Huawei P20 – Elegantní snaživec s velmi dobrým fotoaparátem (RECENZE)

Letošním rokem si pro nás Huawei připravil trojici zajímavých mobilů. Nejvyšší model Huawei P20 Pro, P20 a také levnější model P20 Lite. V této recenzi popíšu zkušenosti po dlouhodobém používání Huawei P20. Hlavním lákadlem modelu P20 je duální fotoaparát, který slibuje kvalitní snímky ve dne i v noci. Snímkům vypomáhá umělá inteligence a zajímavý je také design, výkon a cena kolem 17 000 Kč.

 

 

Obsah balení – Nic nechybí

  • Mobil Huawei P20
  • Špendlík pro vysunutí slotu se SIM
  • Nabíjecí adaptér
  • USB-C nabíjecí/datový kabel
  • Redukce USB-C na 3,5 mm jack
  • Pecková sluchátka
  • Ochranné sklo
  • Návody

 

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů pro Huawei P20 zakoupit.

 

Design a konstrukce – Krásný, ale …

Huawei P20 láká na elegantní design v kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Do rukou se mi dostala nejzajímavější modrá varianta a k dispozici je také v černé a růžové variantě. Celkové rozměry mobilu činí 149 × 71 × 7,7 mm a vzhledem k velikosti je příjemná také váha, která činí 165 gramů.

Čelní část nabízí 2.5D ochranné sklo, které je na hranách lehce zakřivené. Sklo je pravděpodobně vlastní výroby, protože se výrobce nikde nechlubí, že by se mělo jednat o sklo od Corning Gorilla Glass. Sklo chrání velký 5,8“ (palce) displej, který se snaží o eliminaci rámečků. Nad displejem najdeme výřez v displeji tzv. „notch“, který se některým uživatelům líbí a některým zas nikoliv. Přikláním se k druhé skupině a výřez dle mého názoru znatelně kazí elegantní design. Ve výřezu se nachází reproduktor pro hovory a 24 Mpx selfie kamerka. Vešla se do něj překvapivě i notifikanční diodka a pod displejem najdeme pouze čtečku otisků prstů.

 

 

Hliníkový rámeček se leskne a přidává tak na elegantním dojmu. Na jeho horní části najdeme mikrofon pro záznam zvuku při pořizování videa a plastové předěly antén. Levý bok mobilu nabízí slot pro dvě NanoSIM karty bez možnosti vložení MicroSD karty. Pravý bok pak logicky nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně znázorněné zamykací tlačítko. Boční tlačítka jsou umístěna ideálně a jejich zpracování je také na velmi dobré úrovni. Spodní část nabízí imitaci reproduktoru, která pravděpodobně ukrývá mikrofon pro hovory, uprostřed se nachází nabíjecí oboustranný konektor USB-C a vpravo se nachází skutečný hlasitý reproduktor.

 

 

Konečně se dostáváme k zádům mobilu, která jsou ze skla. Mnou testovaná modrá varianta vypadá krásně a mobil působí elegantním a drahým dojmem. Pochválit musím ochranu skla, která v minulosti nebyla u Huawei/Honor moc dobrá. V případě modelu P20 jsem za celou dobu testování nezaznamenal žádné škrábance či oděrky.

Na zádech se nachází dvě čočky fotoaparátů, které poměrně dost vystupují z těla mobilu. To je v dnešní době běžné, ale hrany čoček bohužel dost škrábou do ruky hlavně během hraní her. Doporučuji tedy pořízení krytu, který tento problém eliminuje. Pod čočkami fotoaparátů najdeme dvoutonový LED blesk a loga.

 

 

 

Displej – Hezká podívaná s výřezem

Huawei P20 nabízí velký IPS LCD displej s úhlopříčkou 5,8“ (palce). Displej disponuje dostatečným rozlišením Full HD+ (1 080 x 2 244 px) a populárním poměrem stran 18:9. Výrobce se tedy snažil eliminovat rámečky kolem displeje, což se mu povedlo a díky tomu je možné displej bez problémů ovládat jednou rukou.

 

 

Podání barev displeje je na velmi dobré úrovni a černá je opravdu černá. Ve výřezu nechybí ani senzor pro automatickou regulaci jasu, která funguje velmi dobře. Viditelnost na přímém slunci je dobrá a pozorovací úhly jsou na velmi dobré úrovni.

Eliminace rámečků „bohužel“ přinesla výřez v displeji tzv. „notch“. Ten se nachází na horní části a obsahuje selfie kamerku, reproduktor pro hovory a notifikační diodku. Některým uživatelům výřez v displeji nevadí, ale osobně jsem mu nepřišel na chuť. V nastavení telefonu/Obrazovka/Výřez jej lze „zakrýt“ černým proužkem. Design mobilu pak vypadá dle mého názoru lépe, ale to je čistě subjektivní.

Výřez v displeji bohužel neovlivňuje jen samotný design mobil, ale také funkčnost aplikací. Některé si s výřezem jednoduše nerozumí a narážel jsem často na problémy u Instagramu, Messengeru, Lastpass a řadou dalších aplikací. Prvky v aplikacích jsou často rozházené či nefunkční a bylo nutné aplikace zavírat a znovu spouštět. Tento problém však budou muset řešit vývojáři aplikací, kteří musí aplikace pro výřez v displeji přizpůsobit.

V nastavení mobilu najdeme také komfortní režim. Ten umí tlumit modré světlo vyzařující z displeje a ve večerních hodinách tak šetří oči. Teplotu barev si lze měnit dle libosti a nechybí ani jeho automatická aktivace dle času. Nechybí ani chytré nastavení rozlišení displeje. Pokud spustíte aplikaci, která nevyžaduje maximální rozlišení, tak jej automaticky sníží na HD+ a displej nebude mít takovou spotřebu na baterii. Rozlišení také lze nastavit manuálně.

 

 

 

Zabezpečení – Milé překvapení

Huawei P20 nabízí čtečku otisků prstů pod displejem, což je vzhledem k tenkosti rámečků kolem displeje překvapivé. Ocení to především odpůrci čteček na zádech a výrobce si zaslouží pochvalu. Lze nastavit až dostačujících 5 prstů a samotné odemykání je velmi rychlé a spolehlivé. Za celou dobu testování se nestalo, že by čtečka otisků zklamala.

 

Nechybí ani funkce Sejf. Ta nabízí možnost šifrování fotek, videí či dalších souborů. Aplikace také zamykat tak, že bez přiložení otisku či zadání PINu někdo cizí nespustí Messenger, e-mailového klienta či jinou aplikaci.

Odemykání obličejem mobil nabízí také a jeho spolehlivostí jsem byl velmi mile překvapen. Nastavení je poměrně svižné a není nijak problematické, což se o některé konkurenci říci rozhodně nedá. Samotné odemykání je sice o vteřinu pomalejší než u čtečky otisků, ale přesto je překvapivě rychlé a především spolehlivé. Odemykání funguje dokonce i ve tmě, a to opět rychle.

V nastavení se nachází také možnost, jak odemykat mobil obličejem. V první možnosti stačí pouze probudit displej a mobil se po nalezení obličeje odemkne. Druhý styl odemykání pochází z konkurenčního iPhonu X. Stačí probudit displej a tahem prstu mobil odemknout.

 

 

 

Hardware a výkon – Uspokojí náročné

Uvnitř Huaweie P20 tepe osmijádrový procesor Kirin 970. Ten je taktován na 4 jádra: 2,36 GHz a další 4 jádra: 1,8 GHz. Tomu vypomáhá dostačující 4 GB porce RAM a k dispozici je také štědré 128 GB interní úložiště. Slot pro MicroSD kartu chybí a úložiště tedy nelze rozšířit.

 

Během mého testování jsem nenarazil na žádné nedostatky výkonu. Huawei P20 si poradí i se hraním PUBG Mobile, World War Heroes, Shadowgun Legends a dalších náročných titulů. Hraní bylo svižné, grafické detaily na vysoké úrovni a nezaznamenal jsem žádné sekání či zamrzání her. Výkon tedy uspokojí i náročné uživatele.

 

 

 

Fotoaparát – Odnáší si pochvalu

Huawei P20 nabízí duální fotoaparát na zádech. První hlavní RGB (barevná) čočka disponuje rozlišením 12 Mpx a světelností objektivu f/1.8. Vypomáhá ji druhá černobílá 20 Mpx čočka se světelností f/1.6. Nad displejem najdeme selfie kamerku s velmi slušným rozlišením 24 Mpx a světelností f/2.0.

Huawei na fotoaparátech nijak nešetřil a optika pochází od známého německého výrobce Leica. Mobil nepostrádá ani dvoutonový LED blesk, laserové ostření či užitečný bezztrátový 2x optický zoom.

 

 

Fotoaplikace a její ovládání

V mobilu najdeme moc dobře známou aplikaci fotoaparátu. Ta nabízí všechny potřebné funkce a nic důležitého nepostrádá. Na její horní části se nachází ikonka oka, která ukrývá skener QR kódů a také funkci nakupování. Ta funguje tak, že stačí třeba v obchodě vyfotit např. mobil a aplikace během chvilky najde stejný produkt na Amazonu, kde může být levnější. Bohužel tuto funkci na našem trhu tolik nevyužijete.

Dále nechybí nastavení LED blesku, režim živé fotografie či nastavení barev. Spodní část nabízí všechny potřebné funkce. Tahem prstu lze přepínat mezi režimem fotografie/videa, portrétním režimem, nočním režimem, clonu a také vydařený Pro režim. Ten ukrývá manuální nastavení, které ocení zkušenější a náročnější uživatele.

 

 

Je umělá inteligence u fotoaparátu užitečná?

Huawei láká na umělou inteligenci, která snímkům vypomáhá. Tu lze zapínat či vypínat v nastavení aplikace fotoaparátu. Jednoduše rozpozná, co se chystáte fotit. Musím uznat, že rozpoznávání funguje velmi dobře a štítky, etikety či nápisy rozpozná okamžitě a snaží se o to, aby byl text dostatečně čitelný či oříznout pouze focené poznámky na papíru.

AI si především hraje s barvami, což je v některých případech především za horších světelných podmínek užitečné. Bohužel v některých případech AI umí i dost uškodit. Za slunečného dne při focení venku doporučuji AI úplně vypnout, protože barvy trávy a listů stromů jsou nepřirozené a úprava je často až moc agresivní.

 

 

Jak hodnotím zadní fotoaparáty?

Lze fotit v maximálním rozlišení 20 Mpx v poměru stran 4:3. Toto rozlišení je však ve velké míře upraveno softwarově a ztrácí tak na kvalitě. Funguje tak, že snímek se pořídí sekundární černobílou čočkou a software do něj dosadí barvy z hlavní 12 Mpx čočky. Proto v tomto maximálním rozlišení nelze zoomovat.

Doporučuji tedy využívat rozlišení 12 Mpx s poměrem stran 4:3. Chcete fotky pořizovat v poměru stran 16:9? Tak to budete zklamáni, protože Huawei P20 tuto možnost nenabízí. Lze fotit v poměru 18:9, ale pouze v rozlišení 8 Mpx a to s nižší kvalitou … Nutno také zmínit, že fotky je možné pořizovat i v surovém formátu RAW.

Dvojice fotoaparátů odvádí velice dobrou práci a fotky rozhodně neurazí ani náročnější mobilní fotografy. Pochválit musím neuvěřitelně rychlé ostření, které jsem pravděpodobně ještě u žádného mobilu neviděl a ostrost fotek je také na velmi dobré úrovni. Za dobrých světelných podmínek jsem byl velice spokojený, a to samé mohu říci i za horších světelných podmínek. Jen post processing (zpracování fotky) je často moc agresivní a některé fotky vypadají, jak kdyby na ně někdo naplácal filtry ze Snapseed či Instagramu. Po vypnutí AI se to však výrazně zlepší.

 

 

Pořizování videí

Videa lze pořizovat v maximálním rozlišení 4K (2160 p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Dále lze zvolit Full HD+ (1080 p) v poměru stran 18:9 se 30 FPS, mnou preferované Full HD se 60 FPS a nechybí ani Full HD se 30 FPS či nízké rozlišení HD (720 p). V nastavení aplikace fotoaparátu také lze zvolit kodek H.265 či kompatibilnější H.264.

Během pořizování videí lze fotit či pořizovat slowmotion videa v rozlišení HD (720 p) se 960 FPS. Videa jsou ostrá a většině uživatelům pravděpodobně postačí. Výtku bych však měl ke stabilitě videí, která mohlo být vzhledem k ceně o dost lepší. Vážně nechápu, proč výrobce nenasadil optickou stabilizaci obrazu. Spokojit se tedy budete muset pouze se softwarovou…

 

 

A přední selfie kamerka?

Huawei P20 nad displejem nabízí selfie kamerku s vysokým rozlišením 24 Mpx. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3 a ani u přední kamerky bohužel nelze fotit v poměru 16:9.  Lze však fotit v poměru 18:9 ve vysokém rozlišení 16 Mpx.

I u přední kamerky je možné fotit v portrétním režimu s rozostřeným pozadím a funguje to celkem dobře. Nechybí ani zkrášlovací režim pro „retuš“ obličeje, který ocení především ženy. Přední kamerkou také lze pořizovat videa v maximálním rozlišení Full HD+ s poměrem 18:9 či klasické Full HD a HD. Opět je možné si zvolit novější kodek H.265.

Nároční „selfíčkáři“ tedy budou jistě spokojeni a kvalitám fotek nemám co vytknout. Fotit se lze také za horších světelných podmínek. Mobil sice nedisponuje LED bleskem u selfie kamerky, ale lze využít silné rozzáření displeje, který jej nahradí.

 

 

 

Operační systém – Oreo v podání Huaweie

Mobily značky Huawei/Honor jsou známé masivní nadstavbou EMUI, která je postavena na systému Android. Čistému Androidu se tedy moc nepodobá a v Huawei P20 najdeme Android 8.1 Oreo s aktuální nadstavbou EMUI 8.1.

 

Nadstavba má své výhody a bohužel i nevýhody. Začnu tedy pozitivně a vyzdvihnout musím možnost nastavení rozvržení mřížky ikon 5×6. Dále si lze vybrat, jestli chcete všechny aplikace na úvodních obrazovkách bez menu aplikací či využívat „šuplík“. Jedná se o menu aplikací, které se nachází v čistém Androidu.

Lze si také prostředí upravovat pomocí motivů, jak je u čínských výrobců zvykem. Nechybí ani známá aplikace Zdraví. Ta může posloužit jako krokoměr, měřit venkovní běh, běh na stroji či třeba jízdu na kole. Dále nechybí Správce telefonu. Ten nabízí čištění systému, blokování nežádoucích tel. čísel, antivirus či úsporné režimy baterie.

Výtku bych měl k úspoře baterie. Je sice moc hezké, že se výrobce snaží o co nejlepší výdrž na jedno nabití, ale systém z nepochopitelného důvodu často blokuje chod aplikací na pozadí. U některých aplikací jsem často měl problém s upozorněními, která jsem dostával buď opožděně a nebo vůbec. Systém sice nabízí možnost vypnutí úspor, ale to nemělo moc význam a u některých aplikací jsem měl problém i nadále. Další velkou kritiku si výrobce odnese za zcela zbytečné předinstalované aplikace a hry, které lze naštěstí odinstalovat.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Dva dny jsou reálné

Pod zadním krytem Huawei P20 ukrývá nevyjímatelný akumulátor se slušnou kapacitou 3 400 mAh. Na jedno nabití mobil bez problému vydržel celý náročný den. Když jsem často používal Instagram, fotil jsem, stahoval fotky z cloudu, hrál občas nějakou hru, využíval Messenger, Threemou i s e-mailovým klientem, tak jsem se dostal i většinou na jeden a půl dne. Dva dny také nejsou nereálné, když oželíte hraní her a sledování videí na YouTube.

Mobil nepostrádá oboustranný konektor USB-C ani příjemné rychlé nabíjení. S originální nabíječkou v balení se z nuly do 50% akumulátor nabije přibližně za 40 minut. Z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za přibližně jednu a půl hodiny.

 

 

 

Konektivita – Nechybí ani NFC

Mobil nepostrádá nic ani v oblasti konektivity. Nechybí mu tedy podpora 4G/LTE mobilních sítí ani 2,4 GHz (802.11 a/b/g/n) a 5 GHz („ácéčkové“) Wi-Fi sítě. S připojením k internetu tedy nebudete mít problém a budete jistě spokojeni.

Potěší také NFC, které lze využívat ke spárování s jiným zařízením např. sluchátky či k bezkontaktním platbám. Během používání jsem mobilem bez problémů platil a vše fungovalo bez sebemenšího problému. Huawei P20 je vybaven úsporným Bluetooth 4.2, které je v dnešní době sice dostatečné a na limity narážet nebudete, ale vzhledem k ceně bych přeci jen čekal nové Bluetooth 5.0. Během mého používání jsem používal bezdrátová sluchátka Sennheiser CX 6.00BT a se spolehlivostí Bluetooth jsem byl spokojen.

S navigací či využívání map také nenarazíte na problém. Mobil nabízí GPS, A-GPS, GLONASS či BD. Díky tomu je poloha nalezena téměř okamžitě a spolehlivě udržena na mapě. Během používání jsem denně hrál Pokémon Go, které vyžaduje přístup k poloze. Se hraním této hry či využívání map od Googlu a Seznamu jsem neměl problém a mobil se ani nadměrně nepřehříval.

 

 

 

Zvuk – Dobrý hudebník, ale bez jacka

Huawei P20 nabízí jeden hlasitý reproduktor a na spodní části mobilu. Ta se sice tváří, že nabízí reproduktory dva, ale vlevo se jedná o imitaci nabízející pouze mikrofon a skutečný reproduktor se nachází vpravo hned vedle nabíjecího konektoru. Je velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit stereo reproduktory.

Hlasitost reproduktoru je spíše průměrná, ale kvalita je velmi dobrá. Reproduktor se snaží o důraz na basy, což se mu vzhledem k tomu že se jedná o mobil daří. Kvalita se nevytrácí ani při maximálním navýšení hlasitosti.

A kde je konektor pro sluchátka? 3,5 mm jack audio konektor byl bohužel odstraněn po vzoru konkurence. To může některé uživatele zamrzet, ale není tento konektor opravdu dnes již zbytečný? Budoucnost je v bezdrátových sluchátkách. Pokud však budete chtít využívat starší sluchátka s 3,5 mm jackem či jiné příslušenství, tak lze využít redukci v balení. To nabízí také tradiční Huawei pecková sluchátka. Svou kvalitou nijak neoslní, ale nenáročným uživatelům postačí.

 

 

 

Závěr a konkurence

Huawei P20 je bezesporu povedeným mobilem, který má rozhodně co nabídnout. Zaujme výborným fotoaparátem, hezkým displejem s minimalizací rámečků kolem a elegantním designem. Jsem sice odpůrcem výřezu v displeji, ale to je jen můj osobní problém. Někomu se líbit může. Velkou pochvalu si mobil odnáší za slušnou výdrž na jedno nabití, čtečkou otisků pod displejem a také spolehlivým odemykáním obličejem.

Dokonalý ale rozhodně není a je velká škoda, že výřez občas dělá v některých aplikacích problémy a odolnost vůči vodě mohla být také lepší. Huawei P20 nabízí odolnost IP 53, zatímco konkurence často nabízí lepší odolnost s certifikací IP 67. Optickou stabilizaci obrazu mít také mohl …

Podívejme se tedy na konkurenci, kterou najdeme ve vlastních řadách. Zapomenout nesmíme ani na loňský model Huawei P10, který ocení fanoušci hliníkové konstrukce. Také nabízí elegantní design, povedený displej bez výřezu a dostatečný výkon za aktuální cenu kolem 10 tisíc Kč. Ve prospěch nového modelu však hraje vyšší výkon a lepší fotoaparát.

Za zmínku rozhodně stojí také HTC U11 (recenze), které se aktuálně prodává za cenu kolem 14 tisíc Kč. Také nabízí skleněná záda, výborný fotoaparát, lepší odolnost IP 67, stereo reproduktory, lepší USB-C sluchátka v balení a unikátní „mačkací“ funkci pro vyvolání různých funkcí.

Nokia 8 Sirocco nabízí dle mého názoru hezčí a výjimečnější design, někdo může ocenit zakřivený displej, odolnost IP 67, čistý a často aktualizovaný systém Android či bezdrátové nabíjení. Cena Nokie je však o téměř 3 tisíce Kč vyšší. Ve prospěch Huawei P20 hraje lepší fotoaparát.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Elegantní skleněná záda
  • Fotky z fotoaparátů
  • Čtečka otisků prstů vpředu
  • Překvapivě spolehlivé odemykání obličejem

 

Co se mi nelíbí?

  • Vykousnutí v displeji dělá problémy v některých aplikacích
  • Čočky fotoaparátů na zádech škrábou do ruky
  • Nižší odolnost vůči vodě
  • Nelze fotit v poměru stran 16:9
  • Absence optické stabilizace obrazu

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top