Alcatel PLUS 12 – Tablet s Windows 10 a klávesnicí pro cestovatele (RECENZE)

Alcatel ve svém portfoliu nenabízí jen mobilní telefony, ale také tablety. Alcatel PLUS 12 v sobě kombinuje tablet a notebook zároveň. Díky svým příjemným rozměrům, váze a plnohodnotnému operačnímu systému Windows 10 svou práci můžete mít kdekoliv třeba i ve vlaku, letadle či autobuse. Díky slotu pro SIM kartu a podpoře mobilního internetu 4G/LTE lze pracovat i online. Jak tablet/notebook pro cestovatele obstál v podrobném testu a obhájí svou cenu kolem 13 000 Kč?

 

 

Obsah balení – MicroSD karta potěší

V rozměrné krabičce nalezneme pochopitelně tablet PLUS 12 a nechybí ani povedená klávesnice. Potěší také nabíjecí adaptér, který umí nabíjet velmi rychle a USB-C kabel. Dále nepostrádá ani všechny potřebné papíry včetně návodů. Potěší také přiložená MicroSD karta s kapacitou 32 GB.

 

 

 

 

Design a konstrukce – Výborné zpracování

Alcatel PLUS 12 je opravdu moc hezký kousek hardwaru. Důraz byl kladen celokovovému zpracování konstrukce, krásnému designu a rozměrům včetně ideální váhy vodné pro cestování. Celkové rozměry samotného tabletu činí 284 × 175 × 7,9 mm a výrobce tedy chválím. Váha je na tom také velmi dobře a činí 596 gramů.

 

 

Čelní strana nabízí displej s úhlopříčkou 11.6″ (palce) a přední 5 Mpx kamerku. Pravý bok tabletu nabízí zamykací tlačítko, které ukrývá čtečku otisků prstů, 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti a dále nepostrádá ani USB-C a Micro HDMI konektor. Horní část pak nabízí dva stereo reproduktory a také slot pro MicroSD kartu. Dolní část nabízí pouze piny a zdířky pro uchycení tabletu do klávesnice. Zadní část tabletu díky povedenému broušení na hranách vypadá skutečně nádherně a zpracování celého tabletu je vážně precizní.

 

 

 

 

 

Klávesnice – Tak to má vypadat

Klávesnice jsou u dost zařízení 2v1 častou slabinou. To se však netýká Alcatelu, který si dal na klávesnici záležet. Pokud se podíváme na její rozměry, tak ty činí 287,5 × 186 × 2,8–6,9 mm a váha pak činí nádherných 365 gramů. Klávesnice je velmi kvalitní a odstín barvy skvěle ladí s tabletem.

 

 

Alcatel velmi mile překvapil s výborným zpracováním zapojení tabletu do klávesnice. Stačí tablet jen vzít a dolní částí s piny zasunout do vymezeného místa na klávesnici. Téměř okamžitě je možné klávesnici plně využívat. Pro vypojení  jej stačí jednoduše „vytrhnout“.

 

 

Poloha tabletu v klávesnici je však fixní a nelze jej nijak polohovat. To může některým uživatelům vadit, ale během mého používání jsem s polohou tabletu neměl žádný problém a výrobce zvolil vhodnou polohu pro plnohodnotné používání. Tablet drží v klávesnici jedním slovem výborně a neviklá se ani během používání dotyku.

 

 

Klávesy jsou na stisk velmi příjemné a na psaní jsem si rychle zvykl. Pochválit také musím zachování všech potřebných kláves, které ostatní výrobci často odstraňuji. Nechybí celá řada tlačítek F1-F12, které jsem často používal pro ovládání hlasitosti, regulaci jasu či pozastavení filmů. Nepostrádá ani klávesu Super (s logem Windows) či klávesy CTRL a FN. Pochvalu si zaslouží také touchpad, který nemá žádné opožděné reakce, lze bez problémů využívat celou jeho plochu a ukrývá obě potřebná tlačítka.

 

Uvnitř klávesnice se nachází akumulátor o kapacitě 2 580 mAh, který dobře poslouží pro využívání Wi-Fi hotspotu na cestách, ale o tom se ještě zmíním. Dále se na levém boku klávesnice nachází klasický USB port a pravá strana pak pod plastovým krytem nabízí slot pro MicroSIM kartu a MicroUSB konektor pro nabíjení akumulátoru v klávesnici. Je opravdu škoda, že se zde nenachází USB-C konektor, protože MicroUSB kabel se v balení nenachází.

Slot pro microSIM kartu a MicroUSB pro nabíjení klávesnice

 

 

 

 

 

Displej – Hezká podívaná

Na většinu čelná čísti nalezneme krycí sklo pod kterým se nachází 11,6″ (palce) IPS displej s FullHD rozlišením (1920 x 1080 px). Díky IPS panelu je podání barev na velmi dobré úrovni. Bílá není nijak přepálená a podání černé je výborné. Dovolím si říci, že IPS panel je v tabletu nadprůměrný a musím jej Alcatelu pochválit.

 

Co se týče jasu displeje, tak opět nemám co kritizovat. Jas je na velmi dobré úrovni a neměl jsem problém s viditelností ani při používání venku na sluníčku či pod silnou lampou. Pozorovací úhly jsou taktéž na velmi dobré úrovni a nechybí ani noční režim. Ten šetří oči při používání tabletu v nočních hodinách a Windows 10 jej nabízí bez nutnosti instalace. V nastavení si lze noční režim zapnout manuálně a nebo nastavit jeho automatické zapínání/vypínání.

 

 

 

 

 

Výkon a hardware – Pro práci dostatečné

Uvnitř tabletu tepe dvoujádrový procesor Intel Celeron N3350 s taktem 1,1 GHz (bez HyperThreading) a s turbo režimem až 2,4 GHz. Nechybí ani 4 GB RAM DDR3 a 32 GB interního úložiště. Paměť také lze rozšířit pomocí MicroSD karty o maximální kapacitě 128 GB. Po zakoupení se v tabletu již nachází 32 GB paměťová karta.

Výsledek testu NovaBench

 

32 GB interního úložiště je opravdu málo, protože svůj díl paměti si pochopitelně ukrojí operační systém. Ve Windows 10 je naštěstí možné všechny soubory včetně těch stahovaných a instalování aplikací/her ukládat na paměťové karty.

Měření rychlosti disku

 

Jak je na tom ale výkon reálně? Nutno podotknout, že se nejedná o žádný herní stroj, ale o zařízení pro práci. Během svého testování jsem používal různé internetové prohlížeče a převážně tedy prohlížeče Opera a Chrome. Bez problémů jsem mohl v internetovém prohlížeči používat více otevřených záložek, odepisovat na e-maily a poslouchat hudbu.

S kancelářským balíčkem Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint), přehráváním videí v internetovém prohlížeči či spouštění filmů ve FullHD z disku tabletu jsem také neměl žádné problémy. Pokud jsem však zkoušel hraní her, tak pochopitelně méně náročné hry ve stylu Left 4 Dead 2 zvládal bez problémů (na snížené detaily). Běžnou práci však zvládá skvěle.

Chlazení procesoru je pochopitelně v dnešní době pasivní a během práce není slyšet žádný hluk větráčku, jak je tomu u notebooků. Chlazení je vyřešeno skvěle a ani při sledování filmů ve FullHD či náročnější práci se tablet nijak nadprůměrně nezahříval. Na zádech kolem loga se zahříval, ale opravdu jen lehce.

 

 

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka otisků na boku

Tablety často čtečky otisků prstů nenabízí, ale Alcatel PLUS 12 ji nabízí elegantně v zapínacím/zamykacím tlačítku na pravém boku. Ta využívá bezpečnostní funkci Windows Hello v systému Windows 10. Stačí si nastavit svůj PIN a poté nasnímat otisky prstů dle libosti.

 

Jak je na tom čtečka s rychlostí a spolehlivostí? Je velká škoda, že tablet otiskem prstu nelze odemknout z režimu spánku, ale to je problém systému Windows 10, který se nechová jak Android či iOS. Je tedy nutné tablet vždy probrat a po zobrazení přihlašovací obrazovky přiložit prst. Je to tedy pomalejší než na mobilu, ale každý si brzy zvykne a je to rozhodně rychlejší, než tablet probrat a zadávat přihlašovací PIN či heslo.

Jaké jsem měl problémy? Jediné problémy jsem měl po aktualizaci systému na nový build 1709. Ovladač čtečky otisků prstů přestal fungovat a nebylo možné jej aktualizovat skrze službu Windows Update. Pokud si tablet zakoupíte a nastane stejný problém, tak si stačí stáhnout nový ovladač a snadno jej nainstalovat (celý návod).

 

 

 

 

 

Operační systém – Plnohodnotný Windows 10

V tabletu se nachází předinstalovaný operační systém Windows 10 Home (64 bit). Jedná se o plnohodnotný systém, který umožňuje instalaci aplikací ve Windows Store a také klasické Win32 aplikace (.EXE) mimo Store. Systém asi nemá moc smysl představovat, protože jej každý moc dobře zná.

Výrobce musím moc pochválit, že do systému nenainstalovat žádné zbytečné aplikace, jak je tomu u konkurence. Na ploše tedy nalezneme jedinou aplikaci, která slouží pro nastavení SIM karty a využívání hotspotu. Bohužel Microsoft není rozumný jak TCL/Alcatel  a do systému Windows 10 stejně jak u počítačů nainstalovat zbytečné hry a aplikace. Ty je však možné bez problémů odinstalovat. Co se rychlosti a spolehlivosti systému týče, tak nemám co vytknout a na žádné zamrzání i po náročnějším pracovním dni jsem nenarazil.

 

 

 

 

 

Konektivita – Tak se mi to líbí!

Alcatel PLUS 12 pochopitelně nepostrádá bezdrátové připojení k Wi-Fi. Nechybí jak běžné 2,4 GHz, tak i „ácéčkové“ 5 GHz Wi-Fi sítě. Během testování jsem zkoušel obě a opět jsem nenarazil na žádný problém. Jejich citlivost je také na výborné úrovni a kovová konstrukce příjem signálu nijak neomezuje.

Skvělá je možnost využívání mobilního internetu. V klávesnici se nachází slot pro MicroSIM kartu a lze bez problémů využívat všechna 4G/LTE pásma a to včetně venkovského pásma 800 MHz. Rychlé připojení můžete mít kdekoliv. Pokud narazíte na místo, které nemá LTE pokrytí, tak nechybí ani podpora starších generací 3G a 2G.

Ve svém okolí jsem se setkal s hromadou dotazů na využívání mobilní internet. Při pohledu na tablet si každý řekne, že po rozpojení tabletu s klávesnicí jej není možné využívat, protože SIM karta se nenachází v tabletu. U mnoha tabletů by tomu tak skutečně bylo, ale TCL/Alcatel se vydal jinou cestou a to vytváření Wi-Fi hotspotu. Stačí jen dlouze stisknout malé tlačítko nad klávesou Insert a vyčkat na rozsvícení diod. Poté je možné klávesnici někam pohodit a připojit se k Wi-Fi. To má velkou výhodu, protože díky tomu lze využívat mobilní internet ze SIM karty na více zařízeních.

Dále nechybí ani úsporné Bluetooth 4.2, které lze využívat pro odesílání/přijímání souborů či připojení dalšího příslušenství. Během testování jsem zkoušel připojení další bezdrátové klávesnice z jiného tabletu a skrze bluetooth fungovalo vše bez problémů. Díky klasickému USB typu A lze využívat mnoho dalšího příslušenství včetně klasické myši, flash disky, dokovací stanice atd.. Nechybí ani USB typu C pro nabíjení či využívání příslušenství a také Micro HDM port.

 

 

 

 

 

Výdrž baterie a nabíjení – Průměrná výdrž a rychlé nabíjení

Uvnitř tabletu se nachází Li-Pol akumulátor s kapacitou 26,8 Wh – 6900 mAh. Výdrž na jedno nabití na tom není vůbec zle a záleží jen na používání. V liště klepnutím na ikonku baterie je možné posuvníkem regulovat spotřebu baterie a regulovat tak pochopitelně výkon. Tuto funkci jsem používal velmi často a jsem rád, že se v systému nachází. V liště dále také lze snadno regulovat jas displeje a snížením jasu výdrž případně prodloužit.

 

Při běžném nasazení jako je používání internetového prohlížeče, nějaké to otevírání dokumentů ve Wordu, PDF či čtení e-mailů se výdrž vyšplhala na 6 hodin. Pokud jsem se však snažil baterii šetřit, tak jsem snížil výkon, jas a používal spíše jen internetový prohlížeč či jednoduché dokumenty. Dostal jsem se na krásných 11 hodin. Při maximálním zvýšení jasu, výkonu a hraní her či používání náročných programů jsem se dostal na 3 hodiny. Záleží tedy jen na používání každého uživatele a výdrž hodnotím jako průměrnou.

V balení se nachází kvalitní 30W nabíjecí adaptér, který je tablet schopen nabít do 100% za jednu hodinu a 43 minut. Během měření rychlosti nabíjení jsem tablet nepoužíval. Pokud tablet budete náročněji používat a nabíjet, tak rychlost bude pochopitelně ovlivněna. Je velká škoda, že klávesnici není možné nabíjet USB-C kabel, ale starším MicroUSB, který není součástí balení.

 

 

 

 

 

Zvuk – Mohlo to být lepší

Na horní části tabletu se nachází dvě mřížky stereo reproduktorů. Hlasitost je možné regulovat kolébkou tlačítek na pravém boku tabletu či pomocí klávesnice. Bohužel hlasitost mohla být dle mého názoru na vyšší úrovni a hodnotím ji spíše hodně průměrnou až lehce podprůměrnou. Co se kvalit zvuku týče, tak ten u drtivé většiny tabletů také nijak nenadchne a tento tablet bohužel není výjimkou. Kvalita není vůbec špatná, ale ocenil bych větší důraz basů.

3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství naštěstí nechybí v mém případě jsem jej využíval velmi často. Používám dražší sluchátka Sony a kvalita zvuku z 3,5 mm jacku byla na velmi dobré úrovni.

 

 

 

 

Čelní kamerka

Na čelní straně nalezneme 5 Mpx kamerku, která poslouží dobře pro videohovory po Skypu či jiné aplikaci. V systému nechybí ani již předinstalovaná aplikace Kamera. Ta umožňuje pořizování fotek a také videí v rozlišení FullHD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Ovládání aplikace je velice jednoduché – chycením a tahem spouště lze vyvolat jednoduché manuální nastavení pro nastavení vyvážení bílé, ISO atd..

 

 

 

 

 

Závěr – Pro cestovatele ideální zařízení

Alcatel PLUS 12 jsem testoval opravdu moc rád a jeho používání jsem si užíval. V dlouhodobém testování si odnesl velmi kladné hodnocení a dle mého názoru plní svůj účel velmi dobře.  Co se týče ceny, tak ta je na našich velkých e-shopech stanovena lehce pod 13 000 Kč. Ve svém okolí jsem však slyšel názory, že je cena za takové zařízení vysoká. Musím však nesouhlasit a za přiměřenou cenu uživatel získá krásné a kvalitní zařízení.

Pokud jste cestovatel a nebo jen uživatel, který vyžaduje zařízení 2v1 s výbornou konstrukcí, elegantním designem a o příjemných rozměrech pro práci, tak Alcatel PLUS 12 se jeví jako vhodný kandidát. Pochválit musím vydařenou klávesnici, čtečku otisků prstů a netradiční a dle mého názoru nejlepší řešení LTE mobilního internetu v podobě hotspotu. Díky tomu lze využívat internet ze SIM karty v klávesnici i na mobilu či dát přístup kamarádům. To se na cestách určitě hodí.

Nic ale není dokonalé a u tabletu bych ocenil vyšší hlasitost reproduktorů a u klávesnice nový nabíjecí konektor USB-C. Pokud se tedy rozhodnete využívat LTE, tak je na cesty nutné brát mimo nabíječku k tabletu také MicroUSB kabel, který má doma snad každý. Pokud jej zapomenete a klávesnice se vybije, tak jednoduše budete bez mobilního internetu.

 

 

 

Co se mi líbí:

 • Výborná konstrukce a elegantní design
 • Vydařená klávesnice s touchpadem
 • Nízká hmotnost
 • Čtečka otisků prstů
 • Plnohodnotný systém Windows 10
 • Lze vložit SIM kartu s podporou LTE
 • Na Wi-Fi hotspot lze připojit více zařízení
 • Nechybí klasické USB-A
 • Rychlé nabíjení
 • Slušná výdrž na jedno nabití

 

 

Co se mi nelíbí:

 • Klávesnice mohla mít nabíjecí konektor USB-C
 • Ocenil bych hlasitější reproduktory

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*