Emulátory her Yuzu a Citra končí. Uškodí si tím Nintendo?

Žijeme v době, kdy zakoupené hry ve skutečnosti nevlastníme. Fyzické kopie her dnes moc nevychází a když už, pro jejich stažení beztak je nutné připojení k internetu. Je tedy dost pravděpodobné, že za pár let si legálním způsobem oblíbenou hru nezahrajete. Mnoho let existují komunity, které se zabývají emulací starých her s konzolí Nintendo, Playstation a dalších. Právě společnosti Nintendo se emulátory nelíbí a začíná proti nim bojovat.

Ukončení emulátorů her

Opravdu dlouho si každý mohl zahrát hry pro Nintendo Switch na svém Android mobilu či tabletu nebo počítači. Často s více FPS a klidně i s Xbox gamepadem. K tomu sloužil výborný emulátor Yuzu, který bylo možné nainstalovat i přímo do konzole Nintendo Switch a užívat si tak vylepšení. Bylo ho možné nainstalovat i třeba do Steam Decku. Dalším populárním emulátorem byla aplikace Citra, a ta umožnila emulace s již nepodporovaných a opravdu starých konzolí od Nintenda.

Před pár dny společnost Nintendo provedla právní kroky proti populárním emulátorům Yuzu a Citra od stejných vývojářů. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání a vývojáři emulátorů zaplatí 2,4 milionů amerických dolarů a již došlo k ukončení obou projektů. Oficiálně si je tedy stáhnout již nemůžete.

Proti postoji společnosti Nintendo se postavilo několik herních historiků, protože bez emulátorů nebude možné za pár let staré hry hrát. Společnost Nintendo se ohání tím, že emulátor Yuzu umožnil pirátům hrát stažené ROM z internetu a obchází ochrany, díky kterým unikla kdysi ještě nevydaná hra ze série The Legends of Zelda. To je sice pravda, ale vývojáři emulátory poskytují v dobré víře. Nikdo z vývojářů nenabádal ke stahování nebo tvorbě pirátských ROM.

Neuškodilo si tím Nintendo?

Piráti si vždy najdou možnost, jak si zahrát hry bez placení. Osobně si myslím, že společnost Nintendo si ukončením Yuzu a Citra uškodí, ale to ukáže až čas. Připomíná mi to případ pirátké aplikace YouTube Vanced. Google si jejím ukončením velice uškodil, protože se o aplikaci dozvědělo mnohem více uživatelů, a ti podobné aplikace nyní vyhledávají. Dost šikovných vývojářů se zapojilo do nového současného projektu YouTube ReVanced, a to jen kvůli právním krokům Googlu. Pročítal jsem komunity na sociálních sítích a zatím to vypadá, že to samé se bude týkat právě i Nintendo Switch emulátorů.

Zdroj: Beebom, Readwrite

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*