RECENZE: Lenovo Tab P11 Pro – prémiový pracovní tablet na cesty

Lenovo na našem trhu prodává vybavený tablet Lenovo Tab P11 Pro. Ten se může hodit především na cesty, kdy díky krytu s klávesnicí a touchpadem může nahradit notebook. Tablet nabízí také slot pro nanoSIM kartu a připojit se tedy můžete i k mobilním sítím LTE. Zaujmout se tablet snaží také kvalitním zpracováním, 128 GB interním úložištěm a velkým 11,5palcovým OLED displejem s 2K rozlišením.

 

 

Cena a dostupnost

Na velkých českých e-shopech jsem v době testování tablet našel samostatně za 14 990 Kč s DPH v akci (Alza). Zajímavější je však si tablet pořídit s krytem, klávesnicí, touchpadem i perem za konečnou cenu 17 999 Kč s DPH (CZC).

 

 

 

Design a konstrukce – prémiové zpracování

Od tabletu v této cenové kategorii mám po stránce konstrukce velká očekávání. Z tabletu Lenovo Tab P11 Pro mám však velice dobré pocity, protože celý je z hliníku a působí opravdu bytelným dojmem. Jedná se tedy o poctivý kousek hardwaru, který je kvalitně zpracovaný a i hezky vypadá. Celkové rozměry tabletu činí 5,8 x 264,28 x 171,4 mm a váží 485 gramů.

Na člení ploše tabletu se pochopitelně nachází velký 11,5palcový OLED displej. Ten má celkem minimální rámečky. Nad displejem se pak nachází kamerky pro selfie a odemykání tabletu obličejem. Je velká škoda, že se nikde na čelní ploše nenachází notifikační dioda.

Na horní straně tabletu se nachází zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů, dva reproduktory a slot pro nanoSIM a microSDXC. Pravý bok pak na sobě nese tlačítka pro ovládání hlasitosti a mikrofony. Na levém boku pak najdeme piny pro připojení klávesnice s touchpadem. Vespod tabletu pak najdeme dva reproduktory a oboustranný nabíjecí konektor USB-C.

Hliníková záda se mi opravdu líbí a najdeme na nich vystupující modul dvou fotoaparátů, a také loga Lenovo, JBL a Dolby Atmos. Nechybí ani plastové předěly antén, které jsou nenápadné a nijak nekazí hezký design.

 

 

 

Klávesnice, touchpad, kryt a pero

Tablet si můžete zakoupit také s veškerým příslušenstvím i na našem trhu, za což musím Lenovo pochválit. Jedná se o zadní magnetický kryt, který na záda tabletu jednoduše připnete a v jeho polovině jej lze i ohnout a využít jako stojánek, ten je různě polohovatelný. Povrch krytu je také příjemný a takový látkový.

Připojit si i můžete klávesnici, která se výrobci vážně povedla. Psaní je na ní příjemné a nechybí ji ani pruh horních kláves pro ovládání prostředí (trojice Android tlačítek), ovládání hlasitosti, jasu, vytvoření screenshotu či zamknutí tabletu. Dostalo se i na klávesy Delete, Alt, Ctrl, Caps Lock, Shift i šipky. Pochválit pak musím i touchpad, který je dostatečně velký a podporuje i všechna gesta, jako je tomu u notebooku.

Zapomenout nesmím zmínit ani pero Precision Pen 2. Díky tomu můžete hezky psát své poznámky, malovat a používat grafické aplikace.

Kdybych si měl tablet kupovat, tak rozhodně jej koupím v plné výbavě s veškerým příslušenstvím. Bez pera bych se obešel, ale kryt se stojánkem se při sledování Netflixu rozhodně hodí a klávesnice s touchpadem je vhodná i pro práci, takže na cestách umí tablet nahradit notebook.

 

 

 

Displej a zvuk – Netflix si užijete

Tablet nabízí 11,5palcový OLED displej s 2K rozlišením (2 560 x 1 600 px). Výrobce se chlubí také funkcí Dolby Vision a maximálním jasem displeje 500 nitů. Tabletu nechybí ani senzor okolního světla a automatická regulace jasu funguje pohotově.

Displej je vážně pěkný a nechybí mu hezké barevné podání, které si můžete v nastavení přizpůsobit dle potřeby. Příkladné jsou i pozorovací úhly a maximální jas displeje, díky kterému je tablet možné ovládat i na přímém světle. V nastavení displeje také najdete funkci probuzení displeje poklepáním a také probuzení zvednutím, kdy se zobrazí příchozí notifikace a čas s datem.

A jak je na tom zvuk? Jedním slovem výborně. Výrobce se opět chlubí nápisy reproduktoru značky JBL a také Dolby Atmos. Zvuk si díky Dolby můžete také upravit tak, aby seděl třeba přímo filmu. Přímo v rolovací liště najdete zkratku Dolby, kdy můžete jedním klepnutím zapnout dynamický zvuk a dlouhým stiskem se dostanete do aplikace, kde najdete podrobnější nastavení zvuku. Za tuto možnost musím výrobce moc pochválit. Velice spokojený jsem byl také se samotnou kvalitou všech čtyř reproduktorů, která je nadprůměrná.

A co 3,5 mm jack konektor? Ten na tabletu bohužel nenajdete, ale v balení najdete přibalenou redukci z USB-C na 3,5 mm jack. Svá stará drátová sluchátka si tedy můžete užít.

Tablet tedy zaujme nejen krásným OLED displejem, ale také hned čtyřmi reproduktory. Je tedy vhodný nejen pro práci, ale také pro sledování videí, Netflixu či hraní her.

 

 

 

Odemykání tabletu

U většiny tabletů je problém odemykání, protože poslední dobou se rozmohlo, že tablety mají jen odemykání obličejem. To by mi moc nevadilo, ale třeba přihlášení do bankovnictví, LastPass a jiných aplikací je bez čtečky otisků prstů nepohodlné. Naštěstí tablet Lenovo Tab P11 Pro nabízí jak odemykání obličejem, tak i čtečkou otisků prstů. Odemykání obličejem i otiskem prstu funguje příkladně a nemám k tomu žádné výtky.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Když se podívám na české e-shopy, tak je nabídka tabletů ubohá a drtivá většina má příšerný výkon. Lenovo Tab P11 Pro je sice tablet zaměřený na práci, ale rozjet na něm můžete i nějaké ty nejnáročnější mobilní hry. Nabízí totiž osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730G s maximálním taktem 2,2 GHz. Tomu asistují paměti 6 GB RAM a dostalo se i na 128 GB interní úložiště (uMCP). Nechybí ani slot pro paměťové karty microSDXC, ale výrobce nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu lze použít.

A jak na tom výkon reálně je? Na první pohled procesor nijak neoslní, ale stačil mi pro všechnu náročnou práci, pro svižný běh operačního systému, více spuštěných oken a celkový běh tabletu. Během testování jsem zkoušel i hraní těch nejnáročnějších mobilních her, jako je Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile a nejnáročnější Fortnite. Hry bylo možné hrát na vysoké grafické nastavení, Fortnite na střední nastavení bez záseků.

Grafické nastavení hry Fortnite

V útrobách tabletu se nachází také akumulátor s kapacitou 8 600 mAh, což je celkem slušná kapacita. Výrobce se na svých stránkách také chlubí, že tablet na jedno nabití vydrží 8 hodin prohlížení webu a až 15hodinovou výdrž při přehrávání videí. Výdrž však hodnotím dosti nerad, protože každý používá tablet trochu jinak a záleží jen na tom, jaké aplikace vám běží na pozadí a jak máte nastavený jas. Při běžném používání s asi středním jasem mi tablet však vydržel kolem 6-7 hodin.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a tablet podporuje 20W rychlé nabíjení. Přímo v balení najdete nabíjecí adaptér s takovým výkonem a také metrový USB-C kabel. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně 4 a půl hodiny, což je vzhledem k velikosti akumulátoru dobré.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Fotit s tak velkým tabletem není nic pohodlného, přesto výrobce nasadil celkem slušná rozlišení dvou zadních fotoaparátů. Hlavní má 13 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Druhý fotoaparát je ultarširokoúhlý s 5 Mpx rozlišením a světelností f/2.2.

Líbí se mi vydařená mobilní aplikace fotoaparátu. Ta je přehledná a nechybí ji tlačítka pro přepínání mezi hlavním a ulttraširokoúhlým fotoaparátem. Dále je k dispozici portrétní režim s rozostřeným pozadím a přepnutí na natáčení videí. K dispozici je i nastavení LED blesku.

A jak tedy tablet fotí? No, na poměry tabletu dobře. Hlavní fotoaparát použitelný je a nechybí mu hezké barevné podání a většinou je i dostatek detailů. Občas se mi ale stávalo, že snímky postrádají ostrost a fotoaparát ostřil úplně jinam, než jsem měl v úmyslu. Vůbec špatné nejsou ani snímky focené v noci. Abych to shrnul, tak fotoaparáty odvádí dobrou práci a na poměry tabletů jsou snímky na dobré úrovni.

Bez blesku
S bleskem

 

 

 

Natáčení videí

A co natáčení videí? To tablet také umí, a to v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Stejně jako u fotek jsem neočekával kvalitu mobilu. Videa však nejsou vůbec špatná a celkem dobrou práci odvádí i elektronická stabilizace obrazu. Hezké jsou i barvy a videím nechybí dostatek detailů.

 

 

 

Focení selfies

Nad displejem se nachází dvě 8 Mpx kamerky. Proč vlastně výrobce nasadil dvě kamerky? No, nejspíše to bude kvůli tomu, aby bylo odemykání obličejem spolehlivé, což je. Pro videohovory je kvalita selfie kamerky naprosto dostatečná a myslím si, že každý bude spokojený. Jen obloha byla na většině snímcích nepřirozeně přepálená.

 

 

 

Operační systém – s hezkým desktopovým prostředím

Operační systém je silnou i slabou stránkou tabletu zároveň. Nabízí totiž operační systém Android 10, který sice dobře vypadá i skvěle funguje, ale od tabletu za tyto peníze bych očekával Android 11. Nechybí však celkem aktuální červnové bezpečnostní záplaty a věřím tedy, že výrobce na Androidu 11 již pracuje a dočkáme se jej v aktualizacích.

Systém nabízí také klasický dotykový režim, ale po připojení klávesnice se automaticky přepne do desktopového režimu, aby bylo ovládání kurzorem myši pohodlnější a v mnoha ohledech se prostředí podobalo počítačovým Windows. Desktopový režim nese název „Pracovní plocha“ a lze se mezi běžným a desktopovým režimem libovolně přepínat, a to přímo v rolovací liště. Tam nechybí ani možnost nahrávání dění obrazovky. Systém mi během testování fungoval krásně svižně a spolehlivě. Neukončoval ani agresivně aplikace běžící na pozadí.

Zapomenout nesmím ani na Kids Space, což je režim určený pro menší děti. Tam si nastavíte Google účet pro děti s rodičovskou kontrolou a poté budou mít děti k dispozcii režim, kde budou mít již předpřipravený obsah.

 

 

 

Konektivita – SIM slot nechybí

Výrobce se chlubí tím, že tablet podporuje SIM karty. Do slotu můžete vložit jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu microSDXC. Mobilní LTE/4G internet si tedy můžete užít i na cestách a z tabletu vytvořit třeba i hotspot. Je jen škoda, že tablet již nepodporuje sítě páté generace (5G).

Připojit se pochopitelně můžete i k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Méně používané Wi-Fi 6 však tablet bohužel nepodporuje. Nechybí ani Bluetooth 5.0, které jsem používal s bezdrátovými sluchátky a užít si můžete i mapové aplikace, díky systémům: GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Závěr – malý notebook na cesty?

Testování tabletu Lenovo Tab P11 Pro jsem si užil, protože mi přišel s veškerým příslušenstvím. Kryt s klávesnicí se výrobci vážně povedl, protože nabízí příjemný látkový povrch, a především psaní na klávesnici a ovládání touchpadu je pohodlné. Pochválit pak musím i desktopový režim a podporu LTE, díky čemuž je možné pracovat i na cestách a tablet tedy v mnoha ohledech nahradí malé notebooky.

Na poměry tabletů také dobře fotí a natáčí video. Dobrá je i výdrž na jedno nabití a pochvaloval jsem si i čtyři reproduktory při sledování Netflixu nebo hraní Fortnite. Zapomenout nesmím zmínit ani prémiové a kvalitní zpracování celého tabletu. Když si tablet vezmete do ruky, jednoduše poznáte, že se jedná o dražší zařízení.

A co nějaká negativa? I ta se u tabletu bohužel najdou, ale není jich tolik. Dle mého názoru tím největším nedostatkem tabletu je starší verze systému Android 10, ale to výrobce snad vyřeší aktualizací. Je také škoda, že tablet již nepodporuje sítě 5G a Wi-Fi 6.

 

 

 

Pozitiva

  • Dostupnost krytu, klávesnice s touchpadem a pero
  • Prémiové zpracování a design
  • Čtečka otisků prstů
  • Na poměry tabletu slušné snímky
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • Výborné reproduktory JBL
  • Slot pro nanoSIM i microSDXC

 

Negativa

  • Starší Android 10
  • Nepodporuje 5G a Wi-Fi 6
  • Chybí podpora Wi-Fi 6

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*