Opravdu Nokia/HMD Global opustila ruský trh?

Není to tak dlouho, co jsem publikoval článek o tom, zda čínští výrobci mobilních telefonů stále působí na ruském trhu (odkaz na článek). Někteří totiž ve svých oficiálních prohlášeních tvrdí, že v Rusku již nepůsobí, ale ve skutečnosti to je úplně jinak.

Když Rusko napadlo Ukrajinu, vydala své oficiální prohlášení také finská společnost HMD Global, která má nyní právě na značku Nokia licenci. Pod touto značkou prodává mobilní telefony, tablet a další produkty i na našem trhu. Společnost působila i v Rusku, proto jsem se podíval, zda ve svých prohlášeních o odchodu nelže, jako někteří čínští výrobci.

 

Ruské zastoupení a sociální sítě

Nejdříve jsem se podíval na to, zda zastoupení společnosti v Rusku je stále aktivní na sociálních sítích. Oficiální Instagram @nokiamobileru je uzamčený, ale jelikož jsem jej v minulosti již sledoval, mohu se stále podívat na příspěvky profilu. Mohu potvrdit, že účet je již od února neaktivní. Především jsem se zajímal o ruskou sociální síť VKontakte, protože tam jsem nachytal právě čínské výrobce, kteří si tam stále vesele propagují své nejnovější mobily. Nokia/HMD přidala poslední příspěvek na VKontakte v únoru 2022. I tam je tedy společnost neaktivní.

Instagram ruského zastoupení Nokie

 

Mohou si Rusové stále koupit mobily Nokia?

Ruská jazyková mutace webových stránek společnosti stále funguje, což jsem i očekával. Stránky jsou plně funkční a lze si na nich prohlédnout informace o mobilech značky Nokia. Nikde se však nenachází odkaz na žádný e-shop, kde by bylo možné si mobil či tablet zakoupit.

Co ale jiné e-shopy? Nokia/HMD sice na ruském trhu žádný oficiální e-shop nemá a nenašel jsem ani žádnou kamennou prodejnu. Zavítal jsem však na weby mobilních operátorů a e-shopů, kde jsem zjistil, že mobily pod značkou Nokia koupit lze. Je ale velkou otázkou, zda se nejedná o zbytky kusů naskladněných ještě před válkou. Na e-shopech se totiž nachází k zakoupení i iPhony nebo Samsungy. Čínští výrobci jsou však k prodeji úplně všude a jejich propagace funguje naplno.

Mobily na Beeline
Mobily Nokia na Beeline

 

 

Tak odešla ta Nokia, nebo ne?

E-shopů s elektronikou jsem skrze ruskou VPN prošel celkem dost a byla to výzva, protože ruštinu neumím. Překladač DeepL mi však pomohl. Když shrnu, co jsem zjistil, tak společnost Nokia/HMD Global v Rusku skutečně ukončila veškeré aktivity na všech sociálních sítích a na e-shopech se již neobjevují žádné propagace Nokií, jak jsem to viděl krátce po vypuknutí války. Řekl bych, že společnost trh skutečně opustila.

 

Objevují se pochybnosti?

Při mém bádání internetem jsem narazil také na článek na webu Kommersant.ru, kde se píše o tom, jaký nárůst mají čínští výrobci mobilních telefonů v Rusku. To by nebylo nijak překvapivé, ale objevilo se tam i tvrzení, že na ruském trhu zaznamenávají nárůst i mobily značky Nokia, a to hned o 40%. Není to divné, když společnost tamní trh opustila?

Celá skutečnost je taková, že mobily Nokia se skutečně v Rusku prodávají a nárůst údajně mají, ale Nokia/HMD Global v Rusku zastoupení již skutečně nemá a své mobily či jiné produkty na tamní trh tedy nenaskladňuje. Za vším stojí opět Čína, která mobily Nokia i mobily pod jinými značkami vyrobené v Číně nadále převáží přes čínsko-ruskou hranici…

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*