Nokia 6.1 – Bytelný tank s čistým Androidem One (RECENZE)

Společnost HMD Global si pro letošní rok připravila model Nokia 6.1. Ano, jedná se o vylepšený loňský model Nokia 6. Ten si v podrobné recenzi v oblasti výkonu moc dobře nevedl a nová „šestková“ Nokia by měla být lepší. Snaží se zaujmout bytelnou celokovovou konstrukcí, slušným výkonem, fotoaparátem a cenovkou kolem 6 500 Kč.

 

 

 

Obsah balení:

  • Nokia 6.1
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C nabíjecí/datový kabel
  • Špendlík pro vysunutí NanoSIM a SD slotu
  • Pecková sluchátka
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Bytelný tank

Nokia 6.1 nabízí celokovovou konstrukci a v ruce působí opravdu bytelným dojmem. Nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Celkové rozměry mobilu činí 148,8 x 75,8 x 8,6mm a váha se zastavila na 172 gramech. To je celkem dost a opravdu je v ruce i v kapsách cítit. Vzhledem k velikosti a bytelné konstrukci je to však pochopitelné.

Jak se ale drží v ruce? Jelikož mám velké ruce, tak jsem s ovládáním jednou rukou neměl žádné problémy a váha mi také tolik nevadila. Menší ruce mohou mít kvůli šířce mobilu s ovládáním jednou rukou problémy.

 

 

Podívejme se tedy konečně na design Nokie 6.1. Začneme čelní stranou, která nabízí velký 5,5“ (palce) displej. Ochranné sklo displeje je mírně zaoblené a výborně zapadá do kovové konstrukce. Nad displejem se nachází  reproduktor pro hovory, 8 Mpx selfie kamerka a logo výrobce. Pod displejem se nachází jen prázdné místo a je velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit senzorová tlačítka, jak tomu bylo u loňské Nokie 6.

 

 

Hrany mobilu nejsou nijak výrazně zaoblené a Nokia 6.1 se bude líbit těm, kteří chtějí hranatý design. Lehce mi tím připomíná některé ze starých mobilů řady Nokia Lumia. Zvláštní jsou také tenké měděné proužky na stranách mobilu, které jsou především na světle efektivní a přidávají na eleganci. Na horní části mobilu se nachází 3,5 mm jack audio konektor a na levém boku pak najdeme slot pro NanoSIM kartu a MicroSD kartu. Pravý bok pak nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Tlačítka jsou opět kovová, působí kvalitním dojmem a nijak se neviklají. Bohužel s umístěním jsem měl celkem problémy a rád bych je viděl o něco níže. Spodní část očekávaně nabízí hlasitý reproduktor, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mikrofon.

 

 

Nyní se tedy dostáváme k zádům a na jejich horní a dolní části můžeme vidět nenápadné předěly antén. Nechybí ani mikrofon pro záznam zvuku během pořizování videa, 16 Mpx čočka fotoaparátu a přisvětlovací blesk. Okolí fotoaparátu lehce vystupuje z těla mobilu, ale jen lehce a do rukou nijak neškrábe. Pod fotoaparátem se nachází čtečka otisků prstů a logo výrobce s Androidem One. Výrobce si opět zaslouží pochvalu za měděné prvky, které nejsou nijak přehnané a na zádech se nachází jen v okolí fotoaparátů a čtečky otisků.

 

 

 

Displej – Nejde s davem

Nokia 6.1 nabízí velký 5,5“ (palce) IPS LCD displej s dostatečným rozlišením Full HD (1920 x 1080px). Displej chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3, které během testování neutrpělo žádný škrábanec či oděrky. Jeho ochrana je na velmi dobré úrovni.

 

Výrobce se rozhodl, že nová „šestka“ nepůjde s davem a nenabízí protáhlý displej s poměrem stran 18:9. Nabízí tedy širší displej s poměrem 16:9. To mohou někteří uživatelé ocenit a např. pro hraní her je širší displej dle mého názoru o poznání lepší. Díky šířce se zas někomu může mobil hůře držet v ruce.

Podání barev je věrné a na displeji černá s bílou barvou vypadají díky IPS panelu velice dobře. Nad displejem nechybí ani senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu. Ta reaguje rychle a viditelnost na přímém světle včetně pozorovacích úhlů je také dobrá. Je jen velká škoda, že Nokia 6.1 postrádá notifikační diodku nad displejem.

V nastavení telefonu najdeme noční režim, který umožňuje tlumení modrého světla a ve večerních hodinách šetří oči. Lze si nastavit jeho automatickou aktivaci ve zvolený čas a intenzitu. Zvolit lze také velikost písma, prvků prostředí a také zapnout probuzení displeje poklepáním na displej.

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka otisků na zádech

Nokia 6.1 nabízí čtečku otisků prstů na zádech, což je v této cenové kategorii běžné. S umístěním čtečky jsem neměl problémy a nahmatal jsem ji již v kapse při vytahování. Lze si nastavit až dostačujících pět prstů. Samotné nastavení je rychlé. Čtečka je spolehlivá a samotné odemykání je bleskové.

A gesta? Těch v čistém Androidem moc nenajdeme, ale přeci jen se v něm jedno nachází. Mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty přejetím prstu po čtečce. To je velmi příjemné, ale je škoda, že jich čistý Androidem nenabízí více. Nachází se také nelogicky v Nastavení telefonu/Systém/Gesta.

 

 

 

 

Hardware a výkon – Lepší jak starší ségra

Loňskému modelu Nokia 6 jsem vytýkal starý procesor, který způsoboval zpomalování celého prostředí. Výrobce tvrdí, že nová Nokia 6.1 je o 60% výkonnější. O výkon se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 630 s taktem 2,2 GHz a 3 GB paměti RAM. K dispozici je také 32 GB interní úložiště s možností rozšíření pomocí MicroSD karty s maximální kapacitou 128 GB.

Jsem moc rád, že nová Nokia 6.1 je o poznání výkonnější. Prostředí funguje plynule bez zpomalování a jiných problémů. Běžné aplikace zvládá výborně, a to samé lze říci o hraní her. Během testování jsem hrál nejvíce Shadowgun Legends a PUBG Mobile. Nebylo je možné hrát na maximální grafické detaily, což bych vzhledem k ceně ani nečekal, ale grafika byla na velmi dobré úrovni a nesetkal jsem se se zpomalováním.

Test v AnTuTu Benchmark a AndroBench

 

 

 

Fotoaparát – Za dobrého světla ostré fotky

Nokia 6.1 se pyšní optikou Zeiss, jak bylo u tohoto výrobce zvykem. Zadní čočka nabízí rozlišení 16 Mpx s PDAF ostřením a světelností objektivu f/2.0. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít mít fotky roztažené po celém displeji, tak je nutné v nastavení fotoaplikace zvolit rozlišení 8 Mpx s poměrem stran 16:9.

 

 

Fotoaplikace

Nabízí možnost fotit přední a zadní kamerou současně, časovač, automatické HDR, panoramatický režim a vydařený manuální režim. Ten lze vyvolat horním menu aplikace či elegantním vysunutím spouště. Během okamžiku lze nastavit vyvážení bílé, ISO, rychlost závěrky a další nastavení dle libosti.

Aplikaci tedy mohu za její zpracování a ovládání jen chválit. Bohužel jsem ale během mého používání narážel i na problémy s nemožností focení. Tento problém se objevoval jen zřídka při focení více snímků po sobě. Občas nebylo možné ovládat prvky aplikace a bylo nutné její zavření a znovu spuštění. Tento problém by se dle dostupných informací měl vyřešit v brzké aktualizaci fotoaplikace. Ta přinese i zajímavé nové funkce.

 

 

Jaké jsou tedy snímky ze zadního fotoaparátu?

Fotky ze zadního fotoaparátu jsou vzhledem k ceně velmi dobré. Za dobrých světelných podmínek snímky nepostrádají přirozené barvy, ostrost a detail nechybí ani vzdálenějším předmětům. Dokonce jsem nenarazil ani na přepálení barev, jak bylo u některých starších Nokií obvyklé. Za horších světelných podmínek kvalita klesá a fotky pak postrádají ostrost a barvy často nepůsobí přirozeně. Myslím si, že vzhledem k ceně je fotoaparát dobrý a většina uživatelů bude spokojena.

Předchozí fotka po oříznutí

 

Za horších světelných podmínek
Za horších světelných podmínek

 

Za horších světelných podmínek
Za horších světelných podmínek

 

 

Pořizování videa

Videa lze pořizovat ve 4K, Full HD (1080p) či HD (720p) rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že chybí optická stabilizace obrazu, která by stabilitě videí opravdu bodla. Kvalita videí je na tom stejně, jak v případě fotografií. Za dobrých světelných podmínek jsou videa ostrá a mají přirozené barvy, ale za horších světelných podmínek to tak slavné není.

 

Selfíčka

Přední selfie kamerka nabízí dostatečné rozlišení 8 Mpx se světelností f/2.0. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3. Pokud budete chtít mít fotky roztažené po celém displeji, tak v nastavení lze zvolit rozlišení 4 Mpx s poměrem stran 16:9. Doporučuji však ponechat maximální rozlišení.

 

 

 

 

Operační systém – Časté aktualizace

Má vůbec smysl u mobilů Nokia probírat operační systém? Nokia 6.1 stejně jak všechny nové modely nabízí Android 8.1 Oreo v čisté podobě a nenabízí tedy žádné zbytečné předinstalované aplikace či hry. Díky zapojení do programu Android One má také pravidelné aktualizace včetně bezpečnostních záplat. To je vzhledem k tomu, že nabízí bezkontaktní placení důležité. Slíbena byla také aktualizace na chystaný Android 9 Pie.

Prostředí systému nemá smysl popisovat, protože Android každý moc dobře známe. Jak je na tom systém se spolehlivostí? Díky skvělé optimalizaci je spolehlivý a svižný. Během mého používání jsem obdržel nové bezpečnostní záplaty a nenarazil jsem na žádné samovolné restartování či pády systému.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Tak se mi to líbí

Nokia 6.1 disponuje nevyjímatelným akumulátorem s kapacitou 3000 mAh, což je na dnešní dobu standardní hodnota. Díky skvělé optimalizaci se výdrž ve většině případech vyšplhala na jeden a půl dne. Když jsem však oželel delší hraní her a sledování videí na YouTube, tak jsem neměl problém se dostat na jedno nabití na krásné dva dny. Potěší také rychlé nabíjení, kdy se z úplného vybití na polovinu akumulátor nabije přibližně za 35 minut. Do 100% stavu to je pak kolem jedné hodiny a 35 minut.

 

 

 

Konektivita a připojení – NFC a hybridní slot

Nokii 6.1 po stránce konektivity nic nechybí. Disponuje plnou podporou 4G/LTE a 2,4 Ghz i 5 GHz Wi-Fi sítí (802.11 a/b/g/n/ac). Pochvalu si výrobce odnáší za nové Bluetooth 5.0 a NFC, které umožňuje využívat bezkontaktní placení.

Co se SIM karet týče, tak lze využívat DualSIM. Bohužel ale není možné využívat dvě NanoSIM karty a paměťovou kartu microSD současně. Slot je totiž hybridní. Pro využívání map a navigace dobře poslouží GPS, A-GPS a ruský GLONASS. Poloha byla v mapách i hře Pokémon Go nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě.

 

 

 

Zvuk – Slušný hudebník

Nokia 6.1 nabízí hlasitý reproduktor na spodní části. Reproduktor je tedy jen jeden a je velká škoda, že se výrobce nerozhodl pro stereo reproduktory. Loňský model stereo měl. Zvuk však velmi mile překvapil. Hlasitost si dovolím hodnotit jako nadprůměrnou a vyzvánění rozhodně uslyšíte. Poslech hudby je také vzhledem k ceně příjemný.

Potěší 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek. Během mého používání jsem zkoušel dražší sluchátka SONY a k audio konektoru nemám žádnou výtku. V balení se také nachází pecková sluchátka, která svou kvalitou nijak neoslní.

 

 

 

Závěr a konkurence

Nokia 6.1 nabízí špičkové zpracování konstrukce, jak je u tohoto výrobce zvykem. Potěší celokovové tělo, které působí opravdu bytelným dojmem. Výtku bych však měl jen k umístění bočních tlačítek, která mohla být o nějaký ten kousek níže. Potěší možnost bezkontaktních plateb díky NFC a čistý stále aktuální systém Android. Ten je odladěný skvěle a výrobce by měl zapracovat jen na aplikaci fotoaparátu. Ta se však brzy dočká aktualizace.

Výkon je ve srovnání s loňskou Nokia 6 úplně jinde, což je jen dobře. Hraní náročných her není problémy a uživatelé si je užijí i díky hezkému 5,5“ displeji. Ehm, notifikační diodka nad displejem by neuškodila …

HTC U11 Life se aktuálně prodává za cenu kolem 7000 Kč a také nabízí čistý systém Android zapojený do programu Android One. Někdo může ocenit jeho kompaktní rozměry a voděodolnost. Nokie 6.1 zas nabízí bytelnou celokovovou konstrukci a větší displej.

Honor 9 Lite má také co nabídnout a aktuálně se prodává o přibližně 1000 Kč levněji než Nokia. Nenabízí však čistý Android a má starší MicroUSB konektor. Někteří však mohou ocenit protáhlý 18:9 displej.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Bytelná konstrukce a design
  • Čistý a často aktualizovaný Android
  • Dostatečný výkon pro náročné hry
  • Slušný fotoaparát
  • NFC
  • Lehce nadprůměrná výdrž na jedno nabití
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Boční tlačítka mohla být níže
  • Absence notifikační diodky

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*