Finská společnost HMD Global na našem trhu již nějakou dobu prodává mobil Nokia 5.3. Jedná se o nástupce mobilu Nokia 5.1, který měl slabší procesor. Novinka se snaží tento nedostatek napravit a nabízí procesor Snapdragon 665. Zaujmout se snaží také líbivým modrým designem, čtyřmi zadními fotoaparáty a 6,55palcovým displejem. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu kolem 5 400 Kč.
Obsah balení – žádný nadstandard
V prodejním balení nečekejte žádné zázraky. K mobilu tedy dostanete 10 W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí/datový kabel. Nechybí pak ani různé návody a spona pro vysunutí nanoSIM a microSD slotu. V balení se nachází také obyčejná pecková sluchátka. Je celkem škoda, že výrobce nepřiložil také silikonový ochranný kryt.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Nokia 5.3 zakoupit
Design a konstrukce – v modrém a pískovém provedení
Nokia 5.3 nabízí oblé tvary, takže skvěle padne do ruky a v ruce se mi drží o něco lépe, než třeba Nokia 7.2. Vzhledem k velikosti displeje však nemůžete očekávat kompaktní zařízení. Na psaní zpráv jednou rukou tedy musíte zapomenout, jako je tomu dnes u takřka každého mobilu. Celkové rozměry mobilu činí 164,3 × 76,6 × 8,5 mm a váha se zastavila na příjemných 180 gramech.
Většinu čelní plochy pokrývá ochranné sklo displeje s 2.5D zaoblením hran. Displej je opravdu velký a nabízí úhlopříčku 6,55palce. Minimalizace rámečků se výrobci opravdu povedla a výřez 8 Mpx selfie kamerky najdete na horní části displeje. Mřížku reproduktoru pro hovory pak najdete nad selfie kamerkou. Pod displejem najdete jen a pouze logo výrobce.
Rám mobilu je z bytelného plastu, který v mnou testovaném provedení vypadal dobře a skvěle ladil ke skleněným zádům. Na jeho horní části se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a microSD karty a nechybí ani tlačítko Google Asistenta. Je však velká škoda, že tlačítku nelze přiřadit jinou funkci. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Zamykací tlačítko je zajímavé tím, že má v sobě zabudovanou notifikační diodu. Na spodní části pak najdete mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Skleněná záda vypadají dobře a mobil je k dispozici v mnou testovaném modrém, ale také v pískovém provedení. Sklo je po stranách zakřivené tak, že se mobil díky tomu lépe drží. Na zádech najdete mírně vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem, čtečku otisků a logo výrobce.
Displej – obří IPS
Nokia 5.3 nabízí 6,55palcový IPS displej s HD+ rozlišením a 268 PPI. Ten chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Displeji nechybí automatická regulace jasu a viditelnost na přímém světle je na dobré úrovni. Pochválit musím také příkladné pozorovací úhly a věrohodné barevné podání displeje. Barevnou teplotu si lze v nastavení můžete upravit dle libosti.
V nastavení dále najdete noční režim pro šetření očí ve večerních hodinách a nechybí ani tmavý režim prostředí. Změnit si lze i velikost písma a prvků v prostředí. Displeji bych tedy jen vytkl nižší HD+ rozlišení a je velká škoda, že výrobce již nenasadil FullHD+.
Odemykání mobilu – otiskem nebo obličejem
Mobil Nokia 5.3 je možné odemykat jak otiskem prstu, tak i obličejem. Osobně mám raději čtečku otisků prstů, která se nachází na zádech mobilu, což je dle mého názoru vhodné umístění. Čtečka je spolehlivá a odemykání funguje rychle. Nastavit si lze až dostačujících 5 prstů. Odemykání obličejem funguje za ideálních světelných podmínek dobře, ale ve tmě je třeba sáhnout po čtečce.
Zvuk – jack nechybí
Nokia 5.3 nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to tradičně na spodní části. Hlasitost reproduktoru je na velice dobré úrovni a mobil jsem denně používal i na buzení. Vyzvánění tedy rozhodně nepřeslechnete a kvalita reproduktoru je jednoduše odpovídající ceně – nikoho neurazí, ale ani nenadchne.
Na horní části mobilu se nachází 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek. Ten jsem testoval s dražšími sluchátky a s kvalitou konektoru jsem byl spokojený. V balení však najdete jen obyčejná pecková sluchátka, která nejsou vhodná pro poslech hudby, ale použít je můžete pro příjem FM rádia.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
O výkon mobilu Nokia 5.3 se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 665 s taktem: 4x 2,0 GHz + 1,8 GHz. K dispozici jsou i paměti 4 GB RAM a 64 GB interní úložiště, které můžete rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 512 GB.
Mobil má tedy dost výkonu pro všechny náročné aplikace a nesetkal jsem se s problémy s výkonem. Výrobce chválím za dobře zvolený procesor, který zvládne i náročnější hry. Během testování jsem hrál PUBG Mobile, Shadowgun Legends a dokonce se mi podařilo zprovoznit i Fortnite, který bylo možné hrát bez problémů na nízké grafické nastavení, jak můžete vidět na videu níže.
Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 000 mAh, který by měl zajistit energii pro celý den. Během testování mi mobil většinou bez problémů vydržel jeden a půl dne, a to jsem často hrál hru Pokémon Go s GPS. Dva dny tedy rozhodně nejsou nereálné.
K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. V balení se nachází 10 W nabíjecí adaptér, který akumulátor nabije za 2 hodiny a 30 minut. Nabíjení není nejrychlejší, ale v této cenové kategorii jsem rychlejší nabíjení ani neočekával.
Fotoaplikace
V mobilu najdete fotoaplikaci HMD Camera, kterou můžete znát z jiných mobilů Nokia. Aplikace tradičně nabízí všechny důležité režimy na své spodní části, kde nechybí portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční režim i panorama. Nad pruhem s režimy se pak nachází trojice tlačítek, která slouží pro přepnutí na ultraširokoúhlý, hlavní a makro fotoaparát.
Horní část aplikace pak nabízí ikonu nastavení, Google Lens, časovač či nastavení HDR (funguje i automaticky). V nastavení aplikace se nachází také užitečný režim hloubky. Pokud tímto režimem pořídíte snímek, tak pod ním stačí klepnout na ikonu úprav a následně lze manuálně upravit rozostření či zvýraznit jen jednu barvu. Je jen škoda, že po aktivaci tohoto režimu není možné se přepínat mezi fotoaparáty.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Nokia 5.3 na svých zádech nabízí hned čtyři fotoaparáty s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 13 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.4. Zbylé dva fotoaparáty jsou 2 megapixelové a slouží ke snímání hloubky ostrosti a makra.
Hlavní fotoaparát za dobrých světelných podmínek umí podat slušný výkon. Vzhledem k ceně mobilu však nelze očekávat dech beroucí snímky. Snímkům však nechybí věrohodné barevné podání a detaily. Při zataženém počasí jsou snímky taktéž na velice slušné úrovni.
Makro snímky můžete fotit jak hlavním fotoaparátem, tak 2 Mpx snímačem, který je k tomu určený. Doporučuji však fotit hlavním fotoaparátem, protože 2 Mpx rozlišení je na dnešní dobu opravdu málo a tento fotoaparát je na mobilu spíše jen do počtu, jak to dělají všichni výrobci. Hlavním fotoaparátem však pořídíte hezké makro snímky a zaostření na blízký objekt je rychlé.
5 Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se za dobrých světelných podmínek může hodit a vzhledem k ceně umí pořídit slušné snímky. Jen za horších světelných podmínek se začínají vytrácet detaily a objekty se slévají, jak bych od mobilu za 5 tisíc očekával.
Natáčení videí
Od mobilu v této cenové kategorii nemůžete očekávat nadprůměrnou kvalitu videí. Není tedy žádným překvapením, že o stabilizaci videí se stará jen elektronická stabilizace. Videa jsou tedy celkem dost roztřesená. Nechybí jim však hezké barevné podání, detaily a výborně si poradí i s protisvětlem.
Mobil umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS a v nastavení aplikace si můžete zvolit také nižší FullHD rozlišení se 30 FPS. Natáčet můžete jak hlavním fotoaparátem, tak i ultraširokoúhlou i makro kamerou. Především ultraširokoúhlá kamera se může hodit. Je však velká škoda, že během natáčení není možné se mezi kamerami přepínat.
Focení selfie
K focení selfíček Nokia 5.3 nabízí jednu selfie kamerku s rozlišením 8 Mpx se světelností f/2.0. Fotit můžete jak v klasickém režimu, tak i v portrétním režimu, kdy za sebou máte rozostřené pozadí. Fotky z přední kamery vypadají pěkně a myslím si, že snad každý bude s jejich kvalitou spokojený. K dispozici je i režim zkrášlení.
Operační systém – krása čistého Androidu
Mobily značky Nokia mají velkou výhodu v tom, že nabízí čistý operační systém Android. Ten nemá žádné úpravy a přizpůsobit si jej můžete díky aplikacím k obrazu svému. Nokia 5.3 tedy nabízí operační systém Android 10, který je zapojen do programu Android One, díky tomu bude dostávat dva roky aktualizace na novou verzi Androidu a tři roky pak nové bezpečnostní záplaty.
Systém mi po celou dobu testování fungoval krásně svižně a nesetkal jsem se s žádným zamrzáním či padáním aplikací. Využíval jsem také VPN, která se nijak neodpojovala a problém jsem neměl ani s příchozími notifikacemi (upozorněním z aplikací). Myslím si, že dále nemá moc smysl operační systém popisovat, protože Android snad každý dobře zná.
Konektivita – tak to má vypadat
Nokia 5.3 ve svém levém boku ukrývá šuplík, kde jsou k dispozici tři oddělené sloty, a to pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Bez problémů tedy můžete využívat dualSIM i paměťovou kartu současně, což výrobci chválím. Oba nanoSIM sloty také podporují všechna LTE pásma.
Pochopitelně nesmí chybět ani podpora připojení k 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac). Je celkem škoda, že mobil nabízí starší Bluetooth 4.2 a rád bych viděl už Bluetooth 5.0. Na druhou stranu na žádný problém s připojením nenarazíte a rozdíl mezi verzí 4.2 a 5.0 beztak nepoznáte. Pro navigace a mapy pak dobře slouží GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.
Závěr – pro ty co chtějí velký displej
Nokia 5.3 se v době psaní této recenze prodávala za cenu kolem 5 400 Kč s DPH. Za tyto peníze nabízí velký 6,55palcový IPS displej, spolehlivý operační systém Android One a hezký design. Výrobci také musím pochválit notifikační diodu, která se nachází přímo v zamykacím tlačítku a nesmím zapomenout ani na šuplík se třemi oddělenými sloty, díky čemuž lze využívat dualSIM a paměťovou kartu současně.
Rozhodně se však nejedná o dokonalý mobil a konkurence už pomalu začíná nabízet displeje s FullHD+ rozlišením. Je tedy škoda, že se Nokia rozhodla nasadit HD+ rozlišení. Moc rád bych také tlačítku pro vyvolání Google Asistenta přiřadit jinou funkci např. spuštění svítilny, ale to bohužel není možné.
Pozitiva
- Design a konstrukční zpracování
- Oddělené sloty pro dvě nanoSIM a microSD
- Notifikační dioda v zamykacím tlačítku
- FM rádio
- Spolehlivý systém Android One
- Cena
Negativa
- Google tlačítku na levém boku mobilu nelze přiřadit jinou funkci
- Displej má jen HD+ rozlišení
- Starší Bluetooth 4.2