Nokia 6.2 – Dvoudenní výdrž, hezký displej a čistý Android (RECENZE)

Mobily Nokia 7.2 a Nokia 6.2 se na první pohled od sebe neliší. Po stránce designu najdete jen drobné rozdíly, což nemusí být vůbec na škodu. V této recenzi jsem se podíval na levnější model Nokia 6.2, který se snaží zaujmout trojicí zadních fotoaparátů, hezkým displejem s funkcí PureDisplay a čistým Androidem 10. V době psaní recenze se cena mobilu pohybovala lehce pod 6 000 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení – nokiácká klasika

Nokia 6.2 má stejné balení, jako její vybavenější sestra. V tradiční krabičce najdete tedy mobil, nabíjecí adaptér 5V/2A a nabíjecí/datový kabel USB-C. Dále najdete sluchátka, ale ta jsou bohužel jen pecková. Nechybí pak ani spona pro vysunutí triple slotu s nanoSIM a microSD a návody.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia 6.2 zakoupit

 

 

 

Design a konstrukce – podobá se vybavenější sestře

Nokia 6.2 se od vybavenější sestry Nokia 7.2 zrovna moc neliší. Hlavní rozdíl najdete na zadní straně, která je leskla, zatímco Nokia 7.2 má matná záda. Někomu může podoba obou modelů vadit, ale osobně mi to vůbec nevadí a design je dle mého názoru povedený. Na našem trhu se prodává ve dvou barevných provedeních, a to mnou testovaném černém a také stříbrném.

Mobil se v ruce drží příjemně, protože má oblé hrany. Není ani moc široký a osobně nemám problém na něm psát jednou rukou. Menší ruce však se psaním jednou rukou mít problémy mohou, jak je v dnešní době běžné. Celkové rozměry mobilu činí 159,88 × 75,11 × 8,25 mm a váha se vyšplhala na 180 gramů.

Čelní plochu okupuje 6,3palcový IPS displej s minimalizací rámečků. V displeji se nachází jen miniaturní kapkovitý výřez selfie kamery a pod displejem pak najdete logo výrobce. Mřížka reproduktoru pro hovory se pak umístila nad displej.

Jelikož je konstrukce Nokia 6.2 stejná, jako u modelu 7.2, tak i zde se nachází rámeček pokrytý polymerovým kompozitem, který by měl být údajně pevnější a lehčí. Rám opět působí bytelně a za celou dobu testování neutrpěl ani škrábanec. Na horní části rámu se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá triple slot pro dvě nanoSIM a microSD kartu, a také tlačítko pro vyvolání obrazovky Google. Pravý bok pak na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, které vyniká tím, že má v sobě ukrytou notifikační diodu. Tlačítko tedy bliká, když máte nové notifikace, zmeškaný hovor nebo když se mobil nabíjí. Spodní část pak nabízí USB-C nabíjecí konektor, mikrofon a hlasitý reproduktor.

 

Záda mobilu jsou ze skla. Mnou testovaná černá varianta vypadá vážně skvěle a působí elegantním dojmem. Záda jsem však u tohoto modelu lesklá, takže jsou na nich vidět otisky prstů. Věřím ale tomu, že u stříbrné varianty tolik vidět nebudou. Na zádech tedy najdete poměrně dost vystupující okolí třech fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem a čtečku otisků prstů. Je celkem škoda, že je výrobce nezapustil do těla mobilu. Nechybí pak ani logo výrobce.

 

 

 

Displej – dostalo se na PureDisplay

Nokia 6.2 nabízí IPS displej s úhlopříčkou 6,3palce. Ten chrání sklo Corning Gorilla Glass 3 s 2.5D mírným zakřivením. Ten nabízí minimalizaci rámečků kolem displeje a v displeji najdete jen výřez selfie kamerky. Nikde v okolí displeje nenajdete notifikační diodu, protože se elegantně přesunula do zamykacího tlačítka na boku mobilu.

Jsem moc rád, že i u levnějšího modelu 6.2 se nachází v nastavení funkce PureDisplay, díky které lze převádět obraz z SDR na HDR. Funkce také nabízí dynamický režim, který automaticky upravuje barvu, kontrast a jas podle používání. Díky tomu všemu se pak kvalita dost blíží OLED displejům.

Displej má věrohodné barevné podání, výborné pozorovací úhly a příkladnou viditelnost na přímém světle. Dobře funguje i automatická regulace jasu a v nastavení najdete i noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách a nastavení velikosti textu a prvků v prostředí systému.

 

 

 

Odemykání mobilu – otiskem nebo obličejem

Nokia 7.2 na svých zádech nabízí ideálně umístěnou čtečku otisků prstů. Ta je rychlá a funguje spolehlivě. Nastavit si můžete až dostačujících pět prstů a potěšit může také mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty systému.

Mobil dále můžete odemykat svým obličejem, což už není tak bezpečné, protože k odemykání dochází skrze selfie kamerku. Odemykání však funguje poměrně rychle a během používání jsem mobil odemykal jak otiskem prstu, tak i obličejem.

 

 

 

Zvuk – jack  a FM rádio

Nokia 7.2 nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. Jeho kvalita zvuku je dle očekávání průměrná a při maximálním navýšení hlasitosti je znát úbytek kvality, ale to je v této cenové kategorii zcela normální.

Potěšit může 3,5 mm jack pro sluchátka, jehož kvalita je na vysoké úrovni. V balení se nachází i obyčejná sluchátka, která pro kvalitní poslech nevyužijete. Můžete je však připojit a využít jako anténu pro příjem FM rádia, jehož aplikaci najdete již předinstalovanou od výrobce.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon Nokie 6.2 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 636 (14 nm) s taktem: 4x 1,8 GHz + 4x 1,6 GHz. Dále jsou k dispozici paměti 4 GB RAM a 64 GB interní úložiště. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 512 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

Během mého testování jsem do mobilu nainstaloval různé aplikace a pochopitelně i náročnější mobilní hry. Pro všechny běžné aplikace je výkon dostatečný a běh systému je krásně svižný. Co se her týče, tak na Fortnite musíte pochopitelně zapomenout. Vyzkoušel jsem však Call of Duty Mobile a PUBG Mobile a hraní bylo bezproblémové na střední grafické nastavení.

Pod zadním skleněným krytem mobilu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 500 mAh. Jedná se o dnes běžnou kapacitu, která nikoho nepřekvapí. Výdrž je však překvapivá a bez hraní her je schopen na jedno nabití vydržet i jeden a půl dne. Dva dny tedy rozhodně nejsou nereálné.

K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Nabíjení je zde úplně stejné, jako u modelu Nokia 7.2. Podporuje 10W rychlé nabíjení a z úplného vybití do plného stavu se akumulátor nabije za přibližně jednu a půl  hodiny.

 

 

 

Fotoaplikace

V mobilu se nachází dobře známá aplikace fotoaparátu HMD Camera. Ta na své horní části nabízí zapnutí pohyblivých snímků, režimy pro focení přední i zadní kamerou současně, časovač, HDR (funguje i automaticky) a nastavení blesku.

Všechny důležité režimy se nachází na spodní části a přepínat se mezi nimi lze tahem prstu. Nechybí profi režim pro manuální nastavení parametrů, portrétní režim pro rozostřené pozadí a dostalo se i na užitečný noční režim. Nad režimy pak najdete dvě malé ikony, které slouží na přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem. Je celkem škoda, že Nokia 6.2 neumí skvělý režim hloubky, který má Nokia 7.2.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nokia 6.2 nabízí trojici zadních fotoaparátů, jak tomu je i u dražšího modelu. Hlavní snímač disponuje 16 Mpx rozlišením se světelností f/1.8. Druhá 8 Mpx čočka je ultraširokoúhlá a disponuje světelností f/2.2. Poslední čočka má rozlišení 5 Mpx a stará se o hloubku ostrosti.

Nokia 6.2 sice nabízí stejný počet fotoaparátů, jako Nokia 7.2, ale výrobce nasadil jinou optiku. Proto na zadním modulu fotoaparátů nenajdete nápis Zeiss, jak je tomu u dražšího modelu. Výrobce se na optice tedy snažil něco ušetřit a nejspíš nasadil čipy od SONY. Ty však umí fotit velice slušně a obával jsem se zcela zbytečně.

Za dobrých světelných podmínek pořídíte krásné snímky, které mají velice dobré barevné podání. Když to srovnám s Nokií 7.2, tak levnější model si občas trošku přikrášluje barvy, což se některým uživatelům líbí. Snímkům nechybí ani detail, který se však pochopitelně vytrácí za horších světelných podmínek.

Ultraširokoúhlá čočka umí být užitečná a oceníte ji především venku za dobrých světelných podmínek. Za horších světelných podmínek už tak dobrý výkon nepodává, ale to bych u mobilu v této cenové kategorii ani neočekával. Neostré jsou dle očekávání i rohy snímků pořízené touto čočkou.

 

 

 

Nahrávání videa

Videa lze zadním fotoaparátem natáčet v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky ze vteřinu). Vybrat si také můžete FullHD rozlišení se 30 FPS. Je celkem škoda, že mobil neumí 60 FPS, ale to bych v této cenové kategorii ani neočekával. Videa sice postrádají optickou stabilizaci obrazu, ale ta elektronická se snaží a odvádí vzhledem k ceně dobrou práci. Pochválit musím stabilizaci videí z ultraširokoúhlé čočky. Nepochválím však za občasné přepalování barev při natáčení v protisvětle.

Před natáčením si můžete vybrat, jestli chcete video pořídit běžným fotoaparátem, anebo ultraširokoúhlou čočkou. Je velká škoda, že se nelze mezi čočkami přepínat přímo během natáčení, jak to mají některé konkurenční mobily.


 

 

Focení selfie

Slefie kamerka v kapkovitém výřezu displeje nabízí 8 Mpx rozlišení se světelností f/2.0. Snímky jsou na velice dobré úrovni a nechybí ani schopný portrétní režim, který pořídí snímky s rozostřeným pozadím. K dispozici je i mnou nenáviděný režim zkrášlení pro zahlazení nedostatků pleti.

 

 

 

Operační systém – čistý Android One

V Nokii 6.2 se nachází operační systém Android 10. Ten je zde ve zcela čisté podobě, takže neobsahuje žádné zbytečné aplikace, jako je tomu třeba u Xiaomi. Potěší také zapojení systému do programu Android One, který zajistí pravidelné aktualizace bezpečnostních záplat, a také nových verzí systému.

Za celou dobu testování jsem na systému nezaznamenal žádné zpomalování, samovolné restartování či pády systému a aplikací. Systém je tedy spolehlivý a krásně svižný. Problém nebyl ani s příchozími notifikacemi či neustálém připojení VPN.

 

 

 

Konektivita – tak má vypadat slot

Nokia 6.2 je na tom po stránce konektivity úplně stejně, jako dražší Nokia 7.2. Pochválit tedy musím triple slot, kde můžete využívat dvě nanoSIM karty a microSD kartu současně. Oba sloty podporují všechna LTE pásma a využít můžete i spolehlivý Wi-Fi hotspot.

K internetu se také můžete připojit skrze 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě (802.11a/b/g/n/ac). Nechybí ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb a vyzdvihnout musím i spolehlivé Bluetooth 5.0. Pro mapy a navigace pak dobře poslouží systémy GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a Galileo.

 

 

 

Závěr – ideální mobil do 6 000 Kč?

Nokia 6.2 je tu přesně pro ty, kteří nechtějí moc utrácet a nejsou ochotni si připlatit 1000-1500 Kč za Nokii 7.2. Nokia 6.2 si v recenzi vedla velice slušně a od své vybavenější ségry si vypůjčila elegantní design, dvoudenní výdrž na jedno nabití i triple slot pro nanoSIM a microSD.

Aby byl tento model levnější, musel výrobce trochu ustoupit ve výkonu. Vzhledem k ceně jej má však dostatek a pokud nechcete hrát hry na nejvyšší grafické nastavení, tak se může jednat o ideálního kandidáta.

Výrobce chtěl ušetřit také na optice fotoaparátů, které nepochází z dílny Zeiss, přesto umí vykouzlit velice slušné snímky, čímž jsem byl velice mile překvapen. Své snímky si pak můžete prohlédnout na krásném IPS displeji, který se díky funkce PureDisplay podobá dražším OLED displejům.

Nokia 6.2 je dle mého názoru ideální a spolehlivý mobil do ceny 6000 Kč. Zvážil bych však příplatek za model Nokia 7.2, který nabízí více paměti RAM, lepší procesor a fotoaparáty Zeiss.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design a příkladné dílenské zpracování
  • Triple slot – lze využívat dualSIM a microSD současně
  • Krásný displej s funkcí PureDisplay
  • Dvoudenní výdrž na jedno nabití
  • Slušné fotoaparáty
  • Stabilizace videu u ultraširokoúhlé čočky
  • Notifikační dioda v zamykacím tlačítku
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Zadní fotoaparáty celkem dost vystupují
  • Při natáčení videí jsou barvy občas přepálené

 

3 thoughts on “Nokia 6.2 – Dvoudenní výdrž, hezký displej a čistý Android (RECENZE)

  1. Dobrý den,
    můžu vás touto cestou požádat o pomoc? Jsem běžný uživatel a rozhoduji se mezi koupí telefonu: Galaxy M21, Nokia 6.2 a eventuálně Nokia 7.2. Jedná se mi primárně o porovnání
    Galaxy M21, Nokia 6.2
    Předen děkuji za radu.
    Roman

  2. Dobrý den, mám Nokii 6.2, ale nemohu najít zobrazení posledních hovorů. Poradíte mě. Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top