Honor 9X – Ten s „Xkem“ na zádech a výsuvnou selfie kamerou (RECENZE)

Na našem trhu se prodává dostupný model Honor 9X, který se v době psaní této recenze prodával lehce pod 6 000 Kč. Za stanovenou cenu se snaží zaujmout svým líbivým designem, výsuvnou pop-up selfie kamerkou, displejem bez rámečků a vysokou kapacitou akumulátoru (baterie). Jak si tedy v testování vedl?

 

 

Obsah balení – pochvala za TPU

Honor 9X se na našem trhu prodává v typické krabičce a k mobilu tedy dostanete 5V/2A nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel a sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu. Chválím také za přiložený silikonový kryt. Ten je průhledný a nekazí tak design mobilu. Zapomenout nesmím ani na návody.

 

 

 

Design a konstrukce – „Xko“ na zádech

Honor 9X se na našem trhu prodává v černém (Midnight Black) a modrém (Saphire Blue) barevném provedení. Na testování se mi dostala hezčí modrá varianta, která se mi opravdu líbí a na první pohled každého jistě zaujme vizuální efekt „Xka“ na zádech. Je však škoda, že na snímcích není zmíněné X tolik vidět.

 

Celkové rozměry mobilu činí 163,5 mm x 77,3 mm x 8,8 mm a váha se zastavila na 196,8 gramech. Váha je tedy téměř 200 gramů, což je i pochopitelné, když se podíváte na velikost displeje a také vysokou kapacitu akumulátoru. Mobil se však v ruce drží skvěle a kapsu určitě neprotrhne.

 

Čelní ploše dominuje velký 6,5“ displej. Ten má minimální rámečky, přesto design neprzní žádný velký výřez. Výrobce odstranil i populární průstřel v displeji, což je jen dobře. Kam se ale schovala selfie kamerka? Ta se elegantně schovala na horní část plastového rámečku mobilu. Je tedy výsuvná a modul působí opravdu kvalitním dojmem. Ve vysunutém stavu na něj můžete i silou zatlačit, kdy dojde k automatickému zasunutí.

 

Na horní části najdete ukrytý také slot pro nanoSIM karty a paměťovou kartu a své místo má i mikrofon. Levý bok mobilu je zcela prázdný a na pravém boku se nachází dobře umístěna tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Spodní část mobilu pak v sobě ukrývá 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.

 

Kdybych si měl vybrat, tak rozhodně bych sáhl spíše pro mnou testovaném modrém barevném provedení. Na rozdíl od černé má na sobě již zmíněné „Xko“, které na zádech vypadá působivě. Díky lesklému efektu vypadají skleněná záda působivě. Upínají na nich však otisky prstů, ale tomu lze zabránit tak, že použijete přiložený silikonový kryt v balení.

Na zádech se nachází trojice fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Okolí s fotoaparáty lehce vystupuje z těla mobilu, ale jen patrně, takže mi to nijak nevadí. Na zádech najdete také čtečku otisků prstů, která je umístěna ideálně pro ovládání ukazováčky.

 

 

 

Displej – hezká podívaná bez výřezu

Displej je lákadlem tohoto modelu a pyšní se IPS displejem s úhlopříčkou 6,59“ (palce), FullHD+ rozlišením (2340 x 1080px) a 391 PPI. Pochválit musím také již nalepenou ochrannou fólii na displeji, kterou v případě potřeby lze bez problémů odlepit.

 

Poměr displeje k tělu je podle propagačních materiálu 91% a mohu potvrdit, že výrobce nelže. Minimalizace rámečků se mu skutečně povedla. Jsem moc rád, že konečně zmizel i průstřel v displeji, který sice není tak rušivý, ale bez něj je to lepší.

IPS panel má velice dobré barevné podání a spokojený jsem byl s maximálním jasem, díky kterému je displej čitelný i na přímém světle. Příkladně funguje i senzor okolního světla (proximity senzor). Barevné podání displeje si můžete i manuálně přizpůsobit dle potřeby, a to v nastavení obrazovky.

V nastavení najdete také komfortní režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách. Dostalo se i na nastavení velikosti textu a prvků v prostředí, což někteří uživatelé uvítají.

 

 

 

Odemykání mobilu – čtečka otisků s gesty

Honor 9X nabízí odemykání mobilu čtečkou otisků prstů na zádech. Odemykání obličejem nenabízí, což může někomu vadit, ale já osobně mám raději odemykání otiskem prstu. Čtečka je umístěna ideálně a během používání jsem mobil odemykal oběma ukazováčky.

Nastavit si lze až dostačujících pět prstů a odemykání mobilu je velice rychlé a spolehlivé. Čtečce nadělají problémy ani vlhké prsty a moc rád vidím ovládací gesta. Nechybí mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty přejetém prstu, pořízení snímku (vhodné pro selfie), přijímání hovorů, zastavení budíků a procházení fotek v galerii.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

O výkon Honoru 9X se stará osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 710F s taktem: 4x 2,2 GHz + 1,7 GHz a grafickým čipem Mali-G51 MP4. K dispozici jsou i 4 GB RAM a 128 GB interního úložiště. Paměť také lze rozšířit pomocí microSD karty o maximální kapacitě 512 GB.

Testy AnTuTu Benchmark, Geekbench 5 a AndroBench

 

Honor zvolil dobrý procesor a bez problémů můžete využívat všechny běžné aplikace bez omezení. Multitasking funguje svižně a zahrajete si i náročnější hry. Během testování jsem hrál především náročnou hru Shadowgun: Legends a po opravdu dlouhé době jsem zkusil i PUBG Mobile. Obě hry bylo možné hrát na vysoké grafické nastavení. Na Fortnite však budete muset zapomenout, protože není v případě tohoto modelu podporovaný.

Nastavení hry Shadowgun: Legends

 

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4000 mAh. To je poměrně vysoká kapacita a výdrž je při běžném používání vysoká. Většinou jsem se dostal na jeden a půl až krásné dva dny na jedno nabití. Výdrž tedy chválím, ale co nabíjení? To sice probíhá skrze oboustranný konektor USB-C, ale podporuje jen 10W výkon. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny a 15 minut. Rychlejší být tedy rozhodně mohlo.

 

 

 

Fotoaplikace

Aplikace fotoaparátu ničím nepřekvapí a můžete ji znát i z jiných modelů od Honoru. Umožňuje tedy manuální ostření dotykem prstu a nechybí ani kulaté tlačítko pro 1x-2x zoom. Na horní části aplikace se nachází nastavení blesku, zapnutí/vypnutí pomoci umělé inteligence a také ikonka pro nastavení.

Všechny režimy najdete na spodní částky, mezi kterými se můžete přepínat tahy prstů. Dostalo se na portrétní režim s rozmazaným pozadím (bokeh), přepínání mezi režimem fotografie a videem a překvapivě se dostalo i na noční režim. V kolonce „Další“ naleznete režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, malování světlem, nastavení HDR, časosběr, focení s filtry a další funkce.

 

 

Zadní fotoaparáty

Na zádech se nachází lehce vystupující okolí fotoaparátů a přisvětlovací LED blesk. Hlavní snímač disponuje 48 Mpx se světelností f/1.8, druhý snímač umí pořídit snímky se 120stupňovým zorným polem, takže je ultraširokoúhlý. Poslední snímač jen vypomáhá s hloubkou ostrosti, což oceníte především při focení s portrétním režimem a nabízí tedy 2 Mpx rozlišení se světelností f/2.4.

Prvně jsem pochopitelně vypnul pomoc umělé inteligence (AI), protože ta umí barevné podání pěkně pokazit. Po vypnutí této „zbytečné“ umí snímače pořídit opravdu krásné snímky. Byl jsem velice mile překvapen barevným podáním, které je v některých případech až moc studené, ale většinou barvy odpovídají realitě, což dnes není vůbec běžné. Snímkům nechybí velice dobré detaily a umí i slušné makro snímky. Za horších světelných podmínek to s detaily tak slavné rozhodně není, ale i tak jsou snímky velice slušné. K dispozici je tedy i noční režim, za který výrobce chválím.

 

 

Natáčení videí

Video lze zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním FullHD rozlišení a nějak nerozumím tomu, proč je přednastavené HD rozlišení se 30 FPS. Doporučuji tedy přejít do nastavení aplikace fotoaparátu a přepnout rozlišení na FullHD. K dispozici je poměr stran 19,2:9 se 30 FPS (snímky za vteřinu) a 16:9 se 60 FPS.

Jak je na tom ale kvalita? Jelikož v této cenové kategorii nelze očekávat optickou stabilizaci obrazu, tak se musíte spolehnout na softwarové řešení stabilizace. Ta se ale snaží a se stabilitou jsem problémy neměl. Videa nepostrádají ani detaily, ale občas jsem narážel na přepálené barvy (jen výjimečně). Během natáčení lze také fotit a zoomovat.

 

 

Focení selfie

Honor 9X nabízí minimalizaci rámečku kolem displeje, takže selfie kamerka musela jít z čelní strany pryč. Výrobce kamerku umístil do výsuvného modulu z horní části mobilu. Dle mého názoru se jedná o daleko lepší řešení, než je tomu ohyzdný výřez, anebo průstřel v displeji. To je však čistě subjektivní záležitost.

Ve výsuvném modulu se tedy nachází 16 Mpx snímač se světelností f/2.2 a všechny snímky jsou pořizovány v poměru stran 4:3. Je celkem škoda, že v nabídce není i 16:9. Kvalita samotných snímků je na velice dobré úrovni a myslím si, že i náročnější „selfíčkář“ bude jistě spokojený. Při focení můžete využít výpomoc AI, fotit se ve tmě s rozzářeným displejem, využívat různých efektů a dostalo se i na mnou nenáviděný režim zkrášlení.

Vyfoceno 16 Mpx selfie kamerou

 

 

 

Operační systém – brzká aktualizace na Android 10?

Honor 9X po vybalení z krabičky nabízí operační systém Android 9.0 Pie s nadstavbou EMUI 9.1. Je celkem zvláštní, že u některých modelů např. Honor 20 se nadstavba jmenuje Magic UI, ale v tomto případě je to EMUI. Je to však jen drobnost a je důležité, že pro tento model se plánuje aktualizace systému na Android 10 s novou nadstavbou.

Nastavit si můžete rozlišení ikon 5×6 a využívat integrované cloudové úložiště přímo v systému (Více o cloudu). Prostředí vypadá dobře a po celou dobu testování bylo velice svižné. Nezaznamenal jsem tedy pády aplikací či zpomalování. Výrobce si však neodpustil zbytečné předinstalované aplikace např. aplikaci od Amazonu, ale tu je naštěstí možné odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – Kde je NFC?

Honor 9X nabízí hybridní slot, takže se musíte rozhodnout, jestli chcete současně využívat dvou nanoSIM karet, anebo jednu nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSD. Oba SIM sloty podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také k 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 b/g/n/ac).

Výrobce se na svých stránkách také chlubí tím, že signál se umí pomocí „AI“ zesilovat. „HONOR 9X znovu získal 4G a Wi-Fi signály v prostředích náchylných ke ztrátě signálu“ – stojí na stránkách výrobce. No, je pravda, že citlivost antén je příkladná a s připojením jsem neměl žádný problém, ale nazývat to „AI zesilovačem“? No, nevím…

Pokud chcete využívat bezdrátová sluchátka či reproduktory, tak spokojeni budete s úsporným Bluetooth 4.2. To mi během testování fungovalo dobře k odesílání/přijímání souborů s mobily různých značek, ale také notebooky. Vyzkoušel jsem i poslech hudby s bezdrátovými sluchátky Sennheiser HD 4.50 BTNC. Pro navigaci a mapy poslouží dobře systémy GPS, A-GPS a GLONASS.

Hledáte mobil pro bezkontaktní platby? Tak to na Honor 9X zapomeňte, protože NFC cívku nemá. Některé e-shopy na našem trhu sice uvádějí, že NFC má, ale není tomu tak. Na internetu se také můžete dočíst, že skutečně existují varianty s NFC, ale ty se prodávají jen a pouze na čínském trhu.

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Na Honoru 9X najdete jen jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části mobilu. S umístěním jsem neměl nejmenší problém a s kvalitou jsem byl také spokojený. Je však nutné se podívat na cenu, kdy nelze očekávat dech beroucího hudebníka. Hlasitost je však na velmi dobré úrovni, takže vyzvánění hovorů či budíků určitě nepřeslechnete. Samotná kvalita je však spíše průměrná.

Potěší ale 3,5 mm jack konektor na spodní části mobilu, se kterým jsem byl velice spokojený. Záleží však hodně na zvolení sluchátek. V balení však žádná bohužel nenajdete. Některé může oslovit také přítomné FM rádio.

 

 

 

Závěr – Hezký kousek, ale stojí za to?

Dostávám se tedy k závěru. Honor 9X se v době psaní recenze prodával za cenu kolem 5 990 Kč s DPH. Cena není vůbec vysoká a za dané peníze získáte opravdu hezký a velký IPS displej bez rámečků, líbivý design, slušný výkon a mile překvapen jsem byl i ze zadních fotoaparátů. Třešničkou je pak dvoudenní výdrž na jedno nabití, které ocení každý.

Nic ale není dokonalé a Honoru 9X v žádném případě neodpustím nepochopitelnou absenci NFC pro bezkontaktní platby. Je také škoda, že si výrobce nenašel místo pro notifikační diodku a nabíjení mohlo být také o něco rychlejší.

 

 

 

Co se mi líbí?

  • Líbivý design
  • TPU kryt v balení
  • Slušný výkon
  • Lze dosáhnout dvoudenní výdrže
  • Slušné snímky za zadních fotoaparátů
  • Kvalitní selfie
  • 128 GB interní úložiště
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence notifikační diody
  • Pomalejší nabíjení
  • Nepochopitelná absence NFC

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*