Je možné tabletem Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 nahradit notebook?

Xiaomi má kvalitní tablety dlouhé roky, ale až letos k nám dovezl nějaký pořádně vybavený, a to je model Xiaomi Pad 6S Pro 12.4. Láká na výkon loňského vlajkového procesoru Snapdragon 8 Gen 2, velký pěkný displej a originální příslušenství. V něm je pouzdro s podsvícenou klávesnicí a touchpadem. Hned co výrobce dovezl tablet na náš trh, řekl jsem si, že to je konečně tablet, který by mohl umět nahradit pracovní notebook. Je to vážně možné?

Prostředí a práce s okny

Pokud opravdu chcete tablet používat na plnohodnotnou práci, musíte se seznámit s uživatelským prostředím. Zprvu jsem tedy zkoušel na tabletu dělat nějakou menší práci a postupně ji stupňoval. Zvykl jsem si a vlastně na tabletu pracuji pravidelně. Je to ale o zvyku, protože prostředí HyperOS postavené na Androidu má některé prvky jiné, než je tomu u ultrabooku s Windows. Výrobce se ale snaží ho přizpůsobovat a nad každou aplikací najdete tři tečky, a ty ukrývají zavření (minimalizaci), zvětšení na celou obrazovku, umístit ji do levé nebo pravé části nebo do plovoucího okna. Takové okno můžete přesouvat po obrazovce, překrývat dalšími aplikacemi a měnit jejich velikost.

Xiaomi v tomto tabletu nabízí také dvě prostředí s trochu jiným ovládáním. Doporučuji věnovat čas oběma. Každému totiž může vyhovovat jiné prostředí. K dispozici je běžný tabletový režim, ale i ten se mi ovládá velice příjemně. Kdykoliv se třeba skrze rolovací lištu z horní části můžete přepnout do “Pracovní stanice”. V tomto prostředí máte trochu jiné ovládací prvky ve spodní liště oblíbených aplikací, z menu aplikací můžete umístit ikony i na pracovní plochu jako u počítače a všechny otevřené aplikace se budou spouštět v oknech. Kdykoliv je můžete zvětšit kurzorem myši nebo otevřít na celou obrazovku možnostmi nad aplikací.

Já jsem s tablety vždy bojoval, protože prvky v prostředí jsou pro práci moc velké. Lidé se špatným zrakem to rozhodně ocení, ale já chtěl měřítko systému zmenšit. Změnil jsem si tedy velikost textu a zobrazovanou velikost na nejmenší “xs” – více informací. Podíval jsem se i do vývojářského režimu systému a nastavil tam minimální šířku “1 213 dp”. Všechny prvky jsou tedy takové zmenšené, díky čemuž mám na práci více místa. Samozřejmě si každý může velikosti prvků upravit k obrazu svému.

Originální příslušenství nahradí ultrabooky?

Já si myslím, že pokud si Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 zakoupíte, rozhodně bych si zakoupil originální pouzdro s klávesnicí. Práce je příjemná nejen díky většímu 12.4palcovému IPS displeji se 144 Hz, ale právě i větší klávesnici. Ta je podsvícena a sílu podsvícení můžete regulovat. Má dostatečné rozestupy a vlastně se mi na ní píše příjemněji, než u většiny ultrabooků. Podporovány jsou praktické klávesové zkratky, kdykoliv můžete i přes jiné aplikace otevřít spodní panel s oblíbenými aplikacemi a pomocí zkratek okna zvětšovat, zvětšovat na celou obrazovku atd. Pro práci je tedy tato klávesnice skvělá, i když někomu mohou chybět české popisky diakritiky, ale to mi vůbec nevadí a píšu poslepu.

Zjistil jsem, že drtivá menšina lidí ví o tom, že systém Android podporuje kurzory a možnost připojení myši. To jsem během testování zkoušel s Bluetooth myší, ale i myší skrze USB-C dongle. Vše fungovalo skvěle, kurzor jsem si v nastavení mohl přizpůsobit a upravit i jeho rychlost. On je vlastně fajn i touchpad pod klávesnicí. Ovládá se příjemně, fungují na něm ovládací gesta i s více prsty pro ovládání celého prostředí a aplikací. Má i tradiční dvojici tlačítek a možnost ovládat kliknutí klepnutím prstu.

Jak na tabletu pracuji a výhody Androidu

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 umí nahradit ultrabooky na cestách. Samozřejmě dost záleží, jakou práci děláte. Já používal především redakční systém v internetovém prohlížeči Brave s blokováním veškerých reklam. Nastavil jsem v něm zobrazení všech webových stránek pro počítače. V něm jsem upravoval články, nahrával do nich fotky, upravoval zdrojáky a běžně pracoval na webu. Potíž byla však s Officem, protože tomu od Microsoftu se záměrně snažím vyhnout. Osvědčil se WPS Office, protože se příjemně ovládá, uchová rozepsaný text i během vybití tabletu a jeho vypnutí. Prostředí aplikace je přehledné a v češtině.

Ten největší problém je s grafickou prací, protože pro tablety jsou dost osekané. Osvědčila se open-source aplikace Krita. Jedná se o port, takže vypadá úplně stejně jako na počítači, je v češtině a zcela zdarma. Skvěle se ovládá i s perem od Xiaomi, touchpadem nebo externě připojenou myší. Vše v aplikaci funguje, i když se ještě jedná o testovací beta verzi. Není dostupná pro každé zařízení, ale právě s tímto tabletem ji najdete v Obchodě Play. Všechny práce tedy dělám v Kritě.

Pro svou práci jsem si zvykl využívat vygenerované obrázky pomocí umělé inteligence. Využívám je často jako náhledovové obrázky článků a případně je ještě trochu poupravím. K tomu používám algoritmy služby Dall-E v podání Microsoftu. Webová verze na počítačích mi moc nevyhovuje, ale zde objevíte kouzla Androidu, a to v nepřeberném množství aplikací. Pro generování obrázků, odstranění pozadí a další funkce tedy používám Microsoft Designer.

U počítačů nesnáším práci s ADB, protože to ne vždy funguje ideálně a právě pro Android je nástrojů pro vzdálené zásahy do systémů mobilů, chytrých hodinek a dalších zařízení mnohem lepší. Ano, na počítači to lze taky, ale není to zkrátka tak příjemné. To vše jsem si s tabletem užíval. Pro Android mám také různé aplikace pro ovládání chytré domácnosti, a ty bohužel pro počítače už ani často nejsou nebo vypadají katastrofálně.

Vlastně s Androidem dostanete mnoho možností. Pro Windows se dnes už ani nevyvíjí řada aplikací, které jsou jen pro Android. Umí usnadnit dost práce a času a práci na tabletu si užívám. Dost se mi líbí také střih videa a editace obrázků přímo v galérii fotek a videí. Tady využívám dotykový displej nejen prstem, ale i perem. Jsem schopen tak editovat výrazně rychleji, než ve Windows. Asi ani nemusím zmiňovat, že Bluetooth mají zařízení s Androidem výrazně lepší a u notebooků je to občas pořádné peklo. Výrazně lepší je i výdrž na jedno nabití.

Chcete během práce na tabletu mít k dispozici obrazovku mobilu? To funguje mezi tabletem a Xiaomi mobilem skvěle. Vlastně tento model tabletu má v pravém roku NFC, díky kterým rychle propojíte zařízení a dojde ke sdílení obrazovky. Tu můžete přímo z tabletu příjemně ovládat, mít synchronizovanou schránku pro kopírování atd. Část s obrazovkou můžete skrýt, mít malou ikonu vpravo displeje nebo vespod panelu s oblíbenými aplikacemi. Kdykoliv tak budete mít obrazovku mobilu po ruce.

A hraní počítačových her? Tady je na tom stále lépe počítač. Nejnáročnější tituly hraji na nejvyšší grafické nastavení skrze cloudovou službu Boosteroid, a to vlastně mohu i na tabletu a funguje to výborně v aplikaci nebo v internetovém prohlížeči Brave. Narážím ale na to, že služba u tabletů nepodporuje myš. V aplikaci si zahrajete skvěle třeba s Xbox nebo jiným gamepadem, ale klávesnicí s myší ne. Na webu mi pak klávesnice fungovala výborně, ale kurzor myši nechtěl zmizet, a to bylo dost otravné. Službě jsem však mé poznatky již sdělil a časem se možná dočkáme podpory klávesnice s myší přímo v aplikaci Boosteroid.

Nahradí tedy tablet notebook?

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 je výborný stroj na práci. Když si na něj zvyknete, budete ho milovat. Notebook nahradit umí, ale dost záleží na druhu vaší práce. Jestli jste redaktor, budete určitě spokojeni, ale pokud se živíte profesionálním střihem videí, pak počítač asi nenahradí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*