Alcatel 1S – Hezký mobil pro nenáročné za cenu kolem 2 700 Kč (RECENZE)

Mobily značky Alcatel často lákají na zajímavý poměr cena/výkon. V posledních dvou letech výrobce TCL Communication zapracoval také na jejich konstrukčním zpracování, designu a optimalizaci operačního systému. V této recenzi jsem se podíval na dostupný Alcatel 1S, který se snaží zaujmout hezkým designem, velkým displejem a slušným výkonem. Cena mobilu se v době testování pohybovala kolem 2 700 Kč.

 

Obsah balení – žádný nadstandard

 • Alcatel 1S
 • 1A nabíjecí adaptér
 • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
 • Spona pro vysunutí triple slotu (nanoSIM/microSD)
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – do ruky padne skvěle

Alcatel 1S je modelem spadajícím do low-endové kategorie. Nelze tedy očekávat dech-beroucí designové zpracování a prémiové materiály. Zpracování se však výrobci podařilo a mobil zaujal svou příkladnou ergonomií. Všechny hrany jsou také oblé a mobil do ruky padne výborně a ocení jej i uživatelé s menší rukou. Celkové rozměry mobilu činí 147,8 × 70,7 × 8,6 mm a váha se zastavila na 149 gramech.

 

Čelní plochu pokrývá 2.5D ochranné sklo 5,5palcového displeje. Sklo zapadá do tenkého plastového proužku kolem displeje, který lépe chrání hrany skla před poškozením. Nad displejem se nachází selfie kamerka, reproduktor pro hovory, přisvětlovací LED blesk, notifikační barevná diodka a pod displejem se nachází jen prázdné místo.

 

Horní část mobilu nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. Levý bok v sobě ukrývá triple slot pro dvě nanoSIM karty a jednu microSD kartu, což jen vítám. Na pravé straně najdete plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Jejich umístění a zpracování je příkladné. Ve spodní části se nachází imitace reproduktoru, kde se ukrývá mikrofon, hned vedle je nabíjecí microUSB konektor a úplně vpravo je skutečný hlasitý reproduktor.

Na našem trhu se Alcatel 1S prodává v mnou testovaném modrém, ale k dispozici je i v černém barevném provedení. Záda působí díky imitaci broušeného kovu opravdu moc pěkně. Na zádech se nachází lehce vystupující dvojice čoček fotoaparátů, přisvětlovací LED blesk, dobře umístěná čtečka otisků prstů a logo výrobce.

 

 

 

Odemykání mobilu – naskenujte otisk nebo obličej

Alcatel 1S můžete odemykat otiskem prstu nebo obličejem. Čtečka otisků prstů funguje spolehlivě a za celou dobu testování se nestalo, že by se mobil odmítal odemknout. V nastavení si můžete naskenovat až dostačujících 5 prstů a k dispozici je i jedno gesto pro zobrazení rolovací lišty přejetím prstu po čtečce. Více gest bohužel není k dispozici.

Pokud chcete, tak využít můžete také odemykání obličejem. Prvotní naskenování je poměrně pomalé, ale po úspěšném nastavení vše funguje obstojně. Vzhledem k ceně jsem moc nevěřil tomu, že odemykání obličejem bude fungovat, ale byl jsem mile překvapen. Osobně však preferuji čtečku otisků.

 

 

 

Displej – hezká podívaná a notifikační diodka

Alcatel 1S na čelní ploše nabízí 5,5“ (palce) IPS displej s HD+ (1 449 x 720 px) rozlišením a poměrem stran 18:9. Výrobce nikde nezmiňuje, jaké ochranné sklo displeje bylo použito. Budu tedy předpokládat, že výrobce nasadil 2.5D sklo vlastní výroby. Po celou dobu testování jsem na sklu nezaznamenal žádné škrábance či oděrky.

 

IPS panel se výrobci vážně povedl a barevné podání je velice dobré a lze jej nastavit dle libosti v nastavení telefonu, což mohu jen chválit. Pozorovací úhly jsou příkladné, automatická regulace jasu funguje dobře a s viditelností na přímém slunci jsem neměl problémy.

V nastavení displeje najdete nastavení barevné notifikační diodky, noční režim pro šetření očí a nastavení velikosti písma a prvků v prostředí. Někteří uživatelé také jistě ocení funkci ambientního displeje, která zobrazí čas a notifikace i na zhasnutém displeji. Funguje však jen při nové notifikaci, zvednutí mobilu ze stolu či nabíjení.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

Uvnitř Alcatelu 1S se nachází nový osmijádrový procesor Spreadtrum SC9863A s taktem: 4x 1,6 GHz + 4x 1,2 GHz. O výkon se také stará paměť 3 GB RAM a pro data a aplikace slouží 32 GB interní úložiště, které lze rozšířit pomocí paměťové karty microSD o maximální kapacitě 128 GB. Dne 29.8.2019 přišla na náš trh také vylepšená varianta se 4 GB RAM a 64 GB interním úložištěm (více v článku).

Test v AnTuTu Benchmark, AndroBench a GeekBench

 

Jak je to tedy s výkonem? Jelikož Alcatel nasadil poměrně neznámý procesor, tak jsem se obával, že bude pomalý. Vzhledem k ceně mobilu jsem však byl velice mile překvapen. Výrobci se optimalizace systému a hardwaru povedla a všechny běžné aplikace se spouští rychle a nezaznamenal jsem žádné problémy s výkonem či nadměrným přehříváním. Pro méně náročné hry je výkon také dostačující a lze bez problémů přehrávat i filmy a seriály z paměti telefonu. Vyzkoušel jsem si zahrát i náročnější herní tituly např. PUBG Mobile bylo možné hrát na méně grafické nastavení, ale nic komfortního to dle očekávání nebylo.

PUBG Mobile na Alcatelu 1S

 

O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 060 mAh. Již zmíněný procesor je také úsporný a na jedno nabití mobil vydržel jeden a půl až celé dva dny běžného používání. Když jsem hrál hry, sledoval videa na YouTube a stahoval různé soubory v internetovém prohlížeči, tak vydržel celý den.

V balení mobilu se nachází 1A nabíjecí adaptér a nabíjecí/datový microUSB kabel. S originální nabíječkou se akumulátor z úplného vybití do 100% stavu nabil za přibližně 3 hodiny. Nabíjení je tedy pomalé a rychlejší být mohlo. Pokud však nabíjíte mobil především v noci, tak pomalé nabíjení vůbec řešit nebudete.

 

 

 

Fotoaparáty – snaží se a méně náročným postačí

 

Aplikace fotoaparátu se výrobci povedla a její ovládání je velice jednoduché. Nabízí nastavení HDR, které bohužel nefunguje automaticky, ale to je v této cenové kategorii poměrně běžné. K dispozici jsou také různé zkrášlovací režimy, panoramatický režim, různé filtry, noční režim a jednoduchý manuální režim pro nastavení parametrů. V nastavení si také můžete povolit nastavení rozpoznávání scén pomocí AI a aplikaci hodnotím kladně.

 

 

Jak jsou na tom zadní fotoaparáty?

 

Na zádech Alcatelu 1S se nachází dvojice lehce vystupujících fotoaparátů. Hlavní snímač disponuje 13 Mpx rozlišením se světelností f/2.0 a druhý snímač disponuje 2 Mpx rozlišením se světelností f/2.8. Výrobce nikde neuvádí, o co se pomocný snímač stará, ale předpokládám, že vypomáhá s hloubkou ostrosti. Pochopitelně nechybí ani přisvětlovací LED blesk.

Vzhledem k ceně jsem neočekával valnou kvalitu snímků, ale byl jsem i mile překvapen. Za dobrých světelných podmínek mají snímky věrohodné podání barev a jsou ostré po celé ploše. Mile překvapený jsem byl z focení makro snímků a bez problémů funguje ostření dotykem prstu. HDR také funguje obstojně, ale je velká škoda, že ukládání fotek s HDR je pomalejší… Za horších světelných podmínek na tom fotky vzhledem k ceně nejsou špatně, ale je vidět digitální šum a úpadek ostrosti. Myslím si, že méně náročný uživatel může být s kvalitou snímků spokojený.

 

 

Natáčení videí zadním fotoaparátem

Videa lze pořizovat v maximálním FullHD (1080p) rozlišení se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení aplikace najdete také nižší HD (720p) a SD (480p) rozlišení). Během pořizování videa lze také pořizovat snímky, což se v některých situacích může hodit. Kvalita videí však odpovídá ceně a barevné podání je na tom slušně, ostrost také, ale stabilizace videa na tom tak dobře není, jak jsem očekával. Někoho může potěšit pořizování zpomalených záběrů a časosběr.

 

 

Focení selfie

Selfie kamerka umožňuje focení snímků v maximálním rozlišení 5 Mpx se světelností f/2.2. k dispozici je také interpolované 8 Mpx rozlišení, ale to je jen softwarové a snímky ztrácí na kvalitě. Nad displejem se nachází také přisvětlovací LED dioda, díky které lze fotit selfie i ve tmě. K dispozici je také řada funkcí pro vyhlazení nedostatků obličeje, což pravděpodobně ocení především ženy. Kvalita pořízených selfie je dobrá a od mobilu za takové peníze jsem lepší ani nečekal.

 

 

 

Operační systém – to se povedlo

Systém v nových mobilech Alcatel mám rád, protože není nijak přeplácaný a výrobce do čistého Androidu doplnil jen své ikonky a obohatil jej o nějaké ty praktické funkce. Jistě znáte mobily v této cenové kategorii, které mají problémy s rychlostí, ale to rozhodně není problém Alcatelu 1S. Po celou dobu testování systém fungoval svižně a ani jednou nezamrzl. Prostředí bylo rychlé a problém nenastal ani s přijímáním notifikací (upozornění z aplikací).

 

Pochvalu si výrobce odnáší za předinstalovanou aplikaci pro zaznamenání dění na displeji do videa, což u tak levného mobilu není zvykem a v mém případě tuto funkci využívám poměrně často. Správce souboru se také moc povedl a jsem moc rád, že výrobce do systému nepředinstaloval zbytečné aplikace, jak tomu bylo u některých modelů v minulosti.

V nastavení se nachází také kolonka inteligentního ovládání, kde se nachází možnost zobrazení času a notifikací zvednutím mobilu ze stolu a také inteligentní pohyb, což umožňuje využívat některé funkce otočením, zvednutím nebo zatřesením mobilu. V nastavení dále můžete přizpůsobit navigační panel s trojicí tlačítek v displeji, nastavit automatické zapnutí a vypnutí mobilu a vybrat si zjednodušený režim pro uživatele z horším zrakem.

 

 

 

Konektivita – VELKÁ pochvala za slot!

Velice milým překvapením je slot na levé straně mobilu. Nabízí oddělené sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Uživatel se tedy nemusí nijak omezovat a může si užívat dualSIM a paměťové karty současně. Oba SIM sloty umí všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke 2,4 GHz Wi-Fi sítím (802.11b/g/n) a dobře funguje také Wi-Fi direct a hotspot. Nechybí ani Bluetooth 4.2 a s využíváním map jsem díky GPS a A-GPS také neměl sebemenší problém. Pokud hledáte mobil pro bezkontaktní placení, tak na Alcatel 1S úplně zapomeňte, protože nenabízí NFC čip.

 

 

 

Zvuk – jack a FM rádio

Alcatel 1S nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části, hned vedle nabíjecího konektoru. Hlasitost je na velice dobré úrovni a vyzvánění hovorů či budíků jsem nepřeslechl. Kvalita zvuku je však odpovídající ceně a reproduktoru chybí náznak basů, což mu ale nelze vyčítat. Potěší ale 3,5 mm audio jack konektor, do kterého můžete připojit svá oblíbená sluchátka. Testoval jsem je se svými dražšími sluchátky SONY a s kvalitou konektoru jsem byl velice spokojený, ale záleží hodně na zvolených sluchátkách. V balení se bohužel žádná nenachází. Někoho může také potěšit FM rádio.

 

 

 

Závěr – ideální mobil pro děti a méně náročné?

Při pohlédnutí na cenu kolem 2 700 Kč (v době testování) jsem od Alcatelu 1S opravdu moc nečekal. Je to levný model pro nenáročné, ale přesto umí překvapit. Pochválit musím slot pro dualSIM a microSD současně, opravdu vydařený displej, 32 GB interní úložiště a svižný systém. Výtku bych měl asi jen k pomalejšímu nabíjení a pomalému zpracování HDR snímků.

Design se také povedl a ergonomie je jedním slovem perfektní. Dobře držet se bude i v menších rukou. Jedná se tedy o model, který by mohl být vhodný pro děti, protože není drahý, má výkon na nějaké ty hry a vzhledem k ceně i slušný fotoaparát.

 

Co se mi líbí?

 • Design, konstrukční zpracování a ergonomie
 • Povedený displej
 • Slot pro dvě nanoSIM a microSD současně
 • Rychlá čtečka otisků prstů
 • Odladěný svižný systém Android
 • Slušný fotoaparát
 • Cena

 

Co se mi nelíbí?

 • Pomalé nabíjení
 • Pomalejší ukládání HDR fotek

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

5 komentář

 1. Dobrý den,
  Děkuji za pěknou recenzi

 2. Mam ho a dekuji za recenzi. Za tu cenu je solidni. Nic zasadniho mu nechybi. Ma Android 9, coz se taky ceni. Skoda, ze nema stereo reproduktory, ale to bychom chteli za tu cenu moc. Jen mi prislo, ze hure reaguje na dotyk. Displej neni moc citlivy a nekdy se musi nekolikrat kliknout, aby displej reagoval.

 3. Není dostupný v češtině manuál

  Telefon je dodáván bez Českého návodu pouze s lístkem, podle několika piktogramů se zákazník doví jak zapnout a vypnout, jak vložit sim a sd kartu. A k čemu slouží konektory.

  Bohužel ani ke stažení na internetu není český manuál, pouze anglická verze. Na moji žádost mi obchod poslal za několik dnů odkaz na stručnou příručku k podobnému telefonu ve formátu PDF

  Chytrý telefon bez podrobného českého manuálu je nejen pro člověka méně znalého k ničemu, ale i zkušený občas potřebuje pomocí manuálu vyřešit nastalý problém.

  Každý výrobek u nás prodávaný podle předpisů musí mít český návod. Tím víc to platí u výrobku tak složitém jako je chytrý mobilní telefon. Domnívám se, že tím že není alespoň na internetu dostupný Český manuál porušuje zákon dovozce i distributor a možná i koncový prodejce.

  Složitý výrobek, který z výše zmíněného důvodu nelze plně využít.

  1. Do návodů jsem nikdy nekoukal. Zbytečně zabírají místo v krabičkách. 😀

 4. Já a můj kamarád jsme měli tento telefon a oběma se nám u něho zhruba po půl roce, podělala baterie. Nabíjí se zhruba 6 hodin (když na něm nejsem), což je opravdu strašně pomalé. Jinak většinu ostatních věcí zvládá v pohodě, ale ta baterie je prostě zmetek. Spíš nedoporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*