TCL Communication pod značkou Alcatel umí nabídnout velice zajímavá zařízení za příznivé ceny. V této recenzi jsem se podíval na model Alcatel 1V (2019), což je mobil spadající do low-endové kategorie. V době testování se prodával za cenu kolem 1 990 Kč s DPH. Za danou cenu může zaujmout podporou LTE sítí, funkcí dualSIM, příjemnou konstrukcí a spolehlivým systémem Android.
Obsah balení – opravdu jen základ
Alcatel 1V je tedy zabalen do typické malé krabičky, kde se nachází jen potřebný základ. Najdete tedy jen 1A nabíjecí adaptér do zásuvky, dostatečně dlouhý nabíjecí/datový microUSB kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a návody.
Design a konstrukce – do ruky padne skvěle
U mobilů za necelé dva tisíce korun bych neočekával hodnotné materiály a originální design. Alcatel 1V po designové stránce nijak nenadchne, ale ani neurazí. Na našem trhu se prodává v mnou testovaném černém, ale i modrém barevném provedení. Konstrukce je celá z plastu, ale působí robustním dojmem, na žádné části mobilu nic nevrže a vše drží pevně na svém místě.
Celkové rozměry mobilu činí 149,1 × 72,2 × 8,9 mm a velice příjemná je také jeho 130 gramová váha. Všechny hrany jsou oblé, takže do rukou nic neškrábe a mobil padne do ruky skvěle. Displej lze ovládat i jednou rukou, takže mobil mohou bez problémů ovládat i menší ruce.
Čelní plocha je pokryta ochranném sklem 5,5palcového displeje, nad kterým se nachází reproduktor pro hovory, notifikační dioda a selfie kamera. Pod displejem je jen prázdné místo.
Horní část konstrukce nabídne 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Spodní část nabídne mikrofon, nabíjecí konektor microUSB a jeden hlasitý reproduktor. Levý bok v sobě ukrývá slot pro nanoSIM karty a paměťovou kartu microSD. Na pravém boku pak najdete zamykací tlačítko, tlačítka pro regulaci hlasitosti a také tlačítko pro vyvolání Google (Google Asistenta v zahraničí).
U tlačítek bych se na chvilku zastavil, protože jejich umístění vůbec nechápu. Zamykací tlačítko se nenachází vespod, jak je u drtivé většiny mobilů zvykem, ale bohužel až nahoře… Spodnější tlačítko slouží bohužel pro vyvolání Googlu a jeho nastavení nelze nijak upravit, což je velká škoda. Pokud by funkce tlačítka někomu vadila, tak jej lze úplně vypnout.
Plastová záda nabízí zajímavý vroubkovaný povrch, díky kterému se mobil ještě lépe drží a nemá tendenci klouzat z rukou. Záda nabídnou jen lehce vystupující okolí jednoho fotoaparátu s přisvětlovacím LED bleskem a nechybí ani logo výrobce.
Odemykání mobilu – na čtečku otisků zapomeňte
Čtečky otisků prstů nám již pár let umožňují rychlé a příjemné odemykání mobilů. Dostávají se i do levnějších mobilů, což je jistě vítané, ale bohužel u mobilů kolem 2000 Kč se čtečky stále nenachází. Alcatel 1V tedy čtečku otisků prstů bohužel nemá a vzhledem k ceně to nelze považovat za nedostatek. Pokud však čtečku vyžadujete, tak se na našem trhu stále prodává vydařený model Alcatel 1S.
K dispozici je tady odemykání obličejem, ale to funguje spíše jen za dobrých světelných podmínek. Mobil si dále můžete zabezpečit pomocí klasického PINu. Bez problémů funguje i skrytí obsahu z notifikací na zamykací obrazovce. Nikdo tedy bez zadání PINu neuvidí text v SMS, Messengeru či jiné aplikaci.
Displej – IPS a notifikační dioda
Alcatel 1V nabízí IPS displej s úhlopříčkou 5,5“ (palce). Na dnešní dobu se tedy jedná o kompaktní rozměry a jsem moc rád, že Alcatel konečně opustil od TFT TN panelu. IPS displeje jsou o poznání lepší, a to především v pozorovacích úhlech a barevném podání.
Displej nabízí na danou cenu typické rozlišení FWVGA+ (480 x 960 px) a k dispozici je i senzor okolního světla. Automatická regulace jasu funguje obstojně a je použitelná. Viditelnost na přímém slunci v tomto ročním období sice odzkoušet nemohu. Vyzkoušel jsem viditelnost na silném světle a sklo se celkem dost leskne a kazí tak viditelnost na přímém světle, ale to jsem i očekával.
Barevné podání IPS panelu je na danou kategorii na velice dobré úrovni a některá konkurence je na tom o poznání hůře. Moc chválím, že barvy si lze upravit dle potřeby v nastavení. V nastavení displeje se nachází také má oblíbená funkce nočního osvětlení pro šetření očí v nočních hodinách a dostalo se i na rychlé nastavení notifikační diody. Překvapený jsem byl také z funkce ambientního displeje, kterou bych v této kategorii opravdu nečekal.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
O výkon mobilu Alcatel 1V se stará osmijádrový procesor Unisoc SC9863A s taktem: 4x 1,6 GHz + 4x 1,2 GHz. K dispozici je i 1 GB paměti RAM, což je na dnešní dobu opravdu málo, ale na danou kategorii se jedná o běžný parametr. Žádným překvapením tedy není ani 16 GB interní úložiště, které je však možné rozšířit paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 128 GB.
Papírové specifikace tedy nikoho neoslní, ale už při pohledu na cenu mobilu každému hned dojde, že se jedná o model pro opravdu nenáročné uživatele. Jsem však mile překvapen tím, že tento model je na tom s rychlostí o poznání lepe, než dražší model Alcatel 3C (2019), který má 2 GB RAM. Může za to lepší procesor či lépe vyladěný systém Android? Pravděpodobně oba tyto faktory.
Výkon bez problémů dostačuje na všechny běžné aplikace. Prohlížení internetových stránek je svižné, sledování videí bezproblémové a fungovalo také přehrávání YouTube na pozadí v internetovém prohlížeči Bromite. Nenáročný uživatel jistě nebude hrát hry, ale pokud chcete mobil zakoupit dětem, tak ti si i nějaké méně náročné hry zahrají. Na herní tituly Fortnite a PUBG však musíte zapomenout.
Pod plastovým zadním krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 2 460 mAh. Papírově se jedná spíše o podprůměrnou kapacitu, která je však u mobilů do 2000 Kč běžná. Je také dobré si říci, že levné mobily nemají takový výkon a kvalitní displeje, takže spotřeba na akumulátor může být často nižší.
Při běžném pracovním nasazení – psaní e-mailů, odepisování v chatovací aplikaci Telegram, prohlížení stránek a nějaké ty méně náročné aplikace je akumulátor na jedno nabití schopen vydržet 1,5 až celé dva dny. Pokud však budete hrát nějakou hru na maximální jas displeje a sledovat videa na YouTube, tak procenta baterie mizí logicky rychle.
K nabíjení slouží starší konektor microUSB a v balení je k dispozici 1A nabíjecí adaptér. Ultra rychlou nabíjecí technologii tedy nečekejte. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za přibližně 3 hodiny a 40 minut. Vzhledem ke kapacitě akumulátoru bych očekával rychlejší nabíjení. Pokud však budete mobil nabíjet přes noc, tak rychlost nabíjení řešit nebudete.
Fotoaparát – jen aby se neřeklo
Ovládání celé fotoaplikace je příjemné a všechny potřebné prvky najdete na horní i dolní části. Posunutím prstu zleva doprava se dostanete do menu s režimy. Zprava doleva se pak dostanete do potřebného nastavení. V aplikaci najdete funkci HDR a potěší i čtečka QR kódů. V režimech pak najdete panoramatický režim, focení s filtrem, noční režim a dostalo se i na jednoduchý manuální režim.
Zadní fotoaparát disponuje 5 Mpx rozlišením se světelností f/2.4 a přisvětlovacím LED bleskem. Ostření je fixní, takže nelze prstem ostřit na zvolené místo. Od mobilu v této cenové kategorii by snad nikdo nečekal úchvatné snímky, ale v případě nouze by fotoaparát mohl posloužit dobře. Snímkům nechybí poměrně dobré barevné podání, ale s ostrostí to tak slavné rozhodně není. Na focení za špatného světla raději úplně zapomeňte.
Videa je možné zadním fotoaparátem pořídit v maximálním FullHD rozlišením se 30 FPS (snímky za vteřinu). Během natáčení lze fotit a využívat přisvětlovacího LED blesku. Úchvatnou kvalitu a dobrou stabilizací obrazu však pochopitelně očekávat nelze.
Čelní kamera nad displejem také nabízí 5 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Pro videohovory je kvalita kamery zcela dostatečná. Za dobrých světelných podmínek lze bez problémů pořídit i slušné selfie.
Operační systém – rychlost a spolehlivost
Alcatel 1V nabízí operační systém Android Go, který je výborně optimalizován právě pro mobily se slabším hardwarem. V systému se však nenachází žádná omezení a můžete instalovat své oblíbené aplikace z Obchodu Play dle potřeby. V době testování byl v mobilu systém ve verzi Android 9.0 Pie.
Že jsou levné Androidí mobily pomalé a nepoužitelné? To se však netýká tohoto modelu, protože používání systému bylo příjemné, vše bylo na danou kategorii krásně svižné a spolehlivé. Alcatel 1V nabízí mnohem lepší a rychlejší prostředí, než dražší model Alcatel 3C (2019). Jelikož jsem nedávno psal jeho recenzi, tak jsem si toto drobné srovnání nemohl odpustit…
Myslím si, že prostředí Androidu nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Výrobce do prostředí zasáhl jen minimálně, což je jen dobře. Upravil si jen ikony na úvodních obrazovkách, menu aplikací a také nastavení, kde je k dispozici i nastavení navigačního panelu s tlačítky v displeji.
Jsem rád, že výrobce do systému nenasadil zbytečné aplikace a Facebook Lite je možné bez problémů odinstalovat. Jelikož se jedná o Android Go, tak k dispozici jsou i odlehčené varianty aplikací od Googlu. Poznáte je tak, že ve své ikoně většinou mají popisek „Go“. Pokud je využívat nechcete, tak nemusíte a v Obchodu Play můžete stáhnout jejich „plnotučné“ verze.
Konektivita – DualSIM a podpora LTE
Velkou pochvalu si Alcatel odnáší za triple slot, do kterého můžete vložit dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Využívat lze tedy DualSIM i SD kartu současně. Potěší také podpora všech LTE pásem, a i v tomto ohledu je Alcatel 1V lepší, než dražší „3céčkový“ model.
Připojit se můžete také ke standardním 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11b/g/n) a velice dobře funguje i vytváření Wi-Fi hotspotu. Poměrně dost jsem využíval i Bluetooth 4.2 a jeho rychlost jsem si pochvaloval. Pokud potřebujete mapové podklady a navigace, tak nechybí podpora systémů GPS a A-GPS.
Zvuk – vyzvánění nepřeslechnete
Alcatel 1V (2019) nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na své spodní části. Jeho hlasitost je velice dobrá a vyzvánění příchozích hovorů a budíků rozhodně nepřeslechnete. Kvalita reproduktoru však odpovídá ceně a dech beroucího hudebníka rozhodně nečekejte.
Potěší však 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, jehož kvalita je velice dobrá. Záleží však hodně na zvolení sluchátek. Někteří také mohou ocenit FM rádio.
Závěr – příjemný model s minimem nedostatků?
Od mobilu za cenu 1990 Kč nemůžete očekávat zázraky. Alcatel 1V (2019) je však sympatický kousek a věřím tomu, že si své zákazníky najde. Na rozdíl od některé konkurence nabízí opravdu svižný a spolehlivý systém Android, slot pro DualSIM i paměťovou kartu současně, podporu všech LTE pásem a také IPS displej.
Dokonalý však rozhodně není a vytknul bych mu především nelogické umístění zamykacího tlačítka. Opravdu nechápu, proč jej výrobce umístil až na horní část pravého boku mobilu. Dalším negativem je určitě pomalé nabíjení, ale to většina uživatelů v této kategorii neřeší. Pokud tedy nabíjíte mobil převážně v noci, tak pomalé nabíjení vůbec řešit nemusíte.
Alcatel 1V (2019) bych tedy doporučil opravdu nenáročným, kteří chtějí spolehlivý mobil, potřebují si jen prohlížet internetové stránky, sledovat videa, sociální sítě a využívat běžné aplikace. Myslím si, že se může jednat o vhodný model pro menší děti.
Pokud potřebujete více interního úložiště a čtečku otisků prstů na zádech, tak bych si pár stovek připlatil a koupil si model Alcatel 1S. Ten se na některých e-shopech prodává ve 32 GB variantě za cenu kolem 2 600 Kč. – Více o mobilu Alcatel 1S
Co se mi líbí?
- Příkladné zpracování
- Spolehlivý a svižný systém Android
- Aplikace Facebooku lze odinstalovat
- Lze využívat DualSIM a microSD kartu
- Plná podpora LTE pásem
- IPS displej a notifikační dioda
- Dobře zvolený procesor
- Nízká cena
Co se mi nelíbí?
- Nelogické umístění zamykacího tlačítka…
- Pomalé nabíjení
Pěkný den,
díky, že se pravidelně věnujete podrobným recenzím nejlevnějších telefonů.
Fotoaparát u modelu Alcatel 1V se opravdu nehodí na fotografování, ale ty psí oči jsou úžasné – jako u kocoura v botách ze Šreka. A nejsou virtuální.
Blahopřeji!
Milan C.