Čínský výrobce Huawei to tento rok rozjel ve velkém. Nejvyšším letošním modelem je Huawei P20 Pro, který upoutal pozornost trojicí fotoaparátů na zádech. Jedná se o vlajkový model, který pochopitelně nesmí postrádat krásný displej s minimalizací rámečků, pořádnou porci výkonu a hezký design. Cena se pohybuje lehce pod 19 000 Kč.
Obsah balení – Sluchátka a kryt
- Huawei P20 Pro
- Nabíjecí adaptér
- USB-C nabíjecí/datový kabel
- USB-C sluchátka
- USB-C redukce na 3,5 mm jack audio konektor
- Spona pro vysunutí NanoSIM slotu
- Silikonový kryt na mobil
- Návody
Design a konstrukce – Krásné barevné varianty
Letošní mobily od Huawei či Honor nabízí zajímavé barevné varianty. P20 Pro se prodává v mnou testované černé, zajímavější Twilight (fialové) a Midnight Blue (půlnočně modré) barevné variantě. Ve světě se však nachází také bílá a růžová varianta. Minulý měsíc také výrobce oznámil variantu z pravé kůže. Je však otázkou, zda se dostane i do našich krajů.
Potěší zvýšená odolnost konstrukce s certifikací IP-67. Mobil tedy odolá vodě i prachu. Během mého používání jsem mobil vystavil dešti a tekoucí vodě – voda do mobilu nepronikla. Certifikace slibuje odolnost potopení mobilu do jednoho metru po dobu půl hodiny.
Celkové rozměry mobilu činí 155 x 73.9 x 7.8 mm a váha se zastavil na 180 gramech. Do ruky mi mobil padne skvěle a v mé velké ruce se drží příjemně. Menší ruce však mohou mít se psaním jednou rukou problémy, ale to je vzhledem k velké úhlopříčce displeje očekávané. V kapse je však mobil cítit a vyšší váhu dokážu vzhledem ke kapacitě akumulátoru prominout.
Čelní plochu pokrývá ochranné sklo displeje, které již na sobě nese nalepená ochranná fólie z továrny. Chrání 6,1“ (palce) displej, který se však neobešel bez výřezu. Ten dle mého názoru krásný design trošku kazí, ale to je jen můj osobní problém a někteří uživatelé mají výřez rádi. Ve výřezu najdeme reproduktor pro hovory, potřebné senzory, 24 Mpx selfie kamerku a notifikační diodku. Je celkem škoda, že se do výřezu vešla jen miniaturní diodka a její blikání jsem často přehlédl … Pod displejem najdeme čtečku otisků prstů, která je umístěna ideálně.
Rámeček mobilu je z hliníku a na své horní části nabízí infraport pro ovládání domácích spotřebičů a mikrofon. Levý bok mobilu nabízí výborně zapadající slot pro dvě NanoSIM karty. Pravý bok mobilu nabízí hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně znázorněné zamykací tlačítko. Zpracování tlačítek je příkladné a s jejich umístěním nemám žádný problém.
Spodní část mobilu nabízí imitaci reproduktoru, který ukrývá jen a pouze mikrofon. Uprostřed se nachází oboustranný nabíjecí konektor USB-C a vpravo se pak nachází skutečný hlasitý reproduktor. Na horní i spodní části mobilu si lze všimnout elegantně maskovaných plastový předělů antén, které výborně zapadají do hliníkového rámu.
Konečně se dostáváme ke skleněným zádům mobilu. Záda se lesknou, a to přidává na elegantním dojmu, který však trošku kazí věčné upatlávání. Mobil tedy často budete leštit, nebo jej vložíte do ochranného pouzdra z balení. Sklo je na hranách zaobleno a výborně zapadá do hliníkového rámu. Na zádech se mobil pochopitelně pyšní trojicí fotoaparátů s logem Leica a dvoutonovým LED bleskem. Čočky celkem dost vystupující z těla telefonu, což bych vzhledem ke skvělé kvalitě snímků dokázal odpustit. Bohužel je celkem škoda, že během hraní her čočky trochu škrábou do rukou a výrobce mohl jejich hrany lépe zaoblit. Tento problém však lze eliminovat již zmíněným krytem v balení.
Displej – OLED s výřezem
Huawei P20 Pro disponuje velkým 6,1“ (palce) OLED displejem s Full HD+ rozlišeném (1080 x 2240 px) a jemností 408 PPI. Vzhledem k ceně konkurence nabízí často vyšší QuadHD rozlišení, ale není Full HD+ dostatečné? Dle mého názoru dostatečné rozhodně je, ale najdou se i uživatelé, kteří za danou cenu požadují co nejvyšší rozlišení. Zvolený OLED panel je vážně povedený a podání barev je včetně černé barvy výborné. To samé lze říci o pozorovacích úhlech, automatické regulaci jasu a viditelnosti na přímém slunci. Viditelnost sice trošku kazí nalepená fólie, ale na druhou stranu je displej chráněn (fólii lze odlepit).
Huawei se veze na vlně trendu ztenčování rámečků a displej disponuje poměrem stran 18:9. Ztenčování rámečků se „bohužel“ neobešlo bez výřezu na horní části displeje. Nechybí ani funkce „skrytí výřezu“, kdy se softwarově černě zbarví levá a pravá strana vedle kolem. V nastavení se nadále nachází možnost manuálního zvolení rozlišení, komfortní režim pro šetření očí během používání mobilu ve večerních hodinách a nastavení velikosti prvků v prostředí včetně písma.
Velmi jsem se obával problémů s přeskakováním prvků v Messengeru a dalších aplikacích, kvůli již zmiňovanému výřezu. Byl jsem však velmi mile překvapen, když jsem na tento problém u modelu P20 Pro narazil opravdu jen zřídka. Problém se vyskytoval převážně v aplikaci Instagram, kdy kvůli pruhu lákajícího na funkci IGTV nebylo možné používat mé oblíbené Instagram Stories. Aplikaci stačilo zavřít a znovu spustit. V některých hrách např. PUBG Mobile můžete narazit na problém překrývání některých prvků, což je u her trošku nepříjemné.
Zabezpečení – Čtečka vpředu a odemykání obličejem
Huawei P20 Pro ocení uživatelé, kteří vyžadují čtečku otisků prstů vpředu. I přes to, že má displej minimální rámečky se pod displej bez problému vešla. Lze si nastavit až dostačujících pět prstů a výrobce si zaslouží velkou pochvalu za bleskové odemykání a také spolehlivost. Čtečce nevadí ani velké prsty.
K dispozici je také odemykání obličejem, a to také funguje překvapivě spolehlivě. Ve srovnání se čtečkou je odemykání sice pomalejší, ale funguje dobře i za horších světelných podmínek. Uživatel si může zvolit také způsob odemykání po vzoru iPhonu X, kdy je nutno probudit displej a vyčkat na odemknutí zámku. Lze si také vybrat možnost odemknutí přímo, kdy stačí rozsvítit displej a mobil se po identifikaci obličeje odemkne automaticky.
Hardware a výkon – I pro náročné hráče
O výkon Huaweie P20 Pro se stará osmijádrový procesor Huawei Kirin 970 s taktováním na 4 jádra: 2,36 GHz + další 4 jádra: 1,8 GHz. Procesor disponuje chytrou funkcí pro zpracování velkých dat a jejich následné vyhodnocení umělou inteligencí, která vypomáhá i v post-processingu fotografií. O výkon se dále stará dostatečných 6 GB RAM a nechybí ani 128 GB interní úložiště. Bohužel slot pro MicroSD kartu tento model nenabízí.
Huawei P20 Pro si v oblasti výkonu vede jedním slovem výborně. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal problém s nedostačujícím výkonem, a to i během hraní náročných her. Během testování jsem nahrál hned několik hodin v PUBG Mobile, Unkilled, Dead Trigger 2, Shadowgun Legends a beta verzi chystané hry PayDay Crime War. Všechny hry jsem hrál na maximální grafické detaily a nezaznamenal jsem žádné záseky, pády her či jiné problémy. Mobil se ani nijak nadměrně nepřehříval a je vhodný i pro nejnáročnější hráče mobilních her.
Fotoaparát – Nejlepší fotomobil roku?
Fotoaplikace
Huawei P20 Pro nabízí tradiční fotoaplikaci. Nechybí ji režimy portrétu, clony, noční režim či možnost zapínání/vypínání HDR (funguje automaticky). Dále je k dispozici panoramatický režim, malování světlem a také různé filtry. Většinu ovládacích prvků najdeme na spodní části, kdy je možné režimy elegantně přepínat tahem prstu. Horní část aplikace tradičně nabízí nastavení blesku, živé fotografie či nastavení barev snímků.
V nastavení fotoaplikace se nachází možnost pořizování surových snímků RAW, které ocení spíše profesionálové, nastavení rozlišení snímků či videí, focení jen když se všichni na fotkách smějí a také zapínání a vypínání pomocí umělé inteligence. Je celkem škoda, že nastavení AI je schované hluboko v nastavení … Jelikož jsem si s touto funkcí hrál velice často, tak bych ocenil jednoduché jedno tlačítko přímo na úvodní obrazovku fotoaplikace. Měl to tak Honor 10 a Huawei Nova 3.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Optika pochází z dílny Leica a focení také vypomáhá umělá inteligence, která se automaticky stará o nastavení fotoaparátů a v některých situacích umí snímkům pomoci. V některých případech je však lepší AI zcela vypnout, především při focení přírody, kdy je zelená barva s AI moc přepálená. Výrobce na fotoaparáty láká a dle uznávaného testu DxO Mark se jedná o nejlepší fotomobil současnosti.
Díky trojicí fotoaparátů lze využívat trojnásobný optický zoom (5x hybridní zoom). Lze tedy 3x přiblížit fotku tak, aby neztratila kvalitu. Celé řešení výrobce nazývá Leica Triple Camera. K dispozici je tedy RGB (barevná) čočka s vysokým rozlišením 40 Mpx, světelností f/1.8 a velikostí čipu 1/1.7 palce. Druhá 20 Mpx čočka je monochromatická (nebarevná) a disponuje světelností f/1.6. Dostáváme se tedy k poslední teleobjektiv čočce s rozlišením 8 Mpx se světelností f/2.4.
V maximálním rozlišení 40 Mpx lze pořizovat snímky v poměru stran 4:3. Pokud požadujete snímky roztažené na celou šířku displeje, tak se budete muset spokojit s rozlišením 7 Mpx a poměrem stran 18:9. Bohužel v tomto rozlišení jsou fotky méně kvalitní a možnost focení snímků v poměru 16:9 chybí, což je škoda …
-
Fotky nafocené mobilem Huawei P20 Pro najdete v samostatném článku
Je ale celkem zvláštní, že se výrobce nikde nechlubí tím, za jakých okolností se jaká čočka zapojuje do pořizování snímků. Výrobce také tvrdí, že o stabilizaci se stará pouze elektronická stabilizace obrazu s výpomocí umělé inteligence (zdroj tisková zpráva). Podle odborníků z iFixit mají všechny čočky optickou stabilizaci. Kde je tedy pravda? Těžko říci, protože mnou testovaný kus vážně rozebírat nebudu.
Selfie kamerka
Nad displejem se nachází 24 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. V maximálním rozlišení lze pořizovat snímky v poměru 4:3, pokud chcete mít snímky roztažené po celém displeji, tak se v nastavení aplikace nachází možnost pořizování snímků v rozlišení 16 Mpx v poměru stran 18:9. Je vážně velká škoda, že selfie kamerka také neumožňuje focení ve vhodnějším poměru stran 16:9. Kvalita snímků i z přední kamerky je výborná a spokojen bude i náročnější „selfíčkář“. Nechybí ani mnou nenáviděný režim zkrášlení – „retuše“ a rozostření pozadí.
Pořizování videí
Videím nechybí ostrost či věrné podání barev. Pořízena videa se nijak nesekají a nezaznamenal jsem žádné zdlouhavé ostření. Stabilizace videí je výborná a začal jsem věřit odborníkům z iFixit, že se jedná skutečně o optickou stabilizaci obrazu. Potěší také možnost natáčení zrychlených 32x videí s 960 FPS (snímky za vteřinu), 4x se 120 FPS a 8x zrychlení s 240 FPS.
- UHD 4K – 3840 x 2160 – 30 FPS (snímky za vteřinu)
- Full HD+ 1080p – 2160 x 1080 – 18:9 poměr stran, 30 FPS
- Full HD 1080p – 1920 x 1080 – 60 FPS
- Full HD 1080p – 1 920 x 1080 – 30 FPS
- HD 720p – 1280 x 720 – 30 FPS
Operační systém – Má to jedno velké ALE…
Uvnitř Huawei P20 Pro se nachází operační systém Android 8.1 Oreo v upravené podobně EMUI 8.1. Tradiční masivní nadstavba nemá s čistým Androidem moc společného, což někteří uživatelé mají rádi. V nastavení se však nachází možnost mít všechny aplikace jen na úvodních obrazovkách či v menu aplikací, jak je tomu u čistého Androidu.
Nadstavba má své výhody a zmínit musím např. gesto pro vytvoření screenshotu (fotky obrazovky) tahem kloubů. Funguje to tak, že kloubem prstu označíte pouze tu část, kterou potřebujete na obrazovce vyfotit. Pochválit musím také hezky zpracovaný správce souborů, aplikaci Inteligentní ovladač pro využívání infraportu či aplikaci Zdraví.
Systém ale dokonalý rozhodně není a velké mínus si Huawei odnese za úsporné režimy. Je vážně super, že se výrobce snaží o optimalizaci systému tak, aby výdrž na jedno nabití byla co nejlepší. Bohužel to je ale i kámen úrazu celé nadstavby EMUI. Během mého testování jsem často bojoval s příjmem notifikací (upozornění) z komunikačních aplikací Messenger, Threema a e-mailových klientů. Všem těmto aplikacím jsem udělil maximální prioritu v notifikacích a veškeré úspory zakázal, ale bohužel to nepomohlo. Systém automaticky na pozadí vypínal aplikaci Threema a v Messengeru se občas stávalo, že mi zpráva přišla až za 10 minut. Poslední aktualizace tento problém zlepšila, ale stále to nefunguje ideálně … Věřím ale tomu, že výrobce časem vypustí aktualizaci, která tento problém vyřeší. Zatím je ale tento problém dost nepříjemný. Se zamrzáním či samovolným restartováním systému jsem se však nesetkal.
Výdrž a nabíjení – Slušná výdrž a bleskové nabíjení
Pod zadním krytem Huawei P20 Pro nabízí akumulátor s nadstandardní kapacitou 4000 mAh. Během mého používání se mi nestalo, že by mobil na jedno nabití nevydržel celý den pracovního nasazení. Mobil jsem opravdu trápil a naplno využíval včetně hraní her či sledování videí na YouTube se zvýšeným jasem displeje. Většinou vydržel jeden a půl dne, až dva krásné dny na jedno nabití. Tři celé dny také nejsou nereálné, když nebudete hrát hry. Výdrž tedy hodnotím jako velmi dobrou. Co se nabíjení týče, tak během testování jsem používal originální nabíječku z balení. Mobil disponuje rychlým nabíjením SuperCharge a z úplného vybití do 100% stavu akumulátoru se nabije přibližně za jednu hodinu a 25 minut.
Konektivita – Nic nechybí
Huawei P20 Pro je výborně vybaven i v oblasti konektivity. Nepostrádá plnou podporu 4G/LTE pásem a 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě. Citlivost antén je výborná a signál k Wi-Fi jsem měl i na místech, kde se většina testovaných mobilů vůbec nepřipojila. Během mého používání jsem často využíval také Wi-Fi Direct k odesílání/přijímání velkých souborů. K využívání map a navigace dobře poslouží GPS, A-GPS, Glonass a BeiDou. Pochválit výrobce musím za infraport pro ovládání domácích spotřebičů.
Ve variantě DualSIM lze využívat dvě NanoSIM karty současně. Mobilní data LTE lze využívat také na obou SIM, což se některým uživatelům může hodit. NFC pro spárováním s některým ze zařízeních či pro bezkontaktní placení mobil také disponuje. Je jen škoda, že mobil nenabízí Bluetooth 5.0, které bych v této cenové kategorii opravdu očekával … Musíte se spokojit tedy s Bluetooth 4.2, které však funguje bez problémů a během testování jsem jej denně využíval k poslechu hudby v bezdrátových sluchátkách Sennheiser CX 6.00BT.
Zvuk – Skvělé reproduktory, ale kde je jack?
Huawei P20 Pro nabízí hned dva hlasité reproduktory, a to nad displejem ve výřezu, který slouží jak na hovory, tak pro poslech hudby a druhý na spodní části vedle nabíjecího konektoru. Výrobce moc chválím za zvolení stereo reproduktorů, které konkurence často nenabízí. Kvalita a hlasitost je opravdu na velmi dobré úrovni a nechybí ani náznak basů. Dovolím si říci, že Huawei P20 Pro patří k jednomu z nejlépe hrajících mobilů na současném trhu.
Bohužel tento model postrádá 3,5 mm jack audio konektor. Stará sluchátka však můžete s mobilem používat díky krátké redukci USB-C na 3,5 mm jack konektor. Využít můžete také originální Huawei sluchátka v balení s USB-C konektorem a ovládacím panelem. Sluchátka jsou pecková a hrají obstojně, ale bohužel v mých uších nesedí a vypadávají. V okolí jsem však na tato sluchátka slyšel chválu a některým uživatelům v uších sedět mohou.
Závěr – Vážně je tak dobrý?
Huawei P20 Pro si v této recenzi vedl opravdu dobře a zanechal dobré dojmy. Potvrdilo se, že fotí skutečně výborně a výrobce ve svých reklamách opravdu nelhal. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za štědré prodejní balení, které mimo samotný mobil obsahuje užitečný silikonový kryt, sluchátka a hlavně redukci na 3,5 mm jack konektor. Potěší také výborný výkon pro hraní těch nejnáročnějších herních titulů, stereo reproduktory pro lepší zážitek a nádherný OLED displej. Jsem také moc rád, že jsem u tohoto modelu tak často nenarážel na problémy aplikací, které si nerozumí s výřezem, jak tomu bylo u levnějšího modelu P20.
Bohužel Huawei P20 Pro dokonalý rozhodně není a největší kritiku si odnáší za notifikace, které u některých aplikací často nefungují vůbec. Výrobce by urychleně měl začít pracovat na opravné aktualizaci, protože v této cenové kategorii se takové přešlapy opravdu neodpouští. Osobně bych také krapet zaoblil okolí čoček fotoaparátů, protože během delšího hraní her či sledování filmů trochu škrábou do rukou a je to poměrně nepříjemné. Je to sice jen drobnost, ale výrobce by to u příštího modelu mohl doladit.
A konkurence?
HTC U12+ nabízí také výborný fotoaparát, který v již zmiňovaném testu DxO Mark obstál výborně a v žebříčku nejlepších fotomobilů se umístil hned pod Huaweiem P20 Pro, a to na druhém místě spolu se Samsungem Galaxy Note 9. HTC také nabízí stereo reproduktory, odemykání obličejem, výborný výkon a unikátní funkci využívající tlakové senzory na bocích mobilu. Cena HTC U12+ se aktuálně pohybuje kolem 19 796 Kč (článek o HTC slevách).
Nokia 8 Sirocco se aktuálně na většině větších e-shopech prodává za cenu kolem 19 990 Kč. Nabízí prémiový design se zahnutým displejem, ocelovým rámečkem a černými skleněnými zády. Také nabízí výborný výkon a na rozdíl od Huawei nabízí bezdrátové nabíjení Qi a čistý Android. Systém je také zapojen do programu Android One, díky kterému bude dostávat pravidelné aktualizace včetně nového Androidu 9.0 Pie. Pokud bych však srovnával fotoaparáty, tak je na tom Huawei P20 Pro o poznání lépe.
Co se mi líbí?
- Povedený design a barevné varianty
- Čtečka otisků prstů pod displejem
- Výborný OLED displej
- Zvýšená odolnost IP-67
- Štědré balení – Sluchátka, redukce na 3,5 mm jack a ochranný kryt
- Velmi slušná výdrž na jedno nabití
Co se mi nelíbí?
- Okolí čoček trochu škrábe do rukou
- Problémy s příjmem notifikací
- Některé aplikace si nerozumí s výřezem v displeji
- Nemá Bluetooth 5.0