E-mail je tu s námi mnoho let a stále bez něj fungovat na internetu nelze. Stále ho potřebujeme pro vážnější komunikaci pro práci, pro komunikaci s úřady a pro využívání většiny internetových služeb, do kterých je nutná registrace. Jeho podoba se však moc nemění, i když Google a další společnosti to občas zkouší, ale vůbec se jim to nedaří. Často do aplikace totiž aplikují naprosto zbytečné funkce a prvky ze svých dalších služeb.
Stále existuje celkem dost aplikací pro mobilní telefony slibující proměnu e-mailové schránky v chatovací aplikaci ve stylu Threemy, Telegramu nebo WhatsAppu. Často vyžadují mnoho pochybných oprávnění, stojí za nimi nedůvěryhodné společnosti, obsahují reklamu nebo mají předplatná. Existuje tu však i open-source řešení, které je zcela zdarma. To se jmenuje Delta Chat a opravdu promění vaši schránku v chatovací aplikaci, díky čemuž je odepisování na e-maily pohodlnější.
Proč vyzkoušet právě Delta Chat?
Již jsem zmínil, že podobných aplikací lze sehnat více, ale Delta Chat má hned několik výhod. Jedná se o open-source, takže zdrojové kódy může prohlížet kdokoliv. Je tedy dost pravděpodobné, že by někdo již objevil nějaké nekalé praktiky vývojářů, kdyby se v kódu něco špatného nacházelo. Je také zdarma, zcela bez reklam a podpoření projektu libovolnou částkou je čistě dobrovolné v tomto odkazu. Velká výhoda spočívá také v tom, že je aplikace dostupná nejen pro mobilním platformy, ale i počítače. Můžete ji tedy používat kdekoliv.
U řady open-source projektů se mi líbí, že se nadšenci snaží i o překlady do různých jazyků a vlastně z toho nemají žádný zisk. To se týká právě i Delta Chatu. V aplikaci sice občas můžete narazit na nějaká ta anglická slovíčka, ale většina je přeložena do češtiny. Někdy je překlad trochu podivný, ale přeci jen je to aplikace dostupná zdarma a nelze jí to mít za zlé. Oni se dobrovolníci na překlady přeci jen špatně shání.
V jiných aplikacích je často problém v tom, že nemůžete používat více svých e-mailových schránek v jedné aplikaci, odesílání příloh je problematické nebo si i druhá strana musí stáhnout totožnou aplikaci. Delta Chat umožňuje využívání více schránek, odesílání příloh různých formátů je bezproblémové a můžete posílat i hlasové nahrávky. Druhá strana vůbec nemusí aplikaci používat a e-mail od vás ji dorazí stejně, jako kdyby byla zpráva odeslána v běžném e-mailovém klientu nebo webovém prostředí.
Zahrát si můžete i hry
Třeba Facebook Messenger měl (možná stále má) v sobě kdysi populární jednoduché hry, ve kterých bylo možné se překonávat s kamarády. To můžete dělat i v aplikaci Delta Chat, a to stále svým pouhým e-mailem. Do her není nutná žádná registrace a stále neobsahují žádné reklamy. V aplikaci se také nenachází, takže samotná aplikace Delta Chat není zbytečně velká a nebude vás jejich přítomnost obtěžovat. Na stránkách vývojářů si stáhnete hru v podobě .xdc souboru a druhé straně ji pošlete v příloze. Aplikace hru umožní spustit a hrát.
Pro jaké platformy je aplikace dostupná?
Aplikace je dostupná vlastně pro všechny zásadní platformy. K dispozici je pro Android nebo iOS/iPadOS, ale i desktopové systémy Windows, macOS a Linux. Moc se mi líbí, že vývojáři mají distribuci aplikace na více platformách a je jen na vás, odkud ji stáhnete a budete následně dostávat aktualizace. Nechcete na Androidu používat Obchod Play? Tak si můžete aplikaci stáhnout ze svobodného F-Droidu, jako instalační APK soubor nebo skrze jiná řešení. Pro Windows je pak běžná instalace .exe souborem, ale i modernější skrze Microsoft Store.
Jak aplikaci nastavit, aby správně fungovala?
Přihlášení
Jelikož nepoužívám žádné bezplatné e-mailové schránky ve stylu Gmail a další, tak jsem je s aplikací netestoval. Dle zpětné vazby uživatelů na sítích však fungují. Používat tedy můžete i vlastní e-maily a hned po prvním spuštění si můžete otevřít podrobnější nastavení pro přihlášení. Vyplnit tedy musíte svůj IMAP, SMTP a přihlašovací údaje. Je to zvláštní, ale šifrování mi nefungovalo, když jsem jej zvolil správně manuálně. Musel jsem jej tedy nechat na aplikaci v defaultním zvolení.
Pokud nevíte vaše IMAP nebo SMTP údaje, v případě bezplatných e-mailových služeb je můžete dohledat na internetu, a to např. svobodným vyhledávačem Xoogle. Pokud máte své e-maily, stačí se obrátit na poskytovatele vašeho hostingu.
Když se nezobrazují všechny e-maily
Delta Chat testuji na Androidu 13 a Windows 11 a v obou verzích se po přihlášení nezobrazí všechny příchozí e-mailové konverzace. Musíte tedy přejít do nastavení aplikace a povolit jejich zobrazení. To mi v případě Androidu fungovalo bez problémů a během chvilky se mi zobrazilo vše. U Windows verze se mi starší e-mailové konverzace však nezobrazují a asi má aplikace v sobě nějakou chybu. Nové příchozí e-maily se však zobrazují ihned.
- Verze pro Android: Možnosti vpravo nahoře (tři tečky v rohu)/Nastavení/Hovory a multimédia/Zobrazuj běžné e-maily/Vše
Spolehlivé přijímání notifikací (upozornění) na e-maily
Aplikace může být na některých mobilech kvůli úsporám baterie uspávána. Její běh je tedy dobré povolit, a to může být na každém mobilu trochu jinde. Níže najdete nějaké cesty, kde tyto cesty v systému můžete najít.
- Doporučuji také přejít v aplikaci Delta Chat do: Možnosti (tři tečky vpravo nahoře)/Nastavení/Upozornění/Spolehlivé spojení na pozadí (povolit)/Přednost (nastavit na Max)
- Xiaomi s MIUI 14/Android 13:
Dlouze klepnout na ikonu aplikace/O aplikaci a povolit funkci automatického spouštění. Dále stačí klepnout na „Spořič baterie“ a zvolit „Žádná omezená“. V „Ostatní oprávnění“ a Oprávnění aplikací“ je dobré vše povolit. Doporučuji také v „O aplikaci“ přejít do: Oprávnění aplikací/Pozastavit aktivitu při nepoužívání (vypnout funkci). - Xiaomi s MIUI 13/Android 12:
Dlouze klepnout na ikonu aplikace/O aplikaci a povolit funkci automatického spouštění. Dále stačí klepnout na „Spořič baterie“ a zvolit „Žádná omezená“. V „Ostatní oprávnění“ a Oprávnění aplikací“ je dobré vše povolit - Realme/Oppo s Android 11/12:
Dlouze klepnout na ikonu aplikace/Informace o aplikaci a ve „Využití baterie“ vše povolit. Povolte také vše v „Oprávnění“. - HONOR:
Přejděte do nastavení telefonu a do vyhledávacího pole napište „Optimalizace baterie“. Klepněte na „Není povoleno“ a zvolte „Všechny aplikace“. Teď najděte aplikaci Delta Chat, klepněte na ní a zakažte úsporu baterie u této aplikace