Huawei Watch 3 – elegance s prémiovými materiály (RECENZE)

Huawei hodinky mám rád, protože nabízí hezký design, operační systém v češtině a na rozdíl od konkurence také slušnou výdrž na jedno nabití. Huawei si letos pro nás připravil nové chytré hodinky Huawei Watch 3 a Watch 3 Pro. Ty zaujmou především svým elegantním provedením s prémiovými materiály, novým operačním systémem HarmonyOS 2.0 a funkcí pro měření teploty kůže na zápěstí.

 

 

Co najdu v balení?

Hodinky jsou zabalené v již tradiční černé krabičce. V té najdete k hodinkám nabíjecí kolébku podporující Qi bezdrátové nabíjení a různé návody.

 

 

 

Ceny hodinek:

V době psaní této recenze bylo možné hodinky zakoupit v předprodeji na oficiálním obchodu Huawei. Po omezenou dobu bylo možné hodinky zakoupit se slevou a s příjemným bonusem, kterým jsou bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds 4i.

Odkaz na hodinky do oficiálního obchodu

Recenze sluchátek Huawei FreeBuds 4i

 

 

Design hodinek – elegance na prvním místě

Hodinky Huawei Watch 3 a Watch 3 Pro nabízí především elegantní design a prémiové materiály. Hodinky mají titanový plášť a jejich spodní část je pak keramická. Celkové rozměry hodinek činí 48 x 49,6 x 14 mm. Bez řemínku pak váží 63 gramů, což na pánské hodinky není moc. Potěší také zvýšená odolnost 5 ATM, což znamená, že hodinky odolají vodě a prachu. Vzít si je bez problémů můžete třeba i na plavání.

Na člení ploše hodinek se nachází ochranné sklo 1,43palcového OLED displeje. Sklo je po stranách krásně zakřivené a dokonale zapadá do titanového pouzdra hodinek. Na levém boku se pak nachází korunka, kterou můžete otáčením ovládat prostředí hodinek a lze ji použít i jako mechanické tlačítko. Níže na stejné straně se pak nachází tlačítko, a to v defaultním nastavením ukrývá všechny sportovní režimy, ale lze mu přiřadit i jinou funkci. V mém případě jsem pod tímto tlačítkem chtěl mít přehled o mém spánku. Celá spodní část je keramická, což mohou ocenit lidi s citlivější pokožkou. Na spodní části se nachází také všechny potřebné senzory a ukryté bezdrátové Qi nabíjení.

Na test jsem obdržel verzi Watch 3 se silikonovým řemínkem, ale hodinky jsou k dispozici také s hezkým koženým řemínkem. Model Watch 3 Pro pak je k dispozici také s titanovým řemínkem. Rozteč řemínku činí 22 mm a lze jej bez problémů vyměnit. Hodinky mají tradiční řemínky se stěžejkami, takže stačí zajít do hodinářství a libovolný 22 mm řemínek si pořídit.

 

 

 

Displej a prostředí hodinek

Hodinky nabízí kulatý OLED displej s úhlopříčkou 1,43palce, rozlišením 466 x 466 px a 326 PPI. Displeji nechybí ani automatická regulace jasu, která reaguje pohotově a pochválit musím i viditelnost na přímém světle. Příkladné jsou i pozorovací úhly a moc se mi líbí i barevné podání panelu. Hodinky podporují také funkci Always-On, která zobrazuje čas i na zhaslém displeji. Tuto funkci však doporučuji vypnout, protože se dost projevuje na výdrži baterie.

Jak jsem již zmiňoval, tak hodinky nabízí operační systém HarmonyOS 2.0. Ten je na rozdíl od LiteOS ze starších hodinek o něco chytřejší. Najdete v něm třeba menu podobné Apple Watch. To může někomu vadit, ale na druhou stranu vypadá dobře a ikony v tomto menu si i můžete zvětšit pomocí dvou prstů nebo elegantně otočnou korunkou.

Zajímavá je také výsuvní lišta z horní části displeje, kde se nově nachází ikona pro odčerpání vody z reproduktoru, rychlé “prozvonění” telefonu či třeba svítilna, která efektivně rozzáří displej. Z levé části displeje se dostanete do předpovědi počasí. Z pravé strany se dostanete do rychlého přehledu, měření srdečního tepu, okysličení krve a teploty kůže. Ze spodní části displeje se dostanete do centra notifikací, kde si můžete přečíst také celé zprávy, a to i s emotikony. Na zprávy však není možné reagovat, což je opravdu velká škoda, ale i této funkce se třeba časem dočkáme, protože Huawei na systému HarmonyOS neustále pracuje.

Hodinky jsou také chytré díky různým aplikacím. Drtivé většině uživatelům jistě postačí aplikace od výrobce, ale k dispozici je i obchod s aplikacemi Huawei AppGallery, který můžete znát z mobilních telefonů Huawei. Ten v hodinkách nabízí možnost stahování aplikací a výrobci musím prostředí obchodu pochválit. Je jen škoda, že alespoň prozatím těch aplikací není tolik, ale jak znám Huawei, tak jistě bude různé vývojáře tlačit k vývoji aplikací i pro jejich platformu. Někoho však může potěšit, že přítomná je již třeba aplikace Stocard pro ukládání věrnostních karet.

 

 

 

Co všechno hodinky monitorují?

Hodinky sice vypadají elegantně a lze si je vzít i do společnosti, ale nabízí i sportovní funkce a vzít si je můžete třeba i na běh či cyklistiku. Jelikož hodinky nabízí zvýšenou odolnost, tak si je můžete klidně vzít i naplavání. Záznam většiny aktivit můžete spustit přímo v hodinkách bez nutnosti mít u sebe mobil, což je rozhodně potěšující. Přítomné jsou také navigační systémy: GPS, GLONASS, BeiDou, QZSS i evropské Galileo, díky čemuž můžete mít třeba běh, chůzi a cyklistiku spolehlivě zaznamenanou na mapě bez nutnosti mít u sebe mobil.

V hodinkách najdete také sledování okysličení krve, srdeční tep, nachozené kroky i vzdálenosti spálené kalorie. Tradičně musím vyzdvihnout opravdu spolehlivé měření spánku, a to jak v noci, tak i ve dne po noční směně. Zaznamenány jsou i krátká zdřímnutí, což je u některé konkurence problém. Překvapivě v hodinkách najdete také funkci tlaku vzduchu a někdo může pro takový ten relax ocenit i dechová cvičení. Velkou novinkou je také možnost měření teploty kůže na zápěstí.

 

 

 

Telefonování s hodinkami a funkce e-sim

Hodinky nabízí jak hlasitý reproduktor s mikrofonem, tak i aplikaci s telefonními kontakty. Díky tomu je možné telefonovat i bez SIM karty v hodinkách, a to skrze mobil. Telefonovat můžete přímo ze svého zápěstí, což můžete ocenit třeba při práci či třeba řízení. Hovory jsou zřetelné a druhá strana si nijak nestěžovala, že bych nebyl slyšet.

V aplikaci Huawei Zdraví najdete také funkci pro nastavení e-sim karty. Hodinky skutečně tuto funkci nabízejí a v době psaní této recenze probíhalo jednání mezi Huawei a mobilními operátory pro zprovoznění této funkce. V současné době tedy e-sim v hodinkách Huawei Watch 3/Watch 3 Pro nefunguje.

 

 

 

Výkon a poslech hudby

Je u hodinek vůbec podstatný výkon? Asi nikoho nebude zajímat, že hodinky mají paměti 2 GB RAM. Ta postačí pro krásně svižný běh operačního systému, ale i všechny aplikace. Během používání hodinek jsem tedy nenarážel na nedostatek výkonu.

Nechybí ani 16 GB interního úložiště, a to slouží pochopitelně pro nastahované aplikace. Člověk by i očekával, že do hodinek bude možné nahrát MP3 skladby, ale to se bohužel v případě těchto hodinek nekoná. Osobně mi to tolik nevadí, ale vím o tom, že tato funkce může být pro někoho zásadní.

V Huawei AppGallery nenajdete ani služby Spotify, Deezer či jiné služby pro streamování hudby, takže si hudbu ani z těchto služeb neposlechnete. Snad se v AppGallery ukáže nějaká z těchto aplikací… Hudební přehrávač však v hodinkách najdete. Ten se ovládá velice pohodlně, ale umí přehrávat jen hudbu z mobilu. To se může hodit, když máte hudbu ve sluchátkách a nechcete mobil vytahovat z kapsy či tašky.

V AppGallery jsem našel také aplikace pro poslech online rádií. V aplikacích najdete také známá česká rádia, takže si třeba na cestách můžete poslechnout i rádio.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Huawei umí u svých produktů nabídnout dobrou výdrž na jedno nabití a také rychlé nabíjení. U hodinek tomu není jinak, i když u nových Watch 3 a Watch 3 Pro už to není taková výdrž, jako tomu bylo u starších hodinek. Hodinky na jedno nabití i s notifikacemi vydrží celé 3- 4 dny, což na poměry starších generací hodinek od Huawei není moc, ale na druhou stranu se stále jedná o velice dobrou výdrž. Přeci jen třeba Apple Watch vydrží žalostný jeden den na jedno nabití.

V prodejním balení najdete také malou nabíjecí kolébku. Do té stačí hodinky jen položit a během okamžiku se začnou nabíjet. Jedná se o běžné Qi nabíjení, takže hodinky můžete položit klidně i na jinou podložku podporující bezdrátové nabíjení.

 

 

 

Mobilní aplikace

Snad ani nemusím zmiňovat, že hodinky komunikují se všemi mobilními platformami. Bez problémů je tedy budete moci používat na HarmonyOS 2.0, Androidu nebo třeba i jablečném iOS. Do mobilu stačí si nainstalovat mobilní aplikaci Huawei Zdraví (Huawei Health), kterou třeba najdete předinstalovanou přímo v mobilech značky Huawei. Do ostatních mobilů je zapotřebí aplikaci doinstalovat.

Hodinky jsem testoval na mobilu Huawei P40 Pro bez Google služeb, na mobilu s běžným Androidem 11 a také na iPhonu SE (2020). V případě iOS je to jednoduché, protože stačí navštívit Apple AppStore, najít aplikaci Huawei Zdraví, nainstalovat ji a spárovat hodinky s mobilem. U Androidu to však kvůli sankcí ze strany USA není tak jednoduché a na aplikace v Obchodě Play musíte bohužel zapomenout.

Jaké je tedy pro Android řešení? Stačí si do mobilu stáhnout aplikaci Huawei AppGallery, tam najít aplikaci Huawei Zdraví a nainstalovat ji. Podrobný postup pro stažení aplikací i párování hodinek s mobilem jsem popsal v samostatném článku.

Odkaz na návod, jak spárovat hodinky Huawei Watch 3/Watch 3 Pro

Už dost bylo o párování hodinek s mobily. Co aplikace vlastně nabízí? Pochopitelně je celá v češtině a nabízí přehledy o záznamech. Každý záznam si můžete jednoduše rozklepnout a mít tak před sebou více informací. Spravovat však můžete i nastavení notifikací nebo třeba stahovat i kupovat nové ciferníky.

 

 

 

Konektivita a platby

Podporu e-sim jsem tu již rozepisoval, ale jak je to dále s konektivitou? Hodinky podporují standard sítí Wi-Fi 2,4 GHz, ke kterým se připojíte přímo v nastavení hodinek. Síť mi během testování fungovala spolehlivě. Pochopitelně nechybí ani Bluetooth 5.2 pro komunikaci s mobily a k dispozici je také NFC.

Jistě si teď říkáte, že když mají NFC, tak přeci musí zvládat i bezkontaktní placení… No, bohužel to hodinky alespoň na našem trhu nepodporují, protože u nás není dostupná služba Huawei Pay. Je však dost možné, že se časem této nebo jiné služby dočkáme. Nic takového však výrobce nepotvrdil.

 

 

 

Závěr – vážně se mi líbí, ale mají i nedostatky

Na hodinky Huawei Watch 3 jsem se hned po jejich představení opravdu hodně těšil. Rozhodně zklamaný jsem nebyl z jejich designu či provedení a rozhodně bych se je nestyděl vzít si do společnosti. Skvělý je i kulatý OLED displej s automatickou regulací jasu. Výrobce tradičně musím pochválit za tradiční přesné měření různých aktivit včetně spánku. Rád také vidím funkci pro měření teploty kůže na zápěstí.

Moc se mi líbí prostředí hodinek HarmonyOS 2.0 a je vidět, že Huawei na něm odvedl kus práce. Systém je přehledný, v češtině a je nádherně rychlý. V tomto ohledu drtí většinu konkurence. Bohužel někomu však může chybět možnost reagovat na zprávy. Toho se snad ale časem dočkáme díky aktualizacím. Věřím také tomu, že výrobce bude tlačit vývojáře pro vývoj aplikací pro tuto platformu.

To, co mi u hodinek trochu vadí je nemožnost nahrát do nich MP3 skladby, což mohou požadovat běžci, kteří nechtějí s sebou tahat mobil. Vzhledem k ceně bych také rád viděl možnost placení, které se doufám časem dočkáme. Snad již brzy se dočkáme také podpory e-sim u našich mobilních operátorů. Nic dalšího nemám hodinkám co vytknout a pokud jste ochotni překousnout tyto nedostatky, tak je rozhodně mohu doporučit.

 

 

 

Pozitiva:

 • Krásný elegantní design a příkladné zpracování
 • Povedený OLED displej
 • Svižný systém HarmonyOS 2.0
 • Ovládání pomocí korunky
 • Možnost telefonování
 • Navigační systémy
 • Přesnost měření spánku a jiných aktivit
 • Měření teploty kůže na zápěstí

 

Negativa:

 • Hodinkami nelze platit
 • Nelze reagovat na zprávy
 • E-sim alespoň prozatím nefunguje u našich operátorů
 • Do hodinek nelze nahrát MP3 skladby
Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*