Mobily Huawei Pura 70 dokazují, že sankce uškodí spíš západu

Obchodní válka mezi západem a Čínou je tu již nějaký ten rok a nejvíce to odnesl výrobce Huawei. Údajně existují důkazy sledování ze strany Huawei, ale žádný důkaz nebyl veřejnosti ukázán. Dost lidí tedy kope do NÚKIBU (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost), že jen papouškuje fráze z USA a hraje si na tajnou službu. Ono to tak vypadá. Údajný bezpečnostní problém se týkal výhradně síťových řešení, nikoliv chytrých mobilních telefonů a notebooků. Je tedy otázkou, zda jsou tak tvrdé sankce na Huawei opravdu na místě. Já se rozhodně nestavím na stranu Číny s Huawei, ani na stranu USA. Ke každé vládě mám své výhrady a v případě sankcí na Huawei je můj postoj tak někde uprostřed.

Jsou sankce na místě?

Samozřejmě v ruce nemám žádné opravdové důkazy a osobně si myslím, že tak tvrdé sankce na místě nejsou. Každý na to může mít jiný pohled, což je naprosto v pořádku. Pokud se ale problematika týkala síťových řešení, nemělo by to dle mého názoru postihnout mobilní telefony běžných uživatelů. Z bezpečnostních důvodů by bylo na místě odstranit zařízení Huawei z kritické infrastruktury a zakázat používat zařízení ve státní sféře. Odříznutí od Google služeb, 5G a dalších omezení jsou dle mého názoru přehnaná. Mohou také Čínu donutit k samostatnosti a může se nám to vymstít.

Letos jsou sankce na Huawei ještě silnější a postihnou nejen mobily, ale také chytré hodinky a notebooky. Výrobce je totiž odříznut od čipů Intel, AMD a Qualcomm, které se využívají v noteboocích Huawei MateBook a čipy od Qualcommu jsou v chytrých hodinkách. To vše by výrobce možná vyřešil, ale co operační systém Windows? Od licencí Windows je údajně také odříznut, což může být problém. Stále by ale nejspíš mohl vyrábět notebooky s vlastním čipsetem a operačním systémem Linux nebo zcela bez systému. Každý by si pak do notebooku mohl nainstalovat systém dle své preference, což je pro řadu uživatelů vítaná možnost.

Myslíte si, že jsou sankce západu na Huawei na místě? Přeci jen se údajný problém netýkal mobilů, tabletů, chytrých hodinek ani notebooků. Pokud existují důkazy, nestačila by obří pokuta, odstranění zařízení ze strany mobilních operátorů a nějaké bezpečnostní audity? Proč tak silně netrestáme např. společnost Meta a další, která má obrovské bezpečnostní problémy a v zabezpečení třeba WhatsAppu vyloženě lže? Vše společnosti Meta (kdysi Facebook) bylo prokázáno, ale vesele si tu může sledovat uživatele dál…

Daří se Huawei bez západních technologií?

Výrobce Huawei na našem trhu věnoval poslední roky pozornost především chytrým hodinkám, sluchátkům a propagoval i hezké ultrabooky řady MateBook. Občas se nějaký model mobilů u nás prodával, ale spíše jen v oficiálním e-shopu výrobce. Nevěnovala se jim tedy taková pozornost. Letos výrobce na náš trh uvedl trojici velice zajímavých vlajkových modelů Huawei Pura 70, Huawei Pura 70 Pro a Huawei Pura 70 Ultra. Jsou dostupné v oficiálních e-shopu, ale také v Datartu, Alze a dalších e-shopech.

Nové modely jsou zajímavé především v tom, že výrobce v nich použil vlastní řešení, která tvrdé západní sankce obchází. Vlastně bych řekl, že mobily řady Pura 70 jsou vážně daleko a jedná se o důkaz, že sankce uvalené na Huawei se mohou západu vymstít. Čína totiž není technologicky zaostalé Rusko a sankce ji donutí vyvinout vlastní řešení. O to se již snaží a především do vývoje čipů vynakládá obrovské finanční prostředky. Vidět to můžete právě i na nových mobilů od Huawei, které mají procesor HiSilicon Kirin 9010. Má dvanáct jader a je vyroben starším 7 nm procesem, ale již jsou k dispozici uniklé podrobnější informace o chystaném 5 nm čipu. On ale již současný procesor je krásně svižný, a to především díky výborné optimalizaci systému. Výkon drtivá většina lidí postrádat nebude a i mobilní hry již nejsou problém – více informací.

Po uvalení sankcí přišel výrobce především o důležité Google služby v Androidu. Nešlo jen o Obchod Play, ale ani po instalaci APK souborů nebylo možné mnoho aplikací bez problémů používat, protože se v nich často nachází různá API od Googlu. Dnes bych řekl, že je celý tento problém vyřešen a vlastně na Huawei Pura 70 Pro nemám problém s žádnou mobilní aplikací. K dispozici mám i Obchod Play, a to bez nutnosti flashovat systém, provádět root či jiné obstrukce. Prostě jen stáhnu aplikaci z AppGallery. Fungují i bankovní aplikace, Netflix, cloudové služby a vše.

A platby? To byl kdysi velký problém… Služba Google Peněženka totiž nefunguje, ale i to se dávno elegantně vyřešilo aplikací Curve. Do ní si uložíte své platební karty a můžete začít bez nějakých omezení běžně platit. Curve totiž poslouží jako takový most. Jestli máte účet u Raiffeisenbanky, můžete si z AppGallery stáhnout nejen běžnou aplikaci bankovnictví, ale také RaiPay. Ta umožní bezkontaktní platby. Pro ukládání věrnostních karet výborně funguje Huawei Peněženka nebo jiné aplikace.

Postihují sankce konektivitu mobilů? Vlastně ano, protože na našem trhu nemá ani jeden mobil z řady Pura 70 podporu sítí 5G. Již v minulosti ale výrobce ukázal, že to bylo možné obejít dokoupením krytu. Otázkou tedy zůstává, zda se tyto kryty časem objeví i pro modely Pura 70. Setkávám se ale s názorem většiny běžných uživatelů, že 5G vlastně nepotřebují a LTE jim stačí. V mobilu mám aktivní eSIM od T-Mobile a LTE funguje naprosto bez problémů, připojení k Wi-Fi 4, 5 a 6 fungují také výborně, a to samé Wi-Fi Direct. Kdysi jsem u Huawei P40 Pro měl problémy s USB-C Display Port. Údajně to bylo kvůli sankcím, ale dnes na žádný takový problém nenarazíte a testoval jsem to nejen s monitory, ale také s brýlemi od TCL pro zobrazení obsahu z mobilu. Stačí jen připojit kabel a připojení povolit na displeji.

U USB-C ale ještě zůstanu, protože jsem byl zvědav, jak si poradí s bezztrátovým zvukem. Audiofilové totiž chtějí pořádnou kvalitu zvuku z Tidalu ve FLAC kvalitě. U Huawei Pura 70 Pro jsem to samozřejmě vyzkoušel a bez problémů mi fungoval DAC převodník AudioQuest DragonFly Cobalt a funkční byla vzorkovací frekvence 96 kHz. Nebylo třeba nic speciálně povolovat nebo nastavovat.

Na Bluetooth jsem byl také zvědav, protože dnes již dost sluchátek využívá kodeky od Qualcommu. Vyzkoušel jsem tedy má oblíbená sluchátka Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless. Funkční je také samozřejmě aplikace k nim. Spárování bylo bez problémů a poslech hudby s kodekem AAC se 44,1 kHz. V Bluetooth tedy nějaká omezení nevidím a funkční jsou i bezdrátové gamepady. Infraport na horní části mobilu funguje také skvěle.

Závěr – je Huawei na cestě k úspěchu? Již uspěl…

Možná si říkáte, že v tomto článku jen kopu do západních vlád a NÚKIBU, ale jako redaktor musím kopat do všech. Jsem jen názoru, že tak tvrdé sankce nejsou oprávněné a západu jen uškodí. Nemusí se tak stát za rok nebo dva, ale co třeba za pět let? Je děsivé, jak rychle Huawei vyvinul svůj čip. Na vývoji samozřejmě dál pracuje, což potvrzují neoficiální informace. Co až přijde s 5 nm čipem?

Silně mi vadí také dvojí metr, kdy americké společnosti mohou bez problémů sbírat citlivá data uživatelů a nejedná se o hrozbu, zatímco TikTok, Huawei a další jsou údajné obrovské riziko. Aplikace těchto společností však mají často méně citlivých oprávnění a trackerů, než služby od již zmíněné služby Meta…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*