rozměry: 29,1 mm (výška) × 21,8 mm (šířka) × 23,7 mm (hloubka).

Jak fungují ovládací gesta

Každé sluchátko na sobě má plochu pro ovládání gesty. Je po stranách a výrobce výborně zvládl nastavení její citlivosti. U některých sluchátek se mi totiž stává, že se plocha ovládá sama např. při vlajících vlasech. To není případ Huawei FreeBuds Pro 3. Gesta si můžete také poupravit v mobilní aplikaci. V běžném nastavení od výrobce gesta umí funkce zmíněné níže.

  • Jedno klepnutí – přehrávání/pozastavení, přijetí a ukončení hovoru
  • Dvojité klepnutí – přeskočit na další skladbu
  • Trojité klepnutí – přehrát předchozí skladbu
  • Dlouhé podržení prstu – zapnutí a vypnutí funkce ANC/Awareness
  • Tahy prstu nahoru a dolů – ovládání úrovně hlasitosti

Specifikace, zvuk, ANC, hovory a mobilní aplikace

Sluchátka řady FreeBuds Pro uměla vždy zaujmout zvukem. U nového modelu FreeBuds Pro 3 se o zvuk starají 11 mm měniče a výrobce uvádí dynamický rozsah: 14 Hz – 48 kHz. Podporovány jsou i potřebné kodeky: SBC, AAC, LDAC a L2HC2.0. Nabíjecí krabička má na sobě i reproduktor, který slouží pro zvuková upozornění např. pro nabíjení.

Zdroj obrázku: Huawei

Sluchátka podporují připojení k drtivé většině zařízení skrze Bluetooth a během používání jsem sluchátka testoval s mobily a tablety s Androidem, chytrými hodinkami Huawei Watch 4 Pro s HarmonyOS, Wear OS hodinkami, konzolí Nintendo Switch Lite i notebookem s Windows 11. Všude fungovalo připojení bez problémů a mezi zařízeními se lze libovolně přepínat. Podporováno je připojení současně ke dvěma zařízením a zvuk se umí přepnout automaticky podle přehrávání. V mobilní aplikaci AI Life je možné mít uložených zařízení více a mezi nimi se přepínat manuálně.

Sluchátka Huawei FreeBuds Pro 3 připojena k hodinkám Huawei Watch 4 Pro

Po stránce zvuku jsou na tom sluchátka výborně. Vyzkoušel jsem několik hudebních žánrů nebo podcastů. Basy jsou na poměry špuntových sluchátek do uší znát a jsou důrazné, přesto jsou slyšet i středy nebo výšky. Chválím i maximální hlasitost. V porovnání s jinými modely FreeBuds je znát, že výrobce udělal u měničů znatelný pokrok. Líbí se mi i přizpůsobení zvukového podání, které si můžete vybrat v mobilní aplikaci. Zvýraznit můžete třeba basy nebo výšky, k dispozici je i režim pro výrazný hlas např. při podcastech, režim pro symfonie a další. Když vpravo nahoře klepnete na tlačítko +, můžete si v ekvalizéru nastavit parametry zvuku k obrazu svému, zvukový efekt si pojmenovat a uložit. Výborná byla synchronizace zvuku s videem během sledování filmů i hraní her.

Zapomenout nesmím ani zmínit funkci ANC, což je aktivní potlačení okolního hluku. Na každém sluchátku se nachází tři běžné mikrofony, ale i mikrofon na kostní vedení. Slouží pro opravdu kvalitní potlačení hluku, na kterém Huawei hodně zapracoval a uvádí, že se jedná o funkci ANC 3.0. Se správnou velikostí špuntů je potlačení hluku opravdu efektivní a můžete si vybrat i režim Ultra. Sluchátka tedy oceníte i během cestování v hromadné dopravě. Mikrofony však slouží také pro hovory. Během testování jsem používal běžné hovory, ale i hovory přes aplikaci Telegram. V obou případech jsou hlasy zřetelné, dostatečně hlasité a druhá strana si na nic také nestěžovala. Vlastně bych řekl, že kvalita hovorů je nadprůměrná a lepší jsem u špuntových sluchátek ještě neviděl. Pokud ANC nechcete, můžete tuto funkci zcela vypnout v aplikaci nebo dotykovými gesty a k dispozici je i funkce pro propouštění zvuků z okolí skrze mikrofony do sluchátek.

Pro správu sluchátek Huawei FreeBuds Pro 3 je k dispozici aplikace Huawei AI Life. Je dostupná zdarma pro mobily a tablety s Androidem a iOS. Potěší, že prostředí aplikace je nejen přehledné, ale i plně přeloženo do češtiny. Je jen škoda, že se v případě Androidu nenachází v Obchodě Play, ale stažení a instalace je snadná a v tomto odkaze najdete podrobný návod.

A co mobilní aplikace vlastně umí? Některé funkce jsem tu již zmiňoval, ale umí toho více. Hned po připojení můžete vidět procentuální stav nabití sluchátek a nabíjecí krabičky. K dispozici je i funkce pro přepínání mezi zařízeními. Přepínání je funkční automaticky i manuálně, lze zvolit preferované zařízení, odebírat zařízení ze seznamu a celou funkci pro vícenásobné připojení můžete i zcela zakázat. Vybrat můžete i zvukové efekty dle svých preferencí. Můžete si i nastavit maximální možnou kvalitu s vyšší spotřebou energie a případně horší latencí. K dispozici je i upřednostňování kvality bezdrátového připojení s vylepšenou latencí. Upravit můžete i funkci gest a lze je i zcela vypnout. Sluchátka můžete i „prozvonit“, projít testem sluchátek pro ideální nastavení pro vaše uši, aktualizovat firmware HarmonyOS a v nastavení je i detekce nasazení sluchátek do uší, režim nejlepší latence, zapnutí/vypnutí tónů nabíjecí krabičky a zjištění informací o sluchátkách.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Výrobce udává, že nabíjecí krabička má v sobě akumulátor o kapacitě 510 mAh a v každém sluchátku je akumulátor 55 mAh. Akumulátory jsou dle výrobce schopny zajistit výdrž až 31 hodin na jedno nabití. Jedná se o výdrž sluchátek s nabíjecí krabičkou. Samotná sluchátka pak s aktivní funkcí ANC vydrží 4 – 4,5 hodiny. Bez aktivního ANC pak 5 – 6 hodin na jedno nabití. Vyšší spotřebu pak má i připojení sluchátek ke dvěma zařízením současně. Záleží i na tom, jak hlasitě budete hudbu poslouchat. Výdrž tedy hodnotím kladně.

Sluchátka se začnou nabíjet ihned po vložení do nabíjecí krabičky. V krabičce se sluchátka nabijí do 40 minut. Nabíjecí krabička se pak nabíjí skrze oboustranný konektor USB-C a problém nemají s žádným slušným nabíjecím adaptérem nebo powerbankou. Krabička se pak bez vložených sluchátek nabije do jedné hodiny. Někoho může potěšit funkce bezdrátového nabíjení Qi o výkonu 2 W. Tím se krabička bez sluchátek nabije do 150 minut. Sluchátka tedy můžete na cestách nabíjet skrze bezdrátové reverzní nabíjení mobilu.

Závěr – vážně se povedla

V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu výrobce Huawei.cz za 4 799 Kč s DPH. Od špuntových sluchátek za tyto peníze máme již vyšší očekávání. Dle mého názoru je cena stanovena rozumně, protože sluchátka toho nabízí opravdu hodně. Vychválit jim musím opravdu kvalitní zvukové podání, vylepšené potlačení okolního hluku, nadprůměrnou kvalitu hovorů, připojení ke dvěma zařízením současně, dost lidí také ocení bezdrátové Qi nabíjení a slušnou výdrž na jedno nabití. Hodně se mi líbí jejich design s nabíjecí krabičkou a zvolené barevné varianty. Třešničkou na dortu je pak přehledná mobilní aplikace AI Life s kompletním českým překladem.

A nějaké nedostatky? No, na žádné jsem po celou dobu testování nenarazil, i když jsem hledal opravdu důkladně. Kdybych chtěl rýpat, zmínit bych mohl jen nedostupnost mobilní aplikace AI Life ve službě Obchod Play. Za to však nemůže Huawei, ale spíše americká společnost Google. Instalace aplikace je však i mimo Obchod Play velmi snadná a vytvořil jsem k tomu podrobné návody, aby to zvládl i méně zkušený uživatel – odkaz na návod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top