GlassWire umí blokovat odesílání dat z mobilu a nabízí více soukromí

GlassWire je ve světě počítačů známý nástroj pro zjištění, kolik dat jaká aplikace využívá a nějaké to základnější nastavení. Pod stejným názvem se nachází v Obchodě Play i aplikace pro operační systém Android, a to již od roku 2017. Aplikace je nadále vyvíjena, vychází její pravidelné aktualizace a i na nových mobilech s nejnovější verzí Androidu vám může pomoci zajistit vyšší úroveň soukromí.

Screenshot z oficiální stránky aplikace glasswire.com

GlassWire je opravdu velice povedená aplikace, která mi fungovala výborně na mobilech s Androidem 13 a Androidem 12 na mobilech od různých výrobců. Hned po spuštění je nutno udělit potřebná oprávnění, aby aplikace měla přístup k přehledům o toku dat. Poté budete mít během okamžiku statistiky vašich spotřeb dat. Vpravo nahoře je možné i filtrovat zobrazení mobilní dat a Wi-Fi. Ano, to dnes umí snad každý mobil, ale GlassWire umí zobrazit jaké aplikace odesílají data a pomocí firewallu je možné přístup k internetu dané aplikaci zcela zakázat.

 

Proč bych měl blokovat přístup k internetu některým aplikacím?

Data uživatelů jsou v dnešní době cenná a firmy si je navzájem předávají či prodávají. Vlastně ani nevíte, jaká data o vás různé aplikace a služby shromažďují. Musíte jim jednoduše věřit. Bohužel stále v dnešní době se v mobilech, ale i jiných aplikacích nachází aplikace předinstalované výrobcem, které nepoužíváte, nikdy je používat nebudete, ale „nemůžete“ je jednoduše odinstalovat. Takové aplikace často stále mají přístup k internetu, odesílají data, stahují si aktualizace a bohužel i sbírají data. To je třeba případ aplikací od Mety – Facebook, Instagram a WhatsApp. Ty se nachází v mnoha mobilech, což je příšerné, protože společnost Meta/Facebook má mnoho afér kolem bezpečnosti a soukromí uživatelů.

Moje screenshoty z prostředí aplikace GlassWire

Nechcete používat aplikace od výrobce, které nejdou odinstalovat? Stačí si stáhnout GlassWire, zapnout firewall a kontrolovat, jaké aplikace přistupují k internetu a kolik dat stáhnou/odešlou na nějaký server. Danou aplikaci stačí označit a tlačítkem „Apply“ ji zablokovat přístup k internetu. Získáte tak více soukromí, protože aplikace nebude moci žádná data stahovat, ale ani odesílat. Ušetřit tedy můžete i nějaká ta data z FUPu. Blokovat je možné i veškeré aplikace od Googlu, a to i různé systémové procesy.

Níže se nachází video, kde jsem ukázal celý proces blokování přístupu k internetu aplikacím Google a YouTube. Ve videu je vidět, že aplikace nejdříve opravdu fungují a získávají data z internetu, poté je provedeno blokování aplikací GlassWire a následuje ukázka, že do aplikací „neteče“ internet.

 

Nemá GlassWire i nějakou nevýhodu?

Aby nebylo nutné systém Android rootovat a tím přijít o bezkontaktní platby a využívat některé aplikace, GlassWire používá funkci VPN v Androidu. Nekryje však IP adresu a nijak se nepřipojí k internetu. Díky této funkci však může mít přehled o odesílání/přijímání dat mobilních aplikací a případně jim znemožnit k internetu přistupovat.

Řešení skrze VPN funkci v Androidu je elegantní, není nijak násilné a není třeba nic zdlouhavě nastavovat nebo rootovat. Bohužel to má však i pro některé uživatelé zásadní nevýhodu, a to využívat opravdové VPN služby pro anonymizaci IP adresy. Musíte si tedy vybrat, zda chcete mít možnost firewallu s monitoringem příchozích/odchozích dat aplikací nebo mít anonymizovanou IP adresu.

 

Aby aplikace opravdu správně fungovala

Aby blokování přístupu k internetu aplikacím skutečně fungovalo, je nutné mít funkci firewallu aktivní. Je tedy dobré udělit aplikaci GlassWire výjimku v optimalizaci baterie, aby jí systém sám automaticky neukončoval a byl zachován její běh na pozadí. U některých mobilů je dobré i povolit automatické spouštění aplikace po startu systému. Všechny informace najdete v mém návodu.

 

Kde aplikaci stáhnout a je plně zdarma?

Jelikož se GlassWire snaží poskytnout uživatelům více soukromí, nemá v sobě žádný reklamní systém, který by sbíral data uživatelů. To dělá dnes téměř každá reklama na internetu. Vývoj aplikace se však musí nějak uživit, proto je verze zdarma značně omezena. Máte tedy přehled o datech u různých aplikacích, ale pro využívání funkce firewallu je nutné si zaplatit předplatné. To je však rozumné a vychází na pouhých 129,99 Kč s DPH na celý rok. V Obchodě Play máte i možnost si vyzkoušet 7denní zkušební verzi.

Pokud chcete si placenou verzi nejdříve vyzkoušet, v Obchodě Play potvrďte předplatné a platbu. Žádné peníze vám strženy nebudou, tedy pokud tuto aplikaci zkoušíte poprvé. Banka může chtít jen potvrdit platbu za 0,00 Kč, čímž se zkušební doba a předplatné potvrdí. Po zkušební době se částka 129,99 Kč na celý rok automaticky odečte z vašeho bankovního účtu. Do konce zkušebního období si můžete zaplacení za aplikaci rozmyslet a předplatné kdykoliv zrušit. Zrušíte ho v: Obchod Play/Vpravo nahoře ikona vašeho účtu/Platby a předplatná/Předplatné a zde je možné předplatné zrušit.

Skenovat pro stažení aplikace GlassWire z Obchodu Play

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*