Huawei P40 Lite – Mobil za dostupnou cenu se 40W nabíjením (RECENZE)

Huawei nám letos ukázal modelovou řadu Huawei P40, která má zastoupit loňskou řadu P30. V této recenzi jsem se podíval na druhý mobil bez Google služeb, kterým je Huawei P40 Lite. Ten se snaží zaujmout čtyřmi zadními fotoaparáty, čtečkou otisků na boku a velkým 6,4“ displej s minimalizací rámečků. Mobil se v době psaní recenze prodával také za atraktivní cenu kolem 6 500 Kč s DPH.

 

Obsah balení – pochvala za adaptér

V klasické bílé krabičce k mobilu dostanete dostatečně dlouhý USB-C a nabíjecí adaptér. Ten překvapivě podporuje rychlé 40W nabíjení a výrobce tedy za jeho přiložení chválím. Nechybí ani spona pro vysunutí hybridního slotu, návody a obyčejná pecková sluchátka.

 

 

 

Design a konstrukce – hezká zelená barva

Huawei P40 Lite je celý z plastu, ale přesto vypadá dobře. Díky své konstrukci byla vzhledem k velikosti mobilu a baterie zachována také příjemná 183 gramová váha. Na našem trhu je mobil dostupný ve všech třech barevných provedeních, a to v mnou testované Crush Green (zelené), ale také v Sakura Pink (narůžovělé) a Midnight Black (černé).

Většinu čelní plochy pokrývá 6,4palcový displej, který má minimální rámečky. Nad displejem se nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory. V displeji si můžete všimnout už jen malého průstřelu selfie kamery. Pro notifikační diodu již bohužel nezbylo místo.

Levý bok mobilu v sobě ukrývá hybridní slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu. Pravý bok na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko, které v sobě ukrývá i čtečku otisků prstů. Horní část pak nabízí jen a pouze mikrofon. Spodní zas nabídne 3,5 mm jack konektor, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu jsou celá z plastu, ale výborně imitují sklo. Především mnou testovaná zelená barevná varianta vypadá úchvatně. Je však škoda, že se v balení nenachází průhledný TPU kryt, protože plastová záda trpí na vlasové škrábance. Pokud si mobil zakoupíte, tak rozhodně zvažte investici do krytu.

Na zádech se nachází lehce vystupující modul čtyř fotoaparátů a LED bleskem. Dále na zádech najdete jen logo výrobce. Hrany zad jsou stejně, jako rám mobilu oblé, takže se mobil příjemně drží. Ergonomie na tom není vůbec špatně a problém jsem neměl ani se psaní jednou rukou, ale menší ruce mít problémy s ovládání jednou rukou mít mohou.

 

 

 

Displej – hezká podívaná s průstřelem

Huawei P40 Lite nabízí 6,4“ IPS displej s FullHD+ rozlišením (2 310 x 1 080 px) a 398 PPI. Displej je chráněn 2.5D ochranným sklem vlastní výroby, na kterém je již z výroby nalepená fólie. Za její nalepení výrobce chválím, a pokud by někomu přeci jen vadila, lze ji bez problémů odlepit.

Výrobci se povedla také minimalizace rámečků kolem displeje a poměrně malý je i průstřel v levé horní části displeje. Výborné jsou i pozorovací úhly a špatná není ani viditelnost na přímém slunci. I když tu trošku kazí nalepená fólie.

IPS panel má věrohodné barevné podání a myslím si, že snad každý bude spokojený. Pokud by s barevným podáním někdo spokojený nebyl, tak v Nastavení/Zobrazení a jas/Režim barev a teploty můžete barvy upravit k obrazu svému.

V nastavení nechybí ani tmavý režim prostředí a komfortní režim pro šetření očí. Lze si nastavit i velikost textu a prvků v prostředí. Nakonec je k dispozici i funkce chytrého rozlišení, kdy si systém sám přepíná rozlišení dle potřeby. Při hraní her a sledování videa je rozlišení přepnuté na maximální FullHD+, zatímco např. při psaní zpráv v Messengeru je využíváno HD+ rozlišení.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka na boku

Huawei P40 Lite lze odemykat jak otiskem prstů, tak i obličejem. Čtečka otisků prstů se nachází na pravém boku, a to přímo v zamykacím tlačítku. Její umístění je tedy ideální a byl bych moc rád, kdyby se pro takové umístění rozhodlo více výrobců. Samotné odemykání je bleskové a neměl jsem problémy ani se spolehlivostí. Je jen škoda, že výrobce nenasadil i nějaká ovládací gesta.

Odemykání obličejem Huawei umí, což ukázal i u tohoto „levnějšího“ modelu. Za dobrých světelných podmínek se mobil odemkne takřka okamžitě a spokojený jsem byl i se spolehlivostí.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Na spodní čísti mobilu se nachází 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Jeho kvalita odpovídá ceně a myslím si, že jej velká část uživatelů může ocenit. U dražších modelů totiž pomalu, ale jistě mizí.

Na stejné části mobilu najdete také hlasitý reproduktor, který poměrně překvapil. Jeho hlasitost je rozhodně lehce nadprůměrná a spokojený jsem byl i s jeho kvalitou. Jen při maximální hlasitosti kvalita trochu upadá, ale to je v této cenové kategorii běžné.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu Huawei P40 Lite se stará osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 810 s taktem: 2x 2,27 GHz + 6x 1,88 GHz. Dále je k dispozici 6 GB RAM a 128 GB interní úložiště. Paměť je možné také podpořit paměťovou kartou NanoSD (NM karty) o maximální kapacitě 256 GB. Nejedná se tedy o standard microSD, což je škoda.

Výkonu má mobil dostatek i na hraní náročnějších her. Na Fortnite však zapomeňte, protože procesor není ze strany Epic Games podporován. Jiné náročné hry si zahrajete zcela bez problémů a během testování jsem hrál třeba PUBG Mobile.

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 200 mAh, což je celkem dost. Na jedno nabití mi mobil vydržel bez problémů jeden a půl dne. Dva dny bez hraní her tedy rozhodně nejsou nereálné.

Co se nabíjení týče, tak Huawei P40 Lite v této cenové kategorii kraluje. Na USB-C konektoru by nebylo nic překvapivého, ale ještě jsem neviděl mobil za takové peníze, který by nabízel 40W rychlé nabíjení. Dokonce i nabíjecí adaptér podporující takovou rychlost je přímo v balení a není třeba si jej dokupovat. Z úplného vybití do 70% se mobil nabije za 30 minut. Do 100% si pak počkáte na rovnou jednu hodinu, což je výborné.

Nabíjecí adaptér

 

 

 

Fotoaplikace

Aplikace fotoaparátu můžete znát již z jiných mobilů Huawei. Na horní části najdete zapnutí/vypnutí pomoci umělé inteligence, blesk a různé filtry. Spodní část pak nabízí všechny potřebné režimy. Nechybí tedy noční i portrétní režim. V kolonce „další“ pak najdete panorama, nastavení HDR, Pro režim pro nastavení parametrů, clonu, pohyblivé obrázky či režim super makro.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Huawei P40 Lite na svých zádech nabízí čtveřici fotoaparátů. Hlavní fotoaparát má 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8, druhá čočka je ultraširokoúhlá s 8 Mpx rozlišením se světelností f/2.4 a poslední dvě čočky disponují 2 Mpx rozlišení a slouží na makro a hloubku ostrosti.

Jak si tedy čtveřice fotoaparátů vedla? Abych byl upřímný, tak jsem od fotoaparátů čekal víc, i když se jedná o cenově dostupný mobil. Snímky za dobrých světelných podmínek jsou sice ostré, ale dost často mají přepálené barvy a působí nepřirozeně, a to i když jsem měl pomoc umělé inteligence zakázanou. Když AI zapnete, tak je to ještě o poznání horší… Snímky z ultraširokoúhlé čočky jsou za dobrých světelných podmínek dobré a neobjevují se u nich takové přepaly barev, jako u hlavní čočky.

Naopak spokojený jsem byl s focením makra, kdy bylo ostření dotykem prstu svižné a snímky vypadají dobře. Za horších světelných podmínek na tom snímky nejsou vůbec špatně, i když pochopitelně ostrost začíná upadat, a především v rozích je znát digitální šum.

 

 

Natáčení videí

Videa je možné zadním kamerou natáčet v maximálním rozlišení FullHD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Kvalita videí je na tom vzhledem k ceně dobře a řekl bych, že dokonce i lepší než samotné snímky. Pochválit musím mikrofony, které jsou citlivé a zvuk je opravdu čistý, což jsem od dostupného mobilu moc nečekal. Chválím, že je možné se během natáčení přepínat mezi hlavní čočkou, ultraširokoúhlou a i digitálně zoomovat.

 

 

Selfie kamera

Selfie kamerku v průstřelu displeje disponuje 16 Mpx rozlišením se světelností f/2.0. I během focení „selfíček“ můžete využít pomoci umělé inteligence, ale také režimu zkrášlení i různých efektů. S kvalitou samotných snímků jsem byl velmi spokojený a rozhodně bych se je nestyděl sdílet na sociální sítě.

 

 

 

Operační systém – kámen úrazu

Huawei P40 Lite nabízí operační systém Android 10 s dobře známou nadstavbou EMUI 10. Všechny letošní modely od Huawei již nenabízí služby od Googlu, takže budete muset zapomenout na Obchod Play. Je ale vůbec možné, takový mobil běžně používat?

Během mého testování jsem se pokoušel bez Google služeb žít, ale je to velice obtížné. Aplikace Google Chrome, klávesnice GBoard, Gmail i další je možné bez problémů doinstalovat, ale problém je ten, že tlačítka pro přihlášení ke Google účtu jsou nefunkční. Hledat budete muset tedy alternativní aplikace v AppGallery od Huawei či jiném alternativním obchodu.

Pokud službu od Googlu používat nechcete, tak tento mobil může být dobrou volnou. Aplikace Facebook, Messenger, WhatsApp a další je možné doinstalovat skrze Amazon AppStore. YouTube budete moci sledovat v internetovém prohlíženi, nebo si stáhnout aplikaci YouTube Vanced.

Mějte však na paměti, že i do stažených aplikací z jiných obchodů není možné se přihlásit ke Google účtu. Tím pádem jsem se během mého používání nemohl přihlásit ke svým účtům ve hrách Pokémon Go, PUBG Mobile a dalších. Zapomenout tedy musíte i na aplikace, které máte v Obchodě Play zakoupené.

Bude mít ještě někdy Huawei služby od Googlu? To je otázka, na kterou zná odpověď asi jen Donald Trump, kvůli kterému celý problém vznikl. Zatím to vypadá, že je mít již nebude a Huawei se bude nadále věnovat svému obchodu s aplikacemi AppGallery. Ten se poměrně rychle plní, aplikacemi i hrami, ale bohužel stále v něm nejsou všechny potřebné aplikace. To se však časem může změnit a budu v to jen doufat.

 

 

 

Konektivita – NFC má, ale..

Huawei P40 Lite podporuje všechna LTE pásma a problém nebudete mít ani se 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítěmi (802.11 a/b/g/n/ac). Nechybí pochopitelně ani vytváření Wi-Fi hospotu, Wi-Fi Direct a pochválit musím i spolehlivé Bluetooth 5.0.

Co ale placení mobilem? P40 Lite sice NFC podporuje, ale jelikož nenabízí služby Googlu, nemá k dispozici plateb ní službu Google Pay. Mobilem si tedy nezaplatíte, což je v dnešní době velký nedostatek. Huawei však plánuje i u nás spustit vlastní službu Huawei Pay.

Mobil podporuje také lokalizační služby GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a QZSS. Nalezení polohy je takřka okamžité a spolehlivě udrženo na mapě. I zde však narazíte na problém s absencí Google služeb, protože k dispozici nemáte mapy od Googlu ani aplikaci Waze. V AppGallery se však nachází schopné alternativy včetně Mapy.cz od Seznamu.

 

 

 

Závěr – není pro každého

Huawei P40 lite je zajímavým mobilem za zajímavou cenu pod 7 000 Kč. V testování zaujal svým hezkým zeleným designem, dobrou ergonomií a slušný výkonem. Vyzdvihnout musím 40W rychlé nabíjení, které jsem u žádného jiného mobilu v této cenové kategorii neviděl. Pochválit musím i nádherně svižné prostředí systému Android 10, což každý ocení.

Bohužel samotný systém je i obrovskou slabinou tohoto modelu. Obejdete se bez služeb Googlu? Pokud si tento mobil zakoupíte, tak musíte očekávat problémy s aplikacemi využívající služby od Googlu a zapomenout budete muset i na Obchod Play.

Pokud však používáte jen pár svých aplikacích, o kterých víte, že služby od Googlu nevyužívají, tak se může jednat o dobrou volbu. Tedy pokud mobilem nechcete platit, protože to v současné době není možné. Pochválit rozhodně nemohu ani přepálené snímky ze zadního fotoaparátu, které jsem pořídil za slunečného dne.

 

 

Pozitiva:

  • Líbivý design
  • Nádherně rychlý systém
  • Má 3,5 mm jack pro sluchátka
  • 40W rychlé nabíjení
  • Svižné prostředí
  • Zvuk v pořízených videích

 

Negativa:

  • Absence Google služeb
  • Absence notifikační diody
  • Plastová záda trpí na vlasové škrábance
  • Nepodporuje microSD karty
  • Přepálené snímky za slunečného dne
  • Mobilem nelze bezkontaktně platit

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*