Nokia X10 – zaujme tříletou zárukou a aktualizacemi (RECENZE)

Finská společnost HMD Global si pro nás letos připravila dvojici „Xkových“ mobilů Nokia X20 a Nokia X10. Oba modely nabízí totožný design, ale liší se ve svém vnitru. Po recenzi „X20tky“ mi na test přišla také Nokia X10, která se snaží zaujmout velkým displejem, čtyřmi zadními fotoaparáty Zeiss, pravidelnými aktualizacemi a také prodlouženou zárukou na tři roky. V době psaní recenze se mobil prodával za 8 291 Kč s DPH.

 

 

Co najdu v balení?

V tradiční krabičce k mobilu dostanete ochranný kryt, který je údajně 100% kompostovatelný, takže je ekologický. Nokia se dala na ekologii, proto z balení bohužel odstranila nabíjecí adaptér. Každý sice máme adaptéry doma, ale odstranění nabíječek z balení se mi osobně nezamlouvá. V balení dále najdeme metrový nabíjecí/datový USB-C kabel, návody a sponu pro vysunutí hybridního slotu.

 

 

 

Design a zpracování – stejná jako její sestra

Když se na Nokii X10 podíváte, tak si řeknete, že ten design už moc dobře znáte. Ano, mobil vypadá úplně stejně, jako Nokia X20, což může někomu vadit. Na druhou stranu se mi tento design líbí a jsem moc rád, že Nokia na náš trh uvedla „X10tku“ v hezké tmavé zelené variantě Forrest. Je celkem škoda, že konstrukce již nemá zvýšenou odolnost vůči vodě, ale to nemá ani konkurence v této cenové kategorii.

Mobil na své čelní straně má velký 6,67palcový displej s již nalepenou ochrannou fólií z výroby. Jelikož má displej minimalizaci rámečků, výrobce do displeje umístil celkem malý průstřel selfie kamerky. Nad displejem se nachází ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory a pod displejem je menší brada s logem výrobce. Je škoda, že výrobce vedle loga neumístil třeba notifikační diodku, ale ta bohužel mizí u všech výrobců.

Rám mobilu je z plastu a na své horní části má jen zdířku mikrofonu. Levý bok pak ukrývá hybridní slot pro nanoSIM karty a microSDXC kartu. Dostalo se i na zcela zbytečné tlačítko Google Asistenta, kterému nelze přiřadit jinou funkci. Levý bok pak tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Vespod se pak nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mikrofon, oboustranný konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Zadní kryt mobilu vypadá, jako kdyby byl ze skla, ale ve skutečnosti bych se přiklonil spíše k plastu. Ten je však velice dobře zpracovaný, a především se mi líbí jeho matný povrch, na kterém nejsou tolik vidět otisky prstů a jiné nečistoty. Na zádech najdeme modul čtyř fotoaparátů s logem Zeiss a nechybí ani přisvětlovací blesk s logem výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – obr s již nalepenou fólií

Jak jsem již zmiňoval, Nokia X10 na svém displeji nabízí již nalepenou ochrannou fólii z výroby. Tu můžete v případě potřeby klidně odlepit. Mobil nabízí opravdu velký 6,67palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením a 395 ppi. Displej nabízí opravdu hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly a velice dobře funguje i automatická regulace jasu. Výtku nemám ani k viditelnosti na přímém světle, i když tu trochu pochopitelně kazí nalepená ochranná fólie. Vyvážení bílé si můžete také manuálně upravit v nastavení, což mohou někteří uživatelé ocenit.

K displeji bych vlastně neměl výtku, ale nalejme si čistého vína a podívejme se na konkurenci, která je bohužel jinde. V této cenové kategorii bohužel na trhu již najdeme rychlejší 90 Hz displeje, zatímco Nokia má „jen“ 60 Hz. Většina lidí v mém okolí sice tvrdí, že mezi 60 a 90 Hz nepozná rozdíl, ale já jej poznám.

A jak je na tom zvuk? Pro multimédia slouží jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Ten odvádí celkem dobrou práci a s jeho kvalitou i maximální hlasitostí jsem byl spokojený. Potěšit může i kvalitní 3,5 mm jack konektor, takže si můžete připojit svá stará drátová sluchátka. Nokii musím také pochválit, že jako jedna z mála nabízí ještě FM rádio, po kterém někteří stále touží.

 

 

 

Odemykání mobilu – tak se mi to líbí

Mobil můžete odemykat hned dvěma způsoby, a to čtečkou otisků prstů nebo obličejem. Čtečka otisků prstů se nachází na pravém boku mobilu, přímo v zamykacím tlačítku, což je dle mého názoru nejlepší možné a přirozené umístění. Čtečka funguje bleskově a během mého testování jsem k ní neměl výtky. Odemykání obličejem je sice pomalejší než čtečka otisků, ale také funguje spolehlivě.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará procesor osmijádrový Qualcomm Snapdragon 480 5G, který svým názvem nezaujme, ale výkonu má dost jak pro běh systému a všech náročných aplikací, tak i těch nejnáročnějších mobilních her, jako je třeba Fortnite, PUBG Mobile nebo Call of Duty: Mobile. Hry bylo možné hrát na střední grafické nastavení bez záseků či jiných problémů. Procesoru asistují také 4 GB paměti RAM, se kterými jsem během používání neměl problém a výkon byl dostatečný, ale je pravdou, že na danou cenovou kategorii bych očekával 6 GB RAM.

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 470 mAh, což je celkem dost. Během používání mi mobil bez problémů vydržel celý den pracovního nasazení. Když jsem nehrál hry a mobil trochu šetřil, vydržel jsem i jeden a půl dne či dva dny na jedno nabití. Výdrž na jedno nabití však hodnotím dost nerad, protože se může lišit podle toho, co za aplikace na pozadí máte aktivní.

K nabíjení slouží USB-C konektor a jak jsem již zmiňoval, v balení bohužel nenajdete žádný nabíjecí adaptér. Pokud doma žádný nemáte, je dobré si nějaký kvalitní pořídit. Rozhodně zapomeňte na nejlevnější adaptéry, protože ty mohou být závadné. Mobil podporuje 18W nabíjení, což je v dnešní době naprostý standard a je velká škoda, že Nokia nesáhla po rychlejším nabíjení. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za přibližně 2 hodiny.

Jaký nabíjecí adaptér k mobilu Nokia X10/X20 zakoupit?

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

V systému Nokie X10 se nachází tradiční aplikace HMD Camera. Té nechybí podstatné funkce, jako je noční i portrétní režim s rozostřeným pozadím. K dispozici je také Profi režim pro manuální nastavení parametrů, časosběr, panorama, zpomalené záběry či focení předním a zadním fotoaparátem současně.

Na horní části aplikace se pak nachází tlačítko funkce Google Lens, zapnutí/vypnutí pohyblivých snímků, časovač, nastavení poměru stran a také blesku. Nechybí ani trojice tlačítek pro přepínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým a 2x digitálním zoomem.

Pokud budete chtít experimentovat, tak můžete rozhodně vyzkoušet i aplikaci Google Cameru. Tu je možné si do Nokie X10 doinstalovat. Ta zaujme především svým nočním režimem Night-Sight a portrétním režimem.

Stáhnout aplikaci Google Camera pro Nokia X10/X20

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia X10 na svých zádech nabízí modul čtyř fotoaparátů, které se chlubí logem značky ZeissHlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8Ultraširokoúhlý fotoaparát nabízí 5 Mpx rozlišení a světelnost f/2.2. Poslední dva fotoaparáty jsou zcela zbytečné, protože mají 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro a snímání hloubky ostrosti.

Hlavní fotoaparát odvádí opravdu slušný výkon. Snímkům nechybí hezké přirozené barevné podání, dostatek detailů a velice dobrý dynamický rozsah. Jen v rozích snímků si můžete občas všimnout neostrosti. Noční snímky na tom také nejsou vůbec špatně, když použijete povedený noční režim. Pochválit pak musím focení makra hlavním fotoaparátem a fotoaparát si skvěle poradí i s protisvětlem. Ultraširokoúhlý fotoaparát také není vůbec špatný a za dobrých světelných podmínek pořídíte hezké snímky. Jen v rozích fotek je znát deformace, jak je v této cenové kategorii normální.

Odkaz na snímky pořízené mobilem Nokia X10

 

 

 

Natáčení videí

Nokia X10 umí pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Vzhledem k ceně bych už očekával 4K rozlišení… Samotná videa však nevypadají špatně a mají hezké barvy, dostatek detailů a kamera si poradí i s protisvětlem. Co se však stabilizace týče, ta mohla být o něco lepší. Někoho však potěšit může Kino režim, ten umožňuje pořizovat video ve filmovém poměru stran 21:9 se 24 FPS.

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje se nachází selfie kamerka s 8 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. To dnes už nikoho nepřekvapí, ale kvalita snímků je vzhledem k ceně velice slušná. Skvěle funguje především portrétním režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Nechybí ani režim pro zahlazení nedostatku pleti. Myslím si, že každý bude se selfie kamerkou spokojený.

 

 

 

Operační systém – aktualizace až tři roky

Nokia u nových mobilů Nokia X10 a Nokia X20 láká na tříletou záruku na samotný mobil. Velice příjemné je také to, že oba mobily dostanou aktualizace po dobu tří let, a to jak bezpečnostních záplat, tak i nových verzí operačního systému Android. Jedná se tedy o velkou konkurenční výhodu, kterou mohou ocenit především firmy.

V době psaní recenze se v mobilu nacházel operační systém Android 11, ten je zde ve zcela čisté podobě. V systému se tedy nenachází žádné zbytečné aplikace, notifikace (upozornění z aplikací) funguje skvěle a aplikace nejsou agresivně ukončovány na pozadí. Systém byl po celou dobu testování také krásně svižný. Dále si myslím, že Android asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – 5Géčko nechybí

V levém boku mobilu najdete hybridní slot, což znamená, že se budete muset rozhodnout, zda chcete využívat dualSIM nebo jednu SIM a paměťovou kartu microSDXC. Rozhodně potěší, že mobil je vybaven na budoucnost a podporuje sítě páté generace (5G), všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke standartním 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím.

Uvnitř mobilu se nachází také NFC cívka, takže si můžete užívat bezkontaktní placení skrze službu Google Pay. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a Gelileo. Zapomenout nesmím ani na spolehlivé Bluetooth 5.0.

 

 

 

Závěr – má své výhody, ale i pro někoho zásadní nevýhody

Nokia X10 je po stránce designu krásný mobil a tmavě zelená barva opravdu zapůsobila. Výrobce musím moc pochválit, že na mobil je tříletá záruka a po dobu tří let budete dostávat také aktualizace systému. Doufám, že se toho bude výrobce držet a takovou podporu bude poskytovat i u příštích modelů.

Vyzdvihnout musím také hlavní fotoaparát, který odvádí dobrou práci, podporu 5G, spolehlivou čtečku otisků prstů na boku a potěší, že mobil zvládne i tu nejnáročnější mobilní hru Fortnite na střední grafické nastavení. S výkonem je to tedy složité, protože mobil díky výborné optimalizaci sice zvládne všechny aplikace a hry, ale 6 GB RAM mít už opravdu mohl. Nerad také kritizuji displej, ten je opravdu hezký, ale rád bych viděl vyšší obnovovací frekvenci. Rozhodně pochválit pak nemohu nemožnost natáčet videa ve 4K. Cena mobilu mohla být tedy o něco nižší.

 

 

 

Pozitiva:

  • Kvalitní konstrukce a hezké zelené provedení
  • Tříletá záruka a tři roky bezpečnostních aktualizací
  • FM rádio
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Portrétní režim u přední kamery
  • 5G

 

Negativa:

  • Displej nemá 90 Hz obnovovací frekvenci
  • 4 GB RAM
  • Nenatáčí videa ve 4K
  • V prodejním balení není nabíječka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top