Proč odcházím od služeb Microsoftu? Co Microsoft pokazil?

Softwarového giganta Microsoft zná snad každý a to především díky nejrozšířenějšímu systému Windows na počítačích. Snad každý minimálně ve škole přišel do styku s kancelářským balíčkem Microsoft Office. Microsoft ale stojí za haldou jiných produktů a v poslední době některé opravdu pokazil a dost uživatelů tím naštval …

 

V tomto článku se tedy podíváme na pár služeb, které dle mého názoru Microsoft kazí a proč se snažím jeho službám vyhýbat. Není toho málo a má důvěra v Microsoft stále klesá. Od nastoupení nového CEO Satya Nadela jsem měl z Microsoftu dobrý pocit, protože představoval samé zajímavé kousky a společnost se mi zdála svižná, svěží a příjemná. Chvilku tomu skutečně tak bylo, ale v poslední době se z Microsoftu opět stává “kravaťácká zapšklá společnost”.

Nejdříve bych chtěl upozornit, že není třeba nadávek v komentářích. Popisuji zde jen a pouze svůj osobní názor a bohužel zkusenosti …

 

 

Windows Phone/Windows 10 Mobile – Smutný konec mobilní platformy

Pamatujete na řadu mobilů Lumia, které od Nokie převzal Microsoft (koupil celou mobilní divizi)? Ano, jsou to ty mobily s mrtvou platformou Windows Phone/Windows 10 Mobile. Systém Windows Phone 8.1 jsem měl moc rád, protože se jednalo o svižný a svěží systém, který měl originální dlaždice. Někteří je nenávidí, ale já je miloval. Jednalo se o spolehlivý systém, který byl jednoduchý na ovládání a vše fungovalo dobře.

Bohužel pak Microsoft vypustil aktualizaci na nový operační systém Windows 10 Mobile. Tato aktualizace přinesla také smrt celé platformy, protože první update se spoustě uživatelům pokazil tak, že mobil nešel zapnout, neustále se restartoval a měl jiné problémy. Bohužel drtivá většina uživatelů si jej neuměla přeinstalovat a kdyby ano, tak se v mobilu beztak smazala všechna data a to je velmi nepříjemné. Internet včetně komentářů na tomto webu byl zaplaven nadávkami a plno uživatelů nechtělo mobilní Windows ani vidět a není se čemu divit.

Dalším problémem jsou sliby ze strany Microsoftu a jeho pomalé reakce na řešení problémů. Jak dlouho trvalo opravit psaní tečky a zavináče v mobilních Windows? Téměř půl roku? No, FUJ! Jak si vůbec něco takového může dovolit tak velká společnost? To skutečně nepochopím … To samé se týkalo všeho možného celého půl roku od vydání a ještě dnes se Lumie v mém okolí sekají i po továrním nastavení, návštěvách servisů atd.. Stal se z toho Android 4.4 Kitkat, který byl zas nespolehlivým FAILem od Googlu. Ten se ale ponaučil a Android je nyní spolehlivý systém.

 

 

OneDrive – Nepochopitelné snížení kapacity

V dnešní době snad každý přišel do styku s cloudovým úložištěm. Microsoft má svou vlastní službu, která nese název OneDrive. Osobně je to dle mého názoru nejhezčí cloudové úložiště vůbec (co se vzhledu aplikací a webového prostředí týče). Bohužel Microsoft opět naštval spoustu uživatelů a to tím, že snížil prostor zdarma z 15 GB na ubohých a nepoužitelných 5 GB. Sakra, proč? Ano, provoz cloudového úložiště je jistě nákladné, ale snížit prostor na tak ubohou kapacitu? Microsoft by si to mohl dovolit … Další nepříjemností jsou ceny, které má konkurenční Google daleko lepší a Google Drive má také mnohem rychlejší nahrávání souborů. Ach, jo … Přemýšlím tedy o zrušení placeného OneDrivu a vše přesunout ke Googlu.

 

 

Windows 10 – Fajn systém, ale ….

Někteří se brání používat Windows 10, ale já jej mám rád. Ovládání a práce se systémem je dobrá a jedná se o nejbezpečnější systém od Microsoftu. Bohužel i tady Microsoft dle mého názoru dělá sakra velké nepříjemnosti …

Windows 10

Nové prostředí se mi líbí, ale vážně nechápu, proč tak velká společnost konečně neodstraní některé staré prvky. Ovládací panely ze staršího Windows 7 mám rád, ale je čas na změnu a Microsoft by konečně měl všechny prvky přesunout do moderního nastavení. Trvá mu to nezdravě dlouho … Dalším hnojem ve Windows 10 jsou již předinstalované aplikace, které jsou úplně na nic a není možné je normálně používat. Jedná se o hry Candy Crush Saga, Mixed Reality Portal a další nesmyslné aplikace, které drtivá většina lidí nikdy nepoužije. Proč je Microsoft do Windowsu vůbec cpe? Jejich odinstalace je možná pouze Ccleanerem či jiným programem. Ach jo …

Windows Store je také kapitola sama pro sebe … Nenarazil jsem na žádnou aplikaci, která by na 100% fungovala a nahradila klasické kvalitní Win32 aplikace. Samotný Store také nefunguje zrovna spolehlivě, je nutné přihlášení k Microsoftu účtu a celé je to takové nepříjemné používat. Store jsem tedy také úplně odinstaloval.

Co takhle legendární aplikace Malování? Ta také z Windowsu 10 zmizí a v systému bude předinstalována jen a pouze aplikace 3D malování, která je dobrá tak pro děti. Proč sakra Microsoft tak zažitou aplikaci jako je malování prostě nevylepšuje a nepřidává ji užitečné funkce? Proč? Lidé si nebudou zvykat na nové aplikace, které budou muset stahovat, jak idioti …

Ehm, proč v systému není již předinstalovaná jednoduchá aplikace pro střih videí, jak je tomu u konkurenčního Macu? Kde je dřívější Movie Maker, který většině lidem stačil? Lze jej stáhnout ze stránek Microsoftu, ale běžný uživatel jej zdlouhavě na nepovedených stránkách opravdu hledat nebude. Beztak se nejedná o starý dobrý Movie Maker, ale o stejnojmenný shit.

 

 

Microsoft Edge – Další FAIL

Meme o Internetu Exploreru je plný internet a není se čemu divit. Microsoft ve Windowsu 10 přinesl nový prohlížeč Microsoft Edge. Na ten Microsoft opět kašle a hned po vypuštění systému Edge nepřinášel téměř žádné novinky a když už, tak velmi pomalu.

Opět nedodržel sliby a doplňky také téměř žádné nemá. Proč se sakra doplňky do internetového prohlížeče Edge stahují ve Windows Store a ne přímo v prohlížeči? Proč? Edge i po roce nefunguje dobře a při běžném náročnějším používání zamrzá, padá a vše nefunguje úplně dobře.

 

 

Xbox – Ach, ty aktualizace …

Jsem uživatelem Xboxu 360 a přemýšlel jsem nad Xboxem One. Bohužel mi přišel update, který mi používání Xboxu 360 dost znepříjemnil a musel jsem jej obnovit do továrního nastavení. To moc nepomohlo a přehrávání DVD nefunguje úplně dobře. Načítání filmů je zdlouhavé a někdy se prostě nenačte a to ani nové DVD. Někdy se dokonce stalo, že se Xbox v půlce filmu zasekl a restartoval. To samé platí i u her, které občas padají …

Ok, je to starší model a dalo by se to pochopit. Bohužel ve svém okolí slyším nadávky také na Xbox One, který prý také obdržel ne zrovna vydařený update … Na Xbox 360 se tedy jen práší a Xbox One si pravděpodobně nekoupím.

 

 

Skype – To snad Microsoft nemyslí vážně

Skype v poslední době prošel řadou aktualizací, které přináší různé novinky. Hlavní novinkou jsou sociální prvky, které kopírují Snapchat. Sakra, proč to musel Microsoft narvat do Skypu? Používá to vůbec někdo? Ještě jsem takového uživatele neviděl. Celá mobilní aplikace vypadá po designové stránce dobře, ale na žádném mobilu mi nefungují notifikace (upozornění) na 100% a nepřichází okamžitě. Dalším failem je aplikace na PC, která při zapnutí otravuje s každou notifikací, kterou jsem již viděl na mobilu. Propojenost mezi zařízením nefunguje dobře.

Messegingové aplikace mají stále častěji end-to-end šifrování proti odposlechu a pro lepší bezpečnost uživatelů. Má jej Threema, WhatsApp, Viber a další. Skype jej ale bohužel nemá. Jedná se o aplikaci, kterou využívají velice často firmy a těm se šifrování hodí. Bohužel Microsoft na to kašle …

 

 

E-mailová služba Outlook

E-mail zdarma od Microsoftu jsem používal opravdu dlouho a ještě s Hotmailem (staré jméno) jsem byl spokojený. To samé se týče po redesignu a přejmenování na Outlook. Bohužel v poslední době mi na tuto schránku nepřichází e-maily, které potřebuji, protože je Microsoft vyhodnocuje jako spam (podle podpory).

Máma také používala Outlook, ale jednoho krásného dne se Microsoft rozhodl, že jej prostě používat nebude. Vyžadoval ověření tel. čísla, což je v dnešní době normální. Bohužel ani po půl roce snažení žádný kod v SMS zprávě nepřišel … E-mail je tedy zablokovaný. Jedná se sice o službu zdarma a podle podmínek bych měl být ticho, ale je to opět dost nepříjemné.

Sleduj na Instagramu:

2 thoughts on “Proč odcházím od služeb Microsoftu? Co Microsoft pokazil?”

  1. Movie Maker byl předinstalovaný naposled snad v XP, jinak se musel vždy stahovat Microsoft Windows Esentials. Malování nezmizí, jen se přesouvá do storu, aby jej lidé mohli mazat. Vše se postupně přesune do storu a bude jej možné kdykoli odebrat nebo přidat.

    Já s xboxem one nemám problém. Spíš postrádám aplikace na síťové přehrávání filmů. VLC Beta, je Beta… Takže mnoho funkcí blbne nebo úplně nefunguje.Jen updaty, které mají 200MB se stahují hodinu (70% se stáhne během 10s a zbytek katastrofa).

    “šifrování hodí. Bohužel Microsoft na to kašle …” nekašle, Skype for busines je komplet šifrovaný. Ale ta katastrofální stabilita na androidu! Boha! Věčně nejde zapnout.

    1. Movie Maker byl ke stažení, ale už v nepoužitelné verzi. Běžný uživatel nebude dlouze hledat Movie Maker na nepřehledné stránce Microsoftu. Malování zmizí z Windows a běžný uživatel jej nebude hledat ve Storu.
      Skype má šifrování jen v Business verzi, což je velice smutné. Konkurence má funkční aplikace, které nabízí šifrování … Proč tak velká společnost nemůže menší firmy dohnat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*