Alcatel 3X 2019 – Protáhlý displej, tři fotoaparáty a cena kolem 4000 Kč (RECENZE)

Alcatel 3X 2019 je zástupcem nižší třídy, který za danou cenu překvapivě nabízí protáhlý 6,52palcový displej s poměrem stran 20:9 a tři zadní fotoaparáty. Cenou míří opravdu nízko, a i na našem trhu je k dostání v obou paměťových variantách. V době psaní recenze se cena pohybovala kolem 4000 Kč za 4 GB/64 GB variantu. Vybavenější varianta se 6 GB/128 GB se pohybovala na vybraných e-shopech kolem 5000 Kč.

 

 

Obsah balení – nadstandard nečekejte

 • Alcatel 3X
 • 2A nabíjecí adaptér
 • USB-C nabíjecí/datový kabel
 • Spona pro vysunutí hybridního slotu
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – se sklem na zádech

Alcatel 3X 2019 nabízí konstrukci v kombinaci skleněných zad a plastového rámu. Na našem trhu jej lze sehnat v mnou testovaném černém provedení, ale na některých e-shopech jsem jej našel i v zajímavějším zeleném provedení. Je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl třeba i pro modrou barvu.

Celkové rozměry mobilu činí 164,85 x 75,8 x 8,39 mm a váží 178 gramů. Mobil do ruky padne skvěle a díky povrchové úpravě po bocích plastového rámečku nemáte pocit, že by měl vyklouznout. Dobré ergonomii dost přidává fakt, že mobil není tolik široký a s ovládáním jednou rukou jsem neměl problém.

Na čelní ploše se nachází protáhlý 6,52“ displej s minimalizací rámečků. Nad kapkovitým výřezem se selfie kamerkou se nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory. Musím říci, že minimalizace rámečků se výrobci vážně povedla a na první pohled bych vůbec neřekl, že se jedná o mobil do 4 tisíc Kč.

Rámeček mobilu je z bytelného plastu. Na jeho horní straně se nachází 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Levý bok v sobě ukrývá hybridní slot pro nanoSIM a microSD karty. Hned pod slotem najdete tlačítko, které však slouží jen a pouze pro vyvolání Googlu. Je velká škoda, že k němu nelze nastavit libovolnou funkci.

Pravý bok mobilu na sobě nese plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Je celkem škoda, že tlačítka nejsou umístěna trochu níž. Chválím však za povrchovou úpravu levého a pravého boku mobilu a také spodní části mobilu. Spodní část nabízí imitaci reproduktoru, kde je ukrytý jen mikrofon, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a skutečný hlasitý reproduktor.

Záda mobilu jsou z 2.5D sklo, které bych v této cenové kategorii zrovna nečekal. Vzhledově vypadají opravdu dobře. Najdete na nich mírně vystouplé okolí třech fotoaparátů, přisvětlovací LED blesk, čtečka otisků prstů a logo výrobce.

 

 

 

Displej – protáhlá nudle

Alcatel 3X 2019 nabízí protáhlý IPS displej s úhlopříčkou 6,52“ (palce) s HD+ (720 x 1600 px) rozlišením a poměrem stran 20:9. Displej chrání 2.5D sklo vlastní výroby a kvůli ztenčení rámečků bohužel chybí notifikační dioda. Je velká škoda, že ji výrobce neumístil třeba pod displej, kde je volného místa poměrně dost.

Displej má hezké barevné podání a příkladné pozorovací úhly. Dobře funguje také automatická regulace a jas displeje je dostatečný. Displej je tedy čitelný i na přímém světle.

V nastavení displeje najdete poměrně podrobné nastavení navigačního panelu, což je panel s trojicí Androidích tlačítek. Dále je však k dispozici režim pro tlumení modrého světla, softwarové zakrytí výřezu a nastavení velikosti písma v prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – otisk nebo obličej

Alcatel 3X 2019 nabízí čtečku otisků prstů na zádech mobilu. Ta funguje rychle a spolehlivě. K dispozici jsou i různá gesta, což rozhodně vítám. Čtečkou otisků prstů tedy lze pořídit snímek, což se může hodit především při focení selfie. Nechybí ani vysunutí rolovací lišty s notifikacemi, dvojitým klepnutím na čtečku veškeré příchozí notifikace z lišty vymazat a další gesta.

K dispozici je i populární odemykání obličejem. To funguje překvapivě dobře i za horších světelných podmínek. Osobně však upřednostňuji čtečku otisků, protože ta je přeci jen spolehlivější a rychlejší.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Alcatel 3X 2019 nabízí hlasitý reproduktor na své spodní části. Jelikož mobil není tak široký, tak jsem si jej při hraní her občas překrýval. Brzy si na umístění však zvyknete. S hlasitostí jsem byl spokojený a vzhledem k ceně nelze očekávat dech beroucí hudební podání. Reproduktor se však snaží a podává výkon odpovídající ceně. Potěšit může také 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Někoho však může zamrzet absence FM rádia.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio P23 (MT6763V) s taktem: 4x 2,0 GHz + 4x 1,5 GHz. Na našem trhu je Alcatel 3X 2019 k dispozici ve dvou paměťových variantách, a to se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm a 6 GB/128 GB. Osobně bych si raději 1000 Kč připlatil za verzi se 128 GB paměti.

Vzhledem k ceně nelze očekávat herní stroj, ale přeci jen si něco zahrajete. Třeba takové PUBG Mobile bylo možné hrát na střední grafické nastavení bez sekání a jiných problémů. Pro běh běžných aplikací je výkon také dostatečný a problém nenastával ani při otevření více záložek v internetovém prohlížeči a přehráváním FullHD videa z úložiště mobilu. Výkon zkrátka odpovídá ceně a rozhodně chválím za možnost si pořídit vyšší variantu.

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 000 mAh. Ten zajistí výdrž jeden a půl dne na jedno nabití běžného používání. Dva dny tedy rozhodně nejsou nereálné.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C, který se v této cenové kategorii stále nevyskytuje tak často, takže si za něj Alcatel odnáší pochvalu. S rychlostí nabíjení to však slavné není a z úplného vybití do 100% se akumulátor nabil za 2 hodiny a 40 minut.

 

 

 

Fotoaplikace

Výrobce do mobilu nasadil vlastní aplikaci fotoaparátu, která má jednoduché ovládání. Na horní části aplikaci najdete nastavení poměru stran snímků, HDR (funguje i automaticky), časovač a také blesk. Spodní část nabízí všechny potřebné režimy – portrét, široké a focení na automatiku. V kolonce „více“ se pak nachází panorama, manuální nastavení parametrů, různé filtry a další režimy.

 

 

 

Snímky ze zadních fotoaparátů

Na zádech Alcatelu 3X 2019 se nachází tři fotoaparátu, což v této kategorii rozhodně není obvyklé. Jedná se o hlavní snímač s rozlišením 16 Mpx a světelností f/1.8, ultraširokoúhlý snímač s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.2 a 5 Mpx fotoaparát se světelností f/2.4. Ten se stará o hloubku ostrosti.

 • Velikost senzoru: 1/2,8 „+ 1/4“ + 1/5 „
 • Velikost pixelu: 1,12um + 1,12um + 1,12um

Příjemně překvapen jsem byl tím, že výrobce nasadil ultraširokoúhlou čočku i do této cenové kategorie. Snímky z obou fotoaparátů vypadají za dobrých světelných podmínek dobře. Jen u ultraširokoúhlé čočky je vidět neostrost v rozích, ale u hlavního snímače jsou fotky hezky ostré a mají věrohodné barevné podání.

Fotoaparát umí pořídit i hezké makro snímky, ale občas se mi stávalo, že při jejich pořízování odmítala aplikace ostřit. Bylo to však jen ojedinělé. Za horších světelných podmínek se začíná vytrácet ostrost, ale vzhledem k ceně jsou na tom snímky dobře.

 

 

Pořizování videa

Video lze zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním FullHD rozlišení (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Pořízena videa si vedou celkem dobře, ale vzhledem k ceně nelze očekávat výbornou stabilizaci obrazu. Videa jsou tedy celkem roztřesena, ale to je v této cenové kategorii zcela normální.

 

 

Focení selfie

V kapkovitém výřezu displeje se nachází malá selfie kamerka s rozlišením 8 Mpx a světelností f/2.0. Selfie kamerkou lze fotit snímky s portrétním režimem, kdy je pozadí rozostřené. K dispozici jsou i různé režimy zkrášlení pro zahlazení nedostatku pleti a lze fotit i za horších světelných podmínek. S kvalitou snímků jsem byl naprosto spokojený a rozhodně bych se nestyděl je vystavit na sociální sítě.

Vlevo bez portrétního režimu, vpravo s portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – v tradičním podání

V Alcatelu 3X 2019 se nachází operační systém Android 9.0 Pie s dobře známou nadstavbou. Prostředí Alcatelu vypadá každým rokem stále lépe a je vidět, že na něm výrobce neustále pracuje. Vše je svižné a s používáním jsem byl velmi spokojený.

Chválím za možnost si rozložení ikonek na obrazovkách nastavit na 5×6. Velice mile překvapen jsem byl funkčností notifikací, které fungují bez sebemenšího problémů. Výtku bych však k předinstalovaným aplikacím Facebooku a Netflixu. Moc nechápu, proč aplikaci Netflixu nelze odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – vše potřebné

V levém boku mobilu Alcatel 3X 2019 se nachází hybridní slot pro dvě nanoSIM karty a paměťovou kartu microSD. Musíte se tedy rozhodnout, jestli chcete využívat dvě nanoSIM karty, anebo jednu nanoSIM kartu a microSD kartu. Oba sloty podporují všechna LTE pásma a k internetu se lze připojit také pomocí Wi-Fi 2,4 GHz.

K dispozici je i Wi-Fi Direct a poměrně dost jsem používal i Bluetooth 4.2. Používal jsem jej pro odesílání souborů mezi mobilem a notebookem, ale také pro poslech hudby v bezdrátových sluchátkách Sennheiser HD 4.50 BTNC. Pro mapy a navigaci dobře poslouží GPS a A-GPS.

 

 

 

Závěr – za ty peníze povedený kousek

Dostávám se tedy k závěru recenze a mohu říci, že Alcatel 3X 2019 je velice povedeným kouskem. Za cenu do 4000 Kč (5000 Kč za 6 GB/128 GB) jsem opravdu nečekal tak hezký displej a ultraširokoúhlou čočku. Výrobce také chválím za hezký design, konstrukční zpracování a oboustranný nabíjecí konektor USB-C.

Alcatel si však mohl odpustit předinstalované aplikace Facebooku a Netflixu. Je také velká škoda, že chybí notifilační dioda.

 

 

Co se mi líbí?

 • Design a konstrukční zpracování
 • Displej s poměrem stran 20:9
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • USB-C konektor
 • Dobré zadní fotoaparáty
 • Rozumná cena

 

Co se mi nelíbí?

 • Levému tlačítku nelze nastavit libovolnou funkci
 • Absence notifikační diody
 • Aplikaci Netflix nelze odinstalovat
 • Při pořizování makra občas odmítá ostřit

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*