Alcatel 3C (2019) – Je to levný mobil nebo malý tablet? (RECENZE)

Společnost TCL Communication na našem trhu prodává Alcatel 3C (2019). Novinka je na pomezí mezi mobilem a tabletem, protože nabízí opravdu obří 6,7palcový displej. Zaujmout se snaží především méně náročné uživatele, kteří chtějí obří displej a stereo reproduktory za nízkou cenu. V době psaní recenze se cena pohybovala kolem 2 800 Kč s DPH.

 

 

Obsah balení – potřebný základ

  • Alcatel 3C
  • 1A nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel

 

 

 

 

Design a konstrukce – plastový obr

Alcatel 3C (2019) se na našem trhu prodává jen a pouze v černém provedení. Je velká škoda, že výrobce opustil od hezké modré barvy, jak tomu bylo u staršího modelu. I když se jedná o levné zařízení pro nenáročné, tak design nevypadá vůbec špatně.

 

Celkové rozměry mobilu činí 173,4 × 83,4 × 8,1 mm a váha se zastavila na slušných 189 gramech. Jedná se tedy skutečně o velké zařízení a na psaní jednou rukou zapomeňte. Psát tedy budete muset s pomocí obou rukou a do malých kapes se nevejde. Při testování jsem jej však bez problémů nosil v kapsách u kraťasů.

Čelní plochu okupuje obří 6,7palcový displej. Jsem rád, že se výrobce nerozhodl pro nevkusný výřez a nad i pod displejem se nachází tradiční černé pruhy. Nad displejem najdete reproduktor pro hovory, ale i multimediální obsah. Dostalo se i na selfie kamerku a pod displejem je pouze prázdné místo.

 

Celý zadní kryt je plastový, ale působí robustním dojmem a nikde se neprohýbá, ani nevrže. Moc se mi líbí texturovaný povrch, díky kterému se mobil jistěji drží a neklouže z rukou. Povrchová úprava přechází až na levý a pravý bok, což vzhledem k velikosti zařízení jen vítám.

Na zádech se nachází jen a pouze hlavní fotoaparát s přisvětlovacím LED bleskem. Na webových stránkách výrobce si také můžete všimnout různých propagačních renderů, kde je mobil se čtečkou otisků prstů na zádech. Je dost možné, že někde ve světě se taková varianta prodává, ale na našem trhu je k dispozici pouze verze bez čtečky…

 

Na levém boku mobilu se nachází tlačítko pro vyvolání vyhledávání Googlu a slot pro dvě nanoSIM karty a microSD kartu. Pravý bok na sobě tradičně nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Já s umístěním tlačítek neměl žádný problém, ale menší ruce mohou mít pochopitelně problémy. Předpokládá se, že když si tak velké zařízení zakoupíte, beztak pro jeho ovládání budete využívat obě ruce. Horní část nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a také mikrofon. Spodní část nabízí mikrofon, nabíjecí konektor microUSB a hlasitý reproduktor.

 

 

 

Odemykání mobilu – bohužel bez čtečky

Jak už jsem se zmiňoval, tak Alcatel 3C (2019) na našem trhu nenabízí čtečku otisků prstů. Opravdu nechápu, proč se tak výrobce rozhodl, protože i v této cenové kategorii se čtečky často nachází. Když se tak zamyslím, tak i starší model Alcatelu 3C čtečku otisků na zádech měl…

Mobil lze tedy odemykat zadáním PINu, ale k dispozici je i odemykání obličejem. To však nefunguje úplně nejrychleji, ale vyzkoušet jej přeci jen můžete. Já však odemykal jednoduchým PINem.

 

 

 

Displej – ideální pro sledování videa

Alcatel 3C (2019) nabízí obří IPS displej s úhlopříčkou 6,7“ (palce) a HD+ (1440 x 720 px) rozlišením. IPS panel se výrobci povedl a barevné podání je na danou kategorii velmi dobré. Barvy se nevytrácejí ani při pohledu ze stran a displej je pro sledování filmů a videí ideální. Automatická regulace jasu a viditelnost na přímém světle je také dobrá.

 

V nastavení se nachází také noční režim pro šetření očí, podrobnější nastavení navigačního panelu s tlačítky a také nastavení motivu prostředí. V pohodlném režimu si můžete nastavit, které funkce se mají ve večerních hodinách automaticky aktivovat, aby bylo používání displeje např. pro čtení před spaním pohodlnější.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

O výkon Alcatelu 3 (2019) se stará čtyřjádrový procesor Mediatek MT8321 (MTK8321) s taktem 1,3 GHz a grafický čip Mali-400 MP2. K dispozici jsou i paměti 2 GB RAM a 16 GB interní úložiště (použitelných 11 GB). Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 32 GB.

 

Výkonu tedy rozhodně nemá na rozdávání a dnes jsou 2 GB RAM opravdu málo, ale Alcatel 3 (2019) je pro nenáročné uživatele, kteří si chtějí užít především sledování videa a surfování po internetu. Na všechny běžné aplikace je výkon dostatečný a žádný problém jsem neměl ani s přehráváním FullHD filmu z interního úložiště mobilu.

Pokud chcete hry, tak i ty si zahrajete, ale na náročnější tituly musíte zapomenout. Hill Climb Racing, Sand Balls a další podobné tituly však lze hrát bez problémů. Výkon tedy hodnotím jako průměrný.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3000 mAh. To je na dnešní dobu průměrná kapacita a velký displej má větší spotřebu, ale na druhou stranu byl nasazen úsporný procesor. Na jedno nabití je mobil schopen vydržet jeden a půl dne běžného používání – prohlížení stránek, nějaké to video na YouTube a aplikace pro komunikaci. Pokud však budete sledovat videa s maximálním jasem displeje, tak procenta mizí pochopitelně rychleji.

K nabíjení slouží starší nabíjecí konektor microUSB. Výrobce do balení vložil 1A nabíjecí adaptér a nabíjení je opravdu pomalé, ale to jsem u mobilu v této cenové kategorii i očekával. Z úplného vybití se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny a 35 minut.

 

 

 

Fotoaparát – Jednoduše odpovídá ceně

Alcatel 3C (2019) míří na opravdu nenáročné uživatelé a za danou cenu jistě nikdo neočekává kvalitní fotoaparáty. Na zádech se nachází tedy jen jeden 8 Mpx fotoaparát se světelností f/2.0 a přisvětlovacím LED bleskem. Výrobci rozhodně chválím, že čočka fotoaparátu nijak nevystupuje z těla mobilu.

Co se fotoaplikace týče, tak ta nenabízí nic zázračného. Na manuální režim úplně zapomeňte a spokojit se budete muset s automatikou. Nechybí však nastavení blesku, časovače, poměru stran snímků, přepínání mezi čelní a zadní kamerou a také natáčení videí.

 

Samotné snímky jednoduše odpovídají ceně a použil bych je spíše jen jako nouzovku. Za dobrých světelných podmínek se podaří pořídit i celkem hezký snímek, ale i tak je občas znát ztráta detailů. Za horších světelných podmínek zaznamenáte velké množství digitálního šumu a ztrátu ostrosti.

 

Videa je možné zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním rozlišení FullHD se 30 FPS. Opět odpovídají ceně a spokojený bude jen opravdu nenáročný uživatel. Pro krátká videa do Instagram Stories však kvalita může stačit.

Selfie kamerka nad displejem nabízí rozlišení 5 Mpx se světelností f/2.0 a umí pořídit video v HD rozlišení. Kvalita vyfocených selfie snímků je průměrná.

 

 

 

Operační systém -Příjemné prostředí

Alcatel 3C (2019) nabízí operační systém Android 9.0 Pie, který si výrobce lehce upravil. Nejedná se však o nějak masivní nadstavbu, ale změna proběhla především v rolovací liště, kde nechybí ikona pro rychlé spuštění záznamu dění obrazovky do videa.

 

Výrobci chválím možnost si nastavit mřížku ikonek úvodních obrazovek na 5×6 a hezky vypadá i menu všech nainstalovaných aplikací. Prostředí funguje svižně, i když občas bylo znát lehké zpomalení. To je ale u mobilů v této cenové kategorii běžné. Systém je však spolehlivý a za celou dobu testování se nestalo, že by zamrzl či nastal jiný problém.

Rolovací lišta a menu aplikací

 

Systém nemá žádná omezení a bez problémů jsem mohl využívat svůj oblíbený internetový prohlížeč Bromite a další aplikace mimo Obchod Play. Některé uživatele také může potěšit možnost se přepnout na zjednodušený režim, který nabízí zvětšené prvky a může se tedy hodit uživatelům s horším zrakem.

Výrobce si však mohl odpustit nesmyslný widget zástupců YouTube, Twitteru a dalších služeb a ocenil bych možnost odinstalovat všechny aplikace Facebooku a Netflixu…

 

 

 

 

Konektivita – Milé, ale i nepříjemné překvapení

Alcatel 3C (2019) nabízí triple slot, takže bez problémů je možné využívat dvě nanoSIM karty (DualSIM) a paměťovou kartu microSD současně. Je však velká škoda, že úplně chybí podpora LTE pásem. V dnešní době by LTE měl umět i levný mobil, jak je tomu u některé konkurence. Spokojit se tedy budete muset s mobilním připojením k sítím 3G a 2G.

Připojit se můžete ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím a mile překvapilo Bluetooth 4.2, které bylo na danou kategorii nadprůměrně rychlé a bez problémů jsem jej využíval i s Bluetooth reproduktorem Beoplay P6. K navigaci a mapovým podkladům pak poslouží GPS a A-GPS.

 

 

 

Zvuk – Velká pochvala za stereo!

Stereo reproduktory i z dražších mobilů pomalu mizí, což je velká škoda. Alcatel 3C (2019) je však mobilem, který chce nabídnout pohodlné sledování filmů a videí. Lepšímu zážitku tedy dost přidává velký displej, ale také stereo reproduktory, které jsem u tak levného mobilu opravdu nečekal.

Jeden reproduktor se nachází nad displejem a slouží jak pro hovory, tak i jako hlasitý reproduktor. Druhý reproduktor najdete na spodní části mobilu, hned vedle nabíjecího microUSB konektoru. Horní část mobilu pak nabízí 3,5 mm jack konektor a připojit můžete i svá sluchátka. V balení se bohužel žádná nenachází.

 

 

 

Závěr – Není to spíše malý tablet?

Alcatel 3C (2019) si v testování špatně rozhodně nevedl, i když nějaké ty neduhy se rozhodně najdou. Celou dobu jsem si však pokládal otázku, jestli jej mám řadit mezi mobily, anebo spíše malé tablety? Výbava by spíše odpovídala menšímu tabletu, ale velikost úhlopříčky mluví jasně a Alcatel 3C zapadá mezi dva tyto světy, takže jej lze nazvat tabletofonem.

Dle mého názoru se jedná o levné zařízení, které je vhodné spíše pro děti na sledování YouTube, prohlížení internetových stránek a nějaké ty méně náročné aplikace. Pokud tedy jste nenáročný uživatel vyžadující hezký velký displej a stereo reproduktory pro sledování videa za nízkou cenu, tak můžete být spokojeni. Budete však muset překousnout absenci LTE, čtečky otisků prstů a spokojit se s výkonem odpovídající ceně.

 

 

Co se mi líbí?

  • Úprava zadního krytu a konstrukční zpracování
  • Velký displej
  • Stereo reproduktory
  • Překvapivě rychlé Bluetooth
  • Spolehlivý systém Android 9.0 Pie
  • Cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Absence čtečky otisků prstů
  • Chybí podpora LTE
  • Průměrný výkon
  • Aplikace Facebooku nelze odinstalovat

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

  1. Dekuji,perfektni popis,pomohl s rozhodovanim,
    Sarka Kubesova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*