Chcete používat Telegram opravdu anonymně? Je to možné

Chcete anonymní a bezpečnou komunikaci? Nejlepší volbou je aktuálně aplikace Threema, která data na serveru nikde neukládá a lze ji provozovat zcela anonymně bez tel. čísla nebo e-mailu. Jelikož je ale její bezpečnost na tak vysoké úrovni, nemá tato aplikace prvky sociálních sítích, jako právě v poslední době velice oblíbený Telegram. Ten má totiž již dlouho i různá kanály, možnost interakcí v komentářích atd. Zaujme tedy více lidí, ale má to své bezpečnostní nevýhody.

Telegram přidává stále více funkcí a skutečně se začíná podobat spíše sociální síti než běžnému komunikátoru ve stylu Threemy. Proto jsou veškerá data ukládána na servery Telegramu. Můžete využívat režim s end-to-end šifrováním, ale ten v této službě téměř nikdo nepoužívá a lidi to spíš obtěžuje. Již je k dispozici i funkce automatického promazávání konverzací, ale smažou se i data ze serveru? To asi ne.

Telegram má velkou výhodu v tom, že se můžete se svými kontakty spojit skrze tel. čísla. Ihned tedy víte, kdo z kontaktů Telegram používá a můžete se s ním ihned spojit. To u Threemy není a je zcela anonymní skrze náhodně vygenerované Threema ID. Při registraci je tedy nutné zadat tel. číslo a v tuto chvíli tedy služba není anonymní. Tel. číslo lze totiž většinou spojit s vaším jménem skrze tarify u mobilního operátora.

 

Nejdříve si přečtěte upozornění…

DŮRAZNĚ upozorňuji, že tento článek je nutno brát čistě informativně. Nemá za cíl kohokoliv nabádat k provádění jakýchkoliv aktivit porušující zákony jakékoliv země EU i mimo ní! Neslouží ani jako návod pro různé konspirátory a dezinformátory sdílející články z Aeronetu a jiných odpadních webů! Pokud někdo takový jste, prosím, opusťte tento web…

Proč tedy tento článek píšu? Já osobně si myslím, že každý by měl mít právo na informace a soukromí, které z internetu pomalu mizí. I když neděláte nic tajného, máte právo na soukromí a nikdo by vám do něj neměl zasahovat a vědět, co si s kým píšete a co na internetu provádíte. Dokonce i poskytovatel internetu může o vás sbírat různá data.

 

Jak mít tedy opravdu anonymní Telegram?

Na internetu se můžete dočíst, že si můžete zakoupit různá virtuální tel. čísla. Skrze ně by mělo být možné Telegram zaregistrovat a dle mých zkušeností to s některými službami opravdu funguje. Anonymní to ale úplně není, protože i kryptoměnu lze většinou vysledovat a při platbě za číslo běžnou platební kartou je dohledání také snadné.

Česká republika stále jako jedna z mála zemí EU umožňuje zakoupení anonymní předplacené SIM karty. To je SIM karta bez úvazků, bez předložení občanského průkazu a nutností zadat nějaké pravdivé údaje. Nejlepší možností je jí zakoupit někde v trafice a zaplatit výhradně v hotovosti. Neobjednávejte ji přes internet nebo v prodejně mobilního operátora. Doporučuji ji také vložit do mobilního telefonu, který běžně nepoužíváte a Telegram si skrze anonymní číslo zaregistrovat. Kartu pak nejlépe na jiné účely nepoužívejte.

Drtivá většina lidí VPN služby nepoužívá a myslím si, že dnes je to bohužel z bezpečnostních důvodů nutností, i když nic ilegálního neprovádíte. Telegram však jako mnoho jiných podobných sítí ukládá i přihlášení vašich IP adres. Pokud chcete opravdovou anonymitu, musíte nejdříve využít nějakou PLACENOU VPN službu. Musí být také důvěryhodná, aby neukládala logy IP adres. Na svém zařízení pak nastavte neustálé připojení k VPN, aby Telegram využíval jen anonymizované připojení i po přihlášení.

 

Vydává Telegram uživatele?

V minulosti se mnoho uživatelů divilo, že Telegram vydal patřičným orgánům informace o uživatelích sdílejících pirátský obsah, teroristy nebo pedofily. Opět je nutné se podívat na to, jak Telegram funguje. Je to zkrátka spíše sociální síť, proto musí ukládat data na serverech a kvůli legislativám je donucen data o uživatelích ukládat. Je i donucen spolupracovat s různými orgány. Musí však o tom rozhodnout soud. Služba alespoň doteď vždy odmítala vydávat informace o uživatelích a když už nějaké vydala, nařídil jí to soud v dané zemi. Pokud by tak neučinila, mohla by být poskytovateli internetu v některých zemí po nařízení soudu blokována.

Telegram se ale snaží držet politiky svobody projevu, proto třeba v aktuální době necenzuruje ani lživé informace ohledně války na Ukrajině, využívá jej mnoho konspirátorů a jiných podivných tvorů. Dokonce ani podvodníkům obsah nijak necenzuruje a kanál jen označí značkou, že se jedná o podvod. Je pak jen na vás, zda podvodníkům přesto naletíte.

Pokud tedy chcete opravdovou jistotu, používejte Threemu. Ta je anonymní, má skutečné end-to-end šifrování a nemá tedy ani co vydat. Více o aplikaci najdete na ThreemaApp.cz. 😉

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*