Naposledy jsme od společnosti Peak Design recenzovali skvělý organizér pro všechny kabely a elektronické doplňky – Peak Design Tech Pouch. Recenze byla velmi oblíbená a věřím, že snad i případná koupě usnadnila život mnoha lidem. Před zmiňovanou recenzí jsme se podívali na zoubek batohu Everyday Backpack 20L, který zkrátka nemusí být jen pro fotografy. Ne každý na světě ale potřebuje batoh. Někomu naopak nesedí nosit své věci na zádech a preferuje raději něco přes rameno se snadnějším přístupem a sundáváním – prostě shodit popruh a je to. Ani na tyto lidi Peak Design nezapomíná a nám se naskytla možnost otestovat brašnu. Brašny jsou u lidí oblíbeným zavazadlem od nepaměti a jsou dostupné v mnoha provedeních z mnoha materiálů. Peak Design Everyday Messenger je opět jiný.
Rozkaz zněl jasně! Muž s koženou brašnou nesmí projít za žádnou cenu. S touhle brašnou byste projeli a k tomu něco vydrží. Pojďme se na ní podívat.
Zevnějšek a barevné provedení
Když jsem poprvé brašnu vybalil, hlavou mi projela myšlenka „někdo smrsknul můj batoh!“. Everyday Messenger nabízí to nejlepší, na co jsem zvyklý u batohu, v podobě brašny. Troufnu si říct, že hned prvním prvkem bijícím do očí je tradiční dominanta – zapínání MagLatch. Jedná se o magnetický háček, který stačí zatáhnout a odjistíte tím tak vrchní víko brašny. Se zapínáním jde skvěle manipulovat jednou rukou a jakmile chytnete ten správný grif, budete to milovat. Skvělým pomocníkem jsou čtyři zarážky, kam MagLatch zapínání uchytit, podle toho, jak je zrovna brašna naplněná.
Konstrukce brašny, dá-li se to tak nazvat, je opět pevná a bezpečně tak ochrání techniku uvnitř. Věřím, že i při pádu se člověk o notebook, tablet a fotoaparát nemusí tolik bát. Samozřejmě bych s brašnou netrénoval hod do dálky. Nástrahy běžného dne ale zvládne bez problémů. Svrchní materiál je z již dobře známé tkaniny 400D, která odolá běžným oděrkám a nechybí DWR impregnace. O své poklady uvnitř se tak nemusíte bát ani během deště. Spodní část brašny je z odolnější tkaniny 900D, takže odložení na zem člověka nemusí tolik trápit.
Testovaná černá varianta působí úhledným a seriózním dojmem. Barvu bych dokonce nazval černočernou, protože černé je kromě vnitřku snad vše. Pokud jste módními nadšenci, věřím, že ji dokážete vynosit ke každému outfitu. Za zmínku určitě stojí, že černou variantu je vhodné občas vzít vlhkým hadříkem a trochu ji očistit. Svrchní materiál nijak netrpí tím, že by se snad odřel a černá už nebyla tak černá. Rozhodně nebudete potřebovat přípravky na černé prádlo. Jen stačí světlá stěna na chodbě a z brašny se stává tak trochu školní tabule. Není to ale nic hrozného. Někdy to stačí oprášit a jindy pomůže právě hadřík. Na výběr je také šedé barevné provedení s názvem Ash. To patří u této značky mezi mé oblíbené a je tomu tak zejména díky kontrastním prvkům z hnědé kůže.
Na zadní části se nachází pevný průvlak, takže lze brašnu provléct na madlo cestovního kufru. Osobně jsem tuto část využíval pro zasunutí ramenního popruhu v případě, kdy jsem chtěl brašnu zkrátka nosit v ruce jako aktovku. Ano, i to je možné, díky madla na vrchní straně. To je vyrobeno z materiálu, který je podobný pásům od auta a drží se skvěle. Šedou variantu zdobí madlo z hnědé kůže.
U batohu mě více než mile překvapily ramenní popruhy. Jejich provedení je prostě geniální. A jak se s tím popral Peak Design u brašny? Ramenní popruh patří mezi první, který mě u brašen, citlivě řečeno, neirituje. Polstrovaná část, která zajišťuje pohodlí během nošení, je nejen příjemná při nošení. Dokonce zabraňuje sklouzávání a na rameni drží skvěle i v případě, pokud nechcete nosit brašnu stylem crossbody, tedy hezky česky – přes hlavu. Zbylé části jsou opět vyhotoveny z materiálu, který je podobný pásům od auta. Tento materiál jsem si oblíbil už u popruhů na fotoaparáty a jeho využití zde mě tedy více než potěšilo.
Popruh lze samozřejmě zkrátit případně prodloužit pomocí posuvníku, který je dobře mně osobně dobře známý z popruhů na fotoaparát. Je to rychlé, jednoduché a lze to korigovat jednou rukou. Navíc je doplněn dalším vnějším stahovacím popruhem, kterým zvýšíte stabilitu brašny na svém těle. Takže za vámi nevlaje, pokud zrovna chytíte jedno ze sdílených kol ve městě nebo proháníte mocných 1,5 koní své babety. Popruh navíc najde i další využití, o tom ale níže.
Brašně nechybí dvě postranní, téměř utajené kapsy na zip. V jedné z nich najdete poutko pro klíče. Na ty stačí navléct kotvičku (Anchor) a zacvaknout. Vycvaknout a zacvaknout. Kdy mě to přestane bavit?
Vnitřek
Po odejmutí přezky MagLatch vás čeká poměrně objemný vnitřní prostor. Ten je rozdělen dvěma origami přepážkami, které jsem více popisoval v recenzi batohu. Jsou trochu odlišné a přizpůsobeny pro účely brašny. Opět je lze vyjmout a znovu vložit do brašny díky suchým zipům, jak to vyžaduje situace. Celý vnitřek je z příjemného měkkého šedého materiálu, takže zde budou odpočívat vaše zařízení jako v bavlnce.
Svůj prostor si zde vydobyla i kapsa na notebook a tablet. Ta se nachází na části blíže tělu, aby byl notebook dobře chráněn v případě srážky brašny s čímkoliv v okolí. Notebook se vejde do velikosti 13“. To je dnes téměř standard a pokud máte větší herní zařízení, musíte přenos vymyslet jinak. Stejně jako u batohu, tak i zde se vedle notebooku vejde také tablet. Na každé vnitřní straně naleznete přepážky z měkké gumy, které dobře udrží například láhev.
Vnější hrana brašny po odejmutí víka nabídne zipovou kapsu, do které lze vložit drobnosti, například peněženku. Navíc nabídne drobné rozdělovače, které lze využít pro paměťové karty a podobné drobnosti. Podobnou kapsu lze najít také z vnitřní strany víka brašny. Zde se už nenachází další rozdělovače. Uvnitř jsou však k nalezení popruhy s háčky, které jsou dobře známy všem, kteří mají batoh. V tomto případě je lze využití pro zpevnění brašny k tělu přichycením na popruh. Využít jdou ale i pro připnutí dalšího nákladu pomocí oček. Čtyři očka se nacházejí na spodní části brašny. Série šesti oček se pak ukrývá z vnitřní strany na víku. Opět tak není problém připnout na brašnu cokoliv objemnějšího jako je například deka. Právě háčky na popruzích se doznaly změny. V případě batohu, který mám v první verzi jsou vyhotoveny z kovu. Nyní jsou z plastu, což pro někoho nemusí být tak ušlechtilý materiál. Věřte mi, že se s nimi ale mnohem lépe manipuluje.
Závěr
Jsem velkým fanouškem Everyday Backpack a nebojím se to použít. Možná ze mě mluví čisté fanouškovství k této značce, ale pokud nemáte rádi batohy a příjemnější pro nošení je pro vás právě stará dobrá brašna, zkuste si tohle ohmatat. Jako u všeho u této značky může být mírným negativem cena, která šplhá nad šest tisíc korun přesněji 6 390 Kč. Pokud ale někdo dělá něco dobře, a ještě svému produktu věří na tolik, že vám k tomu napaří doživotní záruku, pak se opravdu za věc vyplatí připlatit. Materiály nejsou to první, co potkáte ve švadlence. Nabídnou ochranu nejen samotné brašně, ale i tomu, co je uvnitř. Navíc vás přivítá série povedených inovací, které si podaly ruce a rozhodly se společně sloužit napříč portfoliem. Připočítejte tomu pohodlný popruh, u kterého se nemusíte obávat, že se jen tak odpáře. Je zde přichycen „šroubem“ jako je tomu u batohu. Na to, že je to brašna určená primárně pro fotografy, nabídne i lákavý vzhled ať už do přírody, tak i do města. Většinu prvků na brašně obsloužíte jednou rukou a tou druhou se můžete třeba škrábat za uchem, což vám ušetří spoustu času. Výčet by to byl dlouhý. Ani brašna od této společnosti mš nezklamala. Jistě, i nadále zůstanu věrný batohu, ale pro někoho kdo batohům nefandí, je to výtečná alternativa.