Peak Design Everyday backpack – batoh nejen pro fotografy (RECENZE)

Peak Design. Pokud už jste o této značce slyšeli, asi bych nemusel skoro nic psát. Jejich filosofie je vám jasná a jejich produkty jsou vám stejně dobře známé. Pokud jste o téhle značce ještě nikdy neslyšeli, v krátkosti by se to dalo popsat následovně:

V roce 2010 se jeden chlápek jménem Peter Dering rozhodl, že už ho na cestách nebaví nosit zrcadlovku ověřenými způsoby, protože to vlastně bolí. A všichni, kdo kolem krku nosili nylonový popruh se svíticími nápisy značky fotoaparátu, mu musíme dát za pravdu. Proto se rozhodl vytvořit první vychytávku. V té době se jednalo o jednoduchý úchyt fotoaparátu na jakýkoliv popruh nebo opasek. Kampaň na Kickstarteru prokázala, že Peter nebyl jediný, kdo trpí zčervenalým krkem a dnes se produkt prodává pod názvem Peak Design Capture v již několikáté verzi.

Od té doby společnost jen roste a vzkvétá. V nabídce tak dnes najdete jak Capture, tak popruhy inspirované pásy od auta, které, když už tedy chcete popruh, opět posunuly pohodlí někam jinam, tak třeba batohy, brašny, poutka, pláštěnky na fotoaparáty a zlaté digitální hodinky. Kromě toho posledního tedy vlastně vše zmíněné a v době psaní této recenze už možná zase něco nového.

Já se ke značce dostal asi jako mnoho dalších lidí. Popruhů kolem krku, co koušou, dráždí a dělají červené fleky, které doma mohou vytvořit jisté podezření ze záletnictví, jsem měl zkrátka dost. A tak jsem, ruku na srdce, ne úplně drobný peníz obětoval za popruh Peak Design Slide. Po chvíli přítelkyně ocenila na menším DSLR Peak Design Slide Lite. Pak se našlo doma poutko a domovem se ozývala kakofonie cvakání patentovaných mechanismů společnosti. Kdo se přidá do kapely?

 

 

 

Mají i batoh

Jaký batoh k fotoaparátu, to řeší mnoho fotografů. Sám to znám, a to zdaleka nepatřím mezi profíky, spíše mezi lidi, které baví cvakat, poslouchat zvuk závěrky a rozplývat se nad výtvory jiných fotografu s pocitem „páni, to bych chtěl umět“. Chcete s tím chodit po městě, a tak černý, šusťákově vypadající batoh, prostě nechcete. Občas chcete mít na sobě i kabát a ne každý batoh k němu sluší. Jistě zde budou zastánci, že žádný batoh nesluší ke kabátu. Toleruji váš názor, držte se ho. Je to dneska vzácné. Potom zjistíte, že ten výrobce těch fajn popruhů dělá i batohy. Pro fotografy. Je hezký. Má plno vychytávek. A hodně stojí. Ano. Tady jsem u hlavního mínusu batohu a vlastně mohu slíbit, že snad i posledního. Za batoh opravdu něco zaplatíte. Mnou používaná 20L verze začíná někde na 6000 Kč a 30L pak o tisícovku víc. Je to randál, co? Ale mnoho z Vás má dost možná doma přítelkyni, co má dražší kabelku. Možná vám to ani neprozradila, ale konzumní móda už taky něco stojí. A v poslední řadě my chceme taky přeci něco pěkného! Pokud tohle právě čtou ty přítelkyně, případně jiné zástupkyně milejšího pohlaví, tak proti té kabelce už to není zase takový rozdíl, ne?

Konec vtípků. Za tu cenu dostanete doživotní záruku a kupu vychytávek. Sám jsem studoval případy reklamací na internetu. První verze, která je testovaným objektem, trpěla jistými neduhy. Byla to taky první verze. Všichni, kdo s batohem měli nějaký problém, tak zkrátka batoh reklamovali a Peak Design je potěšil rovnou druhou verzí. To je hodně fér. Pak tady v ceně máme fajn materiály, batoh je nepromokavý, celý působí robustně a pevně. Možná mu chybí trochu hipster faktoru, který je dneska oceňován. Ale pokud jste kvalitní hipster, tak i ten faktor tady najdete.

V případě, že jste fotograf či fotografka, do batohu strčíte požehnaně věcí. Problém nejsou dvě těla, dvě větší skla a jedno pevné (třeba 50mm). Do bočních kapes dáte baterky, paměťové karty, kabely a zkrátka vše další, co ke svému provozu potřebujete. Na stranu dáte stativ a do kapsy na zádech notebook a tablet. Koneckonců, ukázek, jak fotografové využívají prostor batohu, najdete na internetu spoustu. Co když jste ale technický člověk, který netahá jen (nebo vůbec) zrcadlovku s sebou? Je pro vás vůbec tento batoh? Na to se pokusím odpověď v řádcích níže. Pojďme si batoh trochu prohlédnout.

 

 

 

Jak vypadá zvenku?

Design je… jednoduchý a přesto parádní. Osobně přesně něco takového čekám od batohu. Dokonce si troufnu tvrdit, že na první pohled lapky ani nenapadne, že nesete na zádech batoh za docela slušný obnos. A co teprve v něm. 20L varianta působí poměrně drobně, a proto si s poklidem umím představit na zádech ve městě i větší 30L verzi. Dámy nejspíše ocení verzi menší, občas jsem se dočetl, že s větší verzí na zádech si připadají jako želví ninja. Batoh je vyhotoven z tkaniny 400D a doplňuje ho DWR impregnace. Můžete se tak spolehnout, že svrchní materiál se jen tak neodře a dovnitř se nedostane žádná voda.

Opět zmíním menší neduh první varianty – některým batohům i přes nepromokavé zipy dovnitř zatékalo. Lidé s druhou variantou pak hlásí, že problém byl do poslední kapky vyřešen. Batoh působí opravdu pevným dojmem a automaticky získáváte pocit, že vaše hračky vydrží v tomto batohu i nějaký pád.

Minimalistická tvář batohu začíná mizet, když se v něm začnete více šťourat. Na spodní části naleznete tajnou magnetickou kapsu, ve které jsou dva popruhy. Ty můžete libovolně zapnout do oček, které jsou různě umístěny po celém batohu. Není tak problém přichytit na batoh další předmět. Někdo možná hecne skateboard, někdo deku, aby při focení nechytil vlka. Další popruhy jsou k nalezení uvnitř postranních kapes.

Do těch můžete strčit například stativ a popruhem jej připevnit. Uvnitř postranních kapes nechybí ani skrytý bederní popruh. Všechny popruhy jsou vyrobeny na způsob pásů od auta, stejně jako popruhy k fotoaparátům. Všechny jdou také vyvázat a znovu navázat, hodí-li se vám to jinak. Na zipech nechybí jednoduché „zamykání“. Pogumovaný grip lze odepnout a navléknout na jedno z oček. Zip pak jen tak někdo nerozepne, pokud netuší, s čím má tu čest.

O zapínání horního víka se stará Peak Designovská technologie s názvem MagLatch. Jedná se o magnetický háček, který se otevírá naklonění a stáhnutím háku dolů. Je možné jej zapnout do jednoho ze čtyř úchytů a nastavit tak velikost batohu podle potřeb. Nahoře a na obou stranách pak najdete pevné popruhy, kterými můžete batoh držet – někdy prostě jako batoh, někdy jako kufr.

Na zádech je příjemné polstrování, skrz které lze navléknout madlo od cestovního kufru, takže ani na letišti batoh nebude překážet. Ramenní popruhy jsou stejně tak polstrované. O jejich uchycení se nahoře starají, řekněme dva šrouby, které mají kontrastní barevné provedení. Ty umožní popruhům pohyb do stran a přizpůsobení se tak každým ramenům. Na levém ramenním popruhu se skrývá ještě hrudní pás. Ten je zde vyřešen formou háku, který lze snadno zachytit do druhého popruhu jednou rukou.

A málem bych zapomněl. Ve boční kapse se skrývá ještě poutko na klíče. Ty zde zacvaknete jak jinak než opět kotvičkou od Peak Designu. „Klack!“ Nemusí to vlastně být ani klíče. Na co uchytíte pověstnou kotvičku, je opět jen na vás.

 

 

 

Co skrývá uvnitř?

Základní myšlenkou tohoto batohu je snadná přístupnost. Z každé strany tak naleznete dva zipy po celé délce batohu. Rozepnout můžete obě strany a batoh tak bude plně průchozí. Uvnitř batohu se nachází tři rozdělovače. Ty se diametrálně liší od běžně známých rozdělovačů. Jednak jsou opravdu pěkné a za druhé jsou origami. Přesně tak je Peak Design nazval.

Každá přepážka lze složit tak, aby vytvářela dvě nebo tři menší pro objektivy, případně aby za strany uvnitř batohu vznikla plně průchozí „kapsa“, když už s sebou chcete tahat nějaké to tele. Přepážky jsou přichyceny suchým zipem, lze je tedy umístit kam se to hodí, nebo je úplně vytáhnout. Každé postranní křídlo po rozepnutí batohu skrývá další zip, pod kterým najdete množství kapes. Hodí se to třeba na baterky, paměťové karty, filtry a podobně.

Přístup do hlavní komory je také z vrchu po odklopení víka. Vidíte však samozřejmě jek vrchní část po první origami přepážku. Zde se dají umístit osobní věci. Skrývá se zde také malá magnetická kapsa pro cennější věci.

U zad na horní straně se pak nachází další zip. Tudy vchází do svého příbytku notebook (15“ u 20L verze a 16“ u 30L verze) a tablet. Dno kapsy pro notebook nekončí až na spodní straně batohu. Proč? Kdyby vám batoh spadl, máte zde nějakou rezervu a zároveň jistotu, že to neschytá na první dobrou.

To je celá magie kapes. Zní to jednoduše, možná se ptáte, kde je ten zázrak. Ale doporučuji to jít někde osobně omrknout, uvidíte sami.

 

 

 

Co tam narve správný geek?

Je to samý fotoaparát, objektiv, baterka, filtr. Ale co když ten batoh chcete prostě jako správný geek? Tak to máme notebook a tablet ve vrchní kapse. Jedna origami vložka na dno, aby bylo pevnější. Zbytek vytáhnout. Dovnitř hlavní komory pak Xbox, dva ovladače, sluchátka a hry. Nepromokavá bunda, kdyby člověka chytil déšť a na popruhy je možné připevnit paměťový polštář pod zadek, kdyby to hraní trvalo celou noc. Na každou stranu energeťák, ať se člověku nechce spát. A ještě zůstane nějaké to místo na zubní kartáček a jiné drobnosti. I to je varianta, jak to naplnit.

Všichni jsme zaznamenali rozměry budoucího PS5, ale věřím, že i tato konzole, která se nechlubí zrovna přídomkem drobná, se dokáže do 20L varianty vejít.

Jsme ale na Infoeku. Tady se recenzují telefony, notebooky, sluchátka, reproduktory a další věci. I pro ty batoh nabízí řadu možností. Opět jsme u notebooku a tabletu v horní kapse. Do postranních kapes se uvnitř vejde hned několik telefonů, do menších kapes třeba chytré hodinky. Vleze se také externí harddisk. Do jedné z přepážek vytvořených origami vložkou pak putuje fotoaparát, kdyby bylo třeba něco nafotit na cestách. Do další klidně BT reproduktor, diář, kniha. Do horního víka velká sluchátka, deodorant, powerbanka, peněženka, gore-texová bunda a hromada potřebných kabelů. Do strany brýle, švýcarský nůž, dezinfekce proti covidu, energeťák. Kdyby náhodou, tak i deka na zadní popruhy. A vlastně pořád máme místo na další hračky. A pokud někdo nechce tahat zrcadlovku s nějakým univerzálním sklem, no tak to tu máme hned další prostor, třeba pro menší bochník chleba. Věřte mi, že těch možností, jak a kudy batoh naplnit, je nepřeberné množství. Systém rozepínání vám dává ale svobodu a možnost zvolit si svůj osobitý styl, jak s tím naložíte. Mou prezentaci proto berte s rezervou a pokud se vám batoh dostane do rukou, tak si zkrátka hrajte. Je to hra na celý večer a možná i několik dní, než si najdete svůj správný styl uložení věcí. Ale potom už nebudete chtít jinak.

Technicky se dá batoh ještě vylepšit speciální brašnou Peak Design Tech Pouch, kterou nemám k dispozici. Lze zde umístit řadu elektronických věcí od kabelů po powerbanku a všechno tak získá ještě větší řád. Peak Design Cube zase může stlačit trička, větší počet oděvů zabere méně místa. I s tím by se určitě dalo vyhrát.

Takže je to jen batoh pro fotografy? To už nechám na Vás. Doplnit můžu jen, že k dispozici máte na výběr hned několik barev a to Black, Ash, Charcoal a Midnight Blue.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*