Jak YouTube ReVanced ustál boj Googlu v roce 2023?

Služba YouTube začala poslední roky bojovat s blokátory reklam a upravenými aplikacemi. YouTube Vanced byla oblíbenou aplikací pro Android, ale po právních krocích musel být její výkon ukončen. To ale vyvolalo jen větší zájem o takové aplikace a vzniklo jich několik nových. Nejoblíbenější je YouTube ReVanced, ale i tento projekt se v roce 2023 potýkal s problémy. Jak se mu podařilo celý rok přežít?

Je logické, že se Googlu nelíbí jakékoliv upravené aplikace jeho služeb. Blokují totiž reklamy a umí přehrávat video/zvuk na pozadí. Z takových uživatelů nemá žádný zisk nutné pro svůj provoz. Letos se celkem agresivně pokoušel celý projekt ReVanced ukončit nebo alespoň potlačit. To se mu ale vůbec nepodařilo a reakci to vyvolalo spíše opačnou… To platí i o nedávném zásahu s ochranou blokování reklam ve webové verzi YouTube.

Nejdříve je dobré si říci, jak projekt ReVanced vlastně funguje. Jedná se o open-source, díky čemuž je projektů pod názvem „ReVanced“ více. Ukončení je tedy vlastně nemožné, protože ReVanced je velice roztříštěný a dělí se na několik komunit využívající jedny či jinak upravené záplaty. ReVanced jako takový poskytuje různé záplaty a generátory, které jsou vhodné spíše pro zkušenější uživatelé. Různí nadšenci pak nabízí volně ke stažení instalační APK soubory aplikací s již integrovanými záplatami. Nemusíte tedy řešit integraci záplat do aplikací a jiné složité obstrukce. Právě díky tomu vzrostl o aplikace ReVanced zájem i u netechnicky zručných uživatelů.

Přes sociální síť Telegram jsem byl v kontaktu s několika vývojáři projektu ReVanced a bylo mi sděleno, že jim platforma Github a další posílají upozornění na porušování podmínek služby YouTube. Vlákna projektů jsou mazána a tvůrci je musí různými způsoby upravovat, aby byla vlákna v pořádku. Několik z nich obdrželo také e-maily s upozorněním na možné právní kroky. Pár vývojářů se kroky YouTube/Googlu zaleklo, ale problém je v tom, že čím více projektů končí, tím více šikovných lidí chce do podobných projektů přispívat.

Podařilo se Googlu letos nějaké aplikace vůbec ukončit? Ano, bylo toho poměrně dost. Bylo možné sledovat ukončení projektu ReVanced Extended, další menší s podobnými názvy a také pár vývojářů bylo „motivováno“ ukončit vývoj na aplikacích Vanced microG. Tato aplikace je nutná pro bezproblémový chod aplikace YouTube ReVanced. I tyto kroky jsou neúspěšné a stále více lidí pracuje na různých verzích microG.

Když si to shrnu, tak boj YouTube/Googlu s projektem ReVanced byl letos dle očekávání neúspěšný a nadále funguje dál. Tyto projekty mají velké množství lidí zapojených a každý dělá něco. Psal jsem si s několika a někdo tvrdil, že YouTube vůbec nepoužívá, ale do vývoje se zapojuje jen proto, že Google vyvíjí velké úsilí s ukončením takových projektů. Někdo měl zas problém s tím, že Google přes platformu YouTube sbírá obrovské množství citlivých dat z mobilů uživatelů, i když uživatel platí YouTube Premium. Podle něj je jedno zda platíte či neplatíte, ale sběr dat je stále stejný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*