Recenze skvělých sluchátek Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless

Závěrem loňského roku jsem testoval bezdrátová náhlavní sluchátka Sennheiser ACCENTUM Wireless. Výrobce na našem trhu již prodává také vylepšený model Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless, která lákají na pokročilou funkci aktivního potlačení hluku (ANC), kvalitní bezdrátový poslech a dokonce umožní i drátový poslech. V době psaní recenze se sluchátka prodávala v oficiálním e-shopu PanterShop.cz za 5 790 Kč s DPH a dopravou zdarma.

Co najdu v prodejním balení?

Za obsah prodejního balení musím výrobce moc pochválit. Ke sluchátkům totiž dostanete praktické pouzdro, nabíjecí USB-A na USB-C kabel a audio jack kabel 3,5 mm na 2,5 mm.

S elegantním a minimalistickým designem

Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless jsou vážně krásná sluchátka a výrobce opět vsadil na minimalistický design. Vybrat si můžete sluchátka v mnou testovaném černém, ale také v bílém barevném provedení. Většina konstrukce je plastová, ale použitý plast působí kvalitním dojmem a výrobce jeho zpracování zvládl ukázkově. Díky plastu jsou sluchátka především krásně lehká a váží jen 227 gramů.

Dovolím si tvrdit, že sluchátka padnou na hlavu každému. Most přes hlavu je možné roztahovat, z jeho vnější strany je dostatečné polstrování a velice příjemné jsou náušníky. Ty můžete časem snadno vyměnit. Vysouváním konstrukce mostu je možné také měnit velikost. Sluchátka se tedy nosí velice příjemně a během testování jsem je používal nejen během poslechu hudby, ale i při dlouhém hraní her u počítače. Ani po několikahodinovém používání jsem neměl s váhou nebo nějakým tlačením problémy.

Každá mušle má z vnitřní strany dostatečně velké označení stran: L – levá strana/R – pravá strana. Obě jsou vybaveny mikrofony pro ANC a hovory a pravá nabízí konektor USB-C, 2,5 mm jack, diodu a multifunkční tlačítko. Nechybí ani dostatečně velké vnější plochy pro ovládací gesta.

Ovládání sluchátek

Pravá mušle má na sobě jedno fyzické tlačítko. Výrobce mu přiřadil hned více funkcí a slouží nejen pro zapnutí a vypnutí sluchátek, ale také pro jejich případný reset, deaktivaci Bluetooth (aktivace režimu letadlo) a zjištění procentuálního stavu nabití sluchátek. Výrobce do sluchátek tradičně nasadil hlasová upozornění. Ta vám v angličtině sdělí podstatné informace např. o nabití sluchátek. Dioda umí svou barvou znázornit stav nabití, blikáním režim párování nebo resetu.

  • Zapnutí/vypnutí – dlouhé podržení
  • Párování – dlouhé podržení po zapnutí tlačítek
  • Vypnutí Bluetooth režimu (režim letadlo) – 5x stisknout
  • Zapnutí nebo vypnutí mikrofonů – 1x stisknout
  • Zjištění procent nabití – 2x stisknout
  • Resetování sluchátek – podržení po dobu 25 vteřin
  • Všechny funkce tlačítka a dotykových ploch najdete v oficiálním návodu

Každá mušle na sobě má vnější prázdnou stranu, která však ukrývá možnost využívání dotykových gest. Já osobně tato gesta moc nepoužívám, ale fungují výborně. Můžete pomocí nich ovládat hlasitost, pozastavit skladbu či video a znovu ho spustit, přeskakovat skladby a přijmout nebo odmítnou příchozí hovory.

Sluchátka mají také senzory a umí automaticky detekovat, že je máte na hlavě a přehrávání pozastavit po jejich sundání z uší. Tyto funkce si můžete zapnout či vypnout v mobilní aplikaci.

Jak je na tom zvuk, ANC a hovory?

Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless se chlubí 37mm měniči, které si výrobce Sennheiser vyrábí sám. V propagačních materiálech se výrobce chlubí vysokou kvalitou zvuku a potlačením okolního hluku. Udáván je frekvenční rozsah: 10 – 22 000 Hz, akustický tlak: 106 dB SPL a harmonické zkreslení: < 0,3 % (1 kHz/100 dB SPL).

Model z roku 2023 mířil na milovníky bezdrátového poslechu hudby a nový model můžete používat zcela bezdrátově skrze Bluetooth 5.2, ale i drátově. Takový přístup se mi líbí, protože v některých případech dám přednost bezdrátovému poslechu, ale někde v klidu si chci hudbu vychutnat drátově ve vyšší kvalitě.

Nejdříve se ale podívejme na bezdrátový poslech. Mohu potvrdit jejich funkcionalitu s mobily a tablety s Androidem od různých výrobců, s iPhonem, notebooky s Windows a Linux a chytrými hodinkami s Wear OS a HarmonyOS. Podporují kodeky: AAC, aptX/aptX-HD/aptX adaptive, SBC, mSBC a CVSD. Používat je tedy může každý bez omezení a jejich párování je extrémně jednoduché. Potěší možnost mít sluchátka připojena ke dvěma zařízením současně, čehož jsem během testování využíval s notebookem a mobilem nebo mobilem a tabletem.

Bezdrátový poslech je u sluchátek na výborné úrovni s jakýmkoliv zařízením. Úroveň hlasitosti je vysoká a vychutnáte si i důrazné basy. Výšky a středy však zastíněny nejsou a zvuk je čistý. Užít si tedy můžete jakýkoliv hudební žánr. Vzhledem k ceně je zvuk tedy výborný. V mobilní aplikaci si můžete zvuk upravovat také v ekvalizéru, využít režim důraznějších basů nebo režimu pro podcasty. Je to zkrátka jen na vás.

V bezdrátovém stavu můžete používat aktivní potlačení okolního hluku (ANC). Na něm výrobce výrazně zapracoval. Vyzkoušel jsem ho i v opravdu hlučném prostředí a do hromadné dopravy jsou sluchátka ideálním řešením, pokud nechcete kolem poslouchat otravné důchodce řešící politiku nebo děti s neslušným slovníkem. ANC funguje výborně a vašeho okolí zkrátka vypne. Užít si pak můžete jen vaše oblíbené interprety. Funkci ANC si můžete v mobilní aplikaci také upravovat podle sebe, ale já si pochvaloval i automatické nastavení. K dispozici je i transparentní režim, který umí zvuk z okolí propouštět do sluchátek.

Já samozřejmě bezdrátový poslech používám také, ale v klidu si chci vychutnat každý detail, proto používám kvalitní nahrávky ze služby Tidal, kabel a DAC převodník. Pravá mušle sluchátek naštěstí má 2,5 mm jack konektor a přímo v prodejním balení se nachází 3,5 mm na 2,5 mm jack audio kabel. Bez problémů můžete hudbu drátově poslouchat skrze konektor v notebooku, mobilu či jiném zařízení. Já však používal DAC převodník, díky kterému jsem byl schopen z měničů vymáčknout maximum.

Výrobce ukázal, že jeho 37 mm měniče ve sluchátkách jsou skutečně kvalitní. Nejsem si jistý, zda se mi to jen zdá, ale dle mého názoru mají takový čistší zvuk s drátem a DAC převodníkem v zapnutém stavu v režimu letadlo (vypnutým Bluetooth). V takovém stavu se mi zdají basy krapet umírněnější a v oblíbených skladbách jsou slyšet takové drobné detaily v pozadí. Třeba songy od kapel TOOL nebo Led Zeppelin jsem si s těmito sluchátky užíval.

Integrované mikrofony na sluchátkách neslouží jen pro funkci aktivního potlačení hluku, ale samozřejmě i pro hovory. Ty můžete ovládacími gesty přijmout nebo odmítnout bez nutnosti vytáhnout mobil z kapsy. Funkci hovorů jsem si vyzkoušel přes operátora i během hovorů přes aplikaci Telegram. Hovory jsou čisté, dostatečně hlasité a druhá strana si na citlivost mikrofonů nestěžovala.

Mobilní aplikace

Výrobce ke svým sluchátkům nabízí bezplatnou mobilní aplikaci Smart Control. Je dostupná v Obchodě Play pro Android a v Apple App Store pro iOS. Prostředí aplikace je přehledné a vše máte ihned po ruce. Někoho jen může zamrzet absence českého překladu, ale dle mého názoru není ani potřeba.

Smart Control nabízí všechny podstatné funkce. Po prvotním párování sluchátek k mobilu doporučuji přejít právě do mobilní aplikace a zkontrolovat dostupnost aktualizací firmwaru. Já měl dostupnou aktualizaci a její instalace byla rychlá. Na úvodní obrazovce aplikace uvidíte procentuální stav nabití sluchátek, přehled připojených zařízení a nastavení ekvalizéru. V ekvalizéru si můžete vaše vymazlené nastavení uložit a aplikace si ho bude pamatovat. K dispozici je i funkce pro nastavení zvuku v různých lokacích. Aplikace bude díky určení polohy vědět, že již jste třeba doma a aktivuje vámi vybrané nastavení. Nastavit si můžete aktivní potlačení hluku nebo jeho automatické nastavování podle okolí. Nastavit si můžete i funkci aktivování transparentního režimu během hovorů. Sáhnout můžete i do nastavení detekce nasazení nebo sundání sluchátek, načasovat automatické vypnutí při neaktivitě, vybrat automatické přijímání příchozích hovorů a další.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Náhlavní sluchátka mají velkou výhodu v tom, že do nich výrobce může zabudovat nejen větší a kvalitnější měniče, ale i větší akumulátory. Špuntová sluchátka vydrží jen pár hodin na jedno nabití, ale náhlavní Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless se chlubí až 50hodinovou výdrží na jedno nabití. Samozřejmě hodně záleží na nastavení potlačení hluku, zda máte sluchátka připojena k více zařízením a jak hlasitě hudbu posloucháte. Sluchátka vydrží opravdu dlouho na jedno nabití a vzít si je můžete na dlouhé cesty.

Sluchátka se nabíjí skrze oboustranný konektor USB-C a stav nabití signalizuje již zmíněná barevná dioda. Výrobce nasadil rychlé nabíjení, což mohu potvrdit. Dle tvrzení výrobce jste schopni 10minutovým nabíjením získat až 5 hodin poslechu. Opět však záleží hodně na vašem používání. Osobně spíš vidím rád, že sluchátka mají v sobě rozumný čip, který si rozumí s jakýmkoliv nabíjecím adaptérem a powerbankami od různých výrobců. Tím se ne každá sluchátka mohou chlubit.

Závěr – velmi milé překvapení

Na testování sluchátek Sennheiser ACCENTUM Plus Wireless jsem se opravdu hodně těšil, protože už loňský model zaměřený jen na bezdrátový poslech měl slušný zvuk. Nový model se navíc prodává v oficiálním e-shopu PanterShop.cz za rozumnou cenu 5 790 Kč s DPH a dopravou zdarma. Ze sluchátek jsem zklamaný rozhodně nebyl a naopak jsem si je dost oblíbil.

Někdo minimalistický design moderních náhlavních sluchátek nemusí, ale já ho mám vlastně rád. Design sluchátek se mi líbí a v mnou testovaném černém barevném provedení ideálně ladí k mým mobilům. Sluchátka jsou elegantní a především lehká. Vzít si je tedy můžete na dlouhé cesty a v takovém případě oceníte dlouhou výdrž na jedno nabití a bezproblémové nabíjení z powerbanek. Sluchátkům musím rozhodně vypíchnout to nejdůležitější, a to je jejich zvuk. Výrobce moc chválím nejen za kvalitní měniče, ale také za výrazně vylepšenou funkci ANC a možnost sluchátka používat se starým dobrým drátem. Dobře fungují i dotyková gesta, spokojený jsem byl s připojením ke dvěma zařízením a mobilní aplikací Smart Control.

Je sluchátkům vůbec co vytknout? Vlastně ani ne a na danou cenovou kategorii jsou jednoduše skvělá. Kdybych opravdu chtěl rýpat, někomu může vadit pár anglických slovíček v mobilní aplikaci.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*