Pamatujete na loňský model Nokia 5? Jednalo se sice o hezky vypadající mobil s kvalitní konstrukcí, ale v recenzích a komentářích na internetu si odnášela velmi špatná hodnocení. Hlavním problémem byl velice pomalý procesor, který brzdil celý chod operačního systému. Letos se na našem trhu objevil nový model Nokia 5.1, který je dle výrobce výkonnější, nabízí celohliníkovou konstrukci, 16 Mpx fotoaparát a čistý systém Android. Zajímavá je také cena pohybující se lehce pod 5 000 Kč.
Obsah balení – Nic neobvyklého
- Nokia 5.1
- Nabíjecí adaptér
- MicroUSB nabíjecí/datový kabel
- Spona pro vysunutí dvou slotů s NanoSIM a MicroSD
- Návody
Design a konstrukce – Důraz na kvalitu
Nokia 5.1 nabízí unibody hliníkové tělo řady 6000 a konstrukční zpracování je výborné. Na našich e-shopech se zatím prodává jen v mnou testované modré variantě, ale na stránkách výrobce si lze všimnout také obyčejného černého a zajímavého měděného barevného provedení. Můžeme tedy jen doufat, že se na našem trhu objeví i ve zmíněných dalších variantách. Celkové rozměry mobilu činí 151.1 × 70.73 × 8.27 mm a díky oblým tvarům se v ruce drží dobře.
Na čelní straně se nachází 5,5“ (palce) displej, který chrání sklo Corning Gorilla Glass 3. Sklo je na hranách mírně zaoblené a výborně zapadá do miniaturního plastového rámečku dělící sklo displeje a hliník. Nad displejem se nachází 8 Mpx selfie kamerka, reproduktor pro hovory a logo výrobce. Pod displejem se nachází jen a pouze prázdné místo.
Levý bok mobilu nabízí hliníkový slot pro dvě NanoSIM karty a druhý slot pro paměťovou kartu MicroSD (u varianty DualSIM). Za zpracování slotů musím výrobce. Pravý bok mobilu nabízí hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Zpracování tlačítek je příkladné a s jejich umístěním jsem neměl problémy. Horní části mobilu dominuje 3,5 mm jack audio konektor pro připojení sluchátek a spodní část mobilu tradičně nabízí mikrofon, nabíjecí konektor MicroUSB a hlasitý reproduktor. Horní a spodní část mobilu výborně imitují hliník, ale ve skutečnosti se jedná o plast ukrývající potřebné antény.
Záda mobilu jsou celá z hliníku a v mnou testované variantě vypadají velice dobře. Celý mobil díky nim působí vzhledem k ceně elegantním dojmem. Na zádech se nachází okolí 16 Mpx čočky fotoaparátu s dvoutonovým LED bleskem. Okolí fotoaparátu je ze skla a jeho okolí ohraničuje hliníkový kroužek, který je zaoblený a nijak neškrábe do rukou. Nechybí ani čtečka otisků prstů a logo výrobce.
Displej – Tak se mi to líbí, ale…
Nokia 5.1 se veze po vlně trendu ztenčování rámečků kolem displeje. Obešlo se to bez výřezu a nad i pod displejem se nachází prázdné černé proužky. Jedná se o IPS displej s úhlopříčkou 5,5“ (palce) a protáhlým poměrem stran 18:9. Displej je v dané cenové kategorii vážně povedený a nabízí FullHD+ rozlišení (1080 x 2160 px). Díky IPS panelu je barevné podání velice dobré.
Nad displejem se nachází také senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, která funguje skvěle a viditelnost na přímém slunci je dobrá. Pozorovací úhly jsou příkladné a některá konkurence by si od Nokie měla vzít příklad. V nastavení displeje nechybí ani funkce probuzení displeje poklepáním a ambientní displej (při nové notifikaci se displej probudí). Lze také libovolně měnit velikost textu a prvky v prostředí.
Displej se tedy povedl, ale bohužel postrádá noční režim. Tato funkce šetří oči během používání mobilu ve večerních hodinách tak, že upraví teplotu barev. Je to velká škoda, ale na druhou stranu je dost možné, že dorazí v příští aktualizaci. Není to tak dlouho, co levná Nokia 3.1 obdržela aktualizaci na Android 8.1 Oreo doplňující právě tuto funkci.
Zabezpečení – Čtečka otisků prstů
Na zádech Nokie 3.1 najdeme čtečku otisků prstů, která funguje výborně. Za celou dobu testování se nestalo, že by selhala a je spolehlivá. Rychlost odemykání mobilu trvá přibližně jednu vteřinu a některá konkurence má odemykání o fous rychlejší, ale i tak jsem byl s rychlostí spokojený. V nastavení telefonu lze nastavit až dostačujících pět prstů a nastavení je velice rychlé.
Hardware a výkon – Výkonnější než loňský model
Loňská Nokia 5 nebyla zrovna oblíbeným mobilem, protože nabízela opravdu velmi pomalý procesor. To mělo za následek zpomalování celého prostředí a používání takového mobilu není nic příjemného. Jak je na tom ale nová Nokia 5.1? Na stránkách výrobce si lze všimnou tvrzení, že ve srovnání s loňským modelem nabízí 40% nárůst výkonu.
O výkon se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio P18 (MT6755S) s taktováním na 2 GHz. Na našem trhu je k dispozici ve variantě se 2 GB RAM a 16 GB interním úložištěm. Na stránkách výrobce se však můžeme dozvědět i o variantě se 3 GB RAM a 32 GB interním úložištěm, která se již prodává na vybraných trzích. U nás se neprodává a je to velká škoda. Paměť také lze rozšířit paměťovou kartou MicroSD o maximální kapacitě 128 GB.
Je výkon dostatečný? Ve srovnání s loňskou Nokií 5 je znát nárůst výkonu, ale nejedná se o žádný velký zázrak. Prostředí systému je však svižné a nezaznamenal jsem žádné zpomalování, ale otevírání aplikací a jejich zavírání je pomalejší, než bych očekával. Během testování jsem také hrál hry a méně náročné tituly – Orbia či Hill Climb Racing je možné hrát bez sebemenšího problému. U náročnějších titulů PUBG Mobile či Unkilled však nelze očekávat výbornou grafiku. Hry však bylo moci hrát na minimální grafické nároky celkem obstojně, ale lepší to být mohlo.
Fotoaparát – Překvapení, ale i zklamání
Nokia 5.1 nabízí hlavní fotoaparát s rozlišením 16 Mpx a dvoubarevným LED bleskem. V maximálním rozlišení lze pořizovat snímky v poměru stran 4:3. K dispozici je také rozlišení 12 Mpx s poměrem 16:9 a 11 Mpx s poměrem celé šířky displeje 18:9. Fotoaparátu nechybí ani automatické a manuální ostření dotykem prstu.
Fotoaplikace
V mobilu se nachází tradiční aplikace, kterou můžete znát z jiných Nokií. Nabízí manuální režim, který ve srovnání s dražšími modely nenabízí tak štědré možnosti. Nechybí však panoramatický režim, časovač, nastavení blesku a také HDR. Je však velká škoda, že HDR není automatické.
Zadní fotoaparát
Zadní fotoaparát mile překvapil kvalitou snímků za dobrého světla. Fotkám nechybí dobrá ostrost a celkem věrohodné podání barev. Dynamickému rozsahu znatelně pomáhá funkce HDR, kterou si lze manuálně zapnout. Focení s HDR je však bohužel pomalé a pořízení fotky trvá přibližně 2 vteřiny. Tento problém však může vyřešit opravná aktualizace. Za horších světelných podmínek kvalita upadá a je znát všudypřítomný digitální šum. S ostrostí to za takových podmínek také není žádná sláva, ale to jsem vzhledem k ceně očekával.
Video lze zadním fotoaparátem pořizovat v rozlišení FullHD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Optika postrádá jakoukoli stabilizaci a videa jsou tedy poměrně dost roztřesená. Zvuk ve videích na tom není vůbec špatně, ale obraz je spíše návratem do minulosti a je ve formátu 3GP…
Přední kamera
Selfie kamerka nad displejem nabízí rozlišení 8 Mpx. V maximálním rozlišení lze pořizovat selfie v poměru stran 4:3. Pokud požadujete snímky v poměru 16:9, tak se nabízí rozlišení 6 Mpx. V nastavení je k dispozici i poměr stran 18:9 s rozlišením 5 Mpx. Přední kamerou lze také pořizovat video v HD rozlišení (720p) se 30 FPS. S kvalitou snímků jsem byl vzhledem k ceně spokojený spokojený. Pochválit musím také úhel záběru 84.6 stupňů, který se bude hodit na skupinové selfie s kamarády.
Operační systém – Čisté Oreo
Nokia 5.1 nabízí operační systém Android 8.0 Oreo v čisté podobě. Systém tedy není nijak přeplácaný a nenabízí žádné zbytečné předinstalované aplikace. Potěší také zapojení do programu Android One, který zajišťuje časté aktualizace včetně bezpečnostních záplat. To drtivá většina konkurence o sobě říci rozhodně nemůže.
Myslím si, že systém nemá moc smysl popisovat, protože Android drtivá většina uživatelů moc dobře zná. Nokii však opět chválím čistý Android, který není nijak přeplácaný a jeho ovládání je jednoduché. Pochválit musím také optimalizaci systému a za celou dobu testování se nestalo, že by se systém samovolně restartoval či zamrzal.
Výdrž a nabíjení – Bohužel bez USB-C
Pod zadním hliníkovým krytem se nachází akumulátor s kapacitou 2 970 mAh. Myslím si, že většina uživatelů bude s výdrží na jedno nabití spokojena. Mobil jsem celý den používal k častému prohlížení Instagramu, streamováním videí z YouTube, občas si zahrál nějakou tu hru a běžně jej používal. Nestalo se, že bych celý den nevydržel. Většinou jsem se s výdrží dostal na jeden a půl dne a dva dny také nejsou nereálné.
Je celkem škoda, že Nokia 5.1 nenabízí již oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Na druhou stranu i u konkurence za 5000 Kč se moc neobjevuje. K nabíjení je tedy k dispozici starý MicroUSB konektor. Během testování jsem mobil nabíjel originální nabíječkou v balení a z úplného vybití se akumulátor nabil přibližně za 2 hodiny a 10 minut.
Konektivita – Čína by si měla vzít příklad
V oblasti konektivity by si kdejaký čínský výrobce měl vzít od Nokie příklad. Nepostrádá plnou podporu 4G/LTE a standardní 2,4 GHz Wi-Fi sítě. Je sice škoda, že postrádá 5 GHz Wi-Fi, ale velkou pochvalu si odnáší za NFC. Díky němu lze bezkontaktně platit či párovat různá bezdrátová sluchátka. Huawei, Honor nebo Xiaomi v této cenové kategorii NFC nenabízí, a to je velké plus pro Nokii 5.1. Zapomenout nesmím ani na již zmíněné sloty a lze tedy bez problémů využívat dvě NanoSIM karty a MicroSD kartu.
Během mého testování jsem také denně využíval Bluetooth 4.2 k poslechu hudby se sluchátky Sennheiser CX 6.00BT. Poslech nebyl nijak trhaný a nenarazil jsem na žádný problém ani při odesílání fotek do notebooku. Pro využívání map a navigace dobře poslouží GPS, A-GPS a GLONASS. Hraní Pokémon Go a využívání map od Googlu fungovalo skvěle a poloha byla nalezena téměř okamžitě.
Zvuk – 3,5 mm jack nechybí
Hlasitý reproduktor se nachází na spodní části mobilu. S jeho umístěním jsem neměl problémy a jeho kvalita odpovídá ceně. Reproduktor se snaží a vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. Nechybí náznak basů a svou kvalitou nijak nenadchne, ale ani neurazí.
Velkou pochvalu si však výrobce odnáší za 3,5 mm audio jack konektor. Jsem moc rád, že v této cenové kategorii stále nemizí, jak je tomu v posledních dvou letech u dražších mobilů. Nokia 5.1 má kvalitní konektor za který by se nemusel stydět ani jednou tak dražší mobil. Hodnotím jej jako nadprůměrný, ale záleží hodně na zvolení sluchátek.
Závěr – Má své mouchy…
Nokia 5.1 si v testování nevedla zle, ale jedná se o mobil pro nenáročné uživatele. Pokud hledáte 32 GB interní úložiště, výkon pro komfortnější hraní her a kvalitní pořízena videa, tak na tento model úplně zapomeňte. Je také velká škoda, že pořizování snímků s HDR je tak pomalé. To však může vyřešit softwarová aktualizace, ale kvalitu videí pravděpodobně už žádná aktualizace nevyřeší…
Komu bych tedy Nokii 5.1 doporučil? Pokud hledáte kvalitní mobil, který za dobrého světla pořídí dobré fotky, má časté aktualizace a bezpečný systém, NFC a potřebujete využívat dvě SIM karty s paměťovou kartu, tak se může jednat o dobrou volbu. Budete se však muset smířit s výkonem, který bych na hraní náročnějších her nedoporučil.
Konkurence
HTC Desire 12+ se aktuálně pohybuje kolem 5 700 Kč a je tedy téměř o 700 Kč dražší, než Nokia 5.1. Nabízí však více výkonu, paměti, kvalitnější fotky a videa. Nokii 5.1 však hraje do karet čistý a často aktualizovaný Android a někomu může vyhovovat její hliníková konstrukce.
Nokia 6.1 se na našich e-shopech aktuálně prodává za cenu kolem 6 000-6 500 Kč. Jedná se tedy už o větší příplatek, ale nabízí oboustranný konektor USB-C, více výkonu, kvalitnější fotky a videa. Nokia 5.1 zas ale nabízí kompaktnější rozměry a možnost využívat DualSIM a SD kartu současně.
Alcatel 5V se aktuálně prodává za cenu kolem 5 000 Kč. Nabízí větší 6,2“ displej s minimalizací rámečků, více výkonu, paměti a také lepší fotky a videa. Nenabízí však čistý Android, slot pro dvě SIM a SD kartu, nemá NFC pro bezkontaktní platby a Nokia 5.1 má pro někoho více vyhovující konstrukci.
Co se mi líbí?
- Kvalitní konstrukce a hezký design
- Slušné fotografie za dobrého světla
- Čistý systém Android
- NFC – lze platit mobilem
- Lze využívat DualSIM a MicroSD současně
- Kvalitní 3,5 mm jack
Co se mi nelíbí?
- Slabší procesor
- 16 GB interní úložiště
- Kvalita videí
- Focení s HDR je pomalé