Huawei Mate 40 Pro – Takřka dokonalý mobil (RECENZE)

Huawei konečně představil očekávané mobily Huawei Mate 40. Představil celkem tři modely, ale na náš trh se alespoň prozatím podíval ten nejdůležitější, kterým je Huawei Mate 40 Pro. Ten nabízí nekompromisní výbavu čtyř zadních fotoaparátů, ale také výkonu díky novému procesoru Kirin 9000. Zaujmout se dále snaží zakřiveným AMOLED displejem, podporou sítí 5G a opět rychlejším nabíjením.

V době psaní recenze bylo možné si mobil předobjednat na oficiálním e-shopu za cenu 33 999 Kč s DPH. Huawei k předobjednávkám rozdává také bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds Pro a kupón o hodnotě 3 000 Kč.

 

 

Obsah balení – bez krytu, ale s rychlým adaptérem

V černé krabičce k mobilu dostanete 66W rychlý adaptér, což výrobci chválím, protože třeba Samsung nejrychlejší adaptéry do balení nepřidává. Nechybí pak ani 6A nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí šuplíku na nanoSIM/nanoSD a různé návody. Dostalo se pak i na USB-C sluchátka. Je pak velká škoda, že v balení nenajdete také silikonový ochranný kryt.

 

 

 

Design a konstrukce – jeden z nejhezčích mobilů roku

Huawei Mate 40 Pro vypadá vážně pěkně a prémiově. Vzhledem k velikosti displeje jsou i příjemné jeho rozměry 162,9 x 75,5 x 9,1 mm a váha 212 gramů. Mobil se především díky oblým tvarům drží skvěle a problém jsem neměl ani se psaním jednou rukou. Je však pravdou, že je širší, než třeba Huawei P40 Pro a menší ruce se psaním jednou rukou budou mít problémy. To je však problém takřka všech dnešních mobilů. Konstrukci pak neschází ani zvýšená odolnost s certifikací IP-68.

Celou čelní plochu pokrývá ochranné sklo, které má kaskádovité zakřivení. To se někomu líbí a někomu zas ne. Dle mého názoru to však dost přidává na elegantním dojmu a člověk má pak pocit, že v ruce drží skutečně něco drahého a prémiového. Sklo kryje velký 6,76palcový AMOLED displej s minimalizací rámečků. Díky minimalizaci rámečků se to neobešlo bez průstřelu dvou selfie kamerek se senzory. Průstřel mi však nijak nevadil a nekazil design, protože je také o poznání menší, než u modelu P40 Pro.

Rám mobilu je z hliníku a v mnou testovaném provedení se na světle efektivně leskne. Na jeho horní části najdete hlasitý reproudktor, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a mikrofon. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně zvýrazněné zamykací tlačítko. Spodní část pak nabízí šuplík pro nanoSIM/nanoSD karty, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Dostávám se konečně k zádům mobilu, která dle mého názoru jsou vážně krásná a Mate 40 Pro vypadá o něco lépe, než P40 Pro. Mnou testované provedení Mystic Silver na světle tvoří zajímavé odlesky a lehce mění barvy. K dispozici je však i černé provedení. Na zádech se nachází větší kruhový modul čtyř fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem. Ten lehce vystupuje z těla a vypadá daleko lépe, než moduly na levé straně, jako to má letos takřka každý mobil. Je jen škoda, že výrobce do balení nepřiložil silikonový kryt, aby bylo možné záda chránit. Osobně bych tedy zvážil investici do krytu.

 

 

 

Displej – pro milovníky zakřivení

Huawei Mate 40 Pro nabízí velký 6,76palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením (2 772 x 1 344 px) a 456 ppi. Potěší také 90 Hz obnovovací frekvence, díky níž je prostředí svižnější. Je však škoda, že displej nemá již 120 Hz obnovovací frekvenci. Na druhou stranu to beztak žádná mobilní hra nepodporuje. Na fotkách si můžete všimnout také ochranné fólie, která se však nachází jen na mnou testovaném vzorku. Po zakoupení ji tedy na mobilu pravděpodobně mít nebudete. Potěší však nádherné barvy, které si v nastavení můžete přizpůsobit k obrazu svému. Pochválit pak musím také vysoký maximální jas a viditelnost na přímém světle. Příkladné pak jsou i pozorovací úhly.

Jak jsem tu již psal, tak takto velké zakřivení displeje se někomu líbí a někteří jej zas kritizují. Nemění to však nic na tom, že vypadá úchvatně. Potěší také, že Huawei displej vyladil tak, že jsem po celou dobu nezaznamenal nechtěné doteky, jako je tomu u konkurence. Displej se jednoduše ovládal pohodlně a nezaznamenal jsem žádné problémy. Potěšilo také poklepání na bok displeje, kdy se vyvolá ovládání hlasitosti.

Skvěle zpracována byla také obrazovka always-on (Vždy na displeji), která zobrazí čas, datum i všechny příchozí notifikace na zhaslém displeji. Vybrat si můžete mezi různými styly obrazovky s animacemi a vytvořit si dokonce můžete pomocí fotoaparátu vlastní animaci, což konkurence nemá.

 

 

 

Zvuk – milé překvapení

Huawei po stránce zvuku potěšil a konečně nasadil dva stereo reproduktory. Ty se nachází na horní a spodní části rámečku mobilu. Jedná se tedy o daleko lepší řešení, než je použití jednoho reproduktoru pod displejem, jako to má některá konkurence. Zvuk je tedy dostatečně hlasitý a kvalita je na na velice dobré úrovni. Je znát i náznak basů. Stereo reproduktory tedy hodnotím jako nadprůměrné a byl bych moc rád, kdyby se tohoto řešení chytila i konkurence.

Jelikož má displej minimální rámečky, tak nezbylo místo ani pro mřížku s reproduktorem pro hovory. Reproduktor pro hovory byl tedy umístěn pod displej, jako to má třeba P40 Pro. Během testování jsem zkoušel telefonovat a hovor byl zřetelný a dostatečně hlasitý.

3,5 mm jack však budete hledat marně. Potřebuje ho ale někdo? Budoucnost je přeci jen v bezdrátovém poslechu. Během mého testování jsem tedy použil troje bezdrátová sluchátka různých značek a spokojený jsem byl i s bezdrátovým poslechem, který nebyl nijak trhaný. Pro bezdrátový poslech jsou k dispozici kodeky BLE, SBC, AAC a LDAC. Chybí tedy kodek AptX, ale jeho absenci jsem nijak nepocítil.

 

 

 

Odemykání mobilu – to je to co Huawei umí

Co se týče odemykání mobilů čtečkou otisků prstů, tak v tomto ohledu Huawei vždy kraloval. U Matu 40 Pro tomu není jinak a čtečka otisků prstů v displeji odvádí dobrou práci. Odemykání je krásně rychlé a spolehlivé. Dokonce i s vlhkými prsty jsem neměl problém a je o poznání lepší, než u modelu P40 Pro.

V průstřelu displeje se nenachází jen dvě selfie kamerky, ale také všechny potřebné senzory. Nechybí mu tedy ani 3D snímač hloubky, díky kterému je odemykání obličejem daleko bezpečnější a především rychlejší. Odemykání obličejem je tedy bleskové a spolehlivé i v úplné tmě.

 

 

 

Ovládání máváním

Huawei ve svých prezentacích také lákal na funkci chytrého snímání. Tu můžete využívat třeba při vaření či jiné činnosti, při které máte špinavé ruce. Před mobilem tedy stačí mávat rukou, čímž jej můžete ovládat. Je to sice zajímavé a první den to bude každý zkoušet, ale nevěřím tomu, že by to někdo denně využíval.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Huawei se při představování Matu 40 Pro chlubil vysokým výkonem, který zajišťuje osmijádrový procesor vlastní výroby HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) s taktem: 1x 3,13 GHz + 3x 2,54 GHz + 4x 2,05 GHz. Tomu asistuje 24 jádrový grafický čip Mali-G78 a nechybí ani slušná porce 8 GB RAM. K dispozici je také 256 GB interní úložiště (UFS 3.1), které je možné rozšířit paměťovou kartou Huawei nanoSD (NM karty). Je tedy velká škoda, že nelze použít microSD karty. Koupit si tedy musíte originální karty od Huawei, které jsou podstatně dražší.

Výkon má tedy mobil nekompromisní a je dostatečný pro všechny náročné aplikace i hry. Během mého testování jsem nahrál celkem dost času ve hře Fortnite i PUBG Mobile. Všechny bylo možné hrát bez záseku a nadměrného zahřívání. Spokojený tedy bude i ten nejnáročnější uživatel.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 400 mAh. Výdrž se odvíjí podle toho, co na mobilu děláte. Celý den náročnějšího používání jsem bez problémů vydržel. Jeden a půl dne nebylo výjimkou a dva dny nejsou rozhodně nereálné. Dost procent baterie můžete ušetřit, když budete používat 60 Hz obnovovací frekvenci displeje, ale jak si jednou zvyknete na 90 Hz, tak raději oželíte o fous horší výdrž.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Výrobce opět vylepšil rychlost nabíjení a Mate 40 Pro tedy podporuje 66W drátové rychlé nabíjení SuperCharge. Z úplného vybití do 100% se mobil drátově nabil za přibližně 45 minut. Pochopitelně se dostalo i na bezdrátové nabíjení, které je také rychlejší a podporuje až 50W výkon. Přítomné je také reverzní nabíjení, díky kterému je možné nabíjet jiná zařízení, jako jsou třeba bezdrátová sluchátka i hodinky. To pak podporuje 5W výkon.

 

 

 

Aplikace pro focení

V mobilu najdete dobře známou aplikaci pro focení. Ta na své horní části nabízí funkci AI Lens, díky které můžete skenovat třeba QR kódy a identifikovat různé předměty. Dále nechybí tlačítko „AI“, což je pomoc umělé inteligence. Ta automaticky nastavuje barvy podle toho, na jaký předmět fotoaparát namíříte. Nechybí pak ani ikona pro filtry a podrobnější nastavení aplikace.

Vpravo pak najdete kulaté tlačítko, na které můžete klepat nebo jej posouvat. Slouží pro připínání mezi hlavním, ultraširokoúhlým fotoaparátem a teleobjektivem. Nechybí tam však ani 10x hybridní a 50x digitální zoom. Níže v aplikaci pak je pruh s různými režimy, kde nechybí portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční či Pro režim s manuálním nastavením parametrů. V kolonce „Další“ pak najdete také zpomalený záběr, panorama, focení černobíle, malování světlem, časosběr či focení v plném 50 Mpx rozlišením.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Huawei Mate 40 Pro je lákavý především díky svým fotoaparátům Leica. Hlavní fotoaparát nabízí 50 Mpx rozlišení, 1/1.28″, 1.22µm a světelnost f/1.9. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s rozlišením 20 Mpx a světelností f/1.8. Třetí je pak teleobjektiv s rozlišením 12 Mpx, světelností f/3.4 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Slouží tedy pro 5x optický zoom.Výrobce pak nikde nespecifikuje, k čemu slouží poslední senzor, ale pravděpodobně se jedná o snímač hloubky ostrosti.

A jak na tom reálně je? Jedním slovem výborně! Mobil fotí excelentně a dle mého názoru se opravdu jedná o doposud nejlepší fotomobil na trhu. Má krásné věrohodné barvy, které jsou o něco věrohodnější než u modelu P40 Pro. Fotky mají také hodně detailů a problém mu nedělá ani protisvětlo. Makro snímky se také fotí skvěle, i když občas se na automatice stávalo, že se fotoaparát odmítal zaostřit na menší blízký objekt. Stačí se však jen přepnout na Pro režim a ostření prstem na malý předmět je okamžitě funkční. Působivý je pak také 5x-10x zoom. Zoomovat sice můžete až 50x, ale pak je to čistě ztrátový digitální zoom.

Ve fotoaplikaci máte pochopitelně také noční režim. Ten odvádí opět výbornou práci a i v úplné tmě jsou snímky hezké a s minimem digitálního šumu. Zapomenout nesmím ani na focení Měsíce s pomocí umělé inteligence. Stačí si zapnout tlačítko „AI“ v aplikaci fotoaparátu, namířit na měsíc a zoomovat třeba až na 30-50x. Umělá inteligence během okamžiku rozpozná, že se chystáte fotit měsíc a „domaluje“ jej.

 

 

 

Natáčení videí

Mobil v defaultním nastavení pro natáčení videí využívá ultraširokoúhlý fotoaparát s 20 Mpx rozlišením. Pokud by to však někomu vadilo, tak se jedním klepnutím na tlačítko lze přepnout na hlavní fotoaparát. Osobně však preferuji ultraširokoúhlý záběr pro video. Mobil tedy umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 nebo 60 FPS (snímky za vteřinu). Vybrat si pochopitelně můžete úspornější Full HD se 30/60 FPS. Videa jsou na tom opět výborně a pochválit musím především výbornou stabilizaci.

 

 

 

Focení selfíček

V průstřelu displeje se nachází dvě malé kamerky a všechny potřebné senzory. K čemu dvě kamerky? Pro rychlejší a spolehlivější odemykání mobilu i v úplné tmě. Pro focení však slouží ultraširokoúhlá selfie kamerka s rozlišením 13 Mpx se světelností f/2.4. Na pravé straně aplikace se můžete přepínat mezi ořezy či focení ultraširokoúhle. Přední kamerka odvádí taktéž skvělou práci, obličej je ostrý a skvěle funguje i rozostření (portrétní režim).

 

 

 

Operační systém – silný i bez Googlu

Huawei Mate 40 Pro v době testování nabízel operační systém Android 10. Ten byl tradičně upraven dobře známou nadstavbou EMUI 11. Ta má mnoho příznivců a osobně ji mám rád. Její ovládání je velice jednoduché a celé prostředí je přehledné. Po celou dobu testování byl systém nádherně svižný, notifikace funkční a problém nebyl ani s neustálým připojením k VPN.

Nastavit si můžete také rozložení ikonek na 5×6, což vzhledem k velikosti displeje doporučuji nastavit. Úplně vlevo najdete také obrazovku, kde se nachází zpravodajský kanál, nachozené kroky, vyhledávač či třeba informace o tom, kolik času trávíte v aplikacích.

Systém je tedy výborný, ale kvůli absenci Google služeb rozhodně ne dokonalý. V mobilu tedy nenajdete žádné aplikace od Googlu, a to včetně Obchodu Play. Huawei tedy do mobilu nasadil vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, ve kterém počet aplikací neustále roste. Nenajdete v něm však všechny aplikace, proto výrobce vyvinul vlastní aplikaci Petal Search. Ta má třeba widget na hlavní obrazovce, kam stačí napsat třeba Messenger a aplikace vám najde aplikaci z jiného zdroje.

Většinu aplikací jsem do mobilu tedy dostal, a to včetně bankovních aplikací. V mobilu již najdete také předinstalovanou aplikaci Petal Maps (Mapy), která se snaží nahradit mapy a navigaci od Googlu. Mapy fungují skvěle, jsou v češtině a umí zobrazit i provoz, protože fungují na mapových podkladech od TomTom. Je jen škoda, že zatím neumí hlasovou navigaci v češtině, ale toho se snad časem dočkáme.

Jelikož jsem dlouhodobý uživatel mobilu Huawei P40 Pro, tak mi absence Google služeb tolik nevadila, i když kvůli tomu bohužel nelze využívat bezkontaktní platby či hrát hru Pokémon Go… Občas tedy můžete narazit na překážky, ale díky Petal Search je hledání aplikací z jiných zdrojů jednoduché. Rozhodně však doporučuji se podívat na můj starší samostatný článek, kde se aplikacím pro Huawei mobily věnuji.

 

 

 

Konektivita – podpora 5G sítí nechybí

Huawei Mate 40 Pro na své spodní části ukrývá malý slot pro dvě nanoSIM a nanoSD (NM karty) karty. Využívat tedy můžete dualSIM a nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu nanoSD. Mobil také podporuje funkci eSIM. Hlavní slot podporuje sítě 5G a u obou slotů lze využívat všechna LTE pásma. Připojit se pak můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz (Wi-Fi 6) Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac/ax). Moc musím pochválit citlivost antén, které jsou v porovnání s modelem P40 Pro citlivější.

Pro bezdrátový poslech hudby jsem denně využíval také Bluetooth 5.2. Používat pak můžete také NFC, ale bohužel ne pro bezkontaktní platby. Jelikož mobil nepodporuje služby Googlu, tak logicky nemá službu Google Pay. Je však ale možné, že časem na náš trh dorazí služba Huawei Pay. Moc pochválit musím také za infraport, který se nachází na horní části mobilu. Ten můžete využívat pro ovládání domácích spotřebičů. Já jsem jej testoval s televizí SONY, a také klimatizací.

Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS a NavIC.

 

 

Závěr – až na ten Google…

Od mobilu Huawei Mate 40 Pro jsem měl velká očekávání, která mi naplnil. Nabízí opravdu krásný a prémiový design, nadprůměrné fotoaparáty a velice mile překvapen jsem byl také ze stereo reproduktorů, které při hraní her či sledování videa jistě oceníte. Pochválit pak musím také za pěkný AMOLED displej a nekompromisní výkon. Mobil byl po celou dobu nádherně rychlý a jedná se vlastně o nejrychlejší mobil, který jsem doposud držel v ruce. Do budoucna se jistě bude hodit také podpora 5G sítí a příjemný je i infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Vyzdvihnout musím také odemykání obličejem, které mezi androidími mobily patří ke špičce.

Byl by to dokonalý mobil, ale pro někoho může být velkou překážkou absence Google služeb, díky kterým chybí některé aplikaci a bohužel i bezkontaktní placení. Je také škoda, že výrobce do balení nepřiložil ochranný silikonový kryt.

 

 

Pozitiva:

  • Prémiový design
  • Nádherný displej
  • Nadprůměrné stereo reproduktory
  • Spolehlivé odemykání obličejem i čtečkou otisků
  • Krásně rychlý a spolehlivý systém
  • Nadprůměrné fotoaparáty
  • Podpora 5G sítí
  • Infraport pro ovládání spotřebičů

 

Negativa:

  • V balení mohl být kryt
  • Absence Google služeb
  • Mobilem nelze platit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top