Huawei P smart 2021 – Dobré fotoaparáty a slušná výdrž (RECENZE)

Rok 2020 se pomalu blíží ke konci, proto Huawei přispěchal s novým mobilem Huawei P smart 2021. Ten se již začal prodávat na našem trhu, a to za atraktivní cenu kolem 5 500 Kč. Za tyto peníze se snaží nabídnout čtyři kvalitní zadní fotoaparáty, hezký design, 128 GB interní úložiště a velký 6,67palcový displej. Jak se povedl se můžete dočíst v této recenzi.

 

 

Obsah balení

V prodejním balení nečekejte nic navíc. K mobilu dostanete jen 18W nabíjecí adaptér a metrový USB-C kabel. Nechybí pak pochopitelně ani různé návody a spona pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku. Je škoda, že výrobce do balení nepřiložil třeba průhledný silikonový kryt.

 

 

 

Design a konstrukce – hezké barevné varianty

Huawei P smart 2021 není vlajkovým modelem, takže nelze očekávat prémiové materiály. Telefon je tedy plastový, ale působí bytelně a vypadá hezky. Nabízí také oblé tvary, a to především na zádech, díky čemuž se dobře drží. Vzhledem k rozměrům 165,65 x 76,88 9,26 mm pak nemůžete očekávat psaní jednou rukou, jak je v dnešní době běžné. Váha mobilu se pak zastavila na 206 gramech.

Čelní plochu mobilu pokrývá 2.5D sklo, které chrání velký 6,67palcový displej. Jelikož má mobil minimální rámečky kolem displeje, tak se to neobešlo bez průstřelu selfie kamerky. Ten se nachází uprostřed horní části displeje. Osobně mi průstřel nijak nevadí a celkem rychle jsem si na něj zvykl. Je však pravdou, že bych uvítal spíše výsuvnou selfie kamerku, jako tomu bylo u modelu Huawei P smart Z. Reproduktor pro hovory pak najdete v mřížce nad displejem.

Rámeček mobilu je z plastu, jak bych v této cenové kategorii očekával. Na jeho horní části najdete jen mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu, za který výrobce moc chválím. Na pravém boku se nachází tradičně tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků. Spodní část mobilu pak nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu vypadají, jako skleněná, ale já bych se přiklonil spíše k plastu. Ten však vypadá vážně pěkně a je dostupný hned ve třech barevných provedeních. K dispozici je mnou testovaná růžovo-zlatá (Blush Gold), černá (Midnight Black) a dle mého názoru nejhezčí zelená (Crush Green). Na zádech se nachází vystupující modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem a logo výrobce také má své místo. Hrany modulu jsou krásně zaoblené, takže do ruky nijak naškrábou, jako je tomu u některé konkurence.

 

 

 

Displej – bez průstřelu se to neobešlo

Huawei P smart 2021 nabízí velký 6,67palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1 080 px). Displej nabízí hezké barevné podání, které je možné manuálně upravit dle potřeby v nastavení. Pochválit musím také maximální jas displeje a automatickou regulaci jasu. Viditelnost na přímém světle je na dobré úrovni, i když trochu ji kazí již nalepená ochranná fólie z výroby. Tu však lze bez problémů odlepit.

V nastavení displeje najdete také režim eBook, který přepne režim displeje do černobílé, takže je lepší pro čtení knih či článků na internetu. Je však škoda, že nelze nastavit eBook jen do některých aplikací. Nastavit si však můžete rychlého zástupce do rolovací lišty, takže funkci můžete kdykoliv zapínat/vypínat dle potřeby.

Nechybí ani komfortní režim, který šetří oči při používání mobilu ve večerních hodinách. Funguje to tak, že upraví teplotu barev. Dále lze upravit velikost textu a prvků v prostředí. Dostalo se i na funkci chytrého nastavení rozlišení, kdy si systém sám určuje, jestli má použít HD+ nebo Full HD+ rozlišení. Díky tomu umí dost ušetřit procenta nabití.

 

 

 

Zvuk – nepřeslechnete jej

Huawei P smart 2021 nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na své spodní části. S jeho umístěním jsem neměl žádné problémy a nepřekrýval jsem si jej ani během hraní her. Jak je na tom však jeho kvalita? No, co se týče hlasitosti, tak s tou jsem byl velice spokojený a řekl bych, že je mírně nadprůměrná. Samotná kvalita je na tom vzhledem k ceně taktéž velice dobře, ale přiklonil bych se spíše k průměru.

Potěšit však může 3,5 mm audio jack konektor, který se taktéž nachází na spodní části mobilu. I s konektorem jsem byl velice spokojený a testoval jsem jej s dražšími sluchátky Sony. V prodejním balení však žádná sluchátka nenajdete.

 

 

 

Odemykání mobilu – blesková čtečka

Co se týče odemykání mobilů, tak v tom Huawei vždy exceloval. Jeho čtečky otisků prstů jsou vždy výborné a u vlajkových mobilů např. Huawei P40 Pro mu skvěle funguje i odemykání obličejem. Jak je na tom ale model P smart 2021? Jedním slovem výborně, protože nabízí čtečku otisků prstů zabudovanou na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. Jedná se o nejlepší možné umístění a mám jej daleko raději, než čtečky zabudované v displeji.

Co se odemykání obličejem týče, tak je na tom tento mobil také dobře. Není to tak rychlé, jako u modelu P40 Pro, ale je nutné se podívat na cenu. Odemykání je však spolehlivé a vzhledem k ceně i rychlé. Jen za horších světelných podmínek je to o něco horší. Myslím si ale, že tuto funkci nebude nikdo beztak využívat, když mobil má tak dobrou čtečku otisků.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor vlastní výroby Huawei Kirin 710A s taktem: 4x 2 GHz + 4x 1,7 GHz. Tomu asistuje grafický čip Mali G51-MP4 a nechybí ani 4 GB RAM. Interní úložiště má pak kapacitu 128 GB a lze jej rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 512 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

Dost ale bylo papírových keců a jak je na tom mobil ve skutečnosti? Vzhledem k ceně nemůžete očekávat herní stroj, přesto jsem na mobilu bez problémů hrál PUBG Mobile, Call of Duty Mobile a další náročnější hry. Pokud si děláte zálusk na tu nejnáročnější mobilní hru, kterou je Fortnite, tak bohužel s tímto mobilem budete mít smůlu. Epic Games (vývojáři hry) totiž nepodporují daný procesor.

Maximální možné grafické nastavení PUBG Mobile

Výkon je na tom tedy dobře a stačí pro běh samotného operačního systému, všechny běžné aplikace i náročnější hry. Je však pravdou, že konkurence v dané cenové kategorii nabízí už 6 GB RAM, ale na druhou stranu záleží hodně na optimalizaci systému, kterou má Huawei skvělou. Někdo si však na papírové parametry může potrpět. Pokud by však někdo 6 GB RAM požadoval, tak se může podívat na Huawei P40 Lite.

Uvnitř mobilu se nachází akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Ta při běžném používání se sociálními sítěmi, focením, poslechu hudby atd. zajistí výdrž na jedno nabití až na krásné dva dny. Pokud se však uskromníte, tak si myslím, že 2 a půl dne až celé tři dny nebudou nereálné.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a k mobilu dostanete 18W nabíjecí adaptér. Z úplného vybití do 100% stavu se mobil nabije za necelé dvě hodiny. I když je v balení 18W nabíjení, tak alespoň na stránkách výrobce se můžete dočíst, že mobil zvládá až 22,5W nabíjení. Je tedy škoda, že tak rychlý adaptér v balení nenajdete. Na druhou stranu rozdíl by asi beztak nebyl tak znatelný.

 

 

 

Fotoaplikace

Aplikace pro focení pak nabízí všechny obvyklé funkce. Na horní části najdete ikonu pro spuštění funkce AI Lens, která analyzuje vše, na co fotoaparát namíříte. Já ji využíval však jen pro skenování QR kódů. Dále je k dispozici tlačítko pro spuštění umělé inteligence, ale to doporučuji ponechat vypnuté, protože tato funkce často přepaluje barvy fotek. Pak už najdete jen nastavení blesku, filtry a podrobné nastavení aplikace.

Na spodní části aplikace pak najdete klasický pruh režimů, kde nechybí clona, noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím a přepínání mezi focením a natáčením videa. V kolonce „Další“ pak najdete Pro režim pro manuální nastavení parametrů, zpomalený záběr, panorama, HDR a další. Na pravém boku aplikace pak najdete kulatá tlačítka pro přepínání na ultraširokoúhlý fotoaparát a až 6x digitální zoom.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Na zádech mobilu se nachází čtveřice fotoaparátů s přisvětlovacím LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. K dispozici máte také ultraširokoúhlý fotoaparát se záběrem 120°, rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.4. Zbylé dva fotoaparáty mají 2 Mpx rozlišení a slouží jak jinak, než k focení makra a snímání hloubky ostrosti. Zbylé dva fotoaparáty tedy postrádají smysl.

 

Abych byl upřímný, tak od mobilu v této cenové kategorii jsem neočekával zrovna moc hezké snímky, ale byl jsem velice mile překvapen. Snímky jsou opravdu hezké, nechybí jim věrohodné barevné podání a dostatek detailů. Spokojený jsem byl také s focením makro snímků a ve tmě tento mobil na danou cenovou kategorii exceluje. Noční režim je opravdu schopný a snímky ve tmě vypadají dost dobře. K fotoaparátům tedy nemám žádnou výtku a vzhledem k ceně si myslím, že jsou lehce nadprůměrné.

 

 

 

Natáčení videí

Videa jsou na tom dost podobně, jako fotografie. Mají hezké barvy, obraz je ostrý a lze natáčet v maximálním rozlišení Full HD se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že nelze natáčet ve 4K rozlišení. Videím nechybí ani dobrý zvuk a lze natáčet i ultraširokoúhlým fotoaparátem. Horší je jen stabilizace, ale u mobilu za tyto peníze bych dobrou stabilizaci ani nečekal.

 

 

 

Focení selfíček

Přední kamerka v průstřelu displeje nabízí 8 Mpx rozlišení a světelnost f/2.0. To není nijak překvapivé a odpovídá tomu i kvalita fotek. Ta není vůbec špatná, ale není ani nijak nadprůměrná. Přiklonil bych se tedy k průměru. Fotit můžete i s portrétním režimem a k dispozici jsou i různé zkrášlovací prvky pro zahlazení nedostatku pleti.

 

 

 

Operační systém – bohužel bez Googlu

V mobilu Huawei P smart 2021 najdete operační systém Android 10, který byl však tradičně upraven nadstavbou EMUI 10.1.1.  Nadstavbu EMUI už mnoho uživatelů zná a za ty roky působení na našem trhu si získala mnoho příznivců. Nemá tedy asi moc smysl ji popisovat.

Je také dobré zdůraznit, že tento mobil nenabízí systém s Google službami. Nenabízí tedy Obchod Play a další dobře známé aplikace. Huawei se však snaží Obchod Play nahradit vlastním obchodem AppGallery, kde aplikace postupně přibývají. Bohužel však řadu aplikací stále postrádá.

Huawei si je vědom, že jejich obchod nenabízí vše, co někteří uživatelé vyžadují, proto se snaží všem ulehčit stahování aplikací z jiných zdrojů. Třeba hned na úvodní obrazovce najdete widget pro hledání aplikace Petal Search, kam můžete napsat třeba Messenger a během okamžiku najdete aplikaci ke stažení. V mobilu najdete také aplikaci Petal Search, kde můžete aplikace hledat a také aktualizovat.

Co ale YouTube? To je otázka, na kterou se ptá spousta čtenářů, protože i ten patří Googlu. Já využívám aplikaci YouTube Vanced, která vypadá úplně stejně, jako oficiální aplikace YouTube. Má však mnoho výhod, jako je třeba přehrávání hudby na pozadí a sledování videí bez reklam.

Pochopitelně využívat můžete i Gmail a jiné emailové služby, a to přímo v předinstalované aplikaci E-mail, kterou jsem si oblíbil. Více o problematice aplikací na mobilech Huawei jsem se věnoval v tomto mém článku, který rozhodně doporučuji přečíst.

 

 

 

Konektivita – milé i nemilé překvapení

Huawei P smart 2021 v levém boku ukrývá dlouhý šuplík, kde najdete tři oddělené sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. To tedy znamená, že můžete využívat dualSIM i paměťovou kartu současně, což je velká výhoda. Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke standardu 2,4 GHz Wi-Fi. Bohužel 5 GHz Wi-Fi sítě mobil neumí, ale na druhou stranu to používá minimum uživatelů.

Mobil také postrádá NFC, protože mobil kvůli absenci Google služeb beztak postrádá službu Google Pay. Mobilem si tedy nezaplatíte, což je v dnešní době velká škoda. Bluetooth 5.1 však nechybí a využíval jsem jej s několika bezdrátovými sluchátky. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou.

 

 

 

Závěr – má své výhody, ale i nevýhody

Huawei P smart 2021 je hezký mobil, který za dané peníze kolem 5 500 Kč nabízí kvalitní fotoaparáty. Ty zaujmou především efektivním nočním režimem, což na dané kategorii není obvyklé. Spokojený jsem pak byl také s dvoudenní výdrží na jedno nabití, svižným operačním systémem a výbornou čtečkou otisků prstů na boku. Potěšit může také možnost využívat dualSIM a microSD současně.

Pokud tedy hledáte spolehlivý mobil, který má tyto výhody, tak jej mohu doporučit. Je však nutné překousnout absenci Google služeb, což nemusí být pro někoho jednoduché. Je také velká škoda, že nepodporuje 5 GHz Wi-Fi sítě a není možné mobilem platit. Zamrzet někoho může také nemožnost natáčet ve 4K.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design a barevné varianty
  • Šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a microSD
  • Velký IPS displej
  • Hlasitost reproduktoru
  • Výborná čtečka otisků prstů na boku mobilu
  • Dvoudenní výdrž na nabití
  • Svižný systém
  • Cena

 

Negativa:

  • Absence Google služeb
  • Nemá NFC – nelze platit mobilem
  • Neumí 5 GHz Wi-Fi
  • Nelze natáčet ve 4K

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*